Strana 1 od 20 12311 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 392

Tema: Zoophobas morio

  1. #1
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Zoophobas morio

    Pošto me je Kimo u Subotici kritikovao jer nisam još ništa napisao na forumu rekoh da uradim i to.

    Miljan je pre par nedelja doneo 100 fobasa(Zoophobas morio ili kako ih najčešće zovu - super crvi) koje smo bratski podelili i obojca krenuli da pravimo koloniju, rešio sam da malo opišem način na koji sam ja to uradio.

    Najosnovnija razlika između gajenja tenebrije i fobasa je što se fobasi neće pretvoriti u lutke, a samim tim ni u bube ukoliko se ostave zajedno. Da bi se crv fobasa pretvorio u lutku potrebno je izdvojiti iz grupe. Većina ljudi za ovo koristi kutijice od filma ili nešto slično, ali meni je bilo zamorno da nabavljam i posle redovno proveravam 50 zasebnih kutijica. Prema tome odlučio sam se za sledeće rešenje:

    Uzeo sam kutiju za šrafove. Ova konkretno ima 24 pregrade, tako da sam ih uzeo 2. Nisu skupe i ima ih skoro svugde. Bolje je uzeti neprovidne, ali sam bio suviše lenj da ih tražim. ops: Na svakoj pregradi sam izbušio po par rupa (ne mora bušilicom ).




    U svaku pregradu sam stavio malo piljevine, koncentrata za piliće i hranu za mace (može i pseća hrana). Na kraju to izgleda ovako:



    Naravno ne treba zaboraviti crva



    Pošto je fobasima potrebna malo veća temperatura od tenebrije te 2 kutije sam stavio na policu iznad terarijuma sa gekonima. I to tačno iznad sijalice od 25w koja im greje terarijum. Koliko sam upućen, fobasi bi trebali da se uspešno razmnožavaju i na sobnoj temperaturi, jedino će im duže trebati za svaki ciklus. U mom slučaju temperatura na mestu gde su crvi je oko 28 stepeni - skoro idealno.




    Posle par dana crv će se umiriti i uviti.




    2 nedelje kasnije to izgleda ovako:



    Ako slučajno izgleda ovako, nešto nije bilo kako treba



    Za sada od 48 crva koje sam spakovao 3 su uginula, 29 su se pretvorila u lutke a preostalih 16 se još premišlja šta da radi

    UPDATE: 4 su se pretvorila u bube. I to samo 4 dana nakon pretvaranja u lutke što me je iznenadilo. Dakle ovo je cilj:



    Pošto je vreme da se pripremi posuda u kojoj će da se odvija razmnožavanje fobasa, ja sam se odlučio za malo megalomansku varijantu Ova kutija je DxŠxV 35x45x25 i inače služi za pakovanje stvari prilikom odlaganja u ostavu ili na tavan. Može da se kupi skoro svugde, ali je potrebno malo potražiti dobru cenu. Ima i poklopac, ali je u ovom slučaju nepotreban.

    Kutiju sam napunio do pola piljevinom i koncentratom za piliće u odnosu 50:50 i dodao koštano brašno i kukuruzno brašno. Poslušaću Žarkov savet da stavim mekinje umesto piljevine čim nađem neko veliko pakovanje mekinja. Glupo mi je da ih kupujem u malim kutijama u samoposluzi.

    Na vrh sam stavio i jedan karton od jaja. Na kraju to izgleda ovako:



    Bube su se smestile sa donje strane kartona od jaja. Stavio sam im i parče jabuke na tacnu zbog vlage. Po mojim informacijama bube će u prvih par dana dok ne potamne skoro isključivo jesti voće ili povrće da bi povratili vlagu koju su izgubile tokom metamorfoze.



    *Ako do sada niste provalili - volim makrofotografiju



    Već imam dosta buba koje su skroz pocrnele i vidim da se već pare.



    Znači treba vam nešto ovako :



    čim se i ostale pretvore u bube dodaću ih ovde i nadam se da ću ubrzo imati i slike malih fobasa

    I evo i njih . Ovo je krajnji cilj cele ove akcije. Posle otprilike mesec dana imam i male crviće. Dakle sve ide po planu.

    Izvinjavam se na malo promašenom fokusu na ovoj slici, ali ovi fobasi su užasno brzi i nemirni. Teško ih je uoštriti kako treba.


    Ovo je trenutna situacija. Kako se dalje bude odvijalo slikaću i dodavaću ovde. Pošto ceo ciklus od stavljanja crva da se pretvore u lutke preko parenja buba do novih crva spremnih za metamorfozu traje oko 6 meseci, biće ovo ko španska serija nadam se sa hepi endom

    Bilo bi lepo kada bi Žarko dodao ovde hranjlive vrednosti fobasa, pošto se on time dosta bavio. U svakom slučaju su mnogo hranljiviji od tenebrije, a zbog svoje veličine su pristojna hrana čak i za velike tarantule.

    Nadam se da nisam preterao sa slikama, ako jesam izbaciću neke.

    -nastaviće se

    EDIT 24/09/06 18:56 - dodao sam neke slike
    EDIT 28/09/06 22:57 - dodao još jednu sliku
    EDIT 27/10/06 17:28 - dodao sliku malih crvića i malo teksta
    EDIT 29/10/06 19:14 - Dodao još jednu sliku
    Potpis u pripremi!

  2. #2
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Zoophobas morio

    Nikada nije previše slika
    Lepo opisano. Ja sam primetio da mi se oni svako jutro umrtve i okrenu na ledja, jer im izgleda bude hladno preko noći i onda kada zagrejem na 30 stepeni oni svi ožive, zato će od večeras imati grejanje celu noć, kolika im je idealna temperatura oko 30 ? Meni su i na 40 bukvalno kopali dole prema grejaču

  3. #3
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Zoophobas morio

    Pa nije previše ako imaš brzu vezu mislio sam da ne bude previše ljudima na dial-up vezi,

    Koliko znam idealna temperatura im je između 28 i 30. To važi i za ove odvojene i za crve koji služe za ishranu. Podnose oni i mnogo veće temperature bez problema, ali nikako ne podnose hladno. Sve ispod 20 ih baci u hibernaciju. Ne znam na koliko crkavaju (nisam isprobao ). I ovi odvojeni bi trebali da budu na tamnom, ali kao što sam rekao, mrzelo me da tražim tamnu kutiju. čim mi se ovi pretvore u bube ima da uzmem auto lak u spreju i da prefarbam ove 2 kutije, pa će biti idealne za njih.

    Ali pazi jedno zapažanje - sva tri crva koja su mi uginula su bila u ovoj donjoj kutiji, bližoj izvoru toplote. I to na onom zadnjem kraju baš iznad sijalice. Ne tvrdim da ih je toplota ubila, možda je samo slučajnost, ali vredi napomenuti.

    A što se tiče kopanja, za razliku od tenebrije fobasi UVEK idu na samo dno posude kada ih staviš. Odmah počinju da kopaju i idu do dna. Možda to nema veze sa željom da im bude toplije, već osnovni instinkt da se zakopaju što dublje. Doduše ograđujem se od nekih ozbiljnijih zaključaka po ovom pitanju pošto ih nisam držao dugo zajedno. Odmah sam stavio 48 komada u ove kutije, a preostala 2 dao veoma srećnim gekonima .
    Potpis u pripremi!

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Zoophobas morio

    Do yaya tekst i slikice...


    Kad moze da se ocekuje promet ? za par meseci ?

  5. #5
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Zoophobas morio

    Pa to dosta zavisi od temperature na kojoj se drže. Ovako bi trebao da izgleda njihov ciklus na idealnoj temperaturi od 28-30:

    Od stavljanja crva u izolaciju do pretvaranja u lutku 14 dana

    Još oko nedelju ili 2 da se lutke pretvore u bube koje se pare i žive oko 2-3 meseca

    Od početka parenja do prvih malih crvića prođe oko mesec dana

    Da bi porasli dovoljno da se pretvore u bube treba još 2-3 meseca

    Prema tome najkraći ciklus bi bio oko 4 meseca a realnije oko 6

    Srećna okolnost je što crvi mogu da žive 6-12 meseci ako se ne nateraju da se pretvore u bube.

    Sve ove podatke planiram da uvrstim u ovaj tekst gore čim budem odradio jedan pun ciklus. Da sve to i slikam.

    Ako ne uspe iz nekog razloga, obrisaću sve i tvrditi da tekst nikada nije ni postojao
    Potpis u pripremi!

  6. #6

    Uobičajeno Zoophobas morio

    ovako sot se tice nutricijske vrednosti supercrvi imaju 58% vode
    sto nije lose 2.4 Kcal/g sto opet nije lose
    od tih kalorija 60% dolazi iz masti a ostatak iz proteina.
    sto je za nekih 4-8% manje iz masti nego kod tenebrije. mozda
    nije mnogo (negdesam naso da je odnos cak i obrnut)
    ali definitivno 3.5 do 4 puta je tezi sot znaci da ima manje egzoskeleta
    manje "takozvanog djubreta"
    ako se gut loaduju vrednosti mogu znatno da se poprave....
    jako dobra fora sa njima jeste sto ne riknjavaju...ko tenebrija
    jedno mora da predlozim. vidim da ti se pretvaraju supercrvi u bube
    to je do jaja ali mislim da je piljevina hrana i ostalo bespotrebno.
    ja ne koristim nista od tog i imam 99% zivih... smao moraju da budu zreli...
    tako da je samo b espotrebno majanje pogotovu kao probas to da rasdis sa 1000
    kom...
    pozdrav

    a da do jaja je tekst

    porcitaj mail.. i dopusti mi
    Poslednji izmenio marko; 31.01.10. u 09:54. Razlog: spojene poruke

  7. #7
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Zoophobas morio

    Već sam ti odgovorio i naravno dozvolio

    Hvala za informacije o hranljivosti. Da dodam:

    Proteina 17.4%
    Masti 17.9%

    Kada malo to proučim dodaću u tekst.

    Verujem da je piljevina nepotrebna (to je više bio moj entuzijazam da sve to "lepo" uradim) , ali mislim da nije loše staviti malo hrane. Oni crvi koji mi se nisu još pretvorili u lutke su pojeli skoro sve što sam im bio stavio. Izgleda da ako nisu spremni da se pretvore, oni nastavljaju da jedu. Ako im ne stavim hranu, plašim se da bi uginuli.

    Inače podsetio si me za onih 1000 komada. esdy_11192 ako želiš da se oprobaš u gajenju fobasa, meni trebaju da stignu nekih 1000 komada sledeće nedelje. Naručio sam gomilu bubašvaba i usput sam uzeo i 1000 fobasa cena im je odlična kada se uzima veća količina. Prema tome, ako hoćeš daću ti 50 komada da započneš koloniju (i još 20 da malo nahraniš te životinjke )

    Javiću kad stignu.
    Poslednji izmenio marko; 31.01.10. u 09:55. Razlog: spojene poruke
    Potpis u pripremi!

  8. #8
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Zoophobas morio

    To je duh .
    Drago mi je da se razvija takav duh deljenja. Samo pazi da ne podelis sve da ostane nesto i tebi .

    Svidja mi se tekst, ja sam recimo odahnuo sad kad sam video da je normalno da se uviju . Bas sam se bio istripovao. Sad ce i moji da se 'zakukulje' valjda. Moracu izgleda i njima da pravim grejac a vec ih imam 8 u sobi . Sve je u temperaturi ....

    Zare, kako napreduje magazin?

  9. #9
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Zoophobas morio

    He he he boj se, od 1000 komada ostaće mi i više nego što mi treba. Mada pošto sam provalio da će na sobnoj temperaturi ti fobasi koje budem dobio živeti oko 4-5 meseci, odlučio sam da ne preteram sa deljenjem. To je taman vreme koje mi je potrebno da kolonije bubašvaba krenu kako treba.

    Podeliću jedno 200-300 komada. Od onih 700 u narednih 5 meseci ima da dobijem 18 veoma debelih tarantula (sa tendencijom rasta - jurim neke avicularie :wink: )

    Samo ti meni napravi ona 4 grejača što sam ti tražio Imaću mnogo smrznutih bubašvaba sa očajničkom potrebom za grejanjem.

    Nego, kako se pravilno zove rod bubašvaba? Glupo je reći bubašvaba jer se misli na Blatella germanica što ove moje nikako nisu Da li je žohar reč koja se kod nas upotrebljava? Ajd nek neko jezički potkovaniji reši to.
    Potpis u pripremi!

  10. #10
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Zoophobas morio

    Šta se desava sa mojim fobasima, naime, kada sam se probudio i juče i danas oni su okrenuti naopako i ne mrdaju, svi na površini, a kasnije su svi nastavili da šetaju i kopaju i sve normalno....ima neko ideju šta bi moglo biti? Temperatura je oko 30 ako ne i koji stepen više i noću isto sam ostavio sinoć grejač ali džaba opet ista priča...

  11. #11
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Zoophobas morio

    Interesantno. Gledao sam malo na netu o činjenici da fobasi neće da se pretvore u lutke kada su zajedno i opšti zaključak je da je to vezano za neke hormone koje crvi imaju. Kada osete te hormone oko sebe, crvi se ne pretvaraju u lutke. Mada - ako je dubina supstrata dovoljna i ako ima malo crva u velikoj kutiji, ima primera gde su se crvi pretvarali i bez izolacije. Izgleda da im nije potrebna apsolutna izolacija, već samo da ne budu pretrpani. Dakle, da bi se crv fobasa pretvorio u lutku potrebno mu je sledeće:

    da je dovoljno zreo

    da je tempretaura iznad 25

    da je tamno

    i da nema drugih crva fobasa oko njega

    Ne znam gde ih držiš, ali možda im je vreme da započnu metamorfozu i samo im fali ta tama. Kada ugasiš svetla oni počnu svoj prirodni proces. Ako ih nemaš mnogo, a imaš dosta supstrata možda bi započeli metamorfozu i bez izolacije.

    Kakav supstrat koristiš? Pitanje je i za sve ostale koji gaje fobase. Naime svi preporučuju da se za razliku od tenebrije (koje svi drže u koncentratu za piliće), fobasi drže u mešavini hranljivih materija (poput koncentrata za pilice) i piljevine ili treseta. Nigde nisam uspeo da saznam koja je uloga ovih nejestivih materija. Jedino logično objašnjenje za piljevinu bi bilo da im drži supstrat rastresitijim, ali mora da postoji neki bolji razlog.
    Potpis u pripremi!

  12. #12
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Zoophobas morio

    Pazi i tenebrija se moze drzati u raznim vrstama supstrata. Ja sam recimo eksperimentisao pa mi je drugar pored mekinja doneo i drugu stocnu hranu kao sto je npr. prekrupa (samleveni kukuruz za stoku), koncentrat za pilice, mlevena lucerka, psenica itd... Ni ne secam se sta je jos donosio. Uglavnom sam stavljao 50% mekinja i ostalo mesavinu ali svugde drugacije. U jednu koloniju sam stavio samo koncentrat i prekrupu. Nema neke preterane razlike sto se prinosa tice, bar ja ne primecujem. Takodje vidjao sam da ih ljude drze i na obicnom belom brasnu, cuo sam da uzgajivaci ptica samo ubace nesto crva u hranu za ptice koja je u vidu semenja, suncokreta i sl. i posle godinu dana takvu hranu punu tenebrije daju pticama. Mislim da je supstrat vazniji u domenu nutricionalnog planiranja, crvi ce vec jesti sta ima. Jedino mi se cini da tenebrije a i njihove bube budu nesto vece na podlozi koja ima kukuruz. Sve ovo je samo moje pomalo subjektivno i pomalo objektivno shvatanje.

    Na osnovu ovih mojih opazanja (koja mozda nisu ispravno protumacena od mog malog mozgica) mislim da ce se i fobasi sasvim lepo snaci na slicnim podlogama kao i tenebrije. Mada naravno nista im nece smetati niti piljevina, niti treset, dokle god imaju sta da jedu. Ali vreme ce pokazati...

    @kimo Mislim da se previse plasite za svoje bubice . Bice sve ok. Nisu to bas toliko kompleksna stvorenja.

  13. #13
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Zoophobas morio

    Nisam ni mislio isključivo na koncentrat za piliće. I ja za tenebriju koristim mešavinu koncentrata za piliće, koštanog brašna, kukuruznog brašna, pšeničnog brašna i musli Mislio sam da se tenebrija uvek drži u potpuno jestivom supstratu, a fobasi u mešavini jestivog (šta god to bilo) i nejestivog (piljevina ili treset) Živo me interesuje uloga ovog nejestivog dela i zašto je on uopšte bitan.

    Mada neću ni da lupam glavu oko toga. Probaću lepo i jedno i drugo (2 kolonije) pa ću lepo da iznesem iskustva. Ništa me ne košta da jednu količinu fobasa odgajam na istom supstratu kao i tenebrije. Bar ću nešto da naučim
    Potpis u pripremi!

  14. #14
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Zoophobas morio

    :thumbsup: :cheers1:

    Podrzavam

  15. #15
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Zoophobas morio

    Znam da nisu kompleksna nego mi je to čudno. Preko noći izađu svi gore na podlogu(valjda) i ja ih ujutru nalazim okrenute na leđa većinu i uopšte nemrdaju, kako počnem da ih grejem i kako dan odmiče skoro sve se vrate u normalu i zakopaju i opet uveče i ujutru tako...da li jeto samo kod mene ne znam, ali nebi da se to dešava ako nije uobičajeno.

  16. #16

    Uobičajeno Zoophobas morio

    najbolji sup[strat je od mekinja i treba malo pilece hrane....
    ona je bogata proteinima...
    inace zasto mislim da ia veze sa kiseloscu sredine...mada samo u pilecem koncetratu isto dobijes...
    u mekinjama se manje napraseni crvi mada sve je to jedno....
    ja sma u oba dobijao odprilike isto...
    inace nemojte toliko da sflesirtate na temperaturu na kojoj ce se pretvoriti u lutke... nije neophodno 25 ja moje ne grejem i sve je ok na sobnoj temperaturi preko zime...
    bitno je smao da se bube vade na 20 dana u novu kutiju...jer bube jedu jaja i nova jaja jedu crvi tak oda smanjuje prinos ako ne vadis

  17. #17
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Zoophobas morio

    Temperatura je bitna samo zbog vremena za koje će odraditi ciklus. Fobasi imaju metabolizam koji zavisi od temperature. Što je toplije brže će se razvijati. Njihov odgoj je naravno moguć i na sobnoj temperaturi ali će biti znatno sporiji. Po nekim informacijama ispod 20 se neće ni razmnožavati. Mada ako imate centralno grejanje temperatura se neće spuštati tako nisko.

    Pošto su mi se izlegle bube, dodao sam informacije i slike u tekst.
    Potpis u pripremi!

  18. #18
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Zoophobas morio

    Za Geni-ja:

    Imaš u radnjama zdrave hrane da kupiš mekinje na merenje i jako su jeftine, tako da možeš tamo uzeti.

  19. #19
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Zoophobas morio

    Toga se nisam setio. Imam jednu radnju kod posla. Odlično, to ću sutra i da uradim. Zaboravio sam da to spada u kategoriju "zdrava hrana", a ne u kategoriju "supstrat za gajenje tropskih buba"

    Još 5 su se pretvorile u bube, tako da ih sad imam 9. Nešto su mi mnogo statične, ali možda moraju da nabace snagu pre nego što počnu da se pare. Videću.
    Potpis u pripremi!

  20. #20
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Zoophobas morio

    Moraju valjda prvo da pocrne skroz?

    Evo cisto koliko je temperatura bitna, moji fobasi koji su zajedno stigli sa Goranovim se nisu jos ni 'ucaurili' a kamoli 'ububili'.

    Btw, videces ti malecke crvice vec za mesec dana a vece za dva meseca, naravno ako budes odrzavao takvu temperaturu.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •