Strana 1 od 17 12311 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 323

Tema: Tenebrio molitor

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Tenebrio molitor

    Vidim da je ovde mal ozamrlo, nazalost... ALi dobro leto je, a uskoro ce ispitni rok...

    Neka mi neko kaze [Zarko, Miljan...] sta mi tacno treba za koloniju tenebrija...

    imam oko 20-30 [mozda i vise] buba, jos vrlo malo larvi.. Stavio sam ih u veci plasticni sud sa poklopce, kupio sam im juce mekinje stavio na dnu nekih 2cm toga i pokrio ih nekim tekstilnim materijalom...

    Jel sad samo cekam, ili treba nesto dodatno da odradim.. Btw, kako i kad cu znati da mi je "uspela" kolonija ??

  2. #2
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Kolonija tenebrija ?

    Nazalost u pravu si, ispitni rokovi i druge obaveze...

    Treba ti bas to sto si napravio . Jedino probusi poklopac ili ako ti je lakse samo ga skini zbog ventilacije a i zbog vlage.

    Pustis bube i samo cekas . Ako su se skoro pretvorile za jedno mesec-dva ce polako da poumiru bubice i tad ce se vec moci videti crvici osrednje velicine. Nema sumnje da ce kolonija uspeti tako da nema sta da se plasis. Ako bube pozive bar neko vreme vec je definitivno da su polozile neka jaja.
    S vremena na vreme dodaj neko povrce ili voce i mozes ponekad ako podloga bude mnooogo suva da poprskas tkaninu vodom, ali u svemu tome ne preteruj da bi izbegao budj,grinje itd... Mada ces videti da bubicama i crvicima bas prija kad im nesto stavis a i onda su naravno 'zdraviji' a samim tim bolji rezultati. Meni su uspele i neke kolonijice i bez ikakvih dodataka na suvim mekinjama pa sam poceo da im stavljam povrce tek kad sam video osrednje crvice.

    Sto se tice podloge bice njima ok na mekinjama ali isto tako pomesaj jos neke druge rinfuze tipa klice, kukuruzni brasno, eventualno kostano brasno, pileci koncentrat, Zarko preporucuje i zecju hranu jer je ona uistinu dobro izbalansirana hrana... Sve to zato sto su mekinje prebogate fosforom.

    Zakljucak - Crvici ce ti definitivno uspeti i samo na mekinjama i bez ikakvih dodataka.
    E da - debljina po meni ne mora da bude fiksne debljine (na raznim sajtovima preporucuju da debljina bude bas 4cm ili sl.). To zavisi od toga koliko se crve proizvede u koloniji. Ako ih bude previse podloga odmah posivi od njihove 'kake' i nedugo zatim valjaju se u sopstvenim govnima U tvom slucaju s obzirom da je u pitanju 30-ak buba siguran sam da je debljina ok i da se nece 'prenamnoziti' crvici.

    Javi se da doniram jos nesto bubica ako hoces .

  3. #3

    Uobičajeno Kolonija tenebrija ?

    treba ti malo vise buba i povecaj medium na bar 3cm i samo cekanje...toplo mesto.
    sorry ako sam ponmovio gorenavedeno zurim pa ne citam :P
    pozdrav svimaa

  4. #4
    Nikola
    Gost

    Uobičajeno Pomoc

    Postovani ljubitelji teraristike,od pre tri godine,poceo sam da se bavim teraristikom...Maltene samouk,sredi sam terarijum,habitat,resio grejanje itd. U pocetku sam imao problem sto se tice hrane za gekone,zivim u Zrenjaninu,a gekone sam kupio u Ns.tamo sam kupovao crve,i to po 5din.komad.Na pitanje kako da ih ocuvam ili razmnozim,rekli su mi da je nemoguce!Nego da kupim i da ih drzim u brasnu.Vremenom im e nestalo crva a gekon je gladovao,pa sam polako poceo da se bavim sa njima,stavio sam ih u kantu,sa jedno 20-tak cm brasna,par listica krompira i cekao sam,prvo su se pojavile one (zive caure),pa onda bube,i tko da sada imam na hiljade crva,samo imam manje buba nego pre,sta da radim,molim vas napisite mi detaljno,proces razmnozavanja crva,hranjenja itd. i ako mozete,objasnite mi kako da gajim skakavce ili bubsvabe,pa nije problem ni da otkupim od vas,samo me interesuje kako da ih gajim!


    Hvala,nadam se da ce te mi pomoci!

    ps.ovo je moj mail,pa mi mozete i tu odg. mandich-n@hotmail.com

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Kolonija tenebrija ?

    U sutini je smesno...

    Trebaju ti larve tenebrija + pilecei koncetrat ili mekinje + toplota + pomalo tecnosti [kroz neku iseckanu vocku ili povrce itd]...


    Stvai sve to u veliki sud [kantu, itd] i cekaj

    ili procitaj sta mi je Miljance detaljno napisao..

  6. #6
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Kolonija tenebrija ?

    Kao što reče esdy_11192, samo čekaš. Na sobnoj temperaturi malim crvićima je potrebno oko 6 meseci da odrastu i da počnu da se pretvaraju u lutke, pa onda još oko nedelju dana do buba. Ako imaš hiljade malih crvića, nećeš imati nikakvih problema sa kolonijom. Stavi ih u veću posudu, sipaj koncentrat za piliće i povremeno dodaj parče jabuke ili tako nečega. Kad napraviš još jedan ciklus sa tim što imaš, nikada više nećeš imati nedostatak tenebrije.

    Jedini savet za povećanje "proizvodnje" je da izdvajaš lutke (pupe) iz kolonije u posebnu posudu i da vraćaš bube. Mada ako ti je dovoljno velika kolonija i ako stavljaš dovoljno voća ili povrća ne moraš ni to da radiš.
    Potpis u pripremi!

  7. #7
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Kolonija tenebrija ?

    Manjak bubica bi pripisao prevelikom broju crvica koji brzo ubiju vecinu pupa tako da ne mogu da se pretvore u bube. Moj savet je ako si vec u protekle 3 godine imao iskustva sa tim a sad zapelo sad pocnes sa izdvajanjem pupa. Dovoljno je da je crvici samo malo 'gricnu' i da nekroza zahvati celu pupu.

    P. S. ocecam grizu savesti sto stvarno do sada nema threada o gajenju tenebrija ali evo nadam se da cu se naterati da odvojim malo vremena da napisem nesto pomalo iz mog ugla.

  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja Calyptratus'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    206

    Uobičajeno Kolonija tenebrija ?

    Ja imam problem oko toga sto imam vise buba nego crva.Prvo je bilo i jednih i drugih po prilicno,mozda malo vise crva ali sad se stvar preokrenula.Mozda treba samo cekati,ili ipak peduzeti nesto?
    ! High Voltage !

  9. #9
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Kolonija tenebrija ?

    Nema potrebe da se brineš za to, jer se svaki crv kad tad pretvori u lutku pa u bubu, tako da ćeš u jednom momentu(sada) imati više buba , ali će se one pariti i imaćeš ponovo crva puno, ali malih i opet sve u krug.

  10. #10
    Moderator Stufy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    354

    Uobičajeno Kolonija tenebrija ?

    Pozdrav svima,
    evo ovo je moj prvi komentar na ovom forumu. Malo sam ga razgledao i stvarno je extra. Trenutno imam samo leoard gekone , jer dugo nisam bio u zemlji. sada sam tu i polako pocinjem sa ponovnim sakupljanem zivotinja. drzao sam pored gekona salamandera, ove nase lokalne skorpijice (sa malo uspeha), ribarice, belouske, par vrsta kornjaca, fazmide (Phasmida) i bradatog zmaja (Pogona vitticeps). Elem da ne duzim mnogo. tenebrijama sam se snabdevao kod komsije u golubarniku. Imali smo tako jedan odlican simbiotski odnos, ja njemu stari hleb za golubove a on meni tenebrije. Sada je komsija dosta star te vise ne moze da se bavi golubarstvom sto mene ostavlja bez izvora zive hrane. Da li neko mozda ima visak buba koje bi prodao, dao, svejedno. ja sam u Beogradu pa ako ima neko tu blizu .

  11. #11
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Odg: Kolonija tenebrija ?

    Vidim da je tema stara ali nisam hteo da otvaram novu...
    Rekli ste da je bolje lutke tenebrija premestiti u neku drugu posudu, a moje pitanje je da li u toj drugoj posudi uslovi treba da su isti kao i za crve? Kontam da lutke ne jedu tako da im nije potrebna hrana ali ako grešim ispravite me.

    @kimo - medju onim tenebrijama što sam uzeo od tebe, juče sam našao dve lutkice pa uz malo sreće biće različitog pola i eto meni male kolonije...
    There's no place like 127.0.0.1

  12. #12
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Kolonija tenebrija ?

    Pa super, nego teko od 2 bube da ćeš da dobiješ crvića puno, ali polako, biće, nego da tamo gde prebacuješ će biti bube a ne samo lutke, tako da stavi isto u obe kutijice.

  13. #13

    Uobičajeno Odg: Kolonija tenebrija ?

    nema svrhe pocinjati koloniju bez 50 buba...
    ja kad pravim stavim 200 i onda mogu da odatle vadim koliko hocu T kad se pojave..inace mozes a i ne moras da vadis ima puno crva...

  14. #14
    Ljubitelj egzotičnih životinja zokis'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    359

    Uobičajeno Odg: Kolonija tenebrija ?

    Molim za savet.
    Pre nekog vremena sam odvoio 20-tak buba i ne znam jos koliko larvi u posudu od aloma sladoleda radi stvaranja mini kolonije tenebrija. Kao hranu sam im stavio kukuruzno brasno,kukuruzni griz,malo prezli,malo plazma keksa i dosta lisnate hrane za akvarijumske ribice. Povremeno sam ubacivao parce jabuke,banane i listove maslacka.
    Problem je taj sto sam danas pregledajuci podlogu pronaso milione ,ma ne miljarde grinja koje su bile svuda ( a ja ranije mislio da su to tek izlezene tenebrije ). U podlozi inace ima mladih tenebrija ali mislim da ih ima malo. Mislim da gu grinje krivci a mozda i lupam gluposti. Jos jedna stvar je sto sam nailazio na sasusene larve i lutke koje su bile ispunjene grinjama (valjda su ih copale).
    Kako je doslo do tog prenamnozavanja? Gde sam pogresio? Kako da ih se otarasim?
    Unapred hvala.
    sve u svemu nista pametno

  15. #15
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Odg: Kolonija tenebrija ?

    Vlaga, smanji vlagu...

  16. #16
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Kolonija tenebrija ?

    I ako ti je kolonija bila blizu tvojih tarantula smanji i njima vlagu da se ne bi i tu zavukle. Meni kada se to desilo sa kolonijom fobasa, morao sam da isušim maltene svaki terarijum koji sam imao da bi ih potamanio.
    Potpis u pripremi!

  17. #17
    Ljubitelj egzotičnih životinja silwert'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    petrovaradin
    Postova
    275

    Uobičajeno Odg: Kolonija tenebrija ?


    a ja buljim u tu pikslu sve se pomera a nista nevidim :exclamation:
    ako ti treba tenebrija ima kod mene mada cemo da se vidimo sutra na isitu
    pisi krupnije da bi mogao da prepisem a ne da pa opet nista da nevidim

  18. #18
    Ljubitelj egzotičnih životinja zokis'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    359

    Uobičajeno Odg: Kolonija tenebrija ?

    Hvala na savetu. Sutra idu malo da se suncaju, ako bude sunca jer sada pljusti.

    @silwert
    Odustao. Necu da se blamiram
    sve u svemu nista pametno

  19. #19

    Uobičajeno Odg: Kolonija tenebrija ?

    imam manji problem sa kolonijom tenebrija.. kupio sam oko 200-250 crva i oko 50 buba i sve je u pochetku ishlo kako treba ali u poslednje vreme mi se pojavilo mnogo lutaka i crvi se u velikoj meri pretvaraju u bube a crvi su polu umrtvljeni.. redovno im vlazim podlogu i krpu koja se nalazi od gore a podloga su mekinje.. povremeno ima bacam voce i ostatke hrane shto uredno pojedu svaki put.. sve u svemu deluje mi kao da ce se svi crvi pretvoriti u bube a to ne valja je l'?

  20. #20
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Odg: Kolonija tenebrija ?

    Pa to bi trebalo da je upravo ono sto zelis... Tako ces doci do toga da imas sve vise i vise crva razlicitih velicina, lutki, buba, svega... Nisi valjda ocekivao da ce crvi da ostanu crvi dok svi ne crknu
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •