Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 33

Tema: latrodektus

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno latrodektus

    Citat Prvobitno napisao Kuni
    Zero, steta sto si jedini, no, jedan ali vredan. Doduse, do nedavno ni ja nisam znao za ovaj forum pa eto me, mogu samo da se nadam da ce se ekipa povecati.
    Kakvi ste inace po pitanju Udovica, jesi imao prilike da ih sretnes posto vam to tamo dodje Domestic sorta. Da li je neko probao da ih drzi u terarijumu ili je to neizvodljivo. Nisu dlakave ni velike kao T. ali jesu lepe, pogotovo zenke. A i ujed im ocigledno nije bezazlen, verovatno je to bolje ostaviti u prirodi i paziti se dok beres grozdje,a? Imas veliki pozdrav i od mene (iako nisam radio u Splitu i nije me tamo ujela Udovica).
    A i Zarko je rekao SI.
    Imam ja udovica na bacanje prilikom jednog izleta u Marini (mjesto pokraj trogira digao sam kamen i ispod njega nasao crnu udovicu...odnio sam je doma s namjerom da je malo proucavam i pustim,ali 2 dana nakon sto je ona stigla kod mene doma frend me zamolio da mu je poklonim jer bi je on drzao doma...i ja sam mu je dao i kad je stigla kod njega slozila je 3 kokona iz kojih su nakon nekog vremena izaslo puno puno malih udovica...on ih sve drži doma i brine se o njima....ako neko oce nek se javi :wink:

  2. #2

    Uobičajeno latrodektus

    ha udovice ?
    covece pa to nikad ne bih cuvao. mala je izgleda ko dart vejder i nadrkana.
    cemu to?
    mislim jasno mi je da se ljuudima svidja i to je neraspravljivo ali to mi je isto kao one milapeds.... cuda
    znam da se mirku mngo svidjaju te centripidei milapode ...ali


    mirko pozdravljam te jer te u poslednje vreme bas prozivam

    zbog tebe sam i uzeo murinusa ali ocigledno nisam tip za to
    pozdravljam te

  3. #3
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Kuni'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    542

    Uobičajeno latrodektus

    Kad sam je vec spomenuo a nije u naslovu, evo nekoliko podataka koje imam o Crnoj udovici a ako neko ima jos neku zanimljivost zamolio bih da stavi, pa da ovaj Topic na kraju ima i neku korisno-informativnu ulogu.
    Pozdrav svima, malisani su mi dobro, ali mi se fakat desava da im ziva tenebrija "pobegne" u treset, te mi ostaje samo da je seckam (na sta se Geniculata bas ne odaziva previse).
    - - -
    Latrodectus tredecimguttatus:
    -Paukovi iz roda latrodektus zive na svim kontinentima.
    -Nasa vrsta L. tredecimguttatus rasirena je od obala Sredozemnog mora preko Balkanskog poluostrava do srednje Azije.
    -Vrsta je dobila ime po crvenim flekama na loptastom crnom abdomenu. Obicno ih ima trinaest (lat. tredecim). Ovih crvenih fleka moze biti od samo jedne pa do sedamnaest, mada fleke mogu i potpuno izostati.
    -Zanimljivo je da je kod ove vrste otrovna jedino zenka, dok su muzjaci bezazleni.
    -Otrov deluje na centralni autonomni nervni sitem i manifestuje se kao stres citavog organizma. Delovanje otrova uvek izaziva i psihicke poremecaje.
    -Crna udovica je mali plasljivi pauk, nije agresivan i ujeda samo u odbrani.
    -Telo zenke dugo je 1.5 santimetar a muzjaka svega 5 milimetara.
    -Zenka polozi od 150 do 250 jajasaca u loptasti kokon.
    -Kokon prezimi na zasticenom mestu a mladunci iz kokona izlaze u aprilu.
    -Kanibali su i medjusobno se prozdiru.
    -Mladunci su tamnosmedje boje poprskani belim tackama, a sa rastom im boja tela postaje crna, bele pege postaju zute, narandzaste i na kraju crvene.
    -Za zivota muzjaci se presvlace pet a zenka osam puta, polnu zrelost dostizu u junu kada zapocinje parenje.
    Neki naucnici tvrde da muzjaci nakon parenja ugibaju od izmorenosti, a po drugima, zenka ih pojede pa je vrsta zato i dobila ime crna udovica.
    -Gnezda prave najcesce ispod kamenja, u suplinama i korenju drveca, u zitnim poljima.
    -Muznjom paukova oslobadja se otrov od kojeg se dobija serum (kod nas ga pravi Institut na Torlaku).
    -Juznoafricke vrste: L. indistinctus, L. cinctus, L. rhodesiensis, na Madagaskaru zivi L. menavodi, Novozelandska vrsta je L. katipo, Australijska - L. hasselti...

  4. #4

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    Gledao sam na Discovery-u neshto o delovanju otrova crvene udovice... naime on blokira mishitjne efektore i stvara mnogo jake grcheve...a pritom deluje i na CNS ne znam tachno kako poshto nisu razjasnili taj deo... u svakom sluchaju kao i od vetjine neuro toxina koji blokiraju simpatikusno-parasimpatikusni put na kraju balade se umire od prestanka kontrakcija dijafragme i interkostalnih mishitja...tj praktichno se ugusish...a poslednje prestaje da radi srce... i pritom naravno radi neshto i na CNS-u samo shto to nisu razjasnili tako da ne znam tachno shta...samo znam da ako prodje mnogo vremena od ujeda do primanja antidota mozhe dotji do oshtetjenja mozga...

  5. #5
    Član
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Pozarevac
    Postova
    68

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    Mnogooo lep pauk, ocarava me... Nekako je elegantan...


    Koliko kosta jedan i da li je opasno da se cuva taj pauk?

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    pa cuj moze te ubit...ali smrtni slučajevi su jako rijetki....

  7. #7
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    Ja sam davno citao o nekom decaku koga je ujela udovica. Mislim da je bilo u Africi/Aziji, stvarno ne znam. Klincu je odmah pozlilo, ali je brzo seo na bicikl i poceo da vozi brzo do bolnice. Cim se malo zadihao bilo mu je bolje. Onda je sishao i pomislio da ne mora ni da ide u bolnicu. Cim se primirio opet mu je bilo lose. Onda je opet vozio i bilo mu je bolje. To je sve izveo par puta. Na kraju je receno da pri ujedu ovog pauka covek treba sto vise da se aktivira, jer se valjda sire krvni sudovi, pa se otrov razblazi ili sta vec (uh, znam da ovo zvuci laicki, ne secam se vise objasnjenja). To je skroz suprotno od ujeda zmije, kada covek mora sto vise da miruje. Ne znam da li je ovo istina, necu nista da tvrdim, znam samo da sam to procitao.

  8. #8

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    prosle godinije je jednog lika ujela udovica pricao mi lik sa torlaka ...ne znam kako je proso ..msilim daj e bilo sve ok

  9. #9
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    Ma malo bokvice i maslacka....
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  10. #10

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    hahahahaah
    da be i caj od gologuza da to propere

  11. #11
    Član
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Pozarevac
    Postova
    68

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    Ja sam davno citao o nekom decaku koga je ujela udovica. Mislim da je bilo u Africi/Aziji, stvarno ne znam. Klincu je odmah pozlilo, ali je brzo seo na bicikl i poceo da vozi brzo do bolnice. Cim se malo zadihao bilo mu je bolje. Onda je sishao i pomislio da ne mora ni da ide u bolnicu. Cim se primirio opet mu je bilo lose. Onda je opet vozio i bilo mu je bolje. To je sve izveo par puta. Na kraju je receno da pri ujedu ovog pauka covek treba sto vise da se aktivira, jer se valjda sire krvni sudovi, pa se otrov razblazi ili sta vec (uh, znam da ovo zvuci laicki, ne secam se vise objasnjenja). To je skroz suprotno od ujeda zmije, kada covek mora sto vise da miruje. Ne znam da li je ovo istina, necu nista da tvrdim, znam samo da sam to procitao.
    Isprobaj, pa nam javi

  12. #12
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    Ma, kakav ti je to caj od gologuza ?! To sam prvi put od tebe cuo, koja je to biljka?
    Inace, moj drug je hteo u Indiji da pravi odgajivacnicu udovica i da prodaje otrov. Mislim da mi je rekao da je jedan gram 65000 $. Sve se bio dogovorio tamo i organizovao sa ljudimaa, a onda su se oni povukli. A udovice su trebali da mu nabavljaju ljudi koji zive u nekom nacionalnom parku, valjda. Kao neko polu-primitivno pleme. Ti ljudi su mu rekli da u tom kraju zive dve vrste i da ce mu ih skupljati. Ali, kao sto rekoh, cela prica je propala.
    On mi je rekao da su davno na Torlaku imali c. udovice. Nisu znali kako da im izvlace otrov, pa su ih zamrzavali i valjda ih posle otvarali i vadili im zlezde sa otrovom. Bas surovo

  13. #13

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    gologuz je ona biljka sot raste pored puteva...imalist sl maslacku ali je clankovita raste ido metar ipo, i cvrtovi su plavi ,srednje velicine.koristi se protiv proliva pa se zato i tako zove

    uf bre pa ja sam bre narodski covek i uvek u kontaktu sa nasim starima...
    btw gologuz je divlja varianta endivie ...(na neki nacin ne direktno )
    zato je endivija jako dobra za krku,
    Poslednji izmenio marko; 27.03.09. u 01:36. Razlog: Spojene uzastopne poruke

  14. #14
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    E a kako se muzu crne udovice?
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  15. #15

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    a Endivia je shta ?

  16. #16
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    Valjda se prvo isprovocira pauk da te ujede, a onda se sa njegovih zuba necim pokupi kap otrova. Nisam siguran da je to tako, ali koliko se secam gledao sam davno emisiju o tome. Zato gram otrova i kosta toliko
    Endivia je pitomija varijanta gologuza zezam se u ocekivanju Zarkovog odgovora - cim se konsultuje sa starima javice nam

  17. #17

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    o bre..
    trsava salata...kazi na pijaci verovatno ce tese sporazumeti
    ili maslacak salata ..
    na mom sajtu mozes da pogledas nutricijsku vrednost .. (nutricija ) ona je jedna od top povrca za iskranu gustera

  18. #18
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    E a da se mozda ne muzu nekom elektrostimulacijom...kao zabe?

  19. #19
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    Citat Prvobitno napisao nenad
    Valjda se prvo isprovocira pauk da te ujede, a onda se sa njegovih zuba necim pokupi kap otrova. Nisam siguran da je to tako, ali koliko se secam gledao sam davno emisiju o tome. Zato gram otrova i kosta toliko
    Endivia je pitomija varijanta gologuza zezam se u ocekivanju Zarkovog odgovora - cim se konsultuje sa starima javice nam
    Da ali crna udovica je relativno mali pauk sa malim zubima, ne znam kako bi mogao da je nateras u odbrambeni polozaj. Video sam kako muzu atraxa, samo ga dotaknu i on stoji u odbrambenom polozaju i ispusta po malo ortova na zubima i oni to kupe, ali kao za crnu odovicu?

    E da ja to ne bi nazvao kaplicom . Mislim da bi morao da pomuzes oko 100 komada za jednu kap

    Citat Prvobitno napisao Bluie
    E a da se mozda ne muzu nekom elektrostimulacijom...kao zabe?
    To je moguce, mislim da sam negde gledao.
    Poslednji izmenio marko; 27.03.09. u 01:38. Razlog: Spojene uzastopne poruke
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  20. #20
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: latrodektus

    Pa da, propuste malo struje kroz otrovne zlezde,dodje do kontrakcije i istisnu otrov....
    i ja sam gledao nesto na tu temu,ali se ne secam.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •