Pošto me je Kimo u Subotici kritikovao jer nisam još ništa napisao na forumu rekoh da uradim i to.

Miljan je pre par nedelja doneo 100 fobasa(Zoophobas morio ili kako ih najčešće zovu - super crvi) koje smo bratski podelili i obojca krenuli da pravimo koloniju, rešio sam da malo opišem način na koji sam ja to uradio.

Najosnovnija razlika između gajenja tenebrije i fobasa je što se fobasi neće pretvoriti u lutke, a samim tim ni u bube ukoliko se ostave zajedno. Da bi se crv fobasa pretvorio u lutku potrebno je izdvojiti iz grupe. Većina ljudi za ovo koristi kutijice od filma ili nešto slično, ali meni je bilo zamorno da nabavljam i posle redovno proveravam 50 zasebnih kutijica. Prema tome odlučio sam se za sledeće rešenje:

Uzeo sam kutiju za šrafove. Ova konkretno ima 24 pregrade, tako da sam ih uzeo 2. Nisu skupe i ima ih skoro svugde. Bolje je uzeti neprovidne, ali sam bio suviše lenj da ih tražim. ops: Na svakoj pregradi sam izbušio po par rupa (ne mora bušilicom ).




U svaku pregradu sam stavio malo piljevine, koncentrata za piliće i hranu za mace (može i pseća hrana). Na kraju to izgleda ovako:



Naravno ne treba zaboraviti crva



Pošto je fobasima potrebna malo veća temperatura od tenebrije te 2 kutije sam stavio na policu iznad terarijuma sa gekonima. I to tačno iznad sijalice od 25w koja im greje terarijum. Koliko sam upućen, fobasi bi trebali da se uspešno razmnožavaju i na sobnoj temperaturi, jedino će im duže trebati za svaki ciklus. U mom slučaju temperatura na mestu gde su crvi je oko 28 stepeni - skoro idealno.




Posle par dana crv će se umiriti i uviti.




2 nedelje kasnije to izgleda ovako:



Ako slučajno izgleda ovako, nešto nije bilo kako treba



Za sada od 48 crva koje sam spakovao 3 su uginula, 29 su se pretvorila u lutke a preostalih 16 se još premišlja šta da radi

UPDATE: 4 su se pretvorila u bube. I to samo 4 dana nakon pretvaranja u lutke što me je iznenadilo. Dakle ovo je cilj:



Pošto je vreme da se pripremi posuda u kojoj će da se odvija razmnožavanje fobasa, ja sam se odlučio za malo megalomansku varijantu Ova kutija je DxŠxV 35x45x25 i inače služi za pakovanje stvari prilikom odlaganja u ostavu ili na tavan. Može da se kupi skoro svugde, ali je potrebno malo potražiti dobru cenu. Ima i poklopac, ali je u ovom slučaju nepotreban.

Kutiju sam napunio do pola piljevinom i koncentratom za piliće u odnosu 50:50 i dodao koštano brašno i kukuruzno brašno. Poslušaću Žarkov savet da stavim mekinje umesto piljevine čim nađem neko veliko pakovanje mekinja. Glupo mi je da ih kupujem u malim kutijama u samoposluzi.

Na vrh sam stavio i jedan karton od jaja. Na kraju to izgleda ovako:



Bube su se smestile sa donje strane kartona od jaja. Stavio sam im i parče jabuke na tacnu zbog vlage. Po mojim informacijama bube će u prvih par dana dok ne potamne skoro isključivo jesti voće ili povrće da bi povratili vlagu koju su izgubile tokom metamorfoze.



*Ako do sada niste provalili - volim makrofotografiju



Već imam dosta buba koje su skroz pocrnele i vidim da se već pare.



Znači treba vam nešto ovako :



čim se i ostale pretvore u bube dodaću ih ovde i nadam se da ću ubrzo imati i slike malih fobasa

I evo i njih . Ovo je krajnji cilj cele ove akcije. Posle otprilike mesec dana imam i male crviće. Dakle sve ide po planu.

Izvinjavam se na malo promašenom fokusu na ovoj slici, ali ovi fobasi su užasno brzi i nemirni. Teško ih je uoštriti kako treba.


Ovo je trenutna situacija. Kako se dalje bude odvijalo slikaću i dodavaću ovde. Pošto ceo ciklus od stavljanja crva da se pretvore u lutke preko parenja buba do novih crva spremnih za metamorfozu traje oko 6 meseci, biće ovo ko španska serija nadam se sa hepi endom

Bilo bi lepo kada bi Žarko dodao ovde hranjlive vrednosti fobasa, pošto se on time dosta bavio. U svakom slučaju su mnogo hranljiviji od tenebrije, a zbog svoje veličine su pristojna hrana čak i za velike tarantule.

Nadam se da nisam preterao sa slikama, ako jesam izbaciću neke.

-nastaviće se

EDIT 24/09/06 18:56 - dodao sam neke slike
EDIT 28/09/06 22:57 - dodao još jednu sliku
EDIT 27/10/06 17:28 - dodao sliku malih crvića i malo teksta
EDIT 29/10/06 19:14 - Dodao još jednu sliku