Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 41 do 60 od 71

Tema: Pocetak sezone mrava

  1. #41
    Član
    Datum registracije
    Sep 2016
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    15

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Ma jes ja sam lud da ih drzim na stolu otvorene
    To je staklena posuda, tu sam ih drzao samo za slikanje.
    Inace su u plasticnoj posudi ovi mravi a kraljica u epruveti.

    Nazalost ne mogu blize, telefon se lose fokusira.
    Mozda da pokusam sa aparatom u narednih par dana. Inace, dal vredi da je hranim necim? I kako da joj dam hranu? Cini mi se veoma malo pokretna, uzima vodu, sinoc se malo prosetala kroz epruvetu al kad se uplasi sam se sklupca.

    A uhvatio sam jos nesto, ne znam ni dal' je mrav a kamoli kraljica, slikam..

    Cini mi se kao da je kraljica, al mzoda se i mrav najeo... xD! Prilog 5827

  2. #42
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Ne moze da se otvori prilog, valjda nije dobro postavljen, a sto se tice hrane za kraljicu, ja sam primetio da cim sam stavio cist med na onaj papir za pecenje, radnici nisu bili toliko zainteresovani, ali je kraljica jedno dobrih 5-10 minuta pila taj med, mada ja mojoj nisam davao da jede dok nije izlegla prve mrave, a kod tebe je malo drugacija situacija, jer kazes da je vec imala radnike, pa probaj da joj das na tako nekom masnom papiru med, ali pazi da stavis JAKO malo, sto je manje moguce da se ne prospe, jer onda sve hoce da se lepi, a kamoli jos da ona moze da se udavi. Takodje probaj da nadjes nekoliko (5-6) pupi iz nekog vec postojeceg mravinjaka i stavi joj u epruvetu, ona ce ih verujem rado uzeti pod svoje leglo, da sto pre ima nekoliko radnika

  3. #43
    Član
    Datum registracije
    Sep 2016
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    15

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Da, ja sam mislio da ima radnike, ali su mi rekli da ti radnici nisu njena vrsta. Stoga su pretpostavili da je kraljica nedavno dosla tu.
    Pa cu je ostaviti ovako, a hranicu je medom vec sutra. Ne znam dal moram svaki dan to? Posto vec 2 dana nije jela.

  4. #44
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Citat Prvobitno napisao Vasquez Pogledaj post
    Da, ja sam mislio da ima radnike, ali su mi rekli da ti radnici nisu njena vrsta. Stoga su pretpostavili da je kraljica nedavno dosla tu.
    Pa cu je ostaviti ovako, a hranicu je medom vec sutra. Ne znam dal moram svaki dan to? Posto vec 2 dana nije jela.
    Med joj mozes dati pa kad se 'najede' ti ga izvadi, da ne stoji tamo bezpotrebno, a probaj da je hranis svakih 3-4 dana. I probaj da nadjes nekoliko pupi da sto pre dobije radnike, jer kazes da je vec bila u postojecoj koloniji

  5. #45
    Član
    Datum registracije
    Sep 2016
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    15

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Probao sam da dam slatko, medjutim slatko se i osusilo brzo tako da ne znam da li je jela. Danas cu probati med, i gledacu jedno pola sata dal ce da jede.
    Izgleda da sam se kasno setio da gajim mrave xD
    Valjda ce do kraja septembra padati neka kisa jbt. Vec 2 dana oblacno ovde a nikako da padne.

  6. #46
    Član
    Datum registracije
    Aug 2015
    Lokacija
    Banjaluka
    Postova
    37

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Kraljica sa slike je solenopsis.tief ant,(ne mogu se sjetiti punog latinskog naziva)
    Radnici su jako mali i narandzaste tj crvene boje.
    Ta vrsta spada u lagane za cuvanje.Svadbeni letovi se dešavaju na 2-3 metra od zemlje.Na tople septembarske dane,poslije kiše.Kraljicu nemoj hraniti i uznemiravati do pojave radnika.
    Ta vrsta inace pravi gnijezda u drugi mravinjacima.
    I ja sam uhvatio kraljicu neki dan.Ta vrsta podrzava vise kraljica.

    Sto se tice onog mog posta o onim gnijezdima radi se o čaši od čačkalica na jednoj slici a na drugoj je cijev sa komadom plastike na vrhu.Unutra je gips.

  7. #47
    Član
    Datum registracije
    Aug 2015
    Lokacija
    Banjaluka
    Postova
    37

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    I daa ta vrsta ce mozda poloziti jaja tek nakon hibernacije.
    Ovog mjeseca se mozete nadati:myrmica,messor i solenopsis(tief ant)

  8. #48
    Član
    Datum registracije
    Sep 2016
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    15

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Tooo brate moj. I ja sam mislio da je ta, gledajuci mrave iz evrope licila je na tu. I da, dve su bile, jednu sam vratio. Ako ce poloziti jaja tek posle hibernacije, kad da je stavim u hibernaciju, na koju temperaturu?

    Takodje, uhvatio sam jednog veoma sitnog mrava, verovatno radnik, ali nisam nigde nasao njegov mravinjak pa sam ga zadrzao za identifikaciju- IMG_0074.jpg
    -
    Nasao sam ga pored mravinjaka koji imaji veoma male radnike, bio je na par metara od njih. Na suvom mestu, suvo blato, blizu gradilista.
    -
    A sto se tice myrmica i messora - gde ih traziti? Da li vole suvo zemljiste, vlazno, ispod kamena ili drveta..? Bar da znam gde da trazim.
    Hvala jos jednom za odg.

  9. #49
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Citat Prvobitno napisao Vasquez Pogledaj post
    Tooo brate moj. I ja sam mislio da je ta, gledajuci mrave iz evrope licila je na tu. I da, dve su bile, jednu sam vratio. Ako ce poloziti jaja tek posle hibernacije, kad da je stavim u hibernaciju, na koju temperaturu?

    Takodje, uhvatio sam jednog veoma sitnog mrava, verovatno radnik, ali nisam nigde nasao njegov mravinjak pa sam ga zadrzao za identifikaciju- IMG_0074.jpg
    -
    Nasao sam ga pored mravinjaka koji imaji veoma male radnike, bio je na par metara od njih. Na suvom mestu, suvo blato, blizu gradilista.
    -
    A sto se tice myrmica i messora - gde ih traziti? Da li vole suvo zemljiste, vlazno, ispod kamena ili drveta..? Bar da znam gde da trazim.
    Hvala jos jednom za odg.
    Za hibernaciju najbolje bi bilo ako imas u kuci neku sobu koja se ne koristi, i ne greje u toku zime. Samo ih tamo ostavis i proveravas sa vremena na vreme da li imaju vode. Ja cak dok imam kraljice u epruveti, probusim onu kesu sa kokosovim tresetom pa stavim epruveta unutra u treset da sto bolje 'simuliram' kako oni provedu hibernaciju pod zemljom ali to nije potrebno.

  10. #50
    Član
    Datum registracije
    Aug 2015
    Lokacija
    Banjaluka
    Postova
    37

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Hibernacija na temparaturi oko 5-15 celziusa.
    Ja sam prije par dana naletio na myrmica kraljicu.Bilo je kasn,oko 7 sati poslije podne.Bila je na stepenicama.Myrmice je najbolje traziti u blizini kolonija myrmica jer ne lete daleko
    E sad jedno pitanje...
    Kada je bio let solenopsisa prije par dana sam trazio kraljice u paukovoj mreži.Bilo je hrpu mužjaka ali kraljica nigdje.I odjednom sam ugledao dva krilata mrava prikacena jednog za drugog.Uhvati sam ih.Stavio ispod case i promatrao.Razdvojili su se.Kraljica je narandzasta,muzjak crn.Kraljica je odmah odbacila krila.Duga je nekih ,pazite sad, 3-4mm.Ima izdužen i tanak zadnji dio zakrivljen pri kraju.Ima relativno duge antene za svoju velicinu.Narandzaste je boje.Trenutno je u epruveti,ne mrda sa vlaznog dijela vate.E sad koliko god se trudio ne mogu naci nista korisno.Ima li ko ideju kakvu.Slikati ovakvu kraljicu i nije bas moguce tj. slike su grozne.

  11. #51
    Član
    Datum registracije
    Aug 2015
    Lokacija
    Banjaluka
    Postova
    37

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Svidja mi se ideja sa "zakopavanjem" epruveta.Tako se smanjuju vibracije,zvukovi i temparaturne promjene.Mozda pokusam sledece godine nesto slicno.
    Gdje nabavljate epruvete?

  12. #52
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Citat Prvobitno napisao antmen210 Pogledaj post
    Svidja mi se ideja sa "zakopavanjem" epruveta.Tako se smanjuju vibracije,zvukovi i temparaturne promjene.Mozda pokusam sledece godine nesto slicno.
    Gdje nabavljate epruvete?
    Epruvete nabavljam u apoteci. Pored epruveta ima jos dve dobre alternative, prva je da stavis u spric, jer tako mozes da dodajes vodu u spric a da ne moras da pomeras mrave iz epruvete, samo zapusis tu rupu na kraju i otvoris kad opadne nivo vode, i crevo ono providno, kao sto koristim za spajanje kolonije sa outworldom, samo mnogo deblje, zatvoris jedan kraj vatom, sipas vode, pa to zatvoris vatom, pa ubacis mrave, pa opet zatvoris vatom, jer to mi je nekako bolje, mogu unutra da stanu vece kolonije jer ti biras kolko ce biti dugacko crevo, a i opet mozes da biras i debljinu creva, da ne budu mravi bas onako nagurani kad je veca kolonija

  13. #53
    Član
    Datum registracije
    Aug 2015
    Lokacija
    Banjaluka
    Postova
    37

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Ja nigdje ne mogu naci epruvete prave,staklene, pa se snalazim kako znam.Vecinom pravim od gipsa i tako...
    Gdje još tražiti sem apoteka(vecinu sam obisao)
    Taj fazon sa špricom i ja koristim.Uzmem 2 šprice.Jednoj odsječem dno.Od druge otkinem onu gumu na štapiću i zaglavim na kraj.Onda par minuta pod vrelu vodu i uguram jednu špricu u drugu.I eto epruvete.
    Druga opcija je da odem u cvijecaru i zamolim radnicu da mi da plasticne epruvetice.Oni to koriste za nabavku cvijeća i nekad ce vam pokloniti,nekad nesto sitno naplatiti.Jrdini problem je sto je grozna vidljivost.
    To za crijevo nisam pokušao.Gdje tog ima za nabaviti? Ja umjesto tih crijeva koristim ona iz auta... Hahaha...
    I da,kod kuce imam neku plastiku od necega za pecenje rakije.Ugl izgleda kao epruveta(normalnih je dimenzija) samo sto na kraju ima plastični čep koji se ne može skinuti.
    Kod tih improvizacija je bitno paziti da sa druge strane ne ulazi vazduh jer ce inace poplava nastati.

  14. #54
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    To o cemu ti pricas za rakiju je verovatno posudica za gradomer, pazi da ne opijes mrave A epruveta ja koje koristim su plasticne, mada je ok preglednost. A za ta creva, ja sam ih kupio u gvozdjari, stim da sam video da ima i u pet-shopu, oni to prodaju kao crevo za pumpe, ali cisto sumnjam da oni imaju dovoljno siroka creva.

  15. #55
    Član
    Datum registracije
    Sep 2016
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    15

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Ja svoje imam iz cvecare, preglednost 50% -_-. Naravno jos uvek nemam potrebe za necim boljim jer jos nista od kraljica. Jednostavno ne znam gde da ih trazim vise.

  16. #56
    Član
    Datum registracije
    Aug 2015
    Lokacija
    Banjaluka
    Postova
    37

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Misija nadji epruvetu.
    Te iz cvjecare su okej sem vidljivosti.Koliko kostaju te posudice za gradomijer,mogu li se same nabaviti?Kod njih je solidna vidljivost.U onim insulinskim kapsulama imate male epruvetice,staklene.Mogu posluziti za hranjenje ili ih mozete ugraditi u setup.Malo se teže dodje do njih al kad se upraksate to onda ide.
    Sad mi nesto pade na pamet da bi umjesto epruvete moglo posluziti i pretočno,stakleno crijevo za akvari.Pogledacu u pet shopu pa vam javim.

  17. #57
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Citat Prvobitno napisao antmen210 Pogledaj post
    Misija nadji epruvetu.
    Te iz cvjecare su okej sem vidljivosti.Koliko kostaju te posudice za gradomijer,mogu li se same nabaviti?Kod njih je solidna vidljivost.U onim insulinskim kapsulama imate male epruvetice,staklene.Mogu posluziti za hranjenje ili ih mozete ugraditi u setup.Malo se teže dodje do njih al kad se upraksate to onda ide.
    Sad mi nesto pade na pamet da bi umjesto epruvete moglo posluziti i pretočno,stakleno crijevo za akvari.Pogledacu u pet shopu pa vam javim.

    Uff, al si ga ti zakomplikovao

  18. #58
    Član
    Datum registracije
    Sep 2016
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    15

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Pozdrav ljudi!

    Valjda je pocela sezona, ja sam nasao 1 kraljicu i jos jedno krilato stvorenje, valjda kraljica..
    Pa samo da obavestim, pocelo je!

  19. #59
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Da, ja se danas vracao iz skole, kad ono na zemlji kraljica. Naravno nisam imao nista kod sebe pa sam ko idiot isao 30 minuta do kuce balansirao je sa jedne na drugu ruku dok nisam stigao kuci. Inace 90% sam siguran da je u pitanju c. vagus, posle cu ubaciti i neku sliku

  20. #60
    Član
    Datum registracije
    Sep 2016
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    15

    Uobičajeno Odg: Pocetak sezone mrava

    Hej!
    Ja sam nasao 7-8, bas sam uhvatio dan kada su letele.
    I sve vec imaju jaja.
    Ali sam jednu imao jos od marta, zimski mravi oni.. i upravo sam joj podavio jaja -_-
    Kreten.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •