Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 34

Tema: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

  1. #1

    Uobičajeno Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    Pozdrav ljudi!
    Nesto sam razmisljao (mislim nije neki poseban dogadjaj to sto razmisljam da bi se falio time ), koliko se ja secam ovaj nas domaci ``zelembac `` jeste jedan jako simpatican guster, a i prilicno lepo raste (mislim veliki)!
    Pa me zanima dali, i ako neko ima iskustva s istim da mi ga prenese( iskustvo), nemora bas sa kolena na koleno, moze i ovako!
    Pozdrav!
    Простор између ничега!

  2. #2
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    Imao sam ga ja i mogu ti reći da je super gušter i da je jedan od lepših koji postoji, tj. boje su prelepe. Jako je proždrljiv i agresivan, puno jede i veoma je aktivan, kopa, penje se, ulazi u vodu i tako. Inaače ima dosta vrsta koje kod nas ljudi zovu zelembać i mislim da je najčešća Lacerta viridis, nju sam ja imao nekih 2-3 meseca i onda sam je pustio. Trebao bi jako veliki terarijum za njih, baš zato što su tako aktivni, ali ja nebi prporučio da držiš iz prirode životinje, jer su one navikle na prirodu i bolje je da tamo i ostanu. Može da se desi da se ne adaptira na život u zarpblčjeništvu, još pogotovo što Lacerte hiberniraju u prirodi i onda ako im ti nebi to obezbedio mogle bi se malo istripovati i tako. U principu one se razmnožavaju u zarobljeništvu i mogu se naći u inostranstvu razne vrste tog roda.

    To ti je to otprilike, ako te interesuje još nešto pitaj.

  3. #3
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Kuni'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    542

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    Bas k'o sto kaze Kimo: "prozdrljiv i agresivan, puno jede i veoma je aktivan, kopa, penje se, ulazi u vodu". Ja sam kasno jesenas nasao jednog malisu u kanti na vikendici, nije mogao da izadje, prilicno dehidrirao, cak se i presvukao u kanti, prakticno polu-mrtav. Trebalo mu je desetak dana da se oporavi no uspeo je i evo vec sigurno puna dva meseca je kod mene, planiram da ga na prolece vratim gde sam ga i nasao. E sad, pitanje je da li sam ga "spasao" posto nemam pojma da li ce uspeti da se adaptira kada ga vratim na prolece u prirodu. Takodje, nemam UV svetlo pa nisam siguran da li ce se i to odraziti na njega tokom boravka u stanu. Inace je skroz OK, uglavnom je u nekoj poluhibernaciji (koliko je to moguce u toplom stanu), mada hranu ne odbija, povremeno dodje do vode, vidim da se i presvlaci. Trenutno ima 10ak cm a mislim da narastu od 30 do 40, vidjao sam zaista velike na Fruskoj. Sto se tice terarijuma za Lacerte, mislim da bi trebao biti bar 100x60x60, i naravno UV required. Ako neko ima uslova, mogu da ga poklonim. U suprotnom mogu samo da se nadam da ce prolece brzo da dodje i da ce uspeti da se prilagodi povratku prirodi.


  4. #4

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    Ma ja se secam da sam ih vidjao u jako lepim bojama zeleno-plavo-tirkiz, ili se meni to tako cinilo!
    i kada bi ga uzo iz prirode (a odakle bi inace?) to bi sigurno bio neki mladunac, sobzirom da sam cuo da umeju da ujedu bas dobro, nebi da rizikujem sa vecim primerkom!
    Danas mi isprica jedan poznanik za slucaj meni malko neverovatan.
    Kaze da ga je jednom prilikom kada je kao klinac hvatao zelembace, jedan veci primerak ujeo za prst i tako ostao .
    Kaze da mu se vilica kao pitbulu ukoci i da je morao da ode do hitne pomoci gde su ga hirurzi isekli (gustera) kako bi ga skinuli sa prsta !
    Kazem malko neverovatno! mada mi ovaj lik ne deluje kao neko ko mnogo voli da izmislja!
    Ako je neko jos i cuo za slicno neka potvrdi ovu neverovatnu pricu!
    Простор између ничега!

  5. #5
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Kuni'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    542

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    Da, prica stoji, znaju da ugrizu onako momacki, bas kao i Tokai, ne bih savetovao da proveravas in vivo, sem ukoliko ne uzivas u bolu. Za hirurgiju ne znam, ali da grizu znam, definitivno.

  6. #6

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    plavi su muzijaci pred parenje inace zive (kod nas ) pored reke i kopaju rupe i po metar ipo. ima jedan lik u niskoj banji koji ih vata nekom napravom koju je sklepao i stvarno su do jaja. uhvati ih po 20 komada donese kuci pusti u ter i izabere najlepseg. onda ostale vrati i ovog cuva ... mali mu daje hranu koja je u sezoni zna dnevno da uhvati i po 30 leptira ako se gusteru to jede...
    i posle ih pusti.
    sta god ko mislio o tome ali da mene yanimaju ja bih uyeo da ih cuvam, ali nisu mi toliko interlacerte tkao da necu.
    btw. mora da nadjem negde gatalinku da vidim kako izlgeda , nikad je nisam video uzivo

  7. #7
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    Ovo da su morali da ga seku, baš i neverujem, meni se desilo pre 6 godina da me ujede jedan veći i da ne pušta, tada sam ja bio klinac od 15 godina i samo ga spustiš da oseti podlogu i u svim slučajevima popusti...ne znam da li je ovo tvoje zelembać, tj. Lacerta viridis, ali se ne vide boje, moguće je da je zelenkast po boku, dok su mali nemaju baš intenzivne šare...

  8. #8

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    majasno i ja sumnjam u pricu

  9. #9
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Kuni'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    542

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    Ono na fotki je garantovano L. viridis, jesenas je bila prilicno zelenkasta, bez suncas potamni a i presvlaci se trenutno. I prilicno je mlada, garant se letos ispilila, nema sve skupa 10ak cm. Nisam pobrkao sa L. muralis, bez brige.

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja Stricek matija'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Postova
    274

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?



    ovo je mladi mužjak Lacerta trilineata major...
    za održavanje Lacerta jedini "problem" je hibernacija...a pošto Lacerte žive na ovim našim područjima u terariju tokom godine treba biti "vrijeme" kao i vani ...otprilike... u hibernaciju se životinja stavlja ili u frižider ili u neki podrum...

    uzimanjem životinja iz prirode i opet puštanjem nazad možete učiniti samo štetu na cjelokupnu populaciju tih životinja... i to nebi trebali radit.... ako se životinja uzme iz prirode onda i ostaje u terariju do kraja....

    životinje iz prirode se uopće nebi trebalo uzimat...velika je mogućnost nametnika..bolesti i ostalih #####rija... Lacerte kao i većina ostalih životinjskih vrsta sa područja Balkana se mogu kupiti iz privatnog uzgoja... a sigurni ste da dobivate zdravu životinju....


  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    Lacerta trilineata je druga vrsta.. To je tzv. Balkanski zelenbac.. Znatno veci od "obicnog"...

    Elem, ako neko vec hoce da cuva gustera tog oblika i boja neka kupi Lacerta lepida ili po novom Timon lepidus [najveci guster u Evropi]..
    Poslednji izmenio Stufy; 26.02.09. u 20:44.

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja Stricek matija'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Postova
    274

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    znam da je T.l. major druga vrsta.. ovo je Veliki zelembać... naveo sam ga kao primjer Lacerte...
    Poslednji izmenio Stufy; 26.02.09. u 20:44.

  13. #13

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    mene zanima da li je moguce nabaviti ovog gustera iz zatocenistva posto mi se jako svidja, da li ih u srbiji ili u okolini neko gaji i prodaje

  14. #14

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    Tesko da ih neko gaji i prodaje kod nas.
    Da li je ova vrsta zasticena?

  15. #15
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    Možeš ti gajiti i zaštićene vrste, kao što se i radi, treba ti samo dozvola, koju ovde još dugo nećeš moći dobiti, jer ovi iz ministrastva ne znaju ni kako da ti objasne ni gde da te upute, a kamoli kako da izdaju to, jer nije ni zakonom regulisano kako treba, već sam probao i nema ništa od njih, jer ni sami ne znaju šta traže od nas hobista.

    Inače to nije problem naći u nekim stranim odgajivačnicama, ako nekome treba neka mi se javi na PP.

    Inače su to sve gušteri koji manje/više zahtevaju hibernaciju tako da imajte to na umu, kao i velik i prostran terarijum i UVb svetlo.

  16. #16

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    evo sad sam nasao nekog AMERA koji prodaje lacerta viridis za 150 jura. kako bi se moglo simulirati vreme koji pokrece hibernaciju kod zivotinja a da ne moram da ga trpam u frizider kako je to napisao matija

  17. #17
    Ljubitelj egzotičnih životinja Stricek matija'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Postova
    274

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    lacerte na ovim našim područjima možeš preko ljeta držati i vani u kavezu.. na suncu... dakle netreba ti UV ni ništa... ove "zimske" mjesece ga držiš ili u terariju ili u hibernaciji koja se nemora sastojati od stavljanja u frižider... već neki podrum..balkon ili slično...

    cijena od 150 eura je smiješna... L.t. major dođe oko 20-50 eura... ne vidim razlog zašto bi L viridis bio skuplji...

    što se tiće zaštite...mislim da su sve Lacerte zaštićene..i to strogo zaštićene vrste... dakle za njih treba dozvola za držanje...

  18. #18
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    Citat Prvobitno napisao Stricek matija
    znam da je T.l. major druga vrsta.. ovo je Veliki zelembać... naveo sam ga kao primjer Lacerte...
    Nisam ni pomislio da ne znas..
    Poslednji izmenio Stufy; 26.02.09. u 20:44.

  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    Citat Prvobitno napisao kimo
    Možeš ti gajiti i zaštićene vrste, kao što se i radi, treba ti samo dozvola, koju ovde još dugo nećeš moći dobiti, jer ovi iz ministrastva ne znaju ni kako da ti objasne ni gde da te upute, a kamoli kako da izdaju to, jer nije ni zakonom regulisano kako treba, već sam probao i nema ništa od njih, jer ni sami ne znaju šta traže od nas hobista.
    Da se ja pitam.. Niko ne bi smeo da hvata divlje zivotinje.. Pa cak ni teraristicki entuzijasti kao mi... iako zelembac nije preterao ugrozen, tako krene... Desila se takva situacija sa Testudo graeca.. Nekad je bila rasirena po Balkanu sad joj je granica Srbija i to se jedva nalazi kod nas nagranici sa Bugarskom..

  20. #20

    Uobičajeno Odg: Sta ustvari znate o domacem ``zelembacu``?

    jako si principijalan i jos ta slika gde si ozbiljan

    ma kapiram te ljudi su principijalni za razlicite stvari....mozes sli ezdi da mi napises par stvari o lacertama koje ima kod nas??

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •