Prikaz rezultata 1 do 8 od 8

Tema: Boaedon fuliginosus (Africka kucna zmija)

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Boaedon fuliginosus (Africka kucna zmija)

    Posto nema preterano puno slika i teksta o ovoj vrsti na forumu a i retko se pominje kad se preporucuju zmije za pocetnike resio sam da otvorim temu. Ovo mi je jedina zmija, iako drzim paukove i vise me interesuju, bas mi je prirasla srcu, verovatno zbog interakcije koju je moguce ostvariti sa njom (makar to bila neka vrsta iluzije) za razliku od paukova koje posmatram na drugaciji nacin.. Uglavnom, nabavio sam je pre nekih pola godine i prezadovoljan sam.

    O vrsti ne mogu da napisem sigurne informacije iz razloga sto u prirodi postoji vise vrsta "kucnih zmija" koje su skoro iste ili slicne po izgledu te ih odgajivaci (cesto nesvesno) ukrstaju ili prodaju pod istin imenom (neke vrste se ne mogu uspesno ukrstiti). Posledica toga je da na internetu postoje razlicite informacije o ovoj vrsti ali posto su varijacije u izgledu minimalne kao i razlike u tim informacijama moze se napisati nesto okvirno:

    Naziv: Vrsta se nalazila u rodu "Boaedon" pa je prebacena u "Lamprophis" i na kraju vracena u "Boaedon", narodni nazivi su "African house snake", "Brown house snake" ili samo "House snake".

    Prirodno staniste: Zive gotovo u svim delovima Afrike sem severa, izbegavaju ekstremne pustinje i guste sume. Terestrijalna je vrsta ali mogu se staviti grane u umerenoj kolicini jer voli nekad i da se penje.

    Velicina i izgled: Muzjaci od 60cm do 80cm (pominje se mogucnost i do 100cm) a zenke prema nekim izvorima mogu narasti i do 140cm ali uglavnom se pominje 120cm sa tim da im je telo malog obima pa izgledaju prilicno sitno. Postoje cetiri varijacije u boji koje dalje variraju u maloj meri u zavisnosti od nijanse i duzine karakteristicne strafte na glavi, a to su: Tamno siva/crna, braon, albino i nedavno zelena koja je trenutno ekstremno retka.

    Zivotni vek: 15+ godina.

    Temperatura: 21-32 (stepeni celzijusa).

    Ishrana: U prirodi se u najvecoj meri glodarima ali povremeno i gusterima, slepim misevima, pticama, zabama pa cak i drugim zmijama. U zatocenistvu mogu da se hrane iskljucivo glodarima, agresivni su kad je u pitanju hrana i obicno nema problema kod prelaska na zamrznute miseve.

    Licna zapazanja i temperament: Generalno se opisuju kao mirne zmije, mada su takve generalizacije cesto manjkave a ja nemam iskustva osim sa jednom. Moju sam vadio, od pocetka, svaki dan po deset, petnaest minuta (naravno sa izuzetkom nakon jela i presvlacenja) i potpuno je "razmazena".. Nije me gricnula nikad, can ni nakon putovanja od 4 sata kad sam je donosio.. Zanimljivo je da menjaju boju odnosno nijansu, bez obzira na period presvlacenja (ko zna pouzdano u zavisnosti od cega neka napise). Citao sam da je zavisnost dan/noc ali ja je vadim otprilike u slicno vreme i cesto bude drugacije nijanse, cak i nakon 24 casa. Nije nista preterano drugacija, nekad je vise sivkasta a nekad mnogo tamnija (tad mi je lepsa), mislio sam da se tripujem dugo vremena pa sam kasnije procitao informaciju koja mi je potvrdila sumnje Posle sam citao i da gomila zmija ima slicne osobine...

    Pokrenuo sam temu prvenstveno zbog slika ali sam se malo raspisao, nisam ekspert, kritike su vise nego dobrodosle!

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Boaedon fuliginosus (Africka kucna zmija)





    Ovde izgleda braonkasto ali je uzivo tamnija kao na ostalim slikama sa divnim odsjajem koji se vidi i bez blica (naravno u nesto manjoj meri)..



    Mogao sam iseci nokte al nema veze...



    Ovde primecujemo karakteristican pokusaj kopanja medju prste, presmesno je, nekad joj pustim nekad ne, ali joj otezam da se potrudi malo:



    Poslednji izmenio borotasinisa; 23.01.15. u 17:39. Razlog: Ubacivanje dodatne slike

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Boaedon fuliginosus (Africka kucna zmija)

    Vecera:










  4. #4
    Član
    Datum registracije
    Jul 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    69

    Uobičajeno Odg: Boaedon fuliginosus (Africka kucna zmija)

    Stvarno prelepa zmija, cestitam na ljubimcu i bas mi je drago sto si stavio neke stvari iz licnog iskustva, takodje se nadam da ce jos neko dodati zanimljive informacije..koliko ce jos da raste?

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Boaedon fuliginosus (Africka kucna zmija)

    Hvala, nemam pojma koliko ce da raste jer nisam siguran da li je muzjak ili zenka... Nisam iskusan da istiskam hemipenis a po izgledu repa (duzini od pocetka reproduktivnih organa) bih rekao da je muzjak ali to ne znaci nista...

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja Nikhanter'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2013
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    113

    Uobičajeno Odg: Boaedon fuliginosus (Africka kucna zmija)

    Da imaš par različitog pola lako bi uočio razliku po repovima.

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Boaedon fuliginosus (Africka kucna zmija)

    Malopre uzimam zmiju u ruke i primetim nesto cudno na repu, kod reproduktivnih organa, zna li neko o cemu se radi?







    Taj kruzic na kraju izgleda kao parce sluzave koze koja je zalepljena tankim slojem, pokusao sam da skinem ali ne ide a necu na silu... Jel moguce da ovako izgleda kad krece da urinira i slicno pa da cu da ispadnem idiot Nema veze, ovo mi je jedina zmija pa sam se mozda istripovao iako sam puno citao i gledao snimaka i svega...

  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Boaedon fuliginosus (Africka kucna zmija)

    Sve je u redu, danas sam je vadio, malo sam prenaglio... Znao sam da treba da obavi nuzdu i obavila je jutros ali ono sto me je zabrinulo to sto je bilo zute boje (a izmet nema zute) i sto je onaj delic visio nekako sa koze odnosno nije izgledalo kao da izlazi iznutra.. Sve u svemu, ostaju slike pa valjda ce nekom pomoci da se ne istripuje kao ja... Mozda je u pitanju prirodni lubrikant, kako god..

Tagovi za ovu temu

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •