Prikaz rezultata 1 do 16 od 16

Tema: Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

  1. #1
    Član intricatus'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    54

    Exclamation Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

    Zdravo drugari!

    Kako nema mnogo tema na temu insekata, dođoh na ideju da nabacam neke slike paličnjaka koje sam gajio/gajim zadnjih desetak godina.


    Za početak, vrsta sa kojom 99% buboodgajivača (kladim se da ova reč ne postoji) počinje, vijetnamski paličnjak, Medauroidea extradentata:


    I jedna s poternice:






    Direktno sa N. Gvineje stiže Eurycantha calcarata.
    Mužijaci ove vrste imaju ogromne bodlje na tibijama zadnjih nogu (tibijalne mamuze) koje im služe za ukras. Zezam se, služe im da otkinu komad potencijalnog napadača.






    Kad smo već kod otkidanja i samoodbrane, Heteropteryx dilatata (Jungle nymph) bi najbolje mogla da se opiše kao "bodljikavi histerični list čiji je životni cilj da se zabode u ruku koja je hrani". Ukratko.



    Mužijaci izgledaju kao mali zmajevi i totalno su miroljubivi u poređenju sa gospođama:







    Australijska vrsta Onchestus rentzi ima jaja koja liče na pseće biskvite:



    A inače kad odrastu sasvim pristojno izgledaju:







    Peruphasma schultei je prva vrsta koje sam se odrekao posle samo 3 generacije... Neki ljudi tvrde da nikad nisu primetili njihov odbrambeni sprej, a ja tvrdim da lažu. Mene su ove bube oduvek mrzele, i zato samo jedna slika za njih:



    U svakoj dobroj priči (kao i u pirate-metal bendu) mora da se nađe patuljak koji svira violinu. Patuljaste vrste paličnjaka su interesantne zato što zauzimaju malo prostora, malo jedu i mnogo su ružne (toliko ružne da moraju da vam se sviđaju).
    Epidares nolimetangere (touch-me-not iliti ne diraj me paličnjak):




    I Dares philippinensis



    Za slučaj da vam je promaklo, na slikama nisu njihove violine zato što su bile na servisu.




    Hodajući listovi su jedna od najsavršenijih prirodnih kreacija. Kako sam krenuo sa opisima, bolje da ćutim ovde da ne bih pokvario...evo slike:

    Phyllium philippinicum




    Phyllium giganteum


  2. #2
    Član intricatus'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

    A ovako izgleda Achrioptera fallax, paličnjak sa Madagaskara (sa ostrva koje je priroda stvarala dok je bila na LSD-u):









    I za kraj ovog dosadnog, dugačkog posta, jedna dugačka buba. Skoro pa najduža na svetu (samo treće mesto, za sad)
    Graničnjak, buba motka, Phobaeticus serratipes!
    Ženka 47cm dužine, zajedno sa prednjim nogama:


    I mužijak:



    Bubastičan pozdrav

  3. #3
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

    Uu koliko post! Odlične slike i opis, svaka ti čast! Davno je bilo neke priče o paličnjacima pa je ovo pravo osveženje.
    Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by rulers as useful.

  4. #4
    Član
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    91

    Uobičajeno Odg: Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

    Jel prodajes neku vrstu?

  5. #5
    Član intricatus'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

    Hvala hey-ho




    AcaAca prodavao sam ih dok sam bio u fazi sakupljanja novih vrsta, sada obično ostavim samo po nekoliko parova za sebe. Malo je interesovanje za paličnjake kod nas, pa izbegavam da se nađem u situaciji da zaglavim sa nekoliko desetina malaca koje niko neće.

  6. #6
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

    Jel imaš žute list insekte? Dobio sam neku ideju ako bi mogao da ih poređaš na travu pored nekod drveta pa uslikaš da izgleda kao opalo lišće Samo za to ti treba baš puno komada
    Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by rulers as useful.

  7. #7
    Član intricatus'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

    Interesantna ideja, samo bih morao da angažujem nekoliko pomagača koji nisu gadljivi na insekte da ih sakupljaju u toku i posle fotografisanja
    Kod P. philippinicum-a žuta boja je genetska varijacija, ne zavisi od uslova sredine. Do sada nisam imao takvog adulta, bilo je nimfi koje održavaju žutu boju sve do zadnjeg presvlačenja i onda pozelene (znači baksuzi)

    Kod nekih drugih vrsta normalna boja im je tako braonkasto-žuta, baš liče na listove koji su krenuli da venu. Recimo P. tobeloense galela su takvi, skroz naopaki, nimfe uglavnom zelene a adulti požute.


  8. #8
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

    Znači samo kod P. giganteuma boja zavisi od uslova sredine? Zanimljivo, ovo nisam znao. Nego sad nešto razmišljam, ako bi se jedinki nekako odstranila olfaktorna čula, koje su šanse da bi drugog list insekta gricnula umesto lista?
    Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by rulers as useful.

  9. #9
    Član intricatus'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

    P. giganteum su skoro uvek zeleni kad odrastu, mogu da imaju samo malo jače izražene braonkastu "nervaturu" i tamnije nožice.
    Neke vrste paličnjaka mogu da menjaju boju pod uticajem sredine, recimo poznat je "lichen morf" kod Extatosoma tiaratum koji ispoljavaju ženke kada se od izleganja kod njih u terarijumu drže grančice obrasle lišajem.
    I onda umesto ovakve nimfe

    dobije se nešto ovakvo:


    Znači ista vrsta, samo različiti uslovi sredine. Ovakva slična varijacija može da postigne na isti način kod Sungaya-e i verovatno još nekih vrsta.

    A po pitanju grickanja Phyllium-a, dešava se vrlo često, a pogotovo kada postoji manjak hrane u terarijumu. Ako se u istom terarijumu drže Phyllium-i i neka "štapićasta" vrsta u 99% slučajeva Phyllium-i završe izgrickani. Toliko se dobro kamufliraju da prevare čak i bliže rođake :-)

  10. #10
    Novajlija
    Datum registracije
    Sep 2017
    Lokacija
    Osijek
    Postova
    4

    Uobičajeno Odg: Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

    Hej pozdrav registriro sam se zbog tvojih palicnjaka na ovaj forum zanima me dali prodajes kojeg? Jako je tesko naci bilo koju drugu vrstu a da nije vijetnamski. Lijepo pozdrav

  11. #11
    Član intricatus'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

    Pozdrav, drago mi je da sam još nekog zainteresovao za paličnjake :-)
    Mogu te povezati sa momcima iz Hrvatske koji imaju dosta lepih vrsta, ako si zainteresovan poslaću ti kontakt u poruci.

  12. #12
    Novajlija
    Datum registracije
    Sep 2017
    Lokacija
    Osijek
    Postova
    4

    Uobičajeno Odg: Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

    Moze moze,to bi bilo odlicno uspio sam naci madagaskarske ruzicastokrile, vijetnamske i australijske ali njih moram cekati jos koji mjesec. Slobodno posalji poruku i hvala ti lijepo je vidjeti da ima ljudi kojima su insekti fetis. Pozdrav

  13. #13
    Novajlija
    Datum registracije
    Sep 2017
    Lokacija
    Osijek
    Postova
    4

    Uobičajeno Odg: Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

    Koliko je pametno zamrznuti lisce ruze/kupine da mogu preko zime hraniti palicnjake?

  14. #14
    Član intricatus'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

    Praktično je nemoguće da se to uradi, nemoguće je da se održe tako. Kada se odmrznu, listovi kupine izgledaju kao kuvani, gube čvrstinu a verovatno i većinu hranjivih sastojaka. Jedan način je da u bure sa vodom (ogromno bure, 100+ litara) koje stoji negde na hladnom i mračnom mestu, gde neće zamrznuti celo (podrum, recimo) staviš sveže odsečene grane sa listovima. Na taj način će listovi kupine ostati sveži sigurno barem mesec dana, ali za sve preko toga nisam siguran :-(

  15. #15
    Član wazzup'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2012
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    77

    Uobičajeno Odg: Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

    Pa kako ih ljudi onda hrane preko zime? Kako, čime? Ja sam hteo da ih držim ali sam batalio zbog hrane...zeznuti su što se ishrane tiče.

    I šta ako bi se napravila "kaša" od listova kupine koja može da stoji mesecima a da se ne pokvari? Bi li insekti jeli to? Mislim, očigledno je da nema čvrstinu i strukturu kao sveže ubrani list ali pitam onako, hipotetički takoreći

  16. #16
    Član intricatus'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Moji paličnjaci (gomila vrsta i slika)

    Neće prihvatiti kašu, samo sveže listove :-)
    Nije teško naći hranu preko zime, samo treba pronaći dobro nalazište kupine. Svi u šume! :-)

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •