Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 49

Tema: Kalcijum...

  1. #1
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Kalcijum...

    Cisto da se ovde nesto napise o koriscenju kalcijuma kod reptila...
    Da li je bolje drzati posudu sa kalcijumom u terarijumu ili im davati pri ishran ili je bolje hraniti "zivu hranu" tako da unose potrebne vitamine kako bi nasi reptili dobili preko hrane vitamine i kojom hranom da hranimo cvrcke,tenebrije i ostale insekte itd.

    S'obzirom da se ne razumem puno u to prepusticu znalcima da kazu :wink:

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    144

    Uobičajeno Kalcijum...

    moj gekon nece da jede crve koji su uvaljani u kalcium,vec izima iz posebnecinijice(cep od neke flase)
    kad moj gile poraste sve ce vas pojesti

  3. #3

    Uobičajeno Kalcijum...

    najbolje je i jedno i drugo da stavip pa ces videti. mada ako mislisna leoparde , ako mislis na kameleone ili nesto drugo sve zavisi od vrste..
    za bradate zmajeve ja im malo poprskam povrce kalciumom,

    jos jedna jako bitna stvar, absorpcija kalcijuma je veca u jedinjenjima koje ga sadrze manje tako srto je vise zasicen manje ce da se veze zato preporucujem kaltegal 100% siguran jer on sadrzi kalcijum glukonat koji sadrzi 19% kalcijuma ako se ne varam ali jako dobar procenat (ako sam pogresi broj jer se ne secam sad tacno)
    obratite paznju na to

  4. #4
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Kalcijum...

    Jel taj kaltegal ima da se kupi u apotekama?Jel to za ljude?

  5. #5
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Kalcijum...

    Ima da se kupi, cena je ~55 din za kutiju od 20 tableta, i namenjena je za ljude, tako da prvo jednu zgutas pa onda drugu udrobis za gustera.
    Salim se ...

  6. #6
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Kalcijum...

    Fino,znaci zveknem jednu ja pa jednu gusteru? To je jednom nedeljno dovoljno tako iliti kod svakog drugog hranjenja?

  7. #7
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Kalcijum...

    Dovoljno je dvaput nedeljno da uvaljas crve u prah ali nista ne skodi ako to radis i cesce. Takodje mozes i da ih izdrobis i da im stavis tako u tacnu ako zelis. Ja ubacim crve ujutro i onda ih uvece ubacim kod gustera.
    Tenebrie u fazi crva imaju prirodan nagon da nesto stalno 'grickaju'.

  8. #8
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Kalcijum...

    Ne znam d li moze nesto da im bude od previse kalcijuma,ali od previse vitamina moze sigurno - pojavljuju se neke izbocine(kao kuglice) na delovima tela gustera...pretpostavljam da je to isti slucaj kao i kod ljudi-previse vitamina skodi.

  9. #9
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Kalcijum...

    Dobro, za hipervitaminozu ne znam, ali kalcijum je kod gustera deficitaran pa cim mozes čamčić sa kalcijumom da im stavis iz koga jedu verovatno da ne mogu da se 'overdoziraju' kalcijumom.

  10. #10
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Kalcijum...

    Pa zato i kazem da ne moze od kalcijuma verovatno da im bude nista...

  11. #11
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Kalcijum...

    Jel je ok da izdrobim jednu tabletu kaltegala i onda to ubacim zajedno sa vitaminima u posudu i u njoj ostavim tenebrije nekoliko sati i onda hranim sa njima?Da li ce one pokupiti dovoljno kalcijuma?I da li se onda ta smesa opet moze koristiti ili je treba baciti?

  12. #12
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Kalcijum...

    Citat Prvobitno napisao kimo
    Jel je ok da izdrobim jednu tabletu kaltegala i onda to ubacim zajedno sa vitaminima u posudu i u njoj ostavim tenebrije nekoliko sati i onda hranim sa njima?Da li ce one pokupiti dovoljno kalcijuma?I da li se onda ta smesa opet moze koristiti ili je treba baciti?
    Moze tako, samo ja recimo ne mesam vitamine i minerale (sera reptimineral) sa kalcijumom vec jednom ih stavim u jednu ćasu a drugi put u drugu.
    Hoce pokupice dovoljno kalcijuma, zavisi opet o kojoj je zivotinji rec mada za vecinu je to dovoljno, mada nista im ne skodi da ih svaki dan stavljas u kalcijum ako nisi siguran. U principu ako zivotinja izgleda zdravo nema problema. Moji gusteri su u zadnje vreme dobili dosta jarkije boje pa kontam da im je dobro. Tek pred ljustenje pobele i to traje dva dana i onda opet imaju jarke boje.
    Ja tu istu smesu koristim vise puta. Bitno je samo da je ne pokvasis.
    Ja je koristim dok se ne 'utanji' i onda izdrobim novu.

  13. #13
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Kalcijum...

    Pa za gatalinke i za skinka Zdrave su sve bile i bez vitamina,a sada ce da budu zdrave k'o dren

  14. #14

    Uobičajeno Kalcijum...

    moze da dodje do hiperkalcemije , dolazi do ostecenja bubrega a inace kao i kod coveka povecana kolicina kalcijuma dovodi do vece proizvodnje osteoblasta koji razaraju kosti pa tako preterate sa kalcijumom a guster dobije rahittis a vi jos krknete kalcijum i onda se ukenjaju stvari.
    rahitis je pojam koji se koristi za razlicite bolesti koje imaju razlicito nozeolosko poreklo kao sto postoji sadaoko 800 vrsta epilepsije . tako da 2 puta nedeljno je dovoljno.
    moj savet....
    ]a ova fora za grtickanje u cinije je STRAVAAAAAAAAAAA
    kako dobra ideja ..
    super i hvalaaaaaaaaa

  15. #15
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Kalcijum...

    Eto , znaci moze i da dobiju hiperkalcemiju, svaki dan naucis nesto novo, pretpostavljam da je to dosta retko?

    E da fora za grickanje, sta ja znam citao o tenebrijama i na nekim sajtovima pronasao to da instiktivno grickaju mada se oni u kalcijumu ipak umrtve prilicno vec posle pola sata dok u vitaminima grickaju...

  16. #16
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Kalcijum...

    To ti sve zavisi i od temperature na kojima su sto je veca temperatura to su aktivniji,meni su ceo dan bauljali po mixu vitamina i kaltegala,ali to nije bitno ostavis ih tamo 6 ili vise sati i oni ce biti puni vitamina za tvog ljubimca

  17. #17

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    Evo da i ja malo nešto dodam.
    Mislim da je svim gušterima ,a pogotovo dok su mali, potrebno davati vitaminske dodatke jer se nikad ne može postić to sa hranom koju im mi dajemo (bez obzira kako hranili insekte koje im dajemo).Najbolje koristit minerale u prahu.Ja sam svome kameleonu od kad sam ga dobio svaki obrok prašio sa NEKTON-om MSA koji sadrži D3 i neke vitamine, i svaki 3 dan NEKTON-om REP koji sadrži vitamine A,C,B,D ....i još neke aminokiseline i sve ostalo.Mislim da se D3 ne može predozirat ako se svaki obrok praši a i ovi vitamini se teško mogu predozirat.To je još uvijek manje nego šta oni dobijaju u prirodi.
    Neznam samo ima li kod vas kupit nektona,u Hrvatskoj ga nema.Ja sam ga kupio u Beču.





    Animal respect

  18. #18

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    jo bre ljudi pa ne radite to na svoju ruku.
    mogu se predozirati vitamin A daje slepilo kao glavni side efect.
    B vitamin probleme metabolizma-hipovitaminoza hiper ne znam napamet
    D vitamin predoziranost rahitis dekalcifikacija hipertiroideju itd....

    nikako svaki dan minerali i vitamini svaki 3 je dosta.
    b agame su osetljive na vit A tkao da to mora da se ekstra pazi ....ja dajem svaki 10-15 dan jer sam gajim svoju hranu koja je ekstra kvaliteta.
    malisane moze cesce npr 3-4 dan (pareodore, viper gekoni, ptyodactilusi itd i ti manji gusteri )


    obrati paznju gumi

  19. #19

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    Da ja sam napomenio za mlade guštere(do prvih 8 mjeseci života).I rekao sam vitamine ne svaki dan,al D3 možeš slobodno svaki dan.Neonke sa UVB zračenjem djeluju na svega 15-stak cm tako da je potreban taj dodatni D3 vitamin.
    Kad gušter odraste,vitamini se smanje na nekih jedan put u 10 dana a D3 2-3 puta tjedno.
    Animal respect

  20. #20
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Kalcijum...

    Ako se hrana gaji i ako se daje kvalitetna hrana insektima, ti vitamini su tu samo radi naše savesti i da nadoknade eventualni zaostatak, ali treba ih davati, nema ništa precizno izrečeno, uglavnom su to sve stavovi pojedinaca, naravno dok je mlađa životinja treba im češće...

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •