Prikaz rezultata 1 do 20 od 20

Tema: Pomoć oko identifikacije vrste

  1. #1
    Član Grof96'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2015
    Lokacija
    Jagodina
    Postova
    40

    Question Pomoć oko identifikacije vrste

    Pozdrav! Nov sam na forumu I do sada sam se amaterski bavio teraristikom,periodicno, ali uglavnom su to bili gusteri i zmije. Mada, nasla se tu i po neka skorpija (Euscorpius italicus, npr.) a cak jednom i gatalinka (nisam tada znao da su pod zastitom ). Sada je na red dosla i tarantula.
    Do sada nisam imao nikakva iskustva sa ovim paucima, pa ne znam da li sam napravio dobar izbor prilikom odabira vrste, vi procenite
    U pitanju je tarantula sa slike (slikana blicem) kojoj ne znam Lat. naziv, pa bih molio za pomoc pri identifikaciji.

    Untitled.jpgUntitled111.jpg
    Ima raspon od oko 6-7cm i bila je sveze presvucena kad je kupljena (jedna briga manje) Kod mene je oko 3 nedelje i lepo jede zoophobase (jednog ''prosecnog'' na 4-5 dana).
    Btw, pre par dana prilicno je produbila svoju ''jamu'' ispod panja i oko ulaza postavila visok zid od zemlje i paucine , i redje izlazi (nocu kad upalim svetlo bude napolju, a sad je uglavnom zakopana). Znaci li to da ce se opet presvuci? Pls dajte Lat. naziv
    Hvala

  2. #2
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ZolleRu'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2012
    Lokacija
    Ruma
    Postova
    533

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    Pozdrav.. Kupio si E.campestratus, nije los izbor.. Nece se jos presvlaciti to je tako malo sredila ulaz u gajbu i to je ok
    love of tarantulas..

  3. #3
    Član Grof96'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2015
    Lokacija
    Jagodina
    Postova
    40

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    Aha, hvala. Pokusavao sam da nadjem po netu lat naziv na osnovu slike, al' sve su mi nekako slicne...
    ...pa sam je ja pogresno desifrov'o kao G.pulchripes

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dule'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Kacarevo
    Postova
    426

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    Nisam imao nikad E.campestratusa,ali ovo plavo mi izbija oci.Vise mi lici(po slikama) na A.seemani.

  5. #5
    Član Grof96'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2015
    Lokacija
    Jagodina
    Postova
    40

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    Ja sam pokazivao slike u jednoj teraristickoj radnji u Jagodini, nisu bili sigurni da mi kazu. Kupljena je kao G.pulchripes, al' ne deluje mi bas da je to pa rek'o da proverim na forumu.
    Ima li na forumu nekih postova o ovoj 'mojoj' vrsti
    Trazih, al' bas nesto nisam nas'o...

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dule'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Kacarevo
    Postova
    426

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    Pa A.s. je malo redja,pa nesto ne verujem da je ta,ali ako jeste to bi bilo strava. G.pulchripes nije sigurno.

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    Ne razumem se bas najbolje u NW terestrijalce i ne interesuju me posebno ali nije sigurno G.pulchripes. Zolle aj napisi zasto je E.campestratus, bas me zanima. Zar nemaju one dve tanke crtice po femurima? Ili je jos mala pa se to pojavi kasnije?

  8. #8
    Član Grof96'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2015
    Lokacija
    Jagodina
    Postova
    40

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    A u slucaju da je E.campestratus (Zebra pink beauty); postoji li jos neka razlika/slicnost sa G.pulchripes (Chaco golden knee) osim onih 'zlatnih' obelezja na kolenima koje ima G.pulchripes. Posloji li razlika tipa velicina i/ili zivotni vek?
    Nisam narociti poznavalac tarantula, ali se bavim biologijom pa sam ipak delimicno (vrlo malo) upucen.

    U sustini, nekako me bune
    E.campestratus i G.pulchripes, kao da je varijanta jednog-istog pauka.
    Cak je na engleskom tako i prevedeno:
    E.campestratus se zove Zebra pink beauty, a lat naziv Chaco golden knee je G.pulchripes, a pulcha na lat. znaci lepa. U sustini kao da su izmesana ova 2 naziva, kao da je napravljena neka paralela ili je jednostavno na eng. pogresno prevedeno. Hocu da kazem da bi bilo logicnije da G.pulchripes bude ta beauty (ako bi se preveo lat naziv). Kao da nisu jasno razgranicene i podeljene.
    Nznm kol'ko sam bio razumljiv ovim primerom, izvinjavam se zbog filozofije

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    Rec "beauty" imas u narodnim nazivima gomile vrsta, ne samo tarantula. Takodje, najveci broj Americkih terestrijalnih vrsta ima taj veoma slican oblik sara na nogama, kod nekih vrsta tamniji, kod nekih svetliji, u razlicitim bojama i varijacijama. Na golo oko vecine pocetnika bi pomesalo mnogo vrsta pogotovo redjih ili neopisanih u nekim rodovima. Uglavnom, razlicite su vrste.

  10. #10
    Član Grof96'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2015
    Lokacija
    Jagodina
    Postova
    40

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    Aaa razumem. Ipak moram jos mnooogo da ucim.
    U svakom slucaju, je l' ovo E.campestratus?

  11. #11
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ZolleRu'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2012
    Lokacija
    Ruma
    Postova
    533

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    A seemani ne bih rekao da je, tesko bi nasao ovde da kupi a seemani a pogotovo da se ne zna koja je vrsta... Ti si nju kupio kao g.pulchripes? Pa ja bih rekao da je sigurno e campestratus jer imam ga vec par god al ne bitno to nego po slikama ovim bih rekao campestratus.. To plavetnilo koje izbija bas zbog toga sam odmah i pomislio na E.c i posebno taj smer njihovih dlaka mi je nekako ostao karakteristican.. Na femurima su im vidljive linije ali ovde mi deluje kao da se ne vide zbog ugla slike odnosno pauka.. Ovaka plavo/crna nijansa je zbog samog aparata kojim je slikano i zato sto je juvenilna jedinka rekao bih oko 7-8 cm, a u tom nekom uzrastu im je boja bas ovakva nesto tu foru ni plavo ni crno.. Ovaj njegov je debeo dosta i tamniju boju ima uskoro bi mogao i u premolt.. Na patellama i tibiama imaju te tanke linije koje su upecatljive za njih i taj njihov polozaj u kojem stoje i smer dlaka po telu.. Grof slikaj jos neku i sto bolju sliku pa postavi i napisi koliko si je platio ako nije problem i koliki je pauk..
    love of tarantulas..

  12. #12
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ZolleRu'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2012
    Lokacija
    Ruma
    Postova
    533

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    I da zaboravio sam da napisem pa da dodam, da obratite paznju na zadnji par nogu i na njihovu debljinu! E campestratus ima deblji par zadnjih nogu sto se da videti i na grofovim slikama.. I kad pretrazujete po guglu kucajte puno ime Eupalaestrus campestratus ima vise slika nego kad se kuca e campestratus..
    love of tarantulas..

  13. #13
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    Hvala na objasnjenju, ima smisla sve to, nikad nisam primetio zadebljane zadnje noge kod njih, a nisam ni zagledao nesto posebno

  14. #14
    Član Grof96'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2015
    Lokacija
    Jagodina
    Postova
    40

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    Da, da... Kupljena je kao G.pulchripes, sto je meni odmah bilo sumnjivo. Inace, zbog nepoznavanja bilo kog odgajivaca licno, kupljena u Pet centru na N Bg-u. Dobavljac je NS Exotics, a kod njih u radnji je 10ak dana, a dan pre kupovine se i presvukla (pokazali mi njenu sveze odbacenu kosuljicu kao dokaz ).
    Sto se tice cene, sto je ZolleRu pitao, placena je 2.300- 2.400, nznm tacno; ali cene variraju STALNO.
    Odoh posle ned dana da uzmem malo lateralisa, da joj malo obogatim meni (jer inace od domace proizvodnje imam samo zoofobase), i vidim da je ista L.Parahybana koja je bila 2.400 sad 1.100 a ogromna G.pulchripes (sigurno je G.pulchripes, jasno se kod te odrasle zenke vide zlatna kolena) inace oko 13cm raspona, pojeftinila sa 6 i nesto na 2 i nesto... Tako da kod cena nema pravila- variraju Takodje je i skorpion (nije imperator, ali neki tako slicni) inace stariji, veceg raspona, sa 6 pao na 4... A i kuk. smukovi su mnogo pojeftinili...

  15. #15
    Član Grof96'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2015
    Lokacija
    Jagodina
    Postova
    40

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    Ne vode oni narocito racuna za lat naziv iznad cene, msm nije to pouzdano (dokazano u mom slucaju)
    Inace tarantula uzeta kao zivotinja oko koje nema mng posla i obaveza, tako da mogu komotno da je ostavim samu oko ned dana; prethodno nahranjenu. Za slike nije problem, slikacu cim se vratim u stan u Bg (trenutno sam u Ja).
    Ova je raspona oko 6-7cm. Samo jedno pitanje za Zolle Ru: posto imamo istu vrstu (ispostavilo se E.campestratus), koliko je velika tvoja (ta od par godina) i koliki maximalni leg span imaju, msm moja trenutno 6-7...
    Je l' mogu da doguraju do 15ak cm raspona, odnosno preko 10?
    Dok sam bio odsutan neocekivano sam dobio goscu i podmladak (iznad bojlera haha) Valjda je Pholcus phalangioides
    IMG_1932.jpg

  16. #16
    Član
    Datum registracije
    Jul 2014
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    69

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    Meni je cudna ta plava, al sta god da je stvarno je prelepa. Bolje ti je da direkto uzimas iz Ns exotica jer vise brinu a i cene su pristupacnije, to sam bar primetio na gusterima tarantule im izgledaju ok. A za hranu mozes isto is ns ex. ili od Milosa(pet reptilez) ako cesto svracas u Beograd, pozdrav i srecno!

  17. #17
    Član Grof96'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2015
    Lokacija
    Jagodina
    Postova
    40

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    Haha, hvala. Pa da, lepa je; nije joj bez razloga naziv na eng. pink zebra beauty
    A inace nije bas tako plava (to je zbog blica), cupava je i ima boju dlacica sa strane slicno kao G.rosea
    Poz

  18. #18
    Član Grof96'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2015
    Lokacija
    Jagodina
    Postova
    40

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    Opet dilema. Da li je E. campestrarus terestijalna vrsta ili kopac?
    Trenutno je moja napravila kao bunar na sredini tera... Da li se zakopavaju samo dok su male ili to rade i odrasle?
    I koliki je prosecan raspon adulta ove vrste?

  19. #19
    Član Rizla'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2015
    Lokacija
    Subotica
    Postova
    17

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    Terestrijalna vrsta je imam i ja malog ja sam mom napravio skroviste tako da uopste ne kopa nego udje tamo...to rade dok su male tako se osecaju sigurno mislim kada su zakopane

  20. #20
    Član Grof96'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2015
    Lokacija
    Jagodina
    Postova
    40

    Uobičajeno Odg: Pomoć oko identifikacije vrste

    Upravo je dobila jednog svezepresvucenog, belog zoofobasa i sad na miru obeduje... haha kakav je to 'krvolocan' napad bio
    Pa i ovde u teru postoji skroviste... Veliki mangro panj sa supljinom ispod... ali joj to ocigledno nije bilo dovoljno bezbedno ili sta vec...
    U pocetku, nekih par dana je bila mirna a onda je preokrenula ter naglavacke... "Krticnjaci" i gomilice su svuda haha
    Mana im je sto dosta sporo rastu... Sto rece pametno neki clan: Bukvalno boli koliko sporo rastu... Al' zato dugo zive
    Nego, koliki raspon su adultne jedinke E.campestratusa dostizale?

Tagovi za ovu temu

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •