Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 79

Tema: Tokai

  1. #1

    Uobičajeno Tokai

    evo vezbam da li mogu da posaljem sliku

    [size=16px]edit by Miljan[/size]
    po Zarkovom predlogu:

    Gekko gecko

    Ljudi se dele na one koji vole gekone i one koji ih ne poznaju

    Kako zbog svog atraktivnog izgleda tako i zbog verovanja koja se za njega vezuju, tokaji predstavlja interesantnog ljubimca. Možda ne ljubimca u pravom smislu reči, kao psa ili mačku, uzimajući u obzir njegovu nedruželjubivost i agresivnost . U svetu, naročito u Americi, tokaji zauzima značajno mesto u teraristici. Na žalost, u Srbiji su jako retki kao ljubimci, i malo se zna o njima. Tokaji gekon (Gekko Gecko) jedan je od najkrupnijih rodova u familiji gekonida. Njegov prelepi kolorit čini ga veoma atraktivnim i popularnim kod terarista. Ime je dobio po glasnom kriku:" Tok-Tok-Tok-Aji" koji mužijak ispušta prilikom udvaranja ženki. U Vijetnamu postoji verovanje da će sreća pratiti ono dete na čijem se rođenju tokaji oglasi sedam puta za redom. Takođe se veruje da je čuvar kuće i nikada se ne isteruje niti ubija. Ovo verovanje pored magijske ima i praktičnu stranu; tokaji je pravi terminator za insekte a u stanju je da pojede i celo leglo miševa.

    Svi Pravi Gekoni (True Geckos ) imaju četiri karakteristike: njihov krik, stopala, oči i rep. Već smo spomenuli njihov "udvarački" zov, ali to nije i jedini zvuk koji ispuštaju. U samoodbrani tokaji ispušta zvuk nalik piskavom lavežu. Njihova detelinasta stopala sa donje strane prekrivena su hiljadama kukica koje omogućavaju penjanje po vertikalnim površinama. Toliko su sofisticirana da tokaji može nonšalantno da se kreće po glatkom staklu. Zbog toga terarijum mora biti potpuno zatvoren ali se ne sme zaboraviti na ventilaciju. Ustajali vazduh može da izazove infekciju očiju i probleme u respiratornom sistemu. Tokaji je noćni lovac i ima izuzetan vid. Interesantno je da nemaju očne kapke pa se umivaju svojim dugim, ružičastim jezikom.



    Rep služi kao skladište masnih naslaga što ga čini veoma dragocenim. Uprkos tome, pošto imaju sposobnost potpune regeneracije repa, u opasnim situacijama ne oklevaju da ga odbace.

    Odrasli mužijak tokajia dostiže, za gekone, impresivnu veličinu od 30-36 cm. Dok su ženke nešto sitnije 20-25 cm. Odredjivanje pola nije tako teško s obzirom da se mužijaci odlikuju robusnijom građom, mišićavijom glavom i debljom bazom repa. Pol sa sigurnošću možemo odrediti tek u polnoj zrelosti koja nastupa oko osamnaest meseci. Polno zreli mužijak na unutrašnjim stranama butine razvija preanalne pore nalik kvržicama koje su raspoređene iznad kloake u vidu latiničnog slova "V". Životni vek im je u proseku petnaest godina, mada poznati su slučajevi da tokaji doživi i preko dvadeset godina.



    Prirodna staništa tokajia su tople i vlažne prašume Indokine. Shodno tome improvizacijom moramo da pružimo ove uslove. Dobro osmišljen i rešen terarijum će i preko zime da pruži optimalne uslove našem ljubimcu. Što se tiče vlažnosti tu nema mnogo brige. Tokajiu odgovara od 40% do 80% vlažnosti. U terarijum se stavi jedan sud sa vodom i to je to. I sama podloga terarijuma, preporučujem mešavinu od 40% peska i 60% vlažnog treseta, drži vlagu koja je od krucijalne važnosti u periodu presvlačenja kože.



    Temperatura je takođe veoma važna jer su gekoni kako i svi reptili hladnokrvne životinje, pa svi metabolički procesi zavise od spoljašnje temperature. Dnevna temperatura treba da se kreće od 24 do30° celziusovih stepeni (po Mc Keown and Zaworski ). Najbolje je u našim uslovima koristiti sijalicu od 60 W. Optimalna noćna temperatura kreće se od 18-26C. U te svrhe zimi se mora imati podni grejač ili grejanje prostorije mora biti intenzivnije. Ne preporučujem kamen grejač jer se suviše često dešava da gušteri zarade smrtonosne opekotine usled otkazivanja termostata. Gušteri nemaju termoreceptore u koži, već se celokupna telesna temperatura registruje u talamusu. Dok informacija o temperaturi dođe do centra u mozgu, tada je već kasno. Što se tiče dimenzija samog habitata, iskustva terarista pokazuja da su se viši terarijumi pokazali boljim od širih. Optimalne dimenzije za par odraslih tokaji gekona su 60 cm. širine, 50 cm. dubine i 80 cm. visine jer najveći deo vremena provode na zidovima terarijuma. Da bi se gušter osećao sigurnim neophodno je obezbediti mesto za skrivanje. Pošto su po prirodi penjači, najbolje je veliku koru drveta vertikalno prisloniti (svaki element koji unosite u habitat treba dobro učvrstiti jer je poslednje što želite da se Vaš ljubimac ozledi) na zadnji zid terarijuma. U dekorativnu svrhu mogu se upotrebiti suve grane i saksijske biljke.

    Kao i svako živo biće, i tokaji zahteva što raznovrsniju hranu. Sve što može da proguta nalazi se na njegovom meniu: cvrčci, tenebrije, bubašvabe, bogomoljke, skakavci pa čak i manji gušteri ili glodari. Retko koji tokaji nauči da pije vodu iz činije. Zato je neophodno svakodnevno prskati habitat kako bi preko kapljica gekon lizanjem uzeo dovoljnu količinu tečnosti.

    Po pitanju maženja- NE MAZE SE! činjenica je da su ovi gekoni veoma agresivni i da je njihov ujed jak i neprijatan. Pa ipak moguće je pripitomiti tokajia. Ali ja sam na strani onih koji smatraju da je nepotrebno menjati njihove urođene instinkte jer su ih oni održali tokom pedeset miliona godina.

    Ako ste spremni da prhvatite njegovu prirodu, tokaji gekon može biti veoma zahvalan i egzotičan ljubimac. A ako tražite savršen poklon za Dan Zaljubljenih bolje razmislite o patuljastom zeki.


  2. #2

    Uobičajeno Tokai

    ovo je ##### to je tokai , jer je jako kompliukovano i zahteva puno koncentracije

  3. #3
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Tokai

    Bravo Zarko. Svako moz' da nauci. Korisno je jer tako moz' svugde na svakom forum da kacis slike.
    :thumbsup:
    Btw, razdvojio sam teme da imamo odvojenu temu o tokai-u.

  4. #4
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Tokai

    Ovaj tvoj nedeluje bas opasno,ima nekako umiljatu facu

    Ako neko bude imao ponudu za tokaje neka mi javi.

    p.s.Zarko mogao bi baciti neki tekst o njima ovde kad budes mogao.

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    144

    Uobičajeno Tokai

    zarko daj jos nesto korisno(tvoja iskustva)u vezi drzanja i hrane i recimi cenu za njih
    kad moj gile poraste sve ce vas pojesti

  6. #6

    Uobičajeno Tokai

    ovako odi na moj sajt i imas dobar tekst o tokaiu to ti kazem da nebi krcio ovde prozoe jer je tekst veliki... inace cena realna mislim da je oko 45 evra ali ja samo znam za par koji se nudio za 150 evra ali to mi bilo mnogo jer i onako meni treba muziak.
    ako nije problem miljan moze daode na site pa da iskopira tekst pa nek ga udene na poceta ako misli da je zgodno......

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    144

    Uobičajeno Tokai

    dali postoji neka sansa da se nadje kod nas po toj normalnoj ceni,stvarno me jako zanima,nebi da uzimam od pedje,znas i sam zasto,ali ako je on jedini ######
    kad moj gile poraste sve ce vas pojesti

  8. #8
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Tokai

    Pa pogledaj kolike su cene kod Pedje pa nam javi,nemora da znaci da su kod njega svi u losem stanju,pogledaj pa nam javi.

  9. #9

    Uobičajeno Tokai

    pedja je duzan tokaija meni vec godinu da na cuo sam se skoro i reko mi je da nista nije uzimao tako da nije ni narucio za mene, ali kazem vam nije zbog njega nego zbog zivotinja... ako tokai dodje bolestan to znaci da ni jedan drugi stvor ne bi doso . meni su uginula sva tri gustera iz iste posiljke, tako da od njega ne uzimam vise nista. cekam da uzmem ovog tokaija koji mi se cini da nikad nece da dodje ali #### ga.
    mi smo u ok odnosima jer ja njega kapiram da zivi od toga i da mu je jako bitno za pare ali tako teraristika nece nigde da dodje. koliko se on dugo bavi tim? da li je neko video pomak u kvalitetu cuvanja zivotinja za te godine...
    meni se cini da nije bilo ni milimetra dok se nismo skupili na akvaristici.
    ovo ovde je vec korak dalje tako da sam jako zadovoljan kao idemo...
    vec miljan ima cvrcke u bg u to je SUPER
    tps. ako se neko odluci za tokaia uzmite muzijaka pa slobodno meze da se pare, ja sma za jer iam zenku , apsolutno sam otvoren za mogucnosti... poz

  10. #10
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Tokai

    Obecavam da cu uzeti zenku pa cemo se cuti za igranku Naravno ako nadjem negde da kupim,strpite se jos 2 dana i onda mi prolazi usmeni posle kog idemo negde u nabavku

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    144

    Uobičajeno Tokai

    neznam,nisam pametan.
    pedja je ok. lik ali on od toga zivi i njemu je bitno da proda kao ivecini kaji se ovime bavi,tako da verujem da i kod njega dolaze bolesne zivotinje.
    ja koliko znam on razmnozava gekone,boe,pitone,tarantule a za ostalo se snalazi pitaj boga o dakle
    kad moj gile poraste sve ce vas pojesti

  12. #12
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Tokai

    Da,ali jesi ti bio kod njega nekada u podrumu?Ja sam bio i to je uzas...sve zivotinje su u prstoru od max 15 m^2 tako da zamisli kako im je.Ja sam za misljenje da iako hoces da razmnozavas nesto treba da im obezbedis sto bolje uslove mozes,a ne one minimalne...

  13. #13
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    144

    Uobičajeno Tokai

    bio sam i u podpunosti se slazem sa tobom,pa zato bi njega hteo da izbegnem za tokai-a
    kad moj gile poraste sve ce vas pojesti

  14. #14

    Uobičajeno Tokai

    tesko da razmnozava tarantule, boe i pitone jasno zato sto je tu kinta a gekone ce sad svi da razmnozavaju jer jeli on nikom nije teo da proda muzijaka. zar to nije buljaski?
    kad sam razgovarao sa njim pitao me:jeli jel si se razbio od pare?
    nije mogo da me pozovei lepo pita kolko prodajes nego je terao svoju devojku ili nekog slicnog da me zove kao da ga interesuje da bi saznao cene...tacno se provali kad neko zove iskreno i kad se muva.
    tako da ok ,zivi od toga ali nemoj da falsirtas i obmanjjes ljude.
    tarantule od 0.5 cm je prodavao kao vec odredjene muzijake i zenke a to ni sma bog ne zna koji su pol, i prodaje zivotinje koje su 100% ko sto mi sam kaze iz prirode, konkretno egipatske uromasrixe tak oda ja se ne slazem sa tim , zivotinje nisu roba i ne sluze za to ,
    ali to sto on radi nije NISTA STRASNO KOLIKO SU DRUGI LJUDI POGANI I ZLI, mislim na prodavce u pet sopovima.
    toliko o pedji, nek je on ziv i zdrav jer da nije njega mnogi od nas nebiu videli zivog gustera a ja sam tu na prvom mestu, i za leoparde i za tenebriju i za sve na pocetku.
    toliko o principima i namerama

  15. #15
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Tokai

    Sve se slazem sa tobom,to si upravu.Problem je sto ce uvek biti vise takvih kao sto je on nego onih kao sto smo mi...zato treba da se razvije teraristika kod nas i sve ce biti bolje...taj broj dobrih ce rasti a zlih se smanjivati

  16. #16
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Tokai

    Citat Prvobitno napisao zarko
    tesko da razmnozava tarantule, boe i pitone jasno zato sto je tu kinta a gekone ce sad svi da razmnozavaju jer jeli on nikom nije teo da proda muzijaka. zar to nije buljaski?
    kad sam razgovarao sa njim pitao me:jeli jel si se razbio od pare?
    nije mogo da me pozovei lepo pita kolko prodajes nego je terao svoju devojku ili nekog slicnog da me zove kao da ga interesuje da bi saznao cene...tacno se provali kad neko zove iskreno i kad se muva.
    tako da ok ,zivi od toga ali nemoj da falsirtas i obmanjjes ljude.
    tarantule od 0.5 cm je prodavao kao vec odredjene muzijake i zenke a to ni sma bog ne zna koji su pol, i prodaje zivotinje koje su 100% ko sto mi sam kaze iz prirode, konkretno egipatske uromasrixe tak oda ja se ne slazem sa tim , zivotinje nisu roba i ne sluze za to ,
    ali to sto on radi nije NISTA STRASNO KOLIKO SU DRUGI LJUDI POGANI I ZLI, mislim na prodavce u pet sopovima.
    toliko o pedji, nek je on ziv i zdrav jer da nije njega mnogi od nas nebiu videli zivog gustera a ja sam tu na prvom mestu, i za leoparde i za tenebriju i za sve na pocetku.
    toliko o principima i namerama
    Pa vecinom si upravu. Sto se tice zivotinja tu si upravu, mislim na njihovo drzanje.
    Znas i sam da sam ti rekao da sam u OK odnosima sa njim, iako sam samo L. gekone uzeo od njega. Na pocetku sam uzimao i tenebrije [dok nisam nasao kod tebe cvrcke i tenebrije ] i bebe miseve [koje cu opet uzimati kod njega kad mi zatrebaju].
    Kad sam kupio l. gekone, pre nekih 2 godine, odmah sam ga pitao za muzijaka. Rekao je OK samo treba da zna kada jer bi trebao da u narudzbini da doda i muzijaka. Njegove [parece] muzijake, ja ne mogu da uzmem jer su u direktnom srodstvu sa mojima [roditelji]. Osim ako nije kupio nove sto sumnjam. Pitao sam ga i da li bi mogao T. tokaja da nabavi rekao je da moze. Inace SVI [95%] tokaja na svetskom trzistu su DIVLJI. To je opet lutrija...

    Sto se tice tog "podruma", minimalni uslovi su obezbedjeni. Zivotinje koje je on odgojio su uglavnom zdrave, nisu gladne...
    Onaj miris je od miseva i drugih glodara [zaboravi ime]...

    Uromastyx se veoma tesko pari pa se zato [valjda] uvozi pod CITES. To ti je macka u dzku, nikad ne znas kakava ce da dodje. Kao i kad bi kupio Agama agama [koju niko ne reprodukuje, a retko da to rade i u Evropi] koje cesto imaju bakterije i sl.

    Koliko sam ja njega razumeo iz price, njemu je stric [ili sl.] herpetolog na nekom americkom univerzitetu. On [taj rodjak] ga je spojio sa ljudima iz inostranstva. Ljudima koji se bave izvozom i odgajanjem zivotinja. Mislim da po tom pitanjju on ne bi nikog #######, jer uostalo on ne moze da zna sta su radili u Aziji ili Africi. Tesko da neko moze nesto da garantuje...

    Znam Zarko da si imao onu neprijatnost sa "onim" gekonima i nadam se da ces to da regulises [ako vec nisi] sa njim.

    Pedja jeste malo cudan, ali je u odredjenoj meri i korektan. Pricao mi je za neku ekipicu koja je uvozila reptile na divljaka iz nekih vukojebina. Zivotinje [kamaleoni npr.] su crkavali zaza par meseci...

  17. #17
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Tokai

    Sve zavisi o kojoj se vrsti radi,ali tokaja polako ljudi razmnozavaju,jer nije narocitno tesko,a za uromastyxe mislim da su 99% WC(iz divljine) u Tunisu i njihovim maticnim zemljama se prodaju na ulicama za 10$ pa ti gledaaj,ko kaze da on nema nekoga ko uveze ovakvih 20 za 200$ pa prezivi nekoliko(5 komada) pa kada proda jednog za 200 eura koliko je on u dobitku? a kamoli da proda svih 5,eto ti cista racunica!Naravno ne mora da znaci da ce biti 10$,ali ima i za toliko koliko god da su nisu skuplji mnogo i kada jednog prodas odmah zaradis na njemu 5 puta vise nego sto si ga platio...
    Ne kazem ja nista protiv Pedje,jer nista nisam kupio kod njega,ali sam bio u podrumu i to je bas minimalno prostora za zivotinje,za neke sigurno i premalo...
    Kao sto Zarko kaze - ne mozes ti raditi sa zivotinjama kao sto radis sa robom bilo koje vrste,moras to voleti,a kada osetis pare one te povuku,pa odmah pocinjes da zelis jos vise i vise i onda sve to ode u nedogled ...

  18. #18

    Uobičajeno Tokai

    nisi u pravu , nisu ono minimalni uslovi jer je to ili dobor ili je lose, imao je 7 kameleona svi su imali rahitis a on je i pored toga prodao jednog a druge je vratio nabavljacu..
    nisam nista sredio i dalje mi prica pircice ali zaboravio sam i pare i zivotinje
    a tokai vise nisu 99% wc jer se vise isplati da ga razmnozis nego da ga hvatas, kako je moguce da mu cena bude 15 evra ako je wc.
    tako da se u opste ne slazem sa tim da on radi biznis, ako radis to sto radis mora da znas sta donosis ja ne trazim garanciju da mi zivotinje zive 3 god ili 3 meseca ali zelim da zivotinja koja dodje bude zdrava ako to nije ostvareno ,(to znaci da izgleda kako treba i da ima sve delove tela i danema parazite na sebi) onda znaci da mi je prodata bolesna zivotinja sto znaci da nije u redu, a ako od 3 sve su bolesne ... #####li ga to seonda zove sranje
    a onda on meni objasnjavba kako tokai od 75 evra jeste super povoljno i da on nikakvu zaradu nema na meni ,.... i tako dalje nije bitno
    radi stvari kako treba i zaradi 100 E , manje mesecno.
    to ja mislim, a drugo prema meni se nije pone korektno jer mi maze oci od pocetka, a najgluplja prica()mada su sve takve i na istom fazonu: kameleonu nije potrebna uv lampa uvek, takodje i psalumama gekonima kada su veliki ne treba lampa, i da kameleon moze da zivi bez ikakvih problema na tenebriji i smao mu cesce dajes vitamine, a dokaz. chamaeleo chamaeleo kog je oteo iz prirode u tunisu i ovde ga doneo i kod devojke njegove zivi vec 2 ili 3 god...
    sve je to S****

  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    144

    Uobičajeno Tokai

    mislim da smo opet skrenuli sa teme,koja glasi "tokai" i kako ga nabaviti i po kojoj ceni.
    pedja je to sto jeste i svi smo mi nabavili prvu zivotinju od njega
    kad moj gile poraste sve ce vas pojesti

  20. #20
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Tokai

    Nismo :P ,no nema veze...dosta o njemu,slazem se sa Zarkom i meni je Pedja oduvek bio sumnjiv,ali sta je tu je...

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •