Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 21 do 40 od 49

Tema: Kalcijum...

  1. #21

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    Evo u upustvu piše da se vitamini (NEKTON-REP) praše na 10% hrane koju gušter pojede u jednom danu.To je otprilike jednom tjedno.Sve šta pojede taj dan se napraši.To je za odraslu jedinku,a za mladu je malo više oko 2 puta tjedno.A NEKTON-MSA kojisadrži D3 skoro svaki dan,jer nemože gušter u kućnim uvjetima sintetizirat toliko D3 koliko možeu prirodi!
    Animal respect

  2. #22

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    ok
    nebih zeleo da me pogresno shvatis....slazem se
    smao D3 ne sintetise se bez uvb tkao da je sve jedno da li mu davao ako on nije ispod lampe...
    ali to je suvise pipavo i prakticno nedokazivo koliko on provodi i upija ..to je nebitno vazno da je malisan dobar

    svaka cast na slikama dopada mi se

    mnogo ih volim

  3. #23

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    Pa da nigdje ne piše točno koliko se mora davat,čak ni največi stručnjaci to neznaju.Sve je na nama da odredimo
    Hvala i tvoj je super,ima zanimljive boje!
    Animal respect

  4. #24

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    Evo ovo je iz jedne jako dobre knjige koju je pisao jedan svjetski uzgajivač:



    To je prva rečenica.I niko ne može postić da mu domaći uzgoj bude tako kvalitetan!!



    Znači svako jelo treba prašiti vitaminima i mineralima!!
    Animal respect

  5. #25

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    izvini a li ja se ne slazem.
    a i to ti je fusnota ispod slike i izvadjeno iz konteksta.. i jos predpostavljam da je knjiga iz 90 ih sto je dosta staro....
    i ja imam tkao neke stare knjige vrede al iima nekih dezinfo...npr male iguane jedu insekte sorry vazilo lai ne vise

  6. #26

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    Izdanje je 2000-to,knjigu hvale svijetski uzgajivači a ovo iznad slike je jedna rečenica prepisana iz teksta iznad,tako da to stoji!!
    Animal respect

  7. #27

  8. #28
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    A i ja mislim da mogu igunae da se hrane isnesktima, ali nisam probao, znam lika iz NS kojem sam dao tenebrije i posle gledao kako mu iguana obožava iste, tako brzo je napredovala u tom preiodu da ja nisam mogao da verujem...to je bilo ranije pre koji mesec, ali baš ako se javi ću da pitam i javim šta se dešava sa njom.

    Vitamine davajte sporadično, tj. ako ne isprašite svakog insekta i svaki put nije problem nikakav, ali treba prašiti i uopšte se ne treba obazirati da to bude/ ne bude svaki put. Moje mišljenje, meni tako sve napreduje ok.

  9. #29

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...


    ima da zivi ta iguana duplo krace... njihovi bubrezi propadaju od proteina iz mesa ...ccc
    beda sto je glup a raste zato sto su proteini ulaze u misicnu masu i rastu ekstra ali bolje je da zivi kako treba nego da prpada sa propadanjem bubrega..i da to #####o boli (bubrezi) tako da je i to beda
    kazi mu ako hoce da slusa ako ne ko ga ....

  10. #30
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    Pa prvo sam mu rekao to, a on nije hteo da sluša i onda je uzeo od negde tenebrije i rekao mi da jede kao luda i da dođem da vidim, tada sam mu doneo i on joj je dao i stvarno je jela kao luda i jako je brzo narasla, ali se ne javlja već duže vreme...videćemo ako ga sretnem, baš me interesuje...

  11. #31

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    Citat Prvobitno napisao zarko
    moze da dodje do hiperkalcemije , dolazi do ostecenja bubrega a inace kao i kod coveka povecana kolicina kalcijuma dovodi do vece proizvodnje osteoblasta koji razaraju kosti pa tako preterate sa kalcijumom a guster dobije rahittis a vi jos krknete kalcijum i onda se ukenjaju stvari.
    rahitis je pojam koji se koristi za razlicite bolesti koje imaju razlicito nozeolosko poreklo kao sto postoji sadaoko 800 vrsta epilepsije . tako da 2 puta nedeljno je dovoljno.
    moj savet....
    ]a ova fora za grtickanje u cinije je STRAVAAAAAAAAAAA
    kako dobra ideja ..
    super i hvalaaaaaaaaa
    Pozdrav,
    hiperkalcemija je povećanje kalcijuma u krvi i nije nastala povećanim unosom Ca već poremećajem balansa hormona i vitamina koji regulišu njegovu koncentraciju u krvi. previtaminiziranje sa D3 dovodi do hiperkalcemije. i osteoklaste razgrađuju kost da bi povećali koncentraciju Ca u krvi, što je normalno do neke granice. Vodene kornjače u hibernaciji upravo kalcijumom iz oklopa neutrališu kiseline nastale anaerobnim metabolizmom, i to je jedan od načina kako prežive pod vodom celu zimu...Skoro sam pročitao u jednom naučnom radu da previše Ca dovodi do sporijeg rasta RES kornjača, ali ništa drastično, kada unose i P sa puno Ca sve je OK....nov sam na forumu, ali već neko vreme sam aktivan na kornjace.net....

  12. #32
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    Super si to objasnio, stručnije, lepo.

    P.s.Dobrodošao!

  13. #33

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    pa slazem se ...
    ne razumem sesi hteoi da kazes....naravno da svaka patologija je posledica disbalansa.....mozda si izvadio iz konteksta a mozda ja nisma bas razumeo sta zelis da kazes..ali ok slazem se
    al isto se tice sinteze Ca kod zivotinja nije mnogo drugaci nego kod ljudi..usta sma vise upucen ..i o cemu mnogo vise pise
    inace unosenje D3 vitamina ne menja mnogo stvar jer se on ne apsorbuje u crevima dovoljno. unosenje kalcijuma dovodi do smanjenja proizvodnje i moze da dovededo rahitisa jer rahitis nije nedostatak kalcijuma vec degeneracija kostiju..i metabolicke promene koje ga prate.ali nebitno to nista ne menja stvar ovog sto si ti reko ..mislim da tu tiroidna zlezda ima dosta uticaja al ine secam se vise.a in nebitno je ovde je bila rasprava o tome da li treba svaki obork da bude prasen mineralima...

    dobordoso ...mozes da se predstavis na delu foruma koji je namenjen za to


  14. #34

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    Hvala na dobrodošlici.
    zarko proveri ovo sve što si napisao, ima dosta valjanih izvora na netu...

  15. #35

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    neznam na sta mislis inace to sto ja citma je obicno iz gajtona pa ekstrapolisem na zivotinje sto znaci da nije bas tako...inace treba da doijem neku literaturu veterinarsku
    ali mi nije jasno oko cega se kocis?

  16. #36

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    Dodatak d3 vitamina treba davati vrlo oprezno poshto je to liposolubilni vitamin(rastvara se u mastima) e kod tih vitamina mnogo cheshtje dolazi do hipervitaminoze(nego kod hidrosolubilnih koji se vrlo lako izbacuju putem mokratje)


    "7-dehidroholesterol u kozhi je prirodni prekursor holekalciferola,za njegovo pretvaranje u vitamin d3 potrebna je suncheva svetlost."

    "1,25-dioksi-holekalciferol stvara se u bubrezima odakle se transportuje putem krvi do tankog creva i kostiju koji su glavne mete njegovog delovanja,On je bioloshki aktivni oblik vitamina D.
    1,25-dioksi holekalciferol podstiche apsorpciju Ca2+ iz creva u krv,preko svoje sposobnosti da stimulishe biosintezu specifichnog proteina koji uchestvuje u transporu ili vezivanju Ca2+ u sluzokozhi creva.Ova uloga 1,25-dioksi-holekalciferola je u korelaciji sa dejstvom parathormona. Kada koncentracija Ca2+ u krvi opadne ispod normalne paratireoidna zhlezda pochinje da luchi vetje kolichine parathormona. Hormon deluje na bubreg stimulishutji vetje izluchivanje fosfata mokratjom i vetje stvaranje 1,25-dioksi-holekalciferola iz njegovog prekursora 25-oksi-holekalciferola."

    Izvor: Momčilo B. Mihajlović: Biohemija, Naučna knjiga, Beograd 2000.

    Elem gorenavedeno nas dovodi do zakljuchka da ako se u bubrege unesu dovoljne kolichine 25-oksi-holekalciferola on tje se pretvoriti u 1,25-dioksi-holekalciferol i bez uticaja sunca.Poshto je bubrezima svejedno odakle dobijaju prekursor da l' iz kozhe ili na usta,znachi da bi sa dovoljnom kolichinom prekursora moglo da se nadoknadi nedovoljno osunchavanje zhivotinja.

    Hipervitaminoza dovodi do manje-vishe istih posledica kao hipovitaminoza ... tj. rahitis,metabolichke bolesti kostiju itd...

    A shto se doziranja tiche samo treba natji negde informaciju kolika je gushterima (tj odredjenoj vrsti) potrebno mikro,mili..grama dnevno i toliko im davati. i onda nema opasnosti od hipervitaminoze,a ni od hipo

  17. #37
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    Preparati koji se koriste za reptile su već ispitani i tu nema bojaznosti da će doći do hipervitaminoze ako se daju sporadično svako drugo hranjenje...ja tako radim već duže vreme i nemam problema,samo što kod nas ljudi daju neki koji se koristi za čoveka, pa onda ne znam da li to može nekako da utiče na guštera, ja ću za 2 nedelje nabaviti neki posebno za reptile iz Nemačke, pa ćemo da vidimo kako će to biti, pošto to koriste tamo ljudi koji drže reptile već dugo vremena...

  18. #38

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    to sto si sad reko je jako glupo. preskociti prirodan proces koji treba da se odvije u kozi pretvaranje holikalciferola u kozi +uv zraci u 25 hydroksiholikalciferol -a da se direktno da u usta....sta si dobio...
    otkud znas da je apsorbcija u crevima dovoljna ?sta ce biti sa ostlaim procesima koji treba da se odigraju npr funkcija kalcijumom stimulisana Atp aza?ili alkalna fosfataza?
    to us porcesi u kojima takodje ucestvuje(i to kod coveka pitanje je sta je sa gusterima)

    nasupert tome sto si reko uzimanje aktivnog D3 (a ima mnogo oblika ) nema zadovoljavajuci efekat i ne zamenjuje uv produkciju koja je nadmasuje....
    sta je sa povratnom spregom D3 cai njegova ponovna inhibicija
    odakle ?
    i jos nesto i necu vise 25hidroksiholikaciferol ima 1/1000 deo aktivnosti od 1,25 dihidroksiholikalciferola...pa koliko bi to bilo potrebno ?

  19. #39

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    Pazi da je davanje vitamina na usta LOSHE i da NEMA SVRHE...ne bi se pravili i ne bi ih ni ljudi uzimali... kad recimo ne jedesh dovoljno nechega shto ima provitamin za npr vitamin A...doktor ti kazhe da uzmesh dodatne vitamine...ili recimo imash metabolichki poremetjaj ...ne mozhesh da pretvorish provitamin u vitamin...uzimash veshtachki vetj gotov vitamin itd.
    Tako da metabolichki put mozhe da se zaobidje bez nekih vetjih posledica.Ca stimulisana ATPaza se stimulishe kalcijumom a ne D3 vitaminom ili provitaminom...

    Ovi podaci koje sam napisao su iz knjige profesora sa veterine ...koji je inache u svoje vreme bio jedan od Najboljih biohemichara u zemlji (pritom staroj jugi) i podaci su takodje vezani i za zhivotinje.
    Takodje velika vetjina metabolichkih procesa je UNIVERZALNA od bakterija do ljudi.

    I ne pricham ti gluposti poshto nisam uzeo knjigu iz biblioteke i prochitao vetj uchim to na fakultetu,druga stvar ceo zhivot me interesuje veterina,medicina,pogotovo fizioloshki procesi... a zhivim u kutji sa 2 veterinara,koji josh imaju i par prijatelja doktora. Tako da ne pricham gluposti nego stvari o kojima sam dosta dobro informisan.

  20. #40

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    "Pazi da je davanje vitamina na usta LOSHE i da NEMA SVRHE...ne bi se pravili i ne bi ih ni ljudi uzimali... kad recimo ne jedesh dovoljno nechega shto ima provitamin za npr vitamin A...doktor ti kazhe da uzmesh dodatne vitamine...ili recimo imash metabolichki poremetjaj ...ne mozhesh da pretvorish provitamin u vitamin...uzimash veshtachki vetj gotov vitamin itd."

    besmisleno si reko ...

    ATP aza stimulkise se 1,25 dihidroksiholikalciferola....
    a ja citiram gajton samo ,sot se tice strucnosti....a biohemija i veterrina imaju zajednicko koliko i stomatologija i veterina.
    nema potrebe da se uzrujavas, smao ne mozes da izbegnes UVB svetlo to je moja cela ideja ....a nisma je naveo na kraju i to je greska...a ovo sto ti pricas...ako sam ja dobor razumeo .znaci da moze da se preskoci uvb ,ako sam pogresio zaboravi


    "I ne pricham ti gluposti poshto nisam uzeo knjigu iz biblioteke i prochitao vetj uchim to na fakultetu,druga stvar ceo zhivot me interesuje veterina,medicina,pogotovo fizioloshki procesi... a zhivim u kutji sa 2 veterinara,koji josh imaju i par prijatelja doktora. Tako da ne pricham gluposti nego stvari o kojima sam dosta dobro informisan."

    znanje nije nasledno

    da znas sta bih ja sve znao da je nasledno


    sta je bila namera da objasnis gore ispricanim...?mozda sma te ja ispokapirao krivo.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •