Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 21 do 40 od 71

Tema: Pocetak sezone mrava

  1. #21
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Evo ja malo da se ubacim, naime kod mene su prskani bili komarci i nasao sam dosta mrtvih kraljica i muzijaka... Ali danas mi se konacno osmehnula sreca i uhvacena je prva kraljica. Jos uvek je imala krila kada sam je uhvatio. Narednih dana cu vas obavestiti kako je sve proslo, jel snela jaja, odbacila krila itd... Do tada evo jedna slikica

  2. #22
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja DigiNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2010
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    733

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Citat Prvobitno napisao antmen210 Pogledaj post
    Subota 18.6. - let nepoznate vrste kraljice su potpuno crene nisu formica,lasius ni camponotus.Duge su oko 5-7 cm.
    Mrav od 7 cm? Ne postoji tako nesto


    Citat Prvobitno napisao Djoleee Pogledaj post
    jel snela jaja, odbacila krila itd
    Sumnjam da je plodna s obzirom da nije odbacila krila u prvih sat vremena
    Kud koji mili moji!
    josifpancic.com

  3. #23
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Citat Prvobitno napisao DigiNS Pogledaj post
    Sumnjam da je plodna s obzirom da nije odbacila krila u prvih sat vremena
    Tako i ja mislim, ali sam citao na dosta mesta da su kraljice cak imale i prve mrave dok su idalje imale krila, e sad videcemo... Ovo je zasad jedina ovogodisnja nada, zato ne baksuziraj

  4. #24
    Član
    Datum registracije
    Aug 2015
    Lokacija
    Banjaluka
    Postova
    37

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Hahahahaha
    Mislio sam milimetara
    greskaaaa....
    Samim krajem prošlog mjeseca su letjele vrste lasius umbratus i lasius niger.Nisan uhvatio ni jednu lasius niger kraljicu jer ih imam 8
    vec tri u epruvetama sa solidnim hrpicama jaja.Uhvatio sam dvije kraljice lasius umbratusa.Jednu sam odnah pustio jer je bila povrjedjena.Drugu sam stavio u frizider u epruveti.Nasao sam napolju 3 l. niger radnika iz iste kolonije i takodjer ih stavio u frižider u drugu epruvetu.Nakon sat vremena sam ih pomjesao u zajednicku epruvetu i vratio u frizider.U frizideru su bili do juce.Onda je nestalo struje i ja sam ih prebacio u ladicu.Jutros sam ih provjerio i nasao sam 2 mrtva radnika i jednog zivog.Nahranio sam ih slatkom vodom i radnik je nahranio kraljicu.Tako da to smatram uspjehom za sad.
    2.7.- let nepoznate vrste
    kraljica mi je pobjegla
    bila je duga izmedju 10mm i 15mm.Crne je boje sa malo tamno crvenog.Poslije sam trazio ali nisam nasao kraljice.

  5. #25
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja DigiNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2010
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    733

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Citat Prvobitno napisao antmen210 Pogledaj post
    Samim krajem prošlog mjeseca su letjele vrste lasius umbratus i lasius niger.Nisan uhvatio ni jednu lasius niger kraljicu jer ih imam 8
    vec tri u epruvetama sa solidnim hrpicama jaja.Uhvatio sam dvije kraljice lasius umbratusa.Jednu sam odnah pustio jer je bila povrjedjena.Drugu sam stavio u frizider u epruveti.Nasao sam napolju 3 l. niger radnika iz iste kolonije i takodjer ih stavio u frižider u drugu epruvetu.Nakon sat vremena sam ih pomjesao u zajednicku epruvetu i vratio u frizider.U frizideru su bili do juce.Onda je nestalo struje i ja sam ih prebacio u ladicu.Jutros sam ih provjerio i nasao sam 2 mrtva radnika i jednog zivog.Nahranio sam ih slatkom vodom i radnik je nahranio kraljicu.Tako da to smatram uspjehom za sad.
    2.7.- let nepoznate vrste
    kraljica mi je pobjegla
    bila je duga izmedju 10mm i 15mm.Crne je boje sa malo tamno crvenog.Poslije sam trazio ali nisam nasao kraljice.
    Nadam se da nisi stavio L.niger kraljice zajedno u epruvete jer postoji 98 % sanse da ce ti ostati samo jedna ziva, jedina korist koja bi mogla biti iz stavljanja njih zajedno jeste da se dobije na kolicini jaja u pocetku ali na kraju dominantna kraljica ubija ostale i ostaje sama.

    Da bi osnovao koloniju sa L.umbratusom moras ga ubaciti u vec zapocetu koloniju Lasius spp. a ne samo mu dodati radnike sa ulice
    Poslednji izmenio DigiNS; 04.07.16. u 13:50.
    Kud koji mili moji!
    josifpancic.com

  6. #26
    Član
    Datum registracije
    Aug 2015
    Lokacija
    Banjaluka
    Postova
    37

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Lasius niger kraljice su naravno svaka zasebno.
    L. umbratus sam dodao tako malo radnika jer je veca sansa da će kraljica preživjeti upoznavanje.Naravno,puno je lakše kraljici da uspostavi koloniju sa više radnika.Zato planiram dodati kukuljice i larve.Ti radnici koji se izlegu neće biti agresivni prema kraljici.Jako je bitno da kraljica ima bar jednog radnika u toku dodavanja kukuljica jer je većina socialnih parazita izgubilo tu sposobnost u toku evolucije.

  7. #27
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja DigiNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2010
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    733

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Citat Prvobitno napisao antmen210 Pogledaj post
    Lasius niger kraljice su naravno svaka zasebno.
    L. umbratus sam dodao tako malo radnika jer je veca sansa da će kraljica preživjeti upoznavanje.Naravno,puno je lakše kraljici da uspostavi koloniju sa više radnika.Zato planiram dodati kukuljice i larve.Ti radnici koji se izlegu neće biti agresivni prema kraljici.Jako je bitno da kraljica ima bar jednog radnika u toku dodavanja kukuljica jer je većina socialnih parazita izgubilo tu sposobnost u toku evolucije.
    Da ali koliko sam ja shvatio Lasius umbratusa moras ubaciti u vec oformljenu koloniju, a ne dodavati mu larve i pupe, ali videcemo kako ces izvesti eksperiment pa nam javi
    Kud koji mili moji!
    josifpancic.com

  8. #28
    Član
    Datum registracije
    Aug 2015
    Lokacija
    Banjaluka
    Postova
    37

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Za sad je sve u redu.Kraljici i radniku sam dodao 2 tek rodjena radnika i 7 kukjica.Radnici su bili odmah prihvaćeni i već se ponašaju kao kolonija.Sad kraljica ima 3 radnika i jos radnika 7 na putu.Svaki dan ih hranim.Sada kada sam prebrodio prvu fazu - upoznavanje nadam se da će se kraljica početi nositi jaja.Ali kod parazita se nikad ne zna.Zato su i teški za čuvanje.
    Nisam primjetio nikakve letove ovih dana.

  9. #29
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    De dodajte po koju sliku, ma kakvog kvaliteta bilo :P Inace, koliko treba l. nigerima da predju faze? Od jajeta pa do mrava?

  10. #30
    Član
    Datum registracije
    Aug 2015
    Lokacija
    Banjaluka
    Postova
    37

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Oko 6 - 8 sedmica

    Stadium jajeta. 10 -12 dana.

    Stadium larve: od 10 do 14 dana,

    Stadium kukuljice : od 10 do 24 dana, zavisno od temparature).
    slike cu postaviti ako uspijem napraviti bilo sta sto lici na nesto.hehe.

  11. #31
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Kako vam napreduju ovogodisnje kolonije, i sta ste sve uhvatili? Ona uhvacena kraljica jos nije odbacila krila, a sad vec ima larvi i jaja pa cekam da vidim sta ce ispasti od njih, radnici ili alati.

  12. #32
    Novajlija
    Datum registracije
    Apr 2013
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    9

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Kod mene jedna tetramorium caespitum kolonija ima 8 radnika i imam još tetramoriuma u stanju pupe. Uhvaćene su još 2 kraljice verovatno formica (nisam ih puno zagledao) imaju sad podosta jaja i prenolepis nitens od kad je otoplilo sporije napreduju ali imaju oko 10ak radnika.

  13. #33
    Član
    Datum registracije
    Aug 2015
    Lokacija
    Banjaluka
    Postova
    37

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Lasius niger 3 kolonije imaju oko 10 radnika svaka
    Tapinoma - 8 radnika, dvije larve i hrpica jaja
    Prenelopis nitens 5 kraljica 1 radnik, kolonija se ne mice sa mjesta probao sam oko 15 vrsta hrane i nista ne pomaze.
    Lasius umbratus-kraljica i oko 40 L niger radnika kraljica je polozila hrpicu jaja.Larve ne mogu primjetiti.

  14. #34
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Evo ja da se dodam na trenutno situaciju... Danas kad sam hteo da proverim da li je kraljica presla iz jedne u drugu epruvetu (pocinje da se hvata budj) sam primeo nesto cudno... Rodio se prvi radnik. E sad mene zanima kako je moguce, da u roku od mesec ipo dana dodje iz faze jajeta do prvog radnika. Takodje je bitno da je kraljica iako ima krila plodna i da se nadam da ce kolonija uspeti Uskoro ce biti slike, samo da nabavim neki bolji apart, jer su radnici premali za slikanje trenutno

  15. #35
    Član
    Datum registracije
    Aug 2015
    Lokacija
    Banjaluka
    Postova
    37

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Moguce je kao sto sam gore napisao da se radnici rode za samo 30 dana u teoriji.Ako se prvi radnik izlegao

    trebalo bi sve biti u redu.Ja sam danas slikao svoje ovodisnje kolonije pa evo slika sa pojasnjenjima.DSCF3218.jpgDSCF3232.jpg

    .

  16. #36
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    U cemu tacno to drzis koloniju? Cini mi se kao neka plasticna casa. Sta to koristis kao podlogu?

  17. #37
    Član
    Datum registracije
    Sep 2016
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    15

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Zna li neko koja je ovo vrsta, i da li je kraljica? Pritom, nisam je nasao kao mladu kraljicu vec u skoro novom mravinjaku. Imao je mozda 40 radnika, uzeo sam 4 za nju (javite ako treba jos).


    IMG_0034.jpg

  18. #38
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Citat Prvobitno napisao Vasquez Pogledaj post
    Zna li neko koja je ovo vrsta, i da li je kraljica? Pritom, nisam je nasao kao mladu kraljicu vec u skoro novom mravinjaku. Imao je mozda 40 radnika, uzeo sam 4 za nju (javite ako treba jos).


    IMG_0034.jpg
    Meni se cini da je to definitivno kraljica, e sad bilo bi dobro ako bi mogao malo blize da slikas nju, i kojeg radnika

  19. #39
    Član
    Datum registracije
    Sep 2016
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    15

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Receno mi je da radnici nisu iste vrste kao ta kraljica.
    Naime ta kraljica zajedno sa jos jednom je upravo pocela da osniva svoj mravinjak 'ispod istog kamena' kao i vrsta Myrmica. Te sam ja uzimajuci krajicu pomislio da je to njihov mravinjak i uzeo radnike koji ustvari nisu ni hteli da budu sa njom u istoj epruveti.

    Za vrste ne znam, ali da stvarno nisu hteli da budu sa njom, to sam video. Cak su i jeli i vodili racuna o jednom novorodjenom (dok prohoda valjda) ali nju nisu ni gledali. Cak vodu nisu ni uzimali dok im nisam stavio drugi rezervoar (osim onog gde je bila kraljica).

    Pa sam stavio kraljicu u epruvetu kao sto i trebam. Idu slike radnika:

    IMG_0055.jpgIMG_0056.jpgIMG_0057.jpgIMG_0058.jpg

  20. #40
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Jel bi mogao da slikas kraljicu izbliza cisto da proverim koja je vrsta? I gde ti to njih drzis? Cini mi se da ih drzis na stolu i da su otvoreni?

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •