Prikaz rezultata 1 do 9 od 9

Tema: Bradata Agama

  1. #1
    Novajlija
    Datum registracije
    Mar 2017
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    5

    Uobičajeno Bradata Agama

    Pozdrav drugari,
    Imam par pitanja koja su mi se sama postavljala dok sam citao druge teme o ovoj vrsti, molio bih nekoga ko ima malo vise iskustva sa agamama da mi odgovori. (pricam o agami koja ima malo manje od godinu dana)☺
    Za Agamu sam se odlucio jer sam pocetnik u teraristici pa sam trazio po internetu nekog gustera lakseg za odrzavanje. Naravno sve sam prostudirao po X puta, informisao sam se i kod decka od koga sam uzeo agamu, on mi je objasnio sta i kako i dao mi je "starter pack" znaci terarijum sa spot sijalicom, neonkom, peskom, ppsudom za vodu, itd.
    Temperatura ispod spot lampe je od 32-36 stepeni u zavisnosti od sobne temperature.
    Voda joj je uvek dostupna. Od hrane joj dajem sve sto mogu da nadjem, znaci cvrcke razlicitih vrsta, fobase, dubie, lateralise, kalci-crve, jednom sam joj dao i brasnare ali ih izbegavam jer sam procitao da nisu narocito hranljivi, zelenu salatu, maslacak, endiviju, crveni radic, rukolu, matovilac. Terarijum je 100x50x50. E tako osnovno sam rekao sad prelazim na pitanja.

  2. #2
    Novajlija
    Datum registracije
    Mar 2017
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    5

    Uobičajeno Odg: Bradata Agama

    1. Citao sam po temama o nekoj aktivnoscu Agama, ova moja ceo dan provede suncajuci se, jedina aktivnost joj je to sto se okrene na drugu stranu, izuzev kad joj dam da jede, onda odmah skoci pojede sve insekte sto joj dam, al cim zavrsi sa tim vrati se na svoje mesto i opet se ne mrda, takodje vise i ne silazi sa drveta kad treba da spava, kako se sunca tako ostane i da spava kada ugasim svetla. Jel to normalno tako i ako nije kako da promenim to?
    2. Imam problema sa hranom, insekte i crve jede bez ikakvih problema, ali zato biljnu hranu izbegava u sirokom luku, desi se ponekad da hoce da jede ali to je sve u veoma malim kolicinama, 5-6 listica najvise, kako da promenim to, da li smem da probam da joj ne dam 2-3 dana hrane pa onda da joj dam biljke?
    3. Zadnjih 5-6 dana nije imala stolicu uopste, ali nije ni naduta niti se primecuje neka razlika, apetit ima isti kad su u pitanju insekti, jel i to normalno ili neka faza, ili je problem i ako jeste kako da joj ppmognem i resim to, posto nisam uveren da bi neki veterinar kod znao sta treba da radi.
    Hvala jos jednom.

  3. #3
    Novajlija
    Datum registracije
    Mar 2017
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    5

    Uobičajeno Odg: Bradata Agama


  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Bradata Agama

    Ako agama nije imala stolicu 5-6 dana, to moze da bude ozbiljno. Citao sam pre po nekim stranim forumima da agami treba dati super crva koji je pre hranjenja "umakan" u neko biljno ulje. Ja sam uglavno citao da su koristili maslinovo ulje, ali ako ne nadjes maslinovo ulje, moguce je da moze da se koristi i suncokretovo ulje (ipak je na biljnoj bazi kao i maslinovo). Ako to ne pomogne, u neki sud treba sipati mlaku vodu i staviti agamu unutra, Posle 10 minuta bi trebalo lagano masirati agamu oko stomaka da izmet malo popusti, i tako pomoci agami. Predlozio bi ti da probas prvo ovo sa uljem, pa ako ne bude bolje, smislicemo nesto
    Nadam se da ce neko ko je mozda jos iskusniji od mene, ili ako je imao slican slucaj da podeli svoje iskustvo.

  5. #5
    Novajlija
    Datum registracije
    Mar 2017
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    5

    Uobičajeno Odg: Bradata Agama

    Hvala ti na odgovoru, sinoc sam je masirao i masirao i konacno je izbacila izmet, tako da sad nema problema, interesuje me jel smem da joj dajem aroniju, brusnicu i borovnicu i sta konkretno od voca smem i koliko cesto?

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Bradata Agama

    Citat Prvobitno napisao BogForseti Pogledaj post
    Hvala ti na odgovoru, sinoc sam je masirao i masirao i konacno je izbacila izmet, tako da sad nema problema, interesuje me jel smem da joj dajem aroniju, brusnicu i borovnicu i sta konkretno od voca smem i koliko cesto?
    Neko pravilo je da dok su mali, ishrana treba da im je 80% insekti 20% biljke, a kad su odrasli bas ubrnuto, 20% insekti i 80% biljke. Od voca mogu jabuke, kruske, brusnice, borovnice, lubenice i mnoge druge. Od povrca moze generalno sve, stim da treba izbegavati: kupus, jer nema toliko nutritivne vrednosti, uglavnom je voda, spanac zbog velike kolicine kalcijuma sto bi moglo da oteza varenje, insekti iz divljine iz ociglednih razloga, i avokado koji je otrovan za manje zivotinje.
    Sto se tice aronije, nikad nisam probao da hranim bradonju aronijom, ali iz licnog iskustva jako je teska za jelo i skuplja usta, pa bi mozda ipak preskocio aroniju

  7. #7
    Član Kavabunga'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2013
    Lokacija
    Kraljevo
    Postova
    10

    Uobičajeno Odg: Bradata Agama

    Pojacaj temperaturu na oko 40 stepeni.Posuda sa vodom nije neophodna,osim ako nije navikla da pije iz posude sto je retkost.Agame retko piju iz posude(prilikom kupanja),vecinu potrebne vode unose preko zelenisa.Ja sam moje navikao da piju sa fajtalice i dajem im jednom u 7 dana.Sto se tice hrane;prvi dan je hrani insektima,drugi dan zelenisom a treci dan nista i tako u krug.Pa ako odbija zelenis tog dana nista drugo nece jesti.Naravno insekte prasi nekim od suplemenata sa kalcijumom D3 i vitaminima (svako 3. hranjenje npr.).Evo kraceg spiska sta joj sve mozes ponuditi:
    Svakodnevna hrana
    Spageti tikva (kuvana)
    Letnja tikvica (kuvana)
    Muskatna tikva (kuvana)
    Tikva akorn (kuvana)
    Endivija
    Repa
    kaktus Opuntia (prickly pear),fino iseckan
    Povremena hrana:
    Voce:
    Jabuke,
    tresnje,
    grozdje,
    kruske,
    lubenica,
    kupine,
    brusnice,
    dinje,
    ananas,
    suvo grozdje,
    jagode,
    sljive,
    breskve,
    smokve,
    borovnice...


    bosiljak,
    detelina,
    lepi jova,
    origano(svez),
    karanfil,
    maslacak,
    javorov list,
    zalfija,
    latice ruze,
    majcina dusica,
    luk vlasac,
    ljiljan,
    ruzmarin
    Izbegavaj zelenu salatu!
    Nije nikakav problem sto se nije praznila 4-5 dana.Ako se desi da nece da se isprazni dosta duze od 5 dana,
    kupi Laktuloza sirup u apoteci i ubrizgaj malo u bubu.

  8. #8
    Novajlija
    Datum registracije
    Mar 2017
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    5

    Uobičajeno Odg: Bradata Agama

    Hvala ti puno, pomogao si mi poprilicno sa ovim spiskom, cenim tvoj trud

  9. #9
    Član Kavabunga'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2013
    Lokacija
    Kraljevo
    Postova
    10

    Uobičajeno Odg: Bradata Agama

    Nema na cemu.

Tagovi za ovu temu

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •