Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 38

Tema: Nauphoeta cinerea

  1. #1
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Nauphoeta cinerea

    Ajde, ko može da kaže koja je ovo vrsta?



    Juče sam išao po njih. Tek sam ih smestio u, nažalost, nedovoljno spremnu kutiju. Ima ih 100 komada. Sutra ću napisati tekst o njima, danas imam posla oko njih i oko onih 1000 fobasa. Moram da ih smestim negde.

    Neverovatno je kako vole da se nabiju svi zajedno na mali prostor. Mislim da će, uzimajući u obzir njihovu potrebu za prostorom, moći da stane oko 3-4 hiljade u kutiju koju sam pripremio za njih. Slikaću je sutra i okačiti slike.
    Potpis u pripremi!

  2. #2
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Bubašvabe

    Znam ja koja je to vrsta .

  3. #3

    Uobičajeno Bubašvabe

    hhaha starava izgledaju , i meni si reko hhaah

  4. #4
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Bubašvabe

    Ua, nije fer, ti si znao unapred

    Nemaš pojma koliko ih je lako sprečiti da se penju. Namazao sam vazelin po ivici kutije i komotno mogu da držim otvoren poklopac. Dođu do vazelina i krenu da šlajfuju

    Trenutno im je 29 i još su živahnije. Sad već neće da stoje mirno ako pokušam da ih uhvatim. I dok sam gledao kolika je temperatura video sam čak 2 parenja Malo im je trebalo da krenu

    Staviću na 30 i tu ću i ostaviti. Sad je grejač već veoma vruć pa neću da preterujem.

    Našao sam gomilu podataka o njima, pa ću sve to sutra napisati.
    Potpis u pripremi!

  5. #5
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Nauphoeta cinerea

    Dakle pošto to niko nije javno rekao , ovo je Nauphoeta cinerea. Jedna je od najčešćih žohara koji se gaje kao hrana.

    Malo istorije:
    Prvobitno je otkrivena na Mauricijusu 1789 i dobila je ime Blatta cinerea. Svoje sadašnje ime Nauphoeta cinerea je dobila tek 1922. Nastanjuje Kubu, Meksiko, Brazil, Galapagoska ostrva, Sumatru, delove Australije, Tanzaniju, Madagaskar, Mauricijus itd. Kao što vidite, prilično je rasprostranjena. Po nekim istraživanjima poreklom je iz istočne Afrike.

    Najčešće živi u opalom lišću (dakle ne u kućama), veličine je oko 30mm. Veoma se lako razmnožava u kućnim uslovima. Sve što je potrebno je neka posuda u koju stavimo kartone od jaja. Posuda mora da ima dobru ventilaciju, po mogućnosti da se deo poklopca zameni mrežom za komarce. Posudu treba po gornjoj ivici namazati vazelinom ili uljem, da ne bi mogli da izađu kada otvorite poklopac. Idealna temperatura im je od 28-30°C i na ovoj temperaturi se jako brzo razmnožavaju, ali su takođe i veoma brze. Nemaju nikakav miris i ne prave buku. čak i hodaju tiše od cvrčaka. Nisu kanibali, pa nije potrebno nikakvo odvajanje generacija, sve se drži u jednoj kutiji. Kao hrana koristi se bilo kakva vrsta suve hrane bogate proteinima i povrće iz kog uzimaju vlagu. Većina ljudi im uopšte ne daje vodu, već sve svoje potrebe za vodom zadovoljavaju iz svežeg voća i povrća koje im se daje 2 puta nedeljno. Hranjenje je ujedno i jedino redovno održavanje koje zahtevaju. Ovo bi bila idealna hrana za guštere i tarantule, kada se ne bi penjala po staklu.

    Zbog svoje rasprostranjenosti i lakog i brzog razmnožavanja dosta se koristila u laboratorijama za razne eksperimente, pa o njima postoji gomila podataka. Ja ću izneti sve, pa kome šta bude zanimljivo nek čita.

    Ovo je sve na temperaturi od 30°C

    Minimalni period od zadnjeg presvlačenja do parenja - 6 dana kod oba pola
    Od zadnjeg presvlačenja do prve oorteke - 13 dana
    Od zadnjeg presvlačenja do prvog izleganja - 44 dana
    Intervali između izleganja - 1 – 2, 40 dana
    7 – 8, 99 dana
    Prosečan broj legla po ženki - 6
    Period inkubacije u oorteki - 36 dana
    Prosečan broj jaja po oorteki - 33
    Prosečan broj izleglih jaja po oorteki - 31
    Procenat izleglih koji su doživeli da postanu polno zreli - 99%
    Broj presvlačenja - 7 – 8
    Prosečno vreme do polne zrelosti
    U izolaciji:
    mužjaci (7 presvlačenja) 73 dana
    ženke (8 presvlačenja) 94 dana
    U grupi:
    mužjaci 72 dana
    ženke 85 dana
    Prosečan životni vek:
    Mužjaci 365 dana
    Ženke 344 dana

    *oorteka (oorteca) je praktično spremište za jaja (ne znam da li postoji prevod). Ženka pakuje oko 35 jaja u oorteku i čuva je u spremištu u svom abdomenu dok se jaja ne izlegu. Tako praktično rađa žive male.

    Miljane jel dovoljno enciklopedijski?
    Potpis u pripremi!

  6. #6
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Bubašvabe

    Super tekst, nego koliko su male kada se izlegu? Koliko su brze, tj. jel možeš uporeditinekako brzinu sa cvrčkom ili nečim

  7. #7
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Bubašvabe

    Baš male. Minijatura. 1-2mm. A brže su od svega što sam ja video na ovoj temperaturi na kojoj ih držim. Brže su od bubašvaba definitivno. Cvrčci su kao slonovi u poređenju sa njima. Male po brzini i kretanju najviše podsećaju na one male bubice što se nekada vide u kupatilu, englezi ih zovu "silverfish". Sitne duguljaste sivkaste srebrnkaste bubice, tanke a dugačke oko 2mm. Onako mahnito se kreću i užasno su brze.

    Mada su na sobnoj temperaturi kao domaće bubašvabe.
    Potpis u pripremi!

  8. #8

    Uobičajeno Bubašvabe

    ovo bi bila idealna hrana za tarantule i guštere, kada se nebi penjale postaklu


    da li to znači da ih nemožeš hraniti njima ili sam ja pogrešno razumeo ops: [/quote]

  9. #9
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Bubašvabe

    Ma samo za hranu i služe. Ova vrsta se godinama koristi kao hrana. Bila bi najbolja vrsta kada se ne bi penjala po staklu. To sam izneo kao manu jer je sve ostalo skoro idealno. Mada, nekom to može da bude i velika mana (meni nije)
    Potpis u pripremi!

  10. #10
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Bubašvabe

    Pročitao sam da veoma vole jabuku, pa sam probao. Obožavaju jabuku Neverovatno koja je to navala bila.



    I neverovatno koliko jedu. Ovo parče jabuke je već do pola pojedeno dok pišem ovo, a imam samo 100 komada.

    I evo za kima da vidi koliko su "male" male. Velika je oko 2,5-3cm.

    Potpis u pripremi!

  11. #11
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Bubašvabe

    Svidja mi se tekst, prilicno enciklopedijski.

    :thumbsup:

  12. #12
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Bubašvabe

    Ok, primam čestitke Moje prve prinove. čak sam ih gledao kako se rađaju. Nažalost, nisam stigao da slikam taj momenat. Naravno ova ženka je bila gravidna kad je stigla. Nisu baš TOLIKO brze.



    I još jedan statistički podatak o njima. Do ovog sam sam došao

    Koliko im je potrebno da od momenta stavljanja jabuke u kutiju dođe do ovoga:





    3 sekunde. Lično sam merio.
    Potpis u pripremi!

  13. #13
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Bubašvabe



    Lud si.... Btw, koji ce ti te "obicnije" bubasvabe ? Kao hrana ?

  14. #14
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Bubašvabe

    Koje "običnije"? Imam Gromphadorhinu portentosu i Nauphoetu cinereu. I sad mi stiže Blaptica dubia. Sve bubašvabe služe kao hrana. Mislim, zanimljive su one i ovako, naročito portentosa, ali su ipak prvenstveno hrana.
    Potpis u pripremi!

  15. #15
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Bubašvabe

    Probao sam malo da hranim gekone sa Nauphoeta cinerea i imam neke informacije.

    Dobre - veoma su živahne i koliko vidim gekoni ih vole mnogo više od fobasa. Iako mogu da se penju uz staklo to veoma retko čine, pa svo vreme trčkaraju po dnu terarijuma. Primećujem da im penjanje nije jača strana i veoma lako padaju i klizaju. U odnosu na portentosu su amateri.

    Loše - imaju defanzivni miris koji ispuštaju. Nisam ga ranije primetio jer im je potrebno baš dosta mučenja da bi ga ispustile. Uhvatio sam jednog mužjaka i držao da u ruci dok sam otvarao terarijum. Na pola koprcanja je ispustio defanzivni miris. Jak je ali nije naročito neprijatan, ali mu je ukus očigledno grozan. Gekon koji ih inače veoma rado jede ga je odmah zagrizao i pljunuo. Nije više pokušavao da ga pojede. Pošto sam već pomenuo da nisu baš neki talenti da pobegnu iz terarijuma, ostaviću ga tamo neko vreme da vidim da li će gekoni da promene mišljenje. Ako ne promene daću ga nekoj tarantuli.
    Potpis u pripremi!

  16. #16
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Bubašvabe

    Pored dubia sam malo zapostavio ovu koloniju. Dajem im parče jabuke na svaka 2-3 dana i dospem im koncentrat za piliće i hranu za mačke. Trenutno imam oko 300 komada. Tečko je videti neki napredak, naročito u odnosu na dubiu. Em sam počeo sam samo 100 komada, em im treba 3 meseca da odrastu što je isto kao za dubiu koja je mnogo veća.

    Verujem da će za par meseci krenuti značajniji rast populacije kada se druga generacija počne množiti, za sada mi je to previše sporo.



    Odrasle mušjake koristim kao hranu za moju Aviculariu braunshauseni koja je suviše razmašena da se spušta na zemlju da bi tražila hranu. Za sve ostale koristim dubie ili fobase.

    Male cineree bi bile idealne za male tarantule pošto su male dubie prevelike, ali ih je jako teško uhvatiti. Malo ću poraditi na nekim tehnikama.
    Potpis u pripremi!

  17. #17
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Bubašvabe

    Super su one, samo sto su brze i penju se...mozda i ja pocnem sa njima...videcu, supr slika

  18. #18
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Bubašvabe

    Ali me je ovo podsetilo da malo napišem dodatak o cinereama. Ova stvorenja se množe ko nenormalna . Kome ne smeta to što se penju, preporučujem da ih gaji kao hranu. Ja sam počeo sa 100 komada krajem Septembra. 5-6 meseci kasnije sam imao punu kutiju. Nekoliko hiljada odraslih! Svakodnevno ih koristim kao hranu za tarantule i ne biram da li uzimam mužjaka lili ženku. Davao sam ih i šakom i kapom. Zadnji put sam gavi dao skoro 200 komada i nisam primetio nikakvo posustajanje u razvoju kolonije. Kutija je uvek prepuna!

    Gajenje je najlakše od svih vrsti koje imam. Dajem im jabuku svaka 3 dana i dospem suvu hranu kada je ponestane (koristim koncentrat za piliće i hranu za mačke). Vodu im ne dajem. Jedna kutija ovih stvorenja zadovoljava sve potrebe za hranom velike količine tarantula .
    Potpis u pripremi!

  19. #19
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Bubašvabe

    I jedna slika da vidite kako sada izgleda ta kolonija. Ovo ispod ove dve gomile cinerei su dve polovine jabuke.

    Potpis u pripremi!

  20. #20

    Uobičajeno Odg: Bubašvabe

    iam puno hrane pogotovu sad a malo prostora i vremena ali cinareu cu morati da probam kad tad

    sta ti je crno sa leve strane poetencioemtar..?da li punis piljevinu do kraja?

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •