Strana 2 od 12 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 21 do 40 od 239

Tema: Boa

  1. #21
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: Boa

    pa neznam koliko je bio star kad sam ga uzeo..al za mjesec dana ce biti godina kako je imam...mislim da sa tom velicinom misevi nisu dovoljna hrana, jedno ako dajes po 4-5 odraslih miseva za jedan obrok...imam jos zmija al da ne skrecem s teme planiro sam da napravim galeriju svojih zivotinja pa ces vidjet sta sve imam..

  2. #22
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: Boa

    Krenucu sa pacovima,bas me zanima kako ce da reaguje kad mu budem dao pacova
    Aha ti si ga uzeo kad je imao otprilike 7 meseci..cool Ajj javi kad napravis galeriju pozz

  3. #23
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: Boa

    Kada sam kupio svoju bou pre par meseci bio sam ubeđen da je u pitanju red-tai boa. Onda sam malo vršljao po netu i nabavio neku literaturu i došao do zaključka da moja red-tail možda nije to za šta sam je smatrao. Namerno kažem možda a videćete i zašto.
    Boa constrictor se može podeliti na sedam osnovnih podvrsta: constrictor, imperator, longicauda, amarali, occidentalis, ortonii i sabogae. I zamolio bih sve da nauče da su Boe udavi te se stoga zovu constictori, a ne zidari kako ih neki pogrešno zovu constructori. Ovo kažem zato što smo moj prijatelj Nenad i ja nailazili na primerke "vrsnih poznavalaca" Boa koji još uvek nisu naučili ovu nepobitnu činjenicu. O svim pomenutim podvrstama ćete morati sami da se informišete, a ja ću se baviti isključivo B. c. constrictorima i B. c. imperatorima.

    Boa constrictor constrictor poznata je pod nadimkom true-red-tail boa i to je ustvari ono što sam ja mislio da kupujem, a da li sam dobio... tek ćemo videti. Kao što im samo ime kaže karakteriše ih krvavo crven rep koji nedostaje svim ostalim podvrstama boe, pa i imperatoru. Red tail boe se mogu naći u skoro svim delovima Južne Amerike i njihova podela je urađena na osnovu geografskog područja u kome prebivaju. Tako da imamo Surinam true red tail bou koja je najverovatnije i najlepši primerak, Brazil true red tail koja ne zaostaje za prvom, Guyana red tail, Ecuador red tail, Panama red tail itd. itd. Neke od zajedničkih karakteristika ovih boa su sedla u obliku slepog miša (sedla se šilje po kičmi i prave Betmenoliki znak), imaju u proseku oko 18 sedla i nema ih u Srbiji.

    One zmije koje su meni bile interesantne su Kolumbijska red tail boa i Kolumbijska common boa tj. B. c. imperator. Na prvi pogled razlika između ove dve vrste i ne postoji. Priča ide otprilike ovako: Constrictori se mogu naći istočno od Anda, a imperatori zapadno. Naravno imperatori važe za češće gajenu vrstu u zatočeništvu, pa otuda i naziv common. U nižim krajevima Anda je došlo do mešanja ove dve vrste i najverovatnije do mešanca kojeg ja i verovatno svi koji gaje boe u Srbiji imamo. I tu bi mogla da se stavi tačka, ali svet nije toliko fer prema nama. Razlika između ove dve podvrste je u veličini i boji repa. Imperatori su po pravilu dosta manji od red tailova, retko kad prelazeći dužinu od 1,50m kod mužijaka dok su ženke dugačke oko 2,00m i dosta masivnije. Mužijaci red tail boa su retko kraći od 2,00m dok je očekivana dužina potpuno odrasle ženke 2,50m. Ispostavilo se da imperatori iz Kolumbije rastu kao i constrictori i da su im repovi jednako crveni kao i kod red tailova. Takođe, fizičke razlike u obliku i broju sedla kao i broju krljušti na repu i stomaku ne postoje. Neki naučnici pokušavaju da to objasne mešanjem o kome sam ranije pisao, ali ponestaje im argumenata jer više ne mogu da se nađu čisti imperatori. Sve više je mišljenja da kolumbijski imperatori kao podvrsta ne postoje.

    Ono što vi kod vaših Boa treba da vidite su ostaci betmenolikih sedala na leđima. Po pravilu to su prva dva gledano od vrata karepu koja su delimično ili potpuno zadržala taj oblik, mada pravila ne postoje. Onda treba da prebrojite sedla kojih treba da bude između 18 i 22. Sedla se broje od glave do anusa tako da obično 4 poslednja na repu se ne ubrajaju. Onda brojite ventralne (trbušne) krljušti kojih ima između 238 i 252, zatim subcaudal (podrepne) krljušti kojih ima između 51 i 58. 


  4. #24
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: Boa

    Gavo odlican text.. Ja sam na par foruma (americkih) postavljao slike moje boe i masa njih mi je rekla da je Imperator.Ehh sad koliko su oni strucni nemam pojma Na par sajtova sam procitao da je Imperator mirnije naravi od Boe constrictor constrictor,i da je bolji za pocetnike.

  5. #25
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: Boa

    Citat Prvobitno napisao freepartyman
    Gavo odlican text.. Ja sam na par foruma (americkih) postavljao slike moje boe i masa njih mi je rekla da je Imperator.Ehh sad koliko su oni strucni nemam pojma Na par sajtova sam procitao da je Imperator mirnije naravi od Boe constrictor constrictor,i da je bolji za pocetnike. 
    Bolje ili gore Boe za pocetnike ne postoje. Po mom misljenju Boa nije zmija za pocetnika zbog svoje velicine i snage. Skoro smo kod Pedje uzimali u ruke njegovog odraslog muzijaka i pored toga sto je zmija bila jako mirna imao sam osecaj da ce mi svakog casa slomiti ruku. Jako bitna stvar za svaku zmiju, pa i za Boe je da se navikavaju na ljude. Ukoliko je drzis na mestu koje je zabaceno, gde zmija ne vidi ljude kako prolaze i vadis je samo na par minuta u nedelju dan, onda su sanse da podivlja dosta velike. I sam covek koji je daleko od drugih ljudi gubi svaki socijalan nagon i postaje nepoverljiv i agresivan. Zamisli tek kako je zmijama. Agresivnost kod zivotinja prouzrokovana je iskljucivo strahom od neposrednog okruzenja. Navikavanje zivotinja na njihovo okruzenje ce smanjiti i potpuno neutralizovati strah od tog okruzenja. Na taj nacin se neutralizuje i defenzivno ponasanje zmije koja kapira da joj njeno okruzenje ne ugrozava zivot i ona ga prihvata kao normalno.

    Ako cete iskreno moje misljenje, ja sam 99% siguran da ove zmije koje mi imamo su imperatori. A evo i zasto to mislim: kolumbijski red tailovi su i najredji red tailovi koji se mogu naci u zatocenistvu, bas zbog te svoje tesne razlike sa svojim rodjacima imperatorima. Kolumbijska B. c. imperator je prodavana pod raznim imenima kao sto su common boa, colombian red tail, red tailed boa, kolumbijska boa, ili jednostavno kao Boa constrictor. Pod ovim poslednjim nazivom smo i mi kupovali nase zmije. Tako da ako je neko prodaje pod imenom red tail nije pogresio jer one to i jesu, ali nisu true red tail a samim tim nisu B. c. constrictor, vec imperator. Boa constrictor constrictor po pravilu ima oko 18 sedla na ledjima. Ja cu dati sebi slobodu da pretpostavim da sve nase zmije imaju u proseku 22 sedla, ali ne manje od 20. Repovi su im tamno narandzasti ili kestenjasti (ali ne i crveni), a koza od tamno oker do zuckasto braon. I to je svrstava u jednu od najkoloritnijih Boa. Kolumbijska Boa constrictor imperator spada u velike i robusne boe kod kojih neke zenke prelaze i 2,40m, mada retko. Obicno su zenke dugacke oko 2,10m, dok su muzijaci prosecno oko 1,50m do 1,80m dugacki. I kada sve ove podatke proverimo na nasim zmijama moramo priznati da je daleko veca verovatnoca da je u mom terarijumu imperator, a i u vasim. U svakom slucaju nemamo za cim da zalimo.

    Ova tema je daleko od sazvakane, ja sam je samo zagrizao. A ako cu sam da je zvacem onda mi forum ne treba

  6. #26
    Član Spana'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    93

    Uobičajeno Odg: Boa

    http://img404.imageshack.us/img404/9...wasser1vm1.jpg

    zna li neko mozda koja je ovo boa?sliku sam skinuo sa neta i jako mi se svidja.

  7. #27
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: Boa



    Boa constrictor longicauda

    Postojbina ove zmije je Severni Peru. Mada veoma lepa ova podvrsta se formira ovakva kao na slici tek posle trece godine zivota. Po rodjenju njene sare su dosta blede, a sare na glavi su jedva vidljive. Crna boja pocinje da se formira u drugoj godini zivota u podrucju glave i repa, da bi u trecoj postala crna kao ugalj. Osnovna boja ove zmije moze biti od zlatne preko zlatne-braon do sive, mada zlatna boja na repu se zadrzava kod svih vrsta. Prosecna duzina zenke je oko 2,10m

    Broj krljusti i sedla kod Boa c. longicaude i Boa c. ortonii je identican. Iz tog razloga veliki broj strucnjaka smatra da su ove dve podvrste iste ili radje da je Boa c. longicauda koloritna varijanta Boa c. ortonii.

  8. #28
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: Boa

    @Ono što vi kod vaših Boa treba da vidite su ostaci betmenolikih sedala na leđima. Po pravilu to su prva dva gledano od vrata karepu koja su delimično ili potpuno zadržala taj oblik, mada pravila ne postoje. Onda treba da prebrojite sedla kojih treba da bude između 18 i 22. Sedla se broje od glave do anusa tako da obično 4 poslednja na repu se ne ubrajaju. Onda brojite ventralne (trbušne) krljušti kojih ima između 238 i 252, zatim subcaudal (podrepne) krljušti kojih ima između 51 i 58.

    ...moja greska - pogresno sam citirao..mislio sam na ovaj dio teksta.., jel se odnosi na imperatora ili constrictora...?

  9. #29
    Član Spana'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    93

    Uobičajeno Odg: Boa

    Gavo,jel znas nekog ko moze da nabavi Boa constrictor longicauda i koliko kosta!hvala i na objasnjenju za cc i ci boe ,bas si objasnio

  10. #30
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: Boa

    Citat Prvobitno napisao gava
    Ispostavilo se da imperatori iz Kolumbije rastu kao i constrictori i da su im repovi jednako crveni kao i kod red tailova. Takođe, fizičke razlike u obliku i broju sedla kao i broju krljušti na repu i stomaku ne postoje. Neki naučnici pokušavaju da to objasne mešanjem o kome sam ranije pisao, ali ponestaje im argumenata jer više ne mogu da se nađu čisti imperatori. Sve više je mišljenja da kolumbijski imperatori kao podvrsta ne postoje.
    Samo treba malo pazljivije citati.
    Principijelno gledano ovi parametri koje sam napisao vaze za obe podvrste. Podatak na koji sam naisao pre 10 minuta navodi jedinu matematicku razliku. To je brojanje ledjnih krljusti na stedini tela (mid-dorsal scales). Pravilo glasi da Boa c. imperator ima prosecno 30-ak krljusti vise of Boe c. constrictora. Naravno, dok se moja zmija ne presvuce ne mogu da proverim ovaj podatak. Takodje Boa c. constrictor ima u proseku 18 sedla, ali i broj od 22 je moguc, mada dosta redak

    Boa constrictor longicauda nema u Srbiji. Naravno, kao i sve ostalo mogla bi da se nabavi, ali posto je i sama u Evropi dosta retka pretpostavljam da bi cena bila dosta visoka. Jedine boe koje imaju u Srbiji su ove o kojima trenutno raspravljamo, a po mome skromnom misljenju u pitanju je Kolumbijska Boa constrictor imperator. Jedina odgajivacnica Boa gde se cuvaju i razmnozavaju sve podvrste u Evropi za koju ja znam, nalazi se u Nemackoj

  11. #31
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: Boa

    Upravo sam primio mail od odgaivaca iz Nemacke. Cena Surinam Pokigron true red tail boa je 1050 evra beba rodjena 30. jula 2008. Najmanja porudzbina mora biti 4000 evra bez uracunate postarine


    Savrseno

  12. #32
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: Boa

    Slazem se sa Gavom stoji da su jake zmije,ali isto tako dok ti zmija naraste da osetis kako moze da ti slomi ruku ti vise nisi pocetnik..
    Gavo ja sam negde procitao da nevalja kad su zmije na nekom mestu gde cesto ljudi ''ukucani'' prolaze,kao to je stresno za zmiju.Jesu to tvoja licna iskustva pripitomljavanja ili..??

  13. #33
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: Boa

    Da. To sam isto i ja citao za Loptaste pitone i verujem da je u njihovom slucaju tacno. Ja imam dva smuka i bou. Sve moje zmije stoje vidljive u mojoj sobi i nijednoj nisam obezbedio prostor za skrivanje. Sad kada covek pridje terarijima i prisloni ruku na staklo sve moje zmije sa posebnom radoznaloscu pridju da vide sta se to desava. Naravno, moj predlog nije bio da se zmija stavi u hodnik kuda marsira ko stigne, vec samo da se ne skriva od drugih ljudi.

    Vidi ovako. Pocetnik kada kupuje bou u 90% slucajeva kupuje je zbog njene velicine i kada cuje da zmiji treba oko 5 godina da poraste na oko 2,00m on ce ili dodati vise kesa pa uzeti vecu bou ili ce uzeti nesto sto raste dosta brze (molurusa npr.). Pocetnik je obicno osoba koja je u najsvetlijim tinejdzerskim godinama. Retke su osobe koje pocinju da se bave teraristikom i zmijama u nekim zrelijim godinama. Recimo da bar polovina tih klinaca kupuje zmije zbog foliranja. Na ovom forumu smo takvih likova imali koliko hoces. Budu na forumu mesec dana, hoce ovu zmiju, hoce onu, neki traze i otrovnice i posle tih mesec dana ih vise ni ne cujes ni ne vidis. Evo i zasto ti ovo pisem. Boa posle godinu dana ce imati ozbiljnih 1,20m i bice debela kao flasica vode od 0,50l. Tada ce njen vlasnik uociti da njegova zmija postaje prevelika za njega i sa apetitom i prostorom koji ce zahtevati koji mozda prelazi njegove zelje i mogucnosti. Svi krenu sa pricon: "ma mogu ja to!" I zato s vremena na vreme nikne neki piton u nekom kontejneru. Zamisli terarijum od 1,20/1,00/0,60m. Pa zamisli kolika je fekalija boe koja staje u taj terarijum. Pa zamisli sebe kako sve to cistis. Pa zamisli da to treba zagrejati, i drzati zagrejanog cele godine (jer boa kao tropska zmija zahteva grejanje i leti). Pa zamisli hranu koju ta zmija treba na mesecnom nivou. Znas, kada neko kupi bou sa 20 godina i kad ta zmija odraste u njegovih 25 godina u Srbiji je taj obicno i dalje student koji zivi sa roditeljima ili kao podstanar. A to je dosta nezgodna situacija. Zato je po mom misljenju mala zmija jedina dobra zmija za pocetnika. Nece boa nigde pobeci

  14. #34
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Boa

    Pa nisu samo klinci ti koji kupuju. Ima i onih batica, pishtoljasha , sa debelim kajlama, ja video Mislim cak da ih oni najvise kupuju.

  15. #35
    Član
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    BG
    Postova
    45

    Uobičajeno

    Citat Prvobitno napisao gava
    Jedina odgajivacnica Boa gde se cuvaju i razmnozavaju sve podvrste u Evropi za koju ja znam, nalazi se u Nemackoj
    Nije jedina ali je najbolja, a onda su i cene u skladu sa tim. Uložili su ljudi dosta u ishranu, održavanje, nabavku "čistih" podvrsta, koštaju i dozvole, pregledi ... Koliko vidim svi ih po netu hvale, ali nisu jedini, ima još par manjih, nalazio sam po danskoj, UK itd. i tu su cene znatno pristupačnije, ali je problem transport, kad čuju da si iz non-EU ali su EU, prvo se začude, a onda krene izbegavanje.

    E, ako i uspeš da se nekako dogovoriš da ih pošalju (uglavnom traže da ih preuzmeš lično), problem je onda tu bou legalno uvesti kod nas, ali i ne toliki koliko sam mislio; jeste smaranje ali može se, uz fine troškove, ali može se. No pošto nije bilo zainteresovanih na ovom forumu da tu priču nekako zajednički pokrenemo ...


    Citat Prvobitno napisao gava
    Nece boa nigde pobeci
    Pošto sam i sam u finalnoj fazi odluke da li uzeti bou ili ne, ovo što si naveo je nešto što me užasno tera na "uzeti" stranu - kod nas boe vrlo lako mogu nestati! Problem je ponuda, nerazvijenost tržišta, neuređenost zakonodavstva, zatucana sredina i populacija kojoj ne smetaju masovni ratni zločini ali se uredno zavlače u podrume dok traje pomračenje sunca.
    Poslednji izmenio nenad; 12.01.09. u 02:03.

  16. #36
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: Boa

    Moja boa sad ima oko metar i 5 cm, tako da nije vise mala..i jednom prilikom kad sam je drzao nesto je istrazivala i zamalo pala,i tada me je stegla zadnjim delom tela za ruku i video sam koliko je jaka, a i sigurno joj to nije bio najaci stisak..Slazem se da masa klinaca kupuje bou jer zive za trenutak kad ce mu neka devojcica ili drugari reci kako je on mnogo cool,jer ima zmiju...A i verovatno ste gledali onu emisiju o pitonima koji su naselili everglejds na Floridi,kapiram da je piton bio mnogo sladak dok je imao samo metar ipo a kasnije...bacimo ga u mocvaru
    Ja imam 21 godinu i ovo mi je prva zmija,jedini razlog sto sam je uzeo je sto stvarno obozavam zmije.Planirao sam da uzmem kukuruznog smuka,ali boa mi je ipak (pored burmanskog pitona) najlepsa zmija,pa sam se odlucio za nju..Ali sam se raspitao i malo istrazivao i znao sam sta uzimam A sto se tice mesta na kom je postavljen terarijum,ja terarijum drzim u sobi,tako da zmija snimi kad se ja krecem itd...Mada ima ''hide box'' Ako nekog zanima,sliku terarijuma sam stavio na stranu 2 ove teme.

  17. #37
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: Boa

    @freepartyman
    Ovaj tvoj odgovor je bio kao da sam tebe licno napao, i zbog toga ti verovatno dugujem izvinjenje.
    Mozda sam delovao malo rigidno, ali to je samo zato sto nasu nepromisljenost skupo placaju iskljucivo zmije. A to me nervira

    @ikriss
    Pa mi nemamo ni radnju u kojoj mozes da kupis najosnovniju opremu za terarijume, a kamo li nesto ozbiljnije. Teraristika u Srbiji se svela samo na teraristika.org i nista vise

  18. #38
    Član Spana'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    93

    Uobičajeno

    imao sam sinoc malu anegdotu sa boom.Doslo je vreme hranjenja i ja uzmem misa za rep i pocnem da joj masem isprd glave,tako par minuta.ona je samo pomirisala misa i nista,kao nesvidja joj se,ja reko jesce kasnije nema veze i krenem da stavim misa na kamen koji je oko 15 cm od nje i u tom momentu kad sam pomerio misa do kamena ona je munjevito(delic sekunde)skocila i otela mi misa iz ruke i obmotala se oko njega!ja sam premro od straha jer nisam ocekivao napad a i delovala je nezainteresovano!ne mogu da vam opisem koliko je to bilo brzo,nisam se uplasio da me ujede(bilo je par pokusaja i nije nista strasno)nego me je iscimala i to gadno !moj zakljucak je da samo deluju mirne i spore ali...

    dok je mala nije frka ali kad poraste to je druga prica!prvi moj kontakt sa boom kad sam je kupovao zavrsio se ugrizom za palac jer sam mahinalno mahao palcem ispred njene glave a nju je to iziritiralo verovatno.ugriz nije bio jak ali neka hvala vise
    Poslednji izmenio nenad; 12.01.09. u 02:05.

  19. #39
    Ljubitelj egzotičnih životinja Damn'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2008
    Lokacija
    BG
    Postova
    145

    Uobičajeno Odg: Boa

    boe su po rastu i naravi manje zahrevne od burmanskih pitona ali sto se zivotvog prostora i imuniteta tice ovesu obe zmije nesalomive i tesko ih je upropastiti moja burmanka kada je frka jede i hrcke ali oni znaju da se brane i da povrede zmiju , pogotovo ako nema dovoljno prostora da se lepo baci na njega....voli i pilice i zamorce i zeceve i kutiju od misa bi pojela


    ali zmije su zakon uz redovno druzenje naucis je da cim otvoris poklopac dodje do ruke da je izvuces.... a posle se satima seta po sobi ili spava na torbi...
    veliki ljubimci jedu one manjehttp

  20. #40
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: Boa



    evo i mog boana..hehe e gava bas sam brojao sedla, moj ih ima ravno 20, sta to znaci?

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •