Strana 1 od 12 12311 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 239

Tema: Boa

  1. #1

    Uobičajeno Boa

    pazi kocim se da dobijem u zgradi zajednicku prostoriu da presaltujem hranu i jos neke stvari(skraceno da se prosirim) pa ako uspe ,nanu mu ima da nabavim bou ...
    da li neko na forumu ima neka iskustva? i sta je sa onom pricom da zmijama ne treba davati hrcke?
    ako neko nesto zna?

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    144

    Uobičajeno Boa

    boe u prirodi jedu mnogo vece zivotinje od hrcka,ja sam gledao kako odrasla boa jede marsko prase,a moj drug ima malu bou i jede mu dva odrasla misa na deset dana.
    to je ono sta ja znam iz iskustva
    kad moj gile poraste sve ce vas pojesti

  3. #3
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Boa

    Citat Prvobitno napisao zarko
    pazi kocim se da dobijem u zgradi zajednicku prostoriu da presaltujem hranu i jos neke stvari(skraceno da se prosirim) pa ako uspe ,nanu mu ima da nabavim bou ...
    da li neko na forumu ima neka iskustva? i sta je sa onom pricom da zmijama ne treba davati hrcke?
    ako neko nesto zna?
    Ajde jedva cekam da je nabavis. Koliko sam ja 'bacio' pogled na boe i zmije (a bacio sam jer sam se interesovao za kukuruznog smuka) hrčci se ne preporucuju zmijama jer su mnogo masniji, imaju manje proteina. Beli misevi se svugde preporucuju. Opet prica o hranljivosti... Kazu da je beli mis najpreporucljiviji nutriciono. Ali, kazu takodje da se zmije naviknu na miris belog misa i nece ni da omirisu hrcka i obrnuto, ako ih naviknes na hrcke nece ni da omirisu belog misa, tako da je bolje da ih naviknes na ono najzdravije .
    Tek zmije su mnoooogo lakse za odrzavanje od gustera.

  4. #4
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno

    Sto se tice toga sa hrckom i obrnuto...mozes da ubacis hrcka sa misevima jedan dan i on ce dobiti miris misa,pa ako jede samo miseve onda ce da se zezne i pojede hrcka verovatno

    Da su lakse za odrzavanje jesu,samo im namestis temperaturu i terarijum i nikakva dodatna svetla im ne trebaju i redje se hrane,samo kada narastu i pocnu da jedu puno nastaju problemi...

    p.s.meni su zanimljiviji gusteri :wink:

    Znam da neke jedu i insekte,ali da bi othranio neke zmije i sa insektima moras imati raznovrsnu ishranu i one svakako jedu vise od gustera,dosta ljudi se zali na ishranu i na primer ona zelena zmija koja se hrani insektima Lioclonorophis vernalis jede mnogo vise nego sto bi mnogi pomislili na prvi pogled(jer je duzine 50 - ak cm samo).
    Poslednji izmenio nenad; 12.01.09. u 01:55.

  5. #5
    atrox
    Gost

    Uobičajeno Odg: Boa

    Gledajte uvijek da plijen nebude veći u promjeru od zmije i nećete imati problema. Imam nekoliko boa koje mogu da pojedu i kunića, ali kuniće izbjegavajte jer su masniji od drugih glodavaca.Jako dobri su se pokazali tkz. skočimiševi jer nemaju specifičan miris i masnog tkiva kao kunići.

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: Boa

    Atroxe aj se registrujes.. Tvoje iskustvo bi nam dobrodoslo... Sto se tice boa moj omiljeni rod je Epicrates.. Takozvane Rainbow boa.. Mada su i B. constrictor prelepe...

  7. #7

    Uobičajeno Odg: Boa

    Evo registriran sam pod maxx.Stavio bi i fotke ali neznam kako to ide na ovom forumu. Ma B.C. suza početak bolji izbor dok ne stekneš iskustvo.Dugine boe su malo kompliciranije i teže se nabave i skuplje su.

  8. #8
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: Boa

    Evo sta ja znam o B. constrictor. Vazi za najmirniju od velikih udava. Radja zive mladunce. Za 5 godina naraste oko 2,5m. Za 10 godina naraste na punu duzinu a to je obicno manje od 4,5m. Terarijum bi trebao da bude pozamasan. U njega treba da stanu zmija, grana po kojoj ce da se pentra razumne velicine i debljine (odrasla boa ima preko 80kg ako je hranis kako treba) i bazencic za kupanje u koji ce cela zmija da stane. Ti izracunaj koliko je to . Hrani se svime sto moze da proguta, ali u zatocenistvu bi to trebalo da bude sa ne zivom hranom. Glodari se brane i gicaju. Boa ce ih savladati to je sigurno, ali moguce su povrede koje joj mogu naneti. Kad sam napisao da su najmirnije nisam mislio da nece napasti. Vlasnika bi trebalo da upamti po mirisu i da ce u njegovom prisustvu biti mirna ali nije zagarantovano. B. constrictor ima zube i ume da zada gadan ujed koji nije potpuno bezopasan, jer higijena usne duplje im nije na zavidnom nivou.

    Preporucujem manju zmiju, jer kod zmija velicina predstavlja ozbiljan faktor u odrzavanju. Terarijum kod ovih giganata mora biti od razumno debelog stakla, sa celicnom mrezom jer plasticne mogu veoma lako da probiju. Suvisno je reci da terarijum treba da bude pod kljucem

    Ako mozes da obezbedis sve ove uslove onda je nabavljaj jer pored loptastog pitona (koji je moj favorit) B. constrictor je najlepsa zmija na celom #####om svetu (moje misljenje i izvinjavam se sto psujem)
    Poslednji izmenio nenad; 12.01.09. u 01:56.

  9. #9

    Uobičajeno Odg: Boa

    Evo prijatelji što je napisao jedan od najkompetentnijih ljudi u Hr.što se tiće boa spp. i ostalih zmija. Mislim Gava da si ti pobrkal Bci i Burmanske pitone ili čak mrežaste pitone. Boa constrictor je vjerojatno zmija koja je najcesce drzana kao kucni ljubimac medu hobistima. Sto zbog njene impresivne (ali opet ne prevelike) velicini sto zbog blage naravi i neobicnih sara, boa constrictor ima kultni status medu hobistima. Doduse upravo u tome i lezi jedan od problema vezan za boa constrictor. Pocetkom 70ih u njemacku i holandiju krenuo je veliki i masovni uvoz boa c. Vecina ih je bila uvazana s par lokacija iz sjeverne amerike. Kako su te boa-e bila lovljene po cijeloj juznoj americi a njihov pravi lokalitet u tim vremenima nije bio bitan stvorio se jedan mix boa koji se trenutno nalazi i nudi kako u europi tako i u sj americi. U posljednjih 10-15 godina boa constrictor se pocela puno vise proucavati i klasificirati tako da danas znamo da postoji skoro 10 podvrsta boa constroctor. Najpoznatije su Boa Constrictor Constrictor i Boa Constrictor Imperator. Medu najugrozenije spada Boa Constrictor Occidentalis iliti Argetinska boa koja je ujedno i jedina boa c. koja se nalazi na CITES I listi. Vise o podvrstama boa mozete naci na najboljem sajtu za bc - http://www.boa-constrictors.com.
    Najcesce nudena boa constrictor a ujedno i najjeftinija u prodaji je boa constrictor imperator tj mix koji u sebi vjerojatno ima najvise karakteristika od imperatora. Zbog mjesanja koje vec generacijama traja tesko je reci koja podvrsta boa constrictor uistinu je. Medu najcjenjenije spada boa constrictor constrictor iliti "true red-tail" kako je zovu upravo zbog toga sto jedina s vremenom i godinama zadzava intenzivno crvenu boju repa. Bcc za razliku od Bci ima puno intenzivnije boje, kontrasnije sare, osnovna boja je crvenkasta, u prirodi ih ima puno manje, teze se pare i uzgajaju, itd... Mozda je najbolje pogledati fotografije na navedenom sajtu...
    Danas je medu hobistima trend drzanja zmija za koje se zna tocno koja su podvrsta i s kojeg lokaliteta, a tu cijena varira do ogromnih razmjera. Dok vas kupnja obicne boa constroctor (mix) moze doci od 100 do 150 EURa ovisno o sarama, nabavak neke rijede podvrste vas moze doci i do 1000 EURa. O vremenu trazenja da ne pricam. Npr ja sam svoje boa constrictor constrictor trazio 3 godine....
    Po literaturi bcc naraste nesto veca od bci ali kod obje velicina je znatno preuvelicana. Najme, zanimljivo je da se kod zmija uvijek navodi podatak o velicini najvece jednike ikad zabiljezene. To je kao da kod covjeka napisete da naraste do 2.80 m zato kaj ima tamo neki kinez koji je toliko visok. U stvarnosti i bcc i bci narastu oko 2m u prosjeku.
    Ovo je ukratko par info o boa constrictor. Ima tu jos puno toga ali necu vas sad davit, ovo je za pocetak cisto dovoljno :-).
    Meni osobno je boa constrictor uvijek bila i ostala najdraza zmija koju imam u svojoj kolekciji.

  10. #10
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: Boa

    Da. Malo sam citao po netu i trazio podatke o boama. Priznajem da je maxx potpuno u pravu. Sve govori da boe ne prelaze 2,8m. Ko zna sta sam ja video , ali to cu proveriti ovih dana pa cu vam napisati . Ovaj site koji je maxx preporucio je extra. Evo sta pisu za velicinu terarijuma kod primeraka vecih od 1,5m. Dimenzije se dobijaju mnozenjem velicine zmije sa koeficijentima: 0,75 x 0.5 x 0,75 (DxSxV). Npr. ako je zmija dugacka punih 7 stopa (~2m) dimenzije terarijuma su 1,5x1,0x1,5m. Naravno to je minimum koji joj se treba obezbediti.
    Jos jedan podatak koji bi bio jako zanimljiv za nas. Velicina zavisi i od nacina ishrane. Ukoliko se zmija hrani zecevima i morskim prasicima koji vaze za masniju i kaloricniju dijetu zmija ce biti masivna i velika (preko 2m i preko 30kg)
    Poasle svega dugujem vam svima izvinjenje posto sam ocigledno izneo neke pogresne podatke i moram da se zahvalim maxxu na ispravkama

  11. #11

    Uobičajeno

    Imam jednu trudnu bou c. i očekujem mladunce krajem februara pa vam javim rezultate.

    evo par slikica za pocetak!





    Poslednji izmenio nenad; 12.01.09. u 01:58.

  12. #12

    Uobičajeno Odg: Boa

    Izvinjavam se ako obnavljam staru temu, ali imam neko saznanje o hrčcima, pa reko da vam prenesem. Mislim da ne bi trebali da se daju zmijama, ne zato što su masni, već što mogu biti veoma opasni, povrediti je ili čak ubiti. Znam da i ovi naši domaći hrčkovi su dosta opasni, narastu veliki i hoće da napadnu i čoveka na polju - njivi. Mislim i da nije baš pametno da neko pokuša da ih drži s belim miševima da bi hrčak dobio njihov miris, zato što će ih on sigurno pobiti. I u prirodi on je veoma teritorijalan, i ubiće svakog miša, i pojesti mlade. Jedna moja ženka je ubila mužjaka nakon parenja i pojela mu glavu. Jedna devojka u petšopu mi je ispričala da je došao neki tip i kupio dva hrčka kao hranu za zmiju, i vratio se sutra da joj kaže da su je ubili. Verovatno je bila manja zmija, a on ubacio oba hrčka odjednom. Pa vi probajte, ako ne verujete.

  13. #13
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Boa

    Ja sam cuo slicne price, tako da se slazem. U principu, treba izbegavati hranjenje zmija zivim plenom, jer se desava da povredi zmiju - i smukove, i boide, pa cak i otrovnice.

  14. #14
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: Boa

    u biti da..al zavisi i od plijena..ja npr. svoju bou hranim skoro uvijek zivom hranom.. - jer misa ili pacova drzim za rep, pa ga uvijek scepa za glavu tako da od ujedanja nema nista..
    dok skokija hranim malim pacovima zivim (koji nisu jos ni progledali..) tako da ni tu nema ujedanja...a jajojedu samo zivim jajima..probao sam i pecena, al nije htjela da jede... hehe

  15. #15
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Feb 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    197

    Uobičajeno Odg: Boa

    Pa sa Poskokom to nije problem jer je taj tvoj iz divljine i sve vreme dok je bio kod mene nikad se nije dogodilo da Misu pruzi i najmanju sansu da ga pri munjevitom ujedu povredi, jer on ujede i pusti plen, dok sa ovim zmijama koje sada posedujem imam upravo taj problem (jer su iz uzgoja) da su izgubile taj instikt da posle ujeda puste plen, pa onda dolazi do povredjivanja... Skoro mi je Pacov ozbiljno povredio Zvecarku i jedva sam je izvukao, tako da sam odlucio da ni jednu svoju zmju vise ne hranim sa zivim plenom... Sada jednostavno uhvatim Pacova za rep i omlatim ga o zid, pa kad sam siguran da je totalno mrtav, onda ga dam ga zmiji...
    Zasto rizikovati da se izgubi ljubimac kad nije moranje... Ja cak vezem Pacova ili Misa belim koncem za sivenje, pa ga pokrecem ispred zmije da simuliram kako je "ziv", pa kad pocne da ga guta ja isecem makazicama konac i to je to...

  16. #16
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: Boa

    Ewo slike moje boe ,muzijak je zove se MAX, star je godinu i 5 meseci I slika terarijuma





  17. #17
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: Boa

    ako je toliko star i ako je uzet od pedje..onda su moj i tvoj Boac braca..
    P.S. moj je dug 1.20m... hehe napredovao mali nema sta..

  18. #18
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: Boa

    Jeste uzet je od Pedje..hehe strava moramo da ih upoznamo
    Na koliko ga hranis?zivim ili mrtvim?misem,pacovom?? Dobro ti je napredovao zato pitam??Jel ti miran? pozzz

  19. #19
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: Boa

    ma miran kao bubica - jer sam ga od kako sam ga uzeo svaki dan (osim 1-2 dana nakon jela) po rukama navlacio., tako da se naviknuo na mene pravo.. hranio sam ga svim i svacim, i zivim i mrtvim..ispocetka sam ga hranio malim hrccima, a kasnije kad sam nabavio miseve i pacove, pa i njih kombinujem kako cega imam viska..

  20. #20
    Ljubitelj egzotičnih životinja freepartyman'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    390

    Uobičajeno Odg: Boa

    Vidis ja sam svog hranio samo misevima,zato je i manji od tvog ima oko metar i 5 cm..
    Koliko je bio star kad si ga uzeo??Ja sam svog uzeo sa tacno godinu danaSuper je sad,malo je sistao u pocetku,ali se sad bas navikao na mene I ja mog svaki dan vadim iz terarijuma,osim kad se presvlaci i par dana posto jede..Imas jos neke zmije?? pozz

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •