Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 21 do 40 od 47

Tema: Pomoc (guster za pocetnika)

  1. #21
    Ljubitelj egzotičnih životinja Srks'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Novi Beograd
    Postova
    317

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    ekstra je a tek kameleon.

  2. #22

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    hvala
    reci cu mu da si ga pohvalio

  3. #23
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    A šta ti je to za podlogu? Nećeš da stavljaš neki treset ili tako nešto? Bilo bi mnogo lepše kada b malo to sredio i kada bi nekako kamuflirao ove kantice sa cvećem, inače je za njega to dobro svakako. On je super!

  4. #24

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    novine lako se cisti i nema potrebe do sada je bio uvek naptresetu i samo muka cvrci se razmnozavaju tenebrija i onako je visoko tkao da niko ne moze da vidi patos a i kantice se jedva vide to je u nivou plafona bio f aparat

  5. #25
    Ljubitelj egzotičnih životinja Calyptratus'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    206

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    Odlučio si se za pravi biser kad su gušteri u pitanju, ali razmisli još malo. Ja bih rekao da kameleoni nisu dobri prvi gušteri
    ali gledaj sad ovo. osoba koja pocinje da cuva kameleona 99% ce pogresiti sa terarijumom. donece kameleona. nece imati stpljenja i osecaj (teraristicki) da prati kameleona. nece znati sta koje ponasanje znaci.... da li kam. dobro ili lose reguje i jos 10000 stvari.
    zato je tezak za cuvanje
    Ne bi se slozio nisakim sto se tice kameleona za 1. gustera.Moj prvi guster sa kojim sam se i upoznao sa teraristikom je bio chameleo calyptratus i koji i dan danas zivi i uziva u svom 1. terarijumu.Sve sto sam saznao je sa foruma i interneta.Mislim da sam napravio savrsen terarijum koji nisam morao da menjam 4-5 puta.Sve sto sam uradio je samo dobro informisanje!Jedino sto na pocetku moze da izazove problem kod kameleona jeste transport.To ih dosta iscrpljuje i u vecini slucajeva nezive dugo.To se desilo sa kamel. koji je dosao od zarka iz Bugarske cini mi se i koji je ziveo 3 ned.Imao je isto tako savrsene uslove samo sto nije hteo da jede jer je bio ili pod stresom ili bolestan.I dan danas ga zalimo...
    Slike trenutno nemam na kompu ali cu poslati...

    kazi mi koliko sanse ima da neko u startu pocne da gaji 3 vrste hrane ?a ako je kupuje nadrljao je
    I to se ne bih slozio jer sam u startu isto tako krenuo sa razmnozavanjem cvrcaka i tenebrija.Rovce sam kupovao leti kada ih je bilo.

    Sve u svemu nemoj da se tako lako predajes Srks,prvo izaberi zivotinju koja ti se dopada,dobro se informisi,razmisli da li je to za tebe,pripremi sve i trud ce se isplatiti sigurno.
    ! High Voltage !

  6. #26

    Uobičajeno Odg: Pomoc?


    ok ako kazes onda povlacim sve sto sam reko do sad.

  7. #27
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    Pa mi ni jednog trenutka nismo rekli da će mu kameleon uginuti 100% ako mu bude prvi gušter, ili da se to svima dešava. Ja sam mu samo napisao (a i Žarko) da mu je mnogo lakše, a i jeftinije da mu prvi gušter bude leopard. Što se mene tiče, ako čovek misli da može, neka drži i krokodila. Meni je sve jedno.
    Ako kaže da nije pri parama onda neka sve stavi na papir. Terarijum, rasveta, grejanje, hrana i na kraju sam gušter.
    Ali nisu tu samo pare u pitanje. Sami ste rekli da kameleoni teško podnose transport. Znamo da je smrtnost gekona mnogo manja od smrtnosti kameleona.

    Citat Prvobitno napisao Calyptratus
    Sve u svemu nemoj da se tako lako predajes Srks,prvo izaberi zivotinju koja ti se dopada,dobro se informisi,razmisli da li je to za tebe,pripremi sve i trud ce se isplatiti sigurno.
    A od ovoga ništa tačnije i bolje ne možemo da mu napišemo

  8. #28
    Ljubitelj egzotičnih životinja Srks'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Novi Beograd
    Postova
    317

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    Ja se ne predaje ali se predomisljam. Ja bi naj radije uzeo kameleona ali kao sto kazem nisam u tom finaciskom stanju da priustim sve to. I jos to sto kazete da treba da se gaje nekoliko vrsta hrana. Samo mi to stvara probleme jer nemam puno prostora. Ali razmislicu jer meni se jako svidja kameleon...

  9. #29
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    Citat Prvobitno napisao Srks
    Ali razmislicu jer meni se jako svidja kameleon...
    Pa ako je tako onda se informiši i počni polako da dobavljaš svu potrebnu opremu za kameleona. Ne moraš baš sve odjednom kupiti. Trebaće ti vremena i strpljenja, ali isplatiće se.

  10. #30
    Ljubitelj egzotičnih životinja Calyptratus'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    206

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    I jos to sto kazete da treba da se gaje nekoliko vrsta hrana
    To ti negine u svakom slucaju za bilo kog gustera.Za svakog gustera je dobro da ima raznovrsnu ishranu,dok npr. za tarantulu to nije slucaj.Finansije ces potrositi u svakom slucaju,sad na sta ces to je pitanje.Najbitnije je da budes zadovoljan i ti a i zivotinja.U svakom slucaju ti odluci,imas dosta vremena za razmisljanje... I najbitnjije,NIKAD NE ZURITI!
    ! High Voltage !

  11. #31
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    Evo jos par predloga za zivu hranu - pored tenebrija mozes da probas da hranis gustera i glistama. Gliste mozes cele godine da kupis u ribolovackim radnjama i da napravis koloniju, sto je vrlo lako i jeftino. Tu su i crvi koje mozes da nadjes u ribolovackim radnjama. Oni su losa hrana za gustere i ostale zivotinje, i treba ih izbegavati, ali ako ih ostavis dan-dva na sobnoj temp. ucaurice se i posle nedelju dana imas muve. Muve mozes da hranis hranom za pse i macke i da im prskas zidove posuda u kojima ih drzis (ja sam koristio flase VODA VODA), a lako mozes da ih
    pospes i vitaminima, koji se lepe za njih, jer imaju sitne dlacice. U toplijim mesecima imas i rovce da kupis, kojima je pozeljno da otkines klesta prethodno da ne povrede gustere. To su ti sve jeftine varijante. Usput, ide lepo vreme, pa mrezicom mozes da hvatas skakavce, zrikavce i slicno.

    Ne znam da li kameleon jede mrtvu hranu, ali ako jede, to ti olaksava posao. Moja agama jede sve sto joj lici na hranu, tako da mogu da joj zamrznem veliku kolicinu zrikavaca (bolji su od skakavaca), koje u toku sezone uhvatim, a i rovaca i beba miseva, kao i muva, koje mogu malo da budu problem za cuvanje jer lete, pa joj tokom zime, kada napolju nema insekata, odmrzavam i dajem. Bitno je samo da ne uzimas insekte negde gde je zagadjeno, nego iz prirode, a gliste uopste ne iz prirode, jer mogu da budu kontaminirane. Kolonija glista ti je najjeftinija i najlaksa varijanta, pa u kombinaciji sa tenebrijama i eventualno super crvima ,i ovim ostalim sto sam nabrojao imas sve sto ti treba

  12. #32

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    gliste kameleon nece da jede.. retko koj hoce jer su vlazne i ne moze da ih uhvati....
    za crve - guttloading je ok ali smor bre brate i hoce da smrde kad ih doneses jer ih razmnozavaju na truloj ribi a to je ocajan smrad.
    ali kao se potrudis i nadjes da ti ne smeta onda je ok

    stavi crve u mesavinu psenicno brasno +djigerica za ribe i eto ti ali i tadsmrde dok sene ociste

    sto se tice zamrznute tkaodje retko koji hoce a i nije bas prirodno. ja ne bih pristao na tkao nesto jer je car da gledas kako lovi lai kad dodje oskudica pristao bih na sve.
    inace pazi zamrznuta hrana (led) razara vitamin B1 tianin koji je jako bitan za razlicite procese ...ako hranis non sotp takve stvari dolazi do hipovitaminoze.
    ja bih mozdasvaki 5 obrok zamrznut dao bradonji .....ne znam koliko to cesto radis i necu da ti skacem za vrat ali molim te pripazi se .. jako je opasna ta stvar.

  13. #33
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    Ni leopard nece da jede gliste, ali ih agama mnogo voli, a jedu ih i zabe i dazdevnjak koje cuvam.
    Poenta kod pecaroskih crva je da ih ne drzis dugo u stanju larve. Treba im dan-dva da se ucaure, ako su van frizidera. Imaju neprijatan miris, ali ne bas toliko, a ako se sto pre ucaure, onda nije problem. Ja ih uopste ne hranim, dok ne postanu muve i to im ne smeta, jer mi se vecina transformise bez problema.

    Nisam znao da led razara B1, ali srecom zamrznuta hrana mi nije glavna. Nego sta onda preporucujes za zmije, onda i one ostaju bez ovog
    vitamina ako ih hranis zamrznutom hranom? Sad si me zabrinuo. Ja bih je u svakom slucaju izbegavao, ali tesko je duze vremena cuvati zrikavce i rovce, posebno ove druge, jer brzo uginu. Zato pribegavam zamrzavanju, a i da bi imao "zimnicu". A ako pospes zamrznutu hranu vitaminima, onda ce biti ok?
    Sta mislite o tome?

  14. #34

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    e pa neznam stvarno ... pazi B1 100% se unistava kod biljne hrane .. e sad koliko ga ima u misevima ne znam ali sam citao isto to kod b agama da ne treba da bude osnovna hrana
    napravicu malo istrazivanje literature pa cu ti reci


  15. #35
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    Znaš kako...moguće je da led razara neke vtamine, mada ljudi širom sveta hrane zmije mrtvim(odleđenim) glodarima, tako da mislim da nije neki ko zna koliki problem, ali svakako bi najbolje bilo da se hrani samo ubijenim(neposredno pre obroka) ili živim plenom.

    A za gliste, mogu samo da potvrdim da nebi niko kod mene da ih jede, ali neću ni da pokušavam više jer nije toliko teško nabaviti ni živu hranu...

  16. #36
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    Hvala na informacijama Po mom misljenju je onda bradata agama najbolji guster, jer sve jede . Gliste su dobre za gustere, jer nemaju
    tesko svarljivih delova a i zdrave su, a to sto mnogi nece da ih jedu, to je njihov problem.

  17. #37

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    glista 84% voda+0.7 kal/g +26% dolazi iz masti + i najbolji deo 74% dolazi iz proteina i vezuje se za iste .. znaci misicna masa
    gliste su super nego nece da ih jedu mamu im

    sto se tice tiamina B1- neophodan za iskoriscavanje pirogrozdjane kiseline, ukratko nedostatak B1 dovodi do iskoriscavanja masti i neadekvatnog iskoriscavanja proteina.

    nedostatka dovodi do lezija perifernog i centralnog nervnog sistema. -nepovratna ostecenja jer energija potrebna za nervni sistem direktno zavisi od iskoriscavanja proteina.doalzi do paralize ,misicne atrofije itd slabi srce i perifernu vazodilataciju i poremecaje u gastrointestalnom traktu.

    uglavnom ljudi B1 dobijaju iz povrca i zitarica , ima ga u sivnjetini , kozijem mesu mleku,jetra, jaja i u drugm mesu ali manje.
    prepostavljam da ako se iz povrca "cedi " tijamin onda se verovatno cedi iz mesa.
    zasto zmijama ne smeta , ne znam ?
    ka sot pitonima i sl. ne treba uv lampa ali za B agame ocigledno nije preporucljivo jer us posledice katastrofalne ....(uzgred agama jede i insekte i povrce pa kao dajes sveze povrce verovatno je moguce nadoknaditi)
    suplementi B1 (tiamina) moguce resavaju problem hipovitaminoze. samo se odmrznuta hrana pospe prahom , na vrh noza... nesme se preterati

    na 83g pecene piletine i kozetine
    Nutrient Goat** Chicken*
    Thiamin (B1), mg .32 .054

    preporuka 0.5 miligrama B1 na svakih 1,000 kalorija uzetih(za ljude)
    e sad za agame i ostale reptile moradase pogleda koliko tablete sadrze B1 i da se izracuna uz naravno konsultaciju veterinara.

    nadam se da sam nesto pomogo

  18. #38
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    Zar nece agame da ti jedu gliste? Moja ih prozdire
    Inace, kad bi mi brinuli o nasoj ishrani kako brinemo o ishrani gustera, gde bi nam bio kraj?

  19. #39

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    jede jedna druga nece
    ma tyo predje u rutinu da znas sta treba a sta ne....
    obicno kad pocnes da se bavis ovakvim stvrima zbuni se covek ali polako ucis pa ide

  20. #40
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Pomoc?

    Tako je, mada mislim da nisu svi gusteri bas tako osetljivi. Moj drug je imao iguanu oko 7 godina, koja je zivela u katostrofalnim uslovima.
    Bez UV lampe, sa ishranom koja verovatno nije bila bas savrsena, u non-stop zadimljenoj prostoriji, a cak je jednom i ispala kroz prozor sa treceg sprata i samo slomila prst koji je posle morao da bude amputiran. Cak ju je nosio i na more da se slika za pare sa njom, i na kraju se drugi put na moru razbolela i uginula. U literaturi bi pisalo da ovako cuvana zivotinja ne moze da prezivi vise od par meseci, ali eto, Lorimer je uspeo.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •