Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 44

Tema: Iritirajuće dlačice

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja NemchaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2015
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    130

    Question Iritirajuće dlačice

    Pre svega da se predstavim Zovem se Nemanja i živim u Novom Sadu. Otkud ja ovde (na www.teraristika.org)? Sasvim slučajno. Pre negde oko mesec dana jedan moj drugar ode kod nekog lika poslom i tom prilikom vidi njegove kućne ljubimce. Naravno, tarantule su u pitanju. Kada mi je ispričao usledilo je google; tarantula; srbija... Zadnjih mesec dana čitam po netu po sat dnevno (nekad i više) o tarantulama i informišem se kao budući vlasnik, pa sad htedoh reći jedne ali koliko vidim, to da se ostane na jednoj se retko dešava pa ću reći budući vlasnik tarantula Koliko sam skontao, za početak se preporučuju NW tarantule, a one imaju iritirajuće dlačice i otud i ova tema. Hteo bih da iskusniji vlasnici i još bolje odgajivači, a vidim da ih ovde ima, nama početnicima u ovoj temi iznesu svoja iskustva sa istim. Kako ne planiram da svoje tarantule "hendlujem", mislim da sam time prilično smanjio rizik od iritiranja ali... Ono što mene lično zanima a nisam uspeo da nadjem na forumu je:

    -da li dlačice mogu da izlete iz terarijuma kroz ventilacionu mrežicu?
    -koliko daleko lete?
    -da li smetaju i ako da, u kojoj meri osobama sa astmom i da li se mogu držati terarijumi u prostoriji gde borave osobe sa astmom?
    -koji je najbolji vid preventive pri dodavanju vode, hranjenju, prebacivanju i uređivanju?

    Meni lično, iz onoga što sam do sada pročtao i čuo o čuvanju tarantula, se čine veći problem dlačice nego ujed tarantule. Mislim, nisam ja baš toliko hrabar da me baš briga ako me ugrize nego mi izgleda lakše izbeći ujed nego te dlačice.
    Za sada bi to bila pitanja koja me muče pa ako se još nečeg setim, pišem.. I izvinjavam se ako već negde ima odgovora ali ja nisam uspeo da nadjem a i mislim da je za apsolutne početnike dobro da postoji ova tema jer verujem da osim ujeda tarantule većina ljudi ni ne zna da postoje iritirajuće dlačice kao njihov odbrambeni mehanizam.

  2. #2
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Nije to toliko strasno kao sto ti mozda izgleda na prvi pogled(osim mozda tarantula sa najvisim stepenom kao sto je T. blondi). Druga stvar, ne reaguju svi ljudi isto kad dodju u kontakt sa dlacicama. Trece, na dlacice razlicitih vrsta se razlicito reaguje. Meni npr. od dlacica geniculate ne bude apsolutno nista, dok se od parahybane sav ospem i svrbi kao da sam sugav. Ali ni to nije Bog zna koliko strasno jer traje mozda par sati. Cetvrto, retko koja T ce da baca dlacice pri hranjenju ili dosipanju vode. Tako da uopste nemoj da brines o dlacicama, tj. nemoj to da te odvraca od drzanja T, nije to nista strasno. E sad, jedino ne znam da li moze da bude opasno za ljude koji imaju astmu, za to vec moras da se raspitas kod nekoga ko tacno zna o tome, a ne samo da pretpostavlja...
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  3. #3
    Član
    Datum registracije
    Oct 2013
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    53

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Zasto si se zabrinuo toliko o dlacicama, moze a i ne mora da ima iritirajuce efekte. Retko kad i koriste dlacice, moze da te zasvrbi neko kratko vreme i to je to, jedino ako ti dospe u oci moze biti nekih problema. Vise se brini za ujed jer tarantule imaju dosta velike zube (Blondi, Geniculata..)

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja NemchaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2015
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    130

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Imam klinca od 3 godine koji ima astmu. Najviše brinem zbog njega pa sam zato pitao za prolazak dlačica kroz mrežicu i uopšte o dlačicama jer koliko sam uspeo da vidim one su te koje izazivaju alergijsku reakciju jer sadrže nekakav protein.. Takodje sam pronašao da s vremenom reakcija postaje sve gora, do te mere da nakon nekog vremena moraju da prestanu da drže NW tarantule. Zbog toga me zanima preventiva, ne bih voleo da uzmem B. smithi ili boehmei i da moram da ih se otarasim. Lepe su mi i NW i OW pa bih voleo da čuvam i jedne i druge.

  5. #5
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    E pa onda nemoj da uzimas te koje najvise bacaju dlacice, kao sto je B. boehmei. Uzmi G. pulchra, ja sam do sada imao 5-6 jedinki ni ni jedna nikada nije bacala dlacice, a prelepe su. Kroz mrezicu ne verujem da moze da prodje, ako je ona standardna aluminijumska, mada ne vidim zasto bi bacale dlake ako ih ne uznemiravas. Na mene su bacale jedino kada ih cackam, uglavnom pri prebacivanju. Kad ih hranim ili sipam vodu nikad ne bacaju...
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja NemchaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2015
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    130

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Pod uznemiravanjem sam mislio npr., kada bi on prišao terarijumu i napravio senku, možda bi tarantula počela da baca dlačice, jer sam video jednog lika na YT da je tako izaziva da počne da ih baca. Kapiram da to najviše zavisi od vrste ali i od jedinke, pojedinačno ali bih išao na najsigurniju varijantu zbog klinca. Dobar je on i poslušan tako da ne mislim da će dirati terarijum ili tako nešto ali uvek je bolje sprečiti sve eventualne neprijatnosti. Probaću nešto da izvedem sa tom mrežicom, da je stavim sa zadnje strane pošto sam sada i u procesu planiranja izrade terarijuma. Uzgred i G. pulchra i G. pulchripes su mi na spisku Stvarno izgledaju lepo a i blage su naravi, kažu.

  7. #7
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Ma kakvo bacanje dlacica na senku?! To nema sanse! Pa one jedva razlikuju noc i dan, ako uopste i to razlikuju, a kamoli kad neko pridje teru. Ako nesto osete, to je da neko dune u nju, pipne je ili ona na neki drugi nacin fizicki da oseti prisustvo, a vizuelno sigurno nece da baci dlacice...
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  8. #8
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ZolleRu'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2012
    Lokacija
    Ruma
    Postova
    533

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Ne bi one otresale dlacice kada se samo uplase, samo bi pobegle u skroviste brzo, a dlacice otresaju uglavnom kada se cackaju tj uznemiravaju.. Ponekad ali redje otresaju i same tek tek malo, oko kucice i malo po podlozi radi sopstvene zastite.. Ima dosta t koje imaju iritirajuce ali ih gotovo nikad ne otresaju.. I dlacice ne bi mogle izleteti iz terarijuma ako je ona sitna metalna mrezica za komarce, odnosno pre nece moci izleteti zbog visine mrezice odnosno poklopca.. Ako poklopac bude 20ak cm iznad t nece moci tek teko lako da ih izbaci gore, jer mnoge padnu odmah pored nje.. Bilo bi bolje kad bi poceo tako sa nekom grammostolom ili necim slicnim sto ne baca dlacice cesto.. Kod mene je bio slucaj da sam vremenom razvio toleranciju na dlacice i sad mi bukvalno ne smetaju uopste ni od jedne vrste.. Nedavno sam T.blondi premestao u drugi ter isla mi je i po rukama i tresla dlake i svasta pa sam se samo jednom dvaput pocesao.. Ti ako ne planiras da je diras rukama ili svaki dan da je cackas nesto, mozes komotno uzeti i neku OW smestiti je u ter i posmatrati i uzivati
    love of tarantulas..

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Ja mrzim samu pomisao da imam tih mrtvih dlacica na stolu sa paukovima a i OW su mi uvek bile daleko lepse i zanimljivije. Ali tu je i ona vecna polemika za OW i pocetnike... Koliko god su mi takve polemike smesne i pune preuvelicavanja ipak mislim da je bolje uzeti nesto NW za pocetak, ne moras bas neke "dosadne" i "spororastuce" grammostole i brachypelme ali cisto da se naviknes na tarantule uopsteno, na pokrete itd...

  10. #10
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Vidim da covek kaze da ima dete vec, sto znaci da nije klinac, i po tome kako pise pretpostavljam da je odgovoran jer vidim koliko brine. Po meni, slobodno mozes da uzmes neku OW tarantulu, ako si siguran da ti dete nece cackati terarijum i ako ne planiras da je uzimas u ruke i cackas. Moja preporuka(ako ti pare nisu problem) je da uzmes 5-7 ili mozda cak i vise M. balfouri i da ih drzis u komunalnom terarijumu. Iskustvo je sjajno jer love i jedu zajedno, meni se bukvalno 3 poluodrasle/odrasle zenke zakace za jednu dubiu i jedu zajedno. Pa onda sredjuju skloniste, izbacuju ostatke hrane...mnogo je zanimljivo, a i nemaju iritirajuce dlacice!
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Slazem se, a i mislim da ljudi u hobiju mnogo preteruju sto se tice jacine otrova africkih vrsta.. Jedino mi se cini da je stvarno potrebno malo vise iskustva za komunalno drzanje ali nisam to nikada radio, samo mi padaju na pamet moguce komplikacije..

  12. #12
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Treba malo vise iskustva za komunalno drzanje da ovih da kazem "nekomunalnih" vrsta(regalisi, ornate, metallice), ali sa balfourijima nema tih problema jer su bas komunalna vrsta, kao i H. incei samo sto su po meni mnogo lepsi...
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  13. #13
    Ljubitelj egzotičnih životinja NemchaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2015
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    130

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Ni jednog momenta nisam ni pomislio da odustanem od čuvanja tarantula, samo mi se, čitajući razna iskustva ljudi koji već imaju tarantule, učinilo da bi bilo bolje da pre nabavke prikupim što više informacija i na osnovu njih napravim dobar plan. Sada vidim i da tu dosta zavisi od osobe do osobe pa će možda i moje iskustvo sa tarantulama biti u nekim segmentima drugačije od drugih. Evo ZolleRu je vremenom razvio toleranciju a baš sam pre neki dan čitao na nekom stranom forumu, arachnoboards čini mi se da beše, neki lik je svaki put imao sve goru reakciju da mu je sada nepodnošljivo postalo i da je prestao da čuva NW. Uglavnom, i meni su malo lepše OW, L. violaceopes kada sam video, kao nešto vanzemaljsko, oduševio sam se Pa i to što su tako brze mi je super ali kako većina savetuje da se ne počinje sa OW, a i NW su mi takodje lepe na svoj način, i da ne počinjem sa njima kad tad bih nabavio neku pa onda zašto ne proverenom varijantom, prvo njih, da se uhodam. Hvala vam svima na savetima i očekujte još raznih zapitkivanja od mene jer, em sem novajlija em sam radoznao kao majmunče

  14. #14
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Ako ti se najvise svidja L. violaceopes, stvarno ne vidim zasto ne bi poceo sa njom... Jedino sto bi za pocetak mogao da uzmes malo vecu jedinku, jer ako uzmes slinga od 1-2cm, nikad je neces vidjati, napravice stek od mreze i paucine i neces moci da je vidjas skoro nikad, a to ume da bude bas smor kada je prva T
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  15. #15
    Ljubitelj egzotičnih životinja NemchaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2015
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    130

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Evo baš gledam, imam neku ugaonu policu i uspeo sam da napravim skicu sa varijantom - 2 ter za terestrijalne T i 1 za arborealnu. Samo mi je za L. violaceopes problem što ne vidim baš da je nešto ima u prodaji kod nas a za uvoz ne znam kako to sve prolazi. Pravim sada temu u "Vaši terarijumi" sa skicom pa će mi i tu trebati par saveta..

  16. #16
    Član
    Datum registracije
    May 2015
    Lokacija
    Nis
    Postova
    95

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    ne brini se za iritirajuce dlacice, nista strasno, slicno ko kopriva, ponekad i od smokve list kad pecka, naravno postoje izuzeci, nekad i jeste bolno, ali sto manje razmisljas lakse tebi A za izbor si se lepo odlucio, mada ne bih preporucio kao prvu, kako god, na kraju ces ih imati sve, ovo je zavisnost

  17. #17
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dule'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Kacarevo
    Postova
    426

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Ako uzimas L.v.,uzmi i neku terestrijalnu koja ne plete,jer ces L.v. najverovatnije retko vidjati i kad odraste.Moja ima 16cm,pa slavim kada je vidim.Cim pipnem terarijum,zbrise.

  18. #18
    Ljubitelj egzotičnih životinja NemchaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2015
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    130

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Da li će baš L. violaceopes biti prva arborealna zavisi od toga da li će ih biti u prodaji kada završim terarijum, što će nadam se biti ovog meseca Terestrijalne uzimam obavezno, a to da je ovaj hobi zarazan sam se već uverio a još nisam ni kupio svoju prvu T Kako sam već naveo, čitam dosta o tarantulama i što više čitam sve su mi fascinantnije.. Već imam spisak od 15-ak vrsti koje bih voleo da čuvam Super je to što ne zahtevaju puno mesta a i nisu zahtevene ni što se tiče drugih stvari. Jedino su mene, eto te dlačice zabrinule ali ne i odvratile od budućeg hobija. Vidim po netu da one kuhinjske rukavice pomažu, koriste ih ljudi prilikom čišćenja terarijuma, kada završe odmah pod mlaz vode pa ih skinu pa ću verovatno tako i ja probati.

  19. #19
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Citat Prvobitno napisao NemchaNS Pogledaj post
    Samo mi je za L. violaceopes problem što ne vidim baš da je nešto ima u prodaji kod nas a za uvoz ne znam kako to sve prolazi.
    Nije problem ako si spreman da izdvojis kintu. Sve se da nabaviti Evo vec za 11 dana ti je Terraplaza i sigurno ce ih biti tamo...
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  20. #20
    Ljubitelj egzotičnih životinja NemchaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2015
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    130

    Uobičajeno Odg: Iritirajuće dlačice

    Sad kucam Terraplaza i sve nešto na mađarskom, ništa ne razumem Jel se to poručuje ili moram da idem za Mađarsku?

Tagovi za ovu temu

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •