Strana 1 od 8 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 157

Tema: Vreme je...Pandinus imperator

  1. #1
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    Bilo je vreme da postavim neke sličice ovih zanimljivih živuljki...

    Verovatno ženka, oko 10 cm telo :






    Ova škorpija mi je pobegla pre neki dan, ali je srećno uhvaćena posle 4 sata potrage i vraćena u novi dom, bez ikakvih posledica, jela je posle toga i dosta je aktivna.Šta kažete?

  2. #2

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    Lepa zivotinjica.Koliko rastu?
    Mogao bi napisati nesto o njihovim zivotnim potrebama.

  3. #3

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    bas je lepa i dopada mi se .
    da li imas mesto za skrivanje?
    i nisam siguran da je supstrat dovoljno vlazan. goran je imao lose iskutvo sa imperatorom po pitanju vlage ... koliko sma ja upoznat
    kakao se razlikuje pol ?

  4. #4
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    Zar sumnjate u mene, naravno da ima skrovište koje koristi i substrat je vlažan nego je slikano dok nije pokvašen da bi se lepo videlo. Inače se pol raspoznaje po kleštima, ženke imaju duže završetke, a mužjaci nekako bokserastija i kraće štipaljke, ako me razumete

    Napisaću kasnije nešto o njima, nemam ja nekog iskustva za sada...

    Trebaju se držati dosta toplo i vlažno, mračno i to je to. Nisu zahtevne mnogo. Oko 30 stepeni celzijusa bi bilo idealno, ali mislim da ne mora bas tako stalno toplo, vlage nikad dosta, jer dišu pomoću vlage, a i kod presvlačenja je potrebno, nisam nikada video presvlačenje i ne znam kako tačno izgleda, ali nadam se da ću videti. Trebaju da imaju skrovište i duboku podlogu, jer vole da kopaju nekada i da se zavlače u te njihove rupice.

    Jedu insekte i služe se isključivo kleštima koja su jako jaka, ove veličine komotno jedu šta god ubacite, ja sam dao 2-3 fobasa u par dana i pojela je bez pitanja.
    To je ukratko.

  5. #5
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    Ekstra... Evo šta ja znam o njima: rastu jako veliki do 25cm, ali ta dužina se nikad ne primeti pošto rep drže povijen iznad glave (što svi već znamo). To ih skraćuje oko 5cm što nije strašno :roll:
    Mogu se držati u kolonijama, mada često izbijaju tuče, čak i kad ima dovoljno mesta za skrivanje. Tuče izbijaju i oko istog cvrčka bez obzira što on nije jedini u terarijumu. Zato ih je najpametnije držati odvojeno ili u manjim kolonijama npr. 3 ženke, 1 mužijak.
    Ova vrsta škorpiona je mirna i retko pokazuje znake agresije, mada ima žaoku koju retko koristi, ali ipak... koristi. Ubod nije opasan ni preterano bolan. Ako je u pitanju suv ubod (bez otrova) onda je osećaj kao ubod iglom. Ukoliko je unet otrov, nije strašnije od ujeda ose. Mada može doći do alergijske reakcije na ubod sa veoma ozbiljnim posledicama. Žaoka, ipak, nije ono što treba da nas brine... već klešta. Mada masivan, Pandinus imperator je veoma brz (kad hoće), i ima brza klešta. Kad jednom nešto uhvati... više ne pušta. Stisak kleštima je užasno jak (dovoljno da prokrvari i ostavi ožiljak) i veoma bolan. Ovakvi trenutci se nece nikada desiti, sema ako niste potpuni glupak :roll:
    Pored dužine klešta, određivanje pola se može odrediti na još dva načina. Jedan bi bio prebrojavanje segmenata tela. Ženka bi trebalo da ima 7 ili 8 bez glave a mužijak jedno manje ili tako nešto. Proveriću pa ću vam javiti, a takođe i za treću varijantu pošto ne mogu da se setim kako ide ops:
    Drže se u velikim terarijumima u zavisnosti od broja škorpija. Mora da bude visok stepen vlage. Kako je Kimo napisao da dišu uz pomoć vlage je delimično tačno. Dišu vazduh sa visokim procentom vlage. Njihov respiratorni sistem je takav da ne mogu udisati suv vazduh. Naravno to ne znači da treba da ih potopimo u vodu (mada, ako niste znali škorpije mogu da izdrže danima pod vodom, a jedina su životinjska vrsta koja je preživela nuklearne eksplozije bez ikakvih posledica, i iz tog razloga ih smatraju najsavršenijim organizmom na svetu)... kao što rekoh na početku: extra :wink:
    Kod parenja ne postoji sexualni odnos u pravom smislu reči. Mužijak kleštima uhvati ženku za njena klešta i počinje ples. Potrebno im je obezbediti neku glatku površinu, kamen ili slično. Tu će mužijak izbaciti spermu i prevući preko nje ženku koja će je usisati. Ženka rađa žive male koje nosi na svojim leđima prvih par nedelja.
    E super... sad još samo da nabavimo neke i sve ovo da vidimo uživo :roll:

  6. #6
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    Uskoro ce biti nadam se, treba da nabavim sebi jedan par i onda cu pokusati. Slazem se sa svime navedenim, vole i da kopaju pa ih treba drzati sa dubokom podlogom.

  7. #7
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    Pa da, kopaju zato što se kriju od sunca. Ovo je jako bitno, ne podnose sunce. Izlaganje sunčevoj svetlosti skoro uvek ima fatalan ishod. Naravno, ako su izloženi par minuta nije strašno. Nisu kao vampiri, da se pretvore u pepeo.
    Peđa Radosavljević ih je razmnožio. To znam sigurno, ali on je preskup.
    Kimo navijamo za tebe.

  8. #8
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    Kako znas da ih je Pedja razmnozio?

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    Citat Prvobitno napisao miljance
    Kako znas da ih je Pedja razmnozio?
    i mene zanima... .

    mozda odem do njegovo sajta.. Mozda nesto pise...

  10. #10

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    geni gledaj me kako se smejem
    hahah
    e sto se tice velicine, nemojte me rzati za rec ali
    samo gigas dostize 25cm inace su tu oko 20cm...
    ali mozda gresim

  11. #11
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    Najveci su P.imperatori i to 25 cm kada im se rep ispravi u ravni sa telom, na rep ot pada nekih 5-7 cm tako da im je telo oko 20 cm, inace su i naj glomazniji.

  12. #12
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    Citat Prvobitno napisao miljance
    Kako znas da ih je Pedja razmnozio?
    Prošlog leta sam bio kod njega (njegovog ćala) sa devojkom. Pazario sam neke gekoe i slučajno smo prisustvovali porođaju.
    Možda je on samo kupio gravidnu ženku i imao sreće, ali pošto razmnožavanje Pandinusa nije neka nauka, rekao bih da je uspeo. Ranije mi je pričao da će ih razmnožavati. Peđa je skup ali nije lažov.

  13. #13
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    Ovo je najsigurniji način za određivanje pola:

    Gore je ženka, a dole mužijak. U označenim delovima se vide kao "trepavice", koje su kod mužijaka duže (kao na slici). Ovaj način određivanja polova se može primeniti i kod mladih Pandinusa, ali dok ne odrastu ne možeš biti siguran

  14. #14
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    Odlično ako ih je razmnožio. Ja bih se hvalio da sam na njegovom mestu.

    I ima jedan veliki problem oko ovog načina određivanja pola. Ako nemaš 2 komada različitog pola da u porediš, ili dosta iskustva teško je proceniti šta je u pitanju. Ja sam imao jednog i znao sam kako se gleda razlika, pa ipak nisam uspeo. Nisam imao referencu.
    Potpis u pripremi!

  15. #15
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    Pa definitivno ti treba da bar jednom u životu vidiš ovu razliku uživo. Ipak tvoj je bio mali (ako je to onaj koji još uvek stoji u terarijumu kod tebe :wink: ), pa je samim tim i određivanje bilo otežano. Kod potpuno odraslih jedinki mislim da bi ova fotka bila sasvim dovoljna, pa čak i ako nemaš par.

  16. #16
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    @gava
    Ok, valja se znati tako nesto, ja to npr. nisam uopste znao.
    Licno nemam nista protiv Pedje i nisam rekao da je lazov a i nije ni uvek skup po pravilu.
    Naravno da je neko drugi mozda imao drugacije iskustvo .

  17. #17
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    Ja sam znao pa mi nije pomoglo
    Potpis u pripremi!

  18. #18
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    Citat Prvobitno napisao miljance
    Licno nemam nista protiv Pedje i nisam rekao da je lazov a i nije ni uvek skup po pravilu.
    Znam da nisi. Ovo je bilo na račun nekih koji pričaju da su razmnožavali neke životinje, a ispostavilo se da nisu. Ovo je mala zemlja u kojoj se sve jako brzo sazna. :twisted: i glupo je lagati.

  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    144

    Uobičajeno Vreme je...Pandinus imperator

    sto se tice pedje nelaze on,nego sputava da nebi dobio konkurenciju i ovom trenutku nije on najskuplji
    kad moj gile poraste sve ce vas pojesti

  20. #20
    Ljubitelj egzotičnih životinja Stricek matija'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Postova
    274

    Uobičajeno Odg: Vreme je...Pandinus imperator

    eto..da i ovdje dodam nešto..iako su slike već stavljene..možda se na mojima bolje vidi... i mislim da vam nebi smio bit problem kod određivanja spola i kod samo jedne jedinke...


    dakle ovo gore je mužjak...
    obratite pažnju da su ovi "zubići" dosta dugački u razmjeru na te "zubiće" kod ženke...
    a cijela ta krilca (eng. pectines) su šira od trbušnih ploča oklopa škorpiona...
    dok su kod ženke ta krilca uža od širine ploča oklopa...





    ..eto..nadam se da vidite razliku...

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •