Strana 1 od 9 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 180

Tema: Držanje cvrčaka

  1. #1
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Držanje cvrčaka

    Generalno potrebno je par plasticnih kontejnera ili akvarijuma, s tim sto ja preporucujem ovo prvo iz razloga sto mali cvrci mogu da se popenju uz silikon. Preko kontejnera mozete staviti mrezu za komarce da cvrci ne bi iskakali kad se uplase.
    Treba vam par kontejnera za par razlicitih generacija cvrcaka jer velike jedu male tako da samo istu velicinu drzimo zajedno.
    Dok se mali razvijaju za hranu koristimo one 'matore'.
    Kada nabavite pocetne jedinke (20-100 cvrcaka) njih mozete staviti u malu posudu.
    Stavite im nabacano kartone za jaja da imaju gde da se sakriju, posudu sa zemljom od jedno 5cm dubine, plitku posudu sa vodom (da se ne bi udavili, i posudu sa suvom hranom. Hrana u principu ne mora da bude u posudi, oni ce ionako samo da je razvlace svuda. Ja hranu drzim u posudi ali to nije obavezno.
    Davljenje u vodi je generalno najveci problem kod cvrcaka i na to se mora najvise obratiti paznja. Neki ljudi ne stavljaju posude vec stavljaju vlaznu vatu ili imaju vlažnu zemlju.
    Sto se tice podloge, najbolje je ili ne stavljati nista ili staviti novine jer je tako najlakse za odrzavanje, sve ostalo je nepotrebno.
    Kao hranu im stavljam, po Zarkovoj preporuci mesavinu zecje hrane i pileceg koncentrata ali im stavljam jos i hranu za stence zbog viseg nivoa kalcijuma i dobre izbalansiranosti. Jesce oni otprilike bilo sta ali valja se misliti o nutricijama da bi nam reptili bili zdravi.
    Takodje mozete im stavljati voce i povrce da bi poboljsali nutricionu izbalansiranost cvrcaka.
    Tabele sa nutricionim vrednostima voca, povrca i jos kojecega mozete naci na Zarkovom sajtu. Tek dovoljno je da znate da je uopste najbolja hrana za cvrcke zuta tikva iliti bundeva, a mozemo im stavljati svasta: jabuke, mandarine, salatu i prilicno dosta toga sto nam pada pod ruku.
    Sto se tice vode cvrci cu bas zedni insekti. Treba im stalno dopunjavati vodu i pri tome paziti da nivo vode ne bude previsok da se ne bi udavili.
    Za male cvrcke ne treba stavljati posudu vec samo prskati zemlju na dnevnoj bazi ili staviti natopljenu vatu.
    U zemlji cvrci nose jaja i kasnije se iz inkubiranih jaja izlezu mali cvrci.
    Muzjaci se razlikuju od zenki po tome sto su manji i nemaju karakteristican 'mac' na dupetu koji je prisutan kod zenke i vrlo je uocljiv.
    Zavisno od broja maticnih cvrcaka odredjeno vreme (do 10-ak) dana drzimo posudu sa zemljom kod velikih cvrcaka.
    Zatim izvadimo posudu i stavimo je na neko toplo mesto (28-32) stepeni.
    Manja teperatura- duza inkubacija.
    Posle deset dana na 30 stepeni istresemo zemlju u novi kontejner i ostavimo da se cvrci izlegu. Bitno je redovno prskati zemlju zbog vode. Kad porastu dovoljno moguce je uneti posudu.
    VRLO BITNA STVAR! Cvrci su ekstra osetljivi na pesticide tako da im nemojte stavljati prskano voce i povrce ili ga prethodno doooobro operite.
    http://www.wnyherp.org/care-sheets/g...icket-care.php
    http://www.amentsoc.org/cricket.htm
    http://www.reptilecare.com/crickets.htm
    http://www.bearded-dragon-network.com/bvd/cricket.html
    http://www.cricketfood.com/artcricket.php
    http://www.nyworms.com/ccare.htm
    http://www.triciaswaterdragon.com/crickets.htm#Keeping
    http://www.reptilefood.com/reptilefood/gencare.asp
    I tako dalje...
    Dodajte jos nesto po vasem ukusu.
    Dakle nije tesko uzgajati cvrcke i nije neophodno pridrzavati se striktno pravila. Vidite, probajte i radite onako kako vama funkcionise.

  2. #2

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    super si skratio bas je super, ako primetite da vam se cvrci ruckaju izmedju sebe , definitivno imaju malo vode, i drugo nemojte da mesate matorce sa malima jer ce biti pokolja.....
    zatyo svaka generacija odvojeno, ali i to nije striktno ja stavljam male koji su i po 25 dana razmak zajedno i nema frke...

  3. #3
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    Update:
    Ljudi ne mogu da verujem koliko mi se cvrcaka izleglo iz druge ture jaja, po mojoj proceni ~500.
    U prvoj turi je po mojoj proceni ~200.
    A koliko ce iz trece to cu tek da vidim, treba da se izleze za par dana.
    I sve to od desetak zenki i 6-7 muzjaka.
    Uskoro ce biti cvrcaka i u Beogradu dakle.
    Clanovim foruma poklanjam 20-ak ukoliko zele da razmnozavaju inace ce cena biti kao kod Zarka - 6din.
    Jos jedan savet, umesto zemlje za jaja korisite vatu- cistije je , lakse i bolje upija vlagu, i jednostavnije je. Javicu koliko se izleglo iz cetvrte ture koja je na vati.
    Kada budu raspolozivi dacu oglas u rubrici 'Mali oglasi'.

  4. #4
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    Ja isto hocu da pocnem odmah sa vatom.Tako da javi kako je ispalo.
    Oni ce onda iz te vate i piti vodu i polegati jaja u nju?

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    144

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    tri put ura za cvrcke
    ura
    ura
    ura
    kad moj gile poraste sve ce vas pojesti

  6. #6
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    Citat Prvobitno napisao kimo
    Ja isto hocu da pocnem odmah sa vatom.Tako da javi kako je ispalo.
    Oni ce onda iz te vate i piti vodu i polegati jaja u nju?
    Pa da, to i olaksava stvar jer me ovako smara da im vlazim zemlju kad se izlegu a i teze je da je posle izbacis kad se ubudja. Redovno kod vlazenja mi se udavi koji.
    Ovako lakse je vlaziti vatu, lakse je izbaciti vatu i odatle mogu i da piju vodu.
    tri put ura za cvrcke
    ura
    ura
    ura
    jipiiii
    :beedrill:

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    144

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    dali znate kolika je cena cvrcka u hrvatskoj:2,5kene sto je oko dvadeset dinara.doduse ja znam neke ljude koji bi i kod nas prodavali po toj ceni
    kad moj gile poraste sve ce vas pojesti

  8. #8

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    ma jedini nacin da se pomeri sa mrtve tacke jeste da cena bude pristupacna ja mislim da ne trazim mnogo jer ipak trud je prilican da bi dobio kvalietnog ,punog, cvrcka...
    a i nije poenta da se drzi monopol nad tim ,jer lakse je da sad bilo ko od vas ode kod miljana i potrazi cvrcke nego da se cimamo po autobuske stanice ko ludi..
    zato sto vise ljudi odluci da gaji cvrcke to ce vise ljudi da se odluci da cuva egzoticne zivotinje , pa zato samo napred

  9. #9
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    Elem posto sam poslao mali kontigent cvrcaka kimu za razmnozavanje evo kako to kod mene izgleda:










    Edit:
    Zanimljiva stvar je ovo sto sam nasao, naime ako se nabavi ovaj sastojak za geliranje moze se resiti problem sa vodom kod cvrcaka, plus hrana im se moze stavljati unutra.

    http://www.polliwog-design.com/moisturemunchies.html

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    144

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    samo da vas obavestim
    uspeo je eksperiment sa kabal grejacem i cvrcci rastu kao blesavi
    kad moj gile poraste sve ce vas pojesti

  11. #11
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    I kod mene rastu a ja ih grejem sijalicom koja je izvan plasticne kutije,izgleda da je to dovoljno...mislim da ce uskoro da pocnu da cvrce jer su dosta narasli,koliko im prosecno treba kad se izlegu da postanu polno zreli?

    Miljane jesi probao sa vatom?Da lezu jaja u vatu ne zemlju?
    p.s.Jel si te poklopce plasticne sekao lako skalperom?

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    144

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    do sadasnja zapazanja su mi pokazala da sto je veca temperatura brze rastu i sa vatom je mnogo cistije nego sa zemljom.
    a sto se tice skalpela,moze ali pazi prste :twisted:
    jer sam u pravu miljane
    kad moj gile poraste sve ce vas pojesti

  13. #13
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    Pa da brze rastu,jer im je metabolizam brzi na visim temperaturama,tj aktivniji su jedu vise i pare se vise
    Znam da je cistije sa vatom,nego me interesuje da li je neko probao?
    Znaci da ce oni da piju i legu jaja u tu vlaznu vatu i onda nakon 7-10 dana je izvadimo i na toplo.

  14. #14
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    144

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    upravo tako,vata je ok
    kad moj gile poraste sve ce vas pojesti

  15. #15
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    Citat Prvobitno napisao kimo
    Pa da brze rastu,jer im je metabolizam brzi na visim temperaturama,tj aktivniji su jedu vise i pare se vise
    Znam da je cistije sa vatom,nego me interesuje da li je neko probao?
    Znaci da ce oni da piju i legu jaja u tu vlaznu vatu i onda nakon 7-10 dana je izvadimo i na toplo.
    Sto se tice temp, na 35-40 ce porasti po mom misljenju za mesec dana...
    Probao sa vatom, dve generacije se izlegle, nemam vise matorih... inace bi bilo jos generacija.

  16. #16
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    Super, trebao bi nabaviti uskoro preko druga(naseg clana Fauna) one lepljive heatmat grejace od RESUN firme,pa cemo videti posto ce biti,to je dobra stvar i za cvrcke i ostale insekte,kao i za sve terarijume,samo ne znam da li se to moze lepiti na plastiku, mada mislim da je ok jer ne greje to jako da istopi plastiku.

  17. #17
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    Da, zaboravih, pazite na skalpele, mogu da budu opasni
    Ok, javi cenu, bas me zanima.
    Meni ovi moji rade posao, a kad sam video za sta traze 1180 din, ipak sam resio da ostanem pri ovim svojima, mnooogo su mi bolji...

  18. #18

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    e al ipazi smanji temp kad ti postanu odrasli jer onda na 30 c zivotni vek im je 2 meseca dok na nizim i vise od 3 meseca... anravno ne zelis da ti riknu odmah :P

  19. #19
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    Citat Prvobitno napisao zarko
    e al ipazi smanji temp kad ti postanu odrasli jer onda na 30 c zivotni vek im je 2 meseca dok na nizim i vise od 3 meseca... anravno ne zelis da ti riknu odmah :P
    Naravno, slazem se..

  20. #20
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Drzanje Cvrcaka

    Dobra je stvar sto mozes da kontrolises njihov zivotni vek
    Tako da kad ti ne treba puno njih samo snizis temp. i gotovo.
    p.s.Gde si ti stavio kod cvrcaka grejac, unutra ili okolo kutije?I od koliko - 30W ?

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •