Prikaz rezultata 1 do 18 od 18

Tema: Pomoc oko odabira

  1. #1
    Član SerGigi'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2016
    Lokacija
    Arandjelovac
    Postova
    54

    Uobičajeno Pomoc oko odabira

    Ja bih zeleo da kupim zivotinju ali nisam siguran koju.Zeleo bih neku u koju ne treba da se ulaze puno novca,sa kojom mogu da se igram i koja nije puno teska za odrzavanje.

  2. #2
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    Ako imaš dvorište udomi nekog malog avlijanera. Udomljavanje ništa ne košta a pošto nisu izbirljivi oko hrane ni sa tim nećeš imati problema. Svaki put će te dočekati oran za igru.

    p.s. uzmi nekog sa kratkom dlakom jer se manje linja.
    Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by rulers as useful.

  3. #3
    Član SerGigi'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2016
    Lokacija
    Arandjelovac
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    Hvala vam na odgovoru ali ja sam mislio na zivotinju za terarijum.

  4. #4
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    Generalno to nije bas najbolji pristup kad se kupuje bilo koja zivotinja. Kao prvo, ako sam dobro razumeo, ti cak ne znas ni da li ces skorpiju(posto je post u temi o skorpijama), nego pitas za bilo koju teraristicku zivotinju? Ispada kao da ti je svejedno, samo da ne moras da ulazes puno novca i da nije teska za odrzavanje. Mogao si da budes malo odredjeniji i bar odlucis da li bi skorpiju, tarantulu, gustera, zmiju...

    Ali kad si vec pitao, da probam da ti pomognem. Kriterijumi sto se tice termina "puno novca" su razliciti. Nekome je 50e puno a nekome 500e nije puno. Isto tako nekome nije tesko da omoguci optimalne uslove za 10 kameleona, a neko ne moze kako treba da cuva tarantulu. Znaci sve ti je to individualno. Treba da vidis prvo koliko tacno para hoces da izdvojis odjednom za nabavku zivotinja i opreme, kao i koliko si spreman mesecno da izdvajas na hranu i ostalo. I da se ponovim, pre svega moras da odlucis koju zivotinju hoces, pa da ti preporucimo vrstu. Tarantule i skorpije generalno nisu teske za drzanje, osim sto treba za pocetak da izbegnes najotrovnije vrste, pogotovo skorpija. Zmije su nesto teze za cuvanje, u smislu sto treba cesce da se ciste, a i oko hranjenja(ne mogu bas svi da drze zive pacove u kuci ili mrtve u zamrzivacu), mada generalno i one su uglavnom lake za odrzavanje. Gusteri su ti u principu najzahtevniji pre svega iz prostog razloga sto najvise jedu i moras da ih hranis skoro svaki dan(za razliku od zmija koje hranis jednom u 7-15 dana ili tarantula kojima dajes jednom u 10-20 dana). Pa onda ako uzimas dnevnog gustera, pored temperature treba da im obezbedis UV lampu, pa vitamine, kalcijum itd.

    Ajde na osnovu ovoga odluci bar koju bi zivotinju, pa da se udubimo malo detaljnije u problematiku

    P.S. I ne shvataj pocetak posta kao neku kritiku, samo pokusavam da pomognem. A ti moras da budes 100% siguran da hoces da gajis zivotinju kako treba, a ne da je uzmes pa zapostavis.

    I da, sad vidim da si napisao da hoces da se igras sa zivotinjom. Ako pod time podrazumevas da ih vadis svaki dan iz terarijuma i cackas, onda tarantule i skorpije bolje zaobidji, to je za njih stres. One su zivotinje za gledanje, a ne za igranje sa njima... Pozdrav i dobrodosao
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    Bilo bi dobro i da nam kazes sta smatras pod "igranjem". Tarantule i skorpije definitivno zaobidji, ako pod igranjem mislis na uzimanje zivotinje u ruke onda razmatraj pocetnicke vrste gustera, zmija kao i razne vrste insekata, od zglavkara milipede itd... Moras nam napisati jos neke kriterijume da bismo ti bolje pomogli...

  6. #6
    Član SerGigi'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2016
    Lokacija
    Arandjelovac
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    Hvala vam na savetima ali ja ne bih zeleo neku zivotinju poput tarantule i skorpije jer su mi one ,,Jezive".Ja bih hteo neku ,,Miroljubivu" zivotinju poput gustera ili sumske kornjace,a sto se tice cene ulozio bih oko 50-ak evra(samo za zivotinju).

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    Najbolje bi ti onda bilo da uzmes leopard gekona. Ne treba mu neki poseban tretman kao sto je slucaj kod bradatih agami naprimer, UV svetlo itd itd. Jedino sto ti je potrebno jeste terarijum velicine 25x20 za pocetak i folija grejac sto se tice opreme. Mene je moj gekon izasao ako se dobro secam 1500 dinara, plus folija grejac 700-750 dinara, a terarijum sam vec imao. A i sto se tice hrane nije preterano zahtevan, ja mog hranim lateralisima i fobasima, i to 3 lateralisa i 1 fobas dnevno sto po meni nije puno. Takodje ti treba kalcijum i vitamini, sto isto nije skupo, ja za kalcijum koristim sipinu kost struganu u prah i to pomesam pola pola sa reptimineralima, koji kolko se secam su bili 500 dinara 85g sto bi trebalo da ti traje najmanje godinu dana, i pre hranjenja insekte stavim u casu za pavlaku gde ih protresem da se naprase kalcijumom i mineralima. Sve u svemu, ako neces neki posebno redak morf, leopard gekon plus sva propratna oprema, minerali i hrana za jedno mesec dana bi trebalo da te izadje tu negde oko 50-60e.
    A sto se tice igranja, u pocetku ce kao i svaka druga zivotinja biti plasljiv, ali ce vremenom sve vise i vise voleti da ga drzis u ruci, prvenstveno jer voli to sto si topao tako da ti nece biti ljubimac samo za gledanje kao sto je slucaj sa nekim drugim zivotinjama. Sve u svemu, ja bi ti preporucio da uzmes leopard gekona.
    A sto se tice odrzavanja, treba samo stalno da ima vode, pozeljno je da u nekom cepu od flase mu stavis cist kalcijum koji on lize ako mu treba, i da dnevno ili nedeljno, kako ti zelis pokupis pincetom ili rukom fekalije od gustera, a kad se presvlaci, on sam svakako pojede tu kozu pa to ne treba da se cisti.

  8. #8
    Član SerGigi'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2016
    Lokacija
    Arandjelovac
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    Djole hvala vam puno sto ste mi pomogli.

  9. #9
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    Meni gekoni nisu nesto preterano zanimljivi. Nocne su zivotinje, danju dremaju, a nocu su aktivni. Osim toga, po meni bar, gekoni nisu gusteri za igranje sa njima i mazenje, vise su cisto eto da ih drzis u rukama ili da ih pustis da se setkaju po stanu. Plus moras da pazis na rep jer mogu da odbace rep a to izgleda bas ruzno, mora da prodje neko vreme dok im ne izraste novi koji ne bude kao prvi nego se vidi da je odbacio. Bradata agama je mnogo zanimljivija, ali i mnogo vise kosta. Kao prvo skuplja je investicija na pocetku, u 50e ne bi mogao da se uklopis nikako(za razliku od gekona), a kao drugo i za odrzavanje je zahtevnija jer jede kao ala, pogotovo dok ne poraste, jede nekoliko puta vise nego gekon. Tj. sam guster nije skup, ali moras da joj uzmes adekvatan terarijum, spot lampu, UV sijalicu itd. Ali opet kazem, ljubimac nije nesto na cemu bi trebalo da stedis i da uzmes jednu zivotinju pre druge samo zato sto je jeftinija, ako ti se ova druga vise svidja.

    Moja preporuka bi bila ili bradata agama ili neka zmija. Za bradonju ti treba recimo 100e sve ukupno na pocetku i posle samo da mu kupujes hranu. Ali gustera moras da hranis svaki dan i u tom smislu zahteva mnogo vise paznje od zmije. A sto se zmije tice, njoj kad opremis terarijum na pocetku, posle ti treba samo stotinak dinara nedeljno za misa/pacova i miran si. E sad zavisi, ako uopste zmija dolazi u obzir, da li vise volis velike ili male itd. Od "pocetnickih" zmija imas kolubride - kukuruznog smuka, getulu, laznu koralnu(mlecnu), africku kucnu zmiju itd, a imas i udave, Boe i Pitone, koji se meni licno mnogo vise svidjaju - za pocetnika je recimo idealan Loptasti piton jer je jako miran i ne raste veliki, ali se meni ne svidja sto su jako plasljivi i non stop se stekaju(ja svoje vidjam samo nocu jer tada izlaze iz sklonista koje im je neophodno da se ne bi stresirali). Ono sto se meni najvise svidja su malo veci udavi, ali ne znam koliko su oni za pocetnike Ali mozda mozes da razmotris Bou constrictor za pocetak. Muzjak retko raste preko 2m, ali je i mnogo "tanji" od zenke, tj. zenke su mnogo masivnije pa muzjaci zapravo i nisu toliko veliki. Pa da uzmes malog(bebu) muzjaka i da ne brines koliki ce da bude, jer ce i tvoje iskustvo da "raste" kako raste i zmija. Pored toga imas i manje vrste Boa, npr. dugine(brazilska i kolumbijska). Takodje imas i manje vrste Pitona, ja recimo imam Morelia spilota cheynei VPI, i prelepi su, ali znaju da budu prilicno ujedljivi kao mali i mora da se radi sa njima da se pripitome, tako da nije bas vrsta za pocetnike...

    Opcija je jako mnogo, a ti opet moras da nam pomognes da ti pomognemo
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  10. #10
    Član SerGigi'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2016
    Lokacija
    Arandjelovac
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    loshme10 hvala ti na savetu ali ja ne bih zeleo neku zivotinju kao zmiju koja raste do 2m zeleo bih neko malu koja je interesantna.Nije mi toliko vazno da se snjom mogu igrati,vaznije mi je da je ona interesantna za gledanje.

  11. #11
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    Sa zmijama u principu mozes, cak i treba da se igras jer ces tako lakse da je pripitomis. A sve ove kolubride koje sam ti naveo rastu manje od 2m i neuporedivo su tanje od npr. Boe konstrikor. Je l` si guglao kako izgledaju?
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  12. #12
    Član SerGigi'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2016
    Lokacija
    Arandjelovac
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    Progugleo sam ih i imam utisak da su to male zmijice(Nisu puno velike)
    .Odlucicu koja mi se zivotinja najvise svidja ali prednost trenutno ima zmija.Interesuje me da li zmija ima neke ,,Mane" i da li spava zimski san?

  13. #13
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    Zavisi sta je za tebe veliko a sta malo. Kolubride(grubo receno, nema pravila) rastu tu negde oko 1.5 metar i visestruko su manje u obimu od npr. Boe constrictor ili Burmanca. Inace kod Kolubrida imas mali milion boja i varijacija, sigurno ces naci nesto sto ti se svidja. Mozes mozda da razmotris i Hognose. One su bas male, rastu do 80cm. Neki ih ubrajaju u otrovnice, ali imaju zadnje otrovne zube i prakticno ne mogu da ubrizgaju otrov, osim ako ih ne pustis sam...
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  14. #14
    Član SerGigi'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2016
    Lokacija
    Arandjelovac
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    Postoji li neka zmijica kao Hognosa koja nije otrovna?

  15. #15
    VIP član hey-ho'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Lokacija
    Novi Sad i Subotica
    Postova
    2.077

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    Na šta konkretno misliš kada kažeš "kao Hognose"? Po čemu slična? Nisam primetio da je neko spomenuo - kolubride su mnogo aktivnije od bilo kog pitona ili boe i biće ti zanimljivije za posmatranje ali isto tako će biti nešto teže hendlanje jer se brže kreću. Takođe, neke kolubride imaju običaj da te popiške kada se osete uplašeno i to se dosta teško opere
    Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by rulers as useful.

  16. #16
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    Iz licnog iskustva, zmiju ces retko vidjati, i generalno drzanje ce biti samo to, drzaces je dok ona ne nadje hotspot koji joj se svidja i tako ce ti biti u ruci. Ako si pri novcu, definitivno ti je bolje da uzmes agamu, a ako ne, onda leopard gekona, ali uglavnom prvo se raspitaj dobro na internetu pre nego sto nesto uzmes.

  17. #17
    Član SerGigi'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2016
    Lokacija
    Arandjelovac
    Postova
    54

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    Pa ja bih bas hteo zmiju a ne gustera.Intersuje me koliko kosta Kraljevska zmija i koliko je teska za odrzavanje posto ne mogu da pronadjem njenu cenu na internetu.Takodje me interesuje da li se moze pronaci u pet centru u Beogradu

  18. #18
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Pomoc oko odabira

    Ova tema od pocetka nije trebalo da bude ovde, jer nema nikakve veze sa skorpijama, pa molim admina da je prebaci. Otvorio si temu o zmijama na pravom mestu pa cu ti tamo i odgovoriti.
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •