Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 27

Tema: Info za pocetnike

  1. #1

    Uobičajeno Info za pocetnike

    e pa ovako... ja sam nov u ovome i hocu da kupim tarantulu.... video sam na nekom sajtu neku fluorescentno plavu ali ne znam koja je to vrsta... sta mi sve treba u pocetku od opreme? neki mi kazu da mi treba neka posuda sa poklopcem da imaju rupice, malo zemlje i to je to... jel to tacno?

    ja iam dve kornjace od po 6-7cm stare godinu dana )

    hvala vam svima

  2. #2
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    Pa i jeste tako ako ćeš uzeti malu...u principu su one jako nezahtevne i zahvalne za držanje, samo joj redovno vlažiš zemlju ili strane posude da ima da pije, nahraniš je ponekad i to je to...ima raznih plavih, tj. sa tim nijansama, ali to moraš da pročačkaš na netu sam. Avicularia ima plavih, plava je C.cyanopubenscens i H.lividum se presijava plavo, a najplavlja je C.sp. blue ali u to treba da se uverimo uskoro.
    Ako imaš neko konkretno pitanje, izvoli...

  3. #3

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    koja ima najblazi otrov, posto se ja inace bojim paukova ali eto ocu da isteram to iz sebe i ocu da uzmem tarantulu ali za pocetak koju mi vrstu preporucujes?

  4. #4

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    ako te znaiam odi u moju galieriju www.gekkogecko.co.yu pogledaj ima nesto od mojih T pa vidi koja ti se dopada.. pa cemo ti pomoci ovde ukratko...
    iunace brachypelme i avikularije su prva liga

  5. #5

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    http://www.akvaristika.org/forum/upl...ges/image3.jpg

    haplopelma lividum tako se zove... sta mislite o ovoj vrsti jel teska za drzanje? jel ima da se nadje negde ona ovde? jel puno otrovna

    ja iskljucivo hocu neku plavu tarantulu pa me posavetujte koja nije dosadna da bleji po ceo dan i da malo mrdne nocu vec da se krece makar malo... da nije preterano agresivna i to...

  6. #6
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334
    Potpis u pripremi!

  7. #7

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    aha, znaci tu necu posto je dosadna samo bleji u tunelu nekom.. koja je malo zivahnija a da ima egzoticne boje

    bez uvrede clanovima koji je imaju za ljubimca ali ja ne volim te koje se skrivaju i to

  8. #8
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    Mogao bi malo da pročitaš ostale teme na ovom forumu. Ovakva pitanja su već postavljana. Mnoge tarantule su već predstavljane sa lepim slikama. Savetujem ti da malo proučiš to pa da iskristališeš šta tebe u stvari interesuje.

    Mirne tarantule - Grammostole i Brachypelme. Uglavnom su vidljive i ne skrivaju se, ali nisu mnogo aktivne.

    Tarantule sa egzotičnim bojama se uglavnom sakrivaju i to su najčešće afričke i azijske vrste koje su otrovnije i opasnije.

    Meni na pamet padaju samo dve vrste koje mogu da ti budu zanimljive. Avicularia versicolor i Chromatopelma cyaneopubescens, mada ni jedna ni druga nisu previše aktivne kada naprave sebi lepu mrežu. Pogledaj malo po forumu imaš dosta slika ovih vrsta.
    Potpis u pripremi!

  9. #9
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    Tarantule su uglavnom mirne i nisu jako aktivne, tako da ako hoćeš nešto što ćeš moći da čačkaš i gledaš kako nešto radi po ceo dan, onda uzmeš nekog dnevnog guštera...tarantule su ti noćne životinje i kao takve su mnogo aktivnije noću, mada kada jede onda nije bitno doba dana...Za tarantule ti treba dosta strpljenja ali su jako nezahtevne a u drugu ruku zahvalne životinje. Lepe su ti i dobre za početak Brachypelme i Grammostole, ali one sve sporije rastu, u principu možeš držati bilo koju dok si dovoljno savestan i upućen u njihov način života, to su životinje za gledanje isključivo.

    Ti prošvrljaj po foumu i po internetu i reci koja ti se sviđa. Mislim da bi tebi bila super Chromatopelma cyanopubenscens jer ona plete baš spektakularno i nije agresivna, a lepa je jako i menja boju kako odrasta i kada je skoro skroz odrasla je plava dosta...brzo raste i lep ima apetit uglavnom.

  10. #10

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    da cyano je super
    mada kao mala oce da bleji u mrezi pa da ne mozes da je se nagledas adekvatno....
    ali jako brzo raste/.

    inace pogledaj razgovor o T za pocetnike tu ces verovatno cuti kakav je ans generalno stav na forumu.
    nebudi lenj/a samo

    pozdrav
    ps. haplopelme nikako ako si pocetnik neces izdrzati ni 3 dana a da je ne iskopas. trebaju ti zivci budiste ili nekog orijentalnog monaha da bi izdrazao toliko cekanje. i da, ona nema zvonce da te obavesti kad ce biti izlazenje ove godine tako da mora da cekas ko pred televizorom-a nista se ne desava.

  11. #11
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    Samo da nije tražena neka vrsta sa slabijim otrovom preporučio bih neku Poecilotheriu
    Potpis u pripremi!

  12. #12
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    Uh... opet ova tema! Pa vidi ovako.... nećeš naći aktivnog pauka. Kad ovde ili bilo gde pročitaš da je tarantula aktivna ili aktivnija to samo znači da se češće pomera. Znači ne na svaki sat već na pola sata. A i to kad se pomeri nije nista spektakularno. Kao stidljiva i plašljiva stvorenja trudiće se da što više vremena provedu negde sakrivene. Mada neke se i ne kriju preterano, ali zato su u stanju da stoje nepomicno danima.
    I ne moraš da brineš koji ima jači otrov, a koji slabiji. Ako si dovoljno pametan da ih ne maltretiraš već da ih pustiš da se organizuju kako oni hoće, šanse da te ujede neki pauk su nikakve. H. lividum nije dobar izbor. Neko je već napisao da ne bi izdržao a da ga ne iskopaš. Mislim da je taj neko bio veoma u pravu. Ali ono što ti nije napisao je da bi tad najverovatnije bio ujeden. Kobaltno plava tarantula je veoma defanzivna (ja smatram da ne postoji agresivna tarantula.... moraš je isprovocirati da bi te ujela).
    Od opreme treba ti terarijum 30x30x30cm sa poklopcem ili 30x30x50cm (za arborealne), treset, nešto gde bi se pauk skrivao (grana, kamen, saksija...), činija za vodu, dugačka pinceta (da ti čuva prstiće) i hrana. Ukoliko ti u stanu zimi temperatura ne prelazi 20 celzijusa trebaće ti nekakav grejač. Ako sve ovo imaš, onda ti treba pauk.
    To je već stvar ukusa i ambicije, ali neka generalna preporuka bi bila Brachypelme ili Grammostole. Mada kao prvi pauk mogu biti i Avicularie, Aphonopelme, Achantoscurie, Chromatopelma, Nhandu...
    Za koju god da se odlučiš, dobro se informiši i pitaj ovde na forumu sve što te bude zanimalo.

  13. #13

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    ja pre svega gledam da mi taj pauk bude lep na oko i da nece da provede 320 od 365 dana u nekoj rupi, onda mi bolje da iskopam rupu u zemlji i da kazem da imam pauka... jefinije je . ajd to za otrov nije toliko bitno. akvarijum od 30x50x27cm sam kupio od druga za 300 din tako da sam i to resio. e sad... gle nabaviti treset? stidim se... ali ne znam ni sta je treset...

  14. #14
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    Sa tim terarijumom (pod pretpostavkom da je 27cm visina) si ograničen na terestrijalne vrste. I to velike, pošto je 30x50 jako veliki terarijum. Ako ti je cilj da u njega staviš neku tarantulu, gledaj velike terestrijalne vrste. Mada ako se terarijum obogati nekim sadržajem mogao bi da bude jako lep dom za bilo koju terestrijalnu vrstu.
    Potpis u pripremi!

  15. #15
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    Treset ćeš naći u Gardencentru. I nemoj se stideti, da budem iskren ni ja tačno ne znam šta je . Ali to nije ni bitno (toliko). Najčešće se koristi u vrtlarstvu. Sporo upija vodu, ali zato dugo zadržava vlagu. Iz tog razloga je teraristima interesantan. Kada ga kupiš rastresit je i mekan. Potopi ga u vodu i pusti da se baš lepo napije. U terarijum stavljaš proceđen. Stisneš ga jako (najjače što možeš) u šaci i tako isceđenog staviš u terarijum. Sloj bi trebao da bude najmanje 5-8cm mada ja volim kad ga ima (a i ne smeta mi kad tarantule kopaju) pa stavljam ne manje od 15cm. Sve to lepo natabaš i to je to. Ja volim da pravim mala brdašca i neravnine po terarijumu. Deluje lepše i prirodnije. Većini tarantula je dovoljno da im treset bude suv i da imaju samo činiju sa vodom (za vlažnost). Kad se osuši, treset postaje kompaktan tako da ako kopaju nemaš brigu da li će se urušiti.
    Akvarijum tih dimenzija je dosta veliki i pogodan je samo za odrasle (i polu-odrasle) paukove. Ako nabaviš malog, neka kutijica srazmerne veličine bi bila mnogo bolja ideja... dok ne poraste. Ako malog pauka staviš u preveliki prostor, može da doživi stres i da ugine. A i mnogo su mu manje šanse da nađe hranu.
    Kako je u tom akvarijumu rešena ventilacija? I da li ima poklopac? Ako nema onda ti imaš problem . Tarantule se veoma lepo pentraju po staklu i bez poklopca svaka bi pobegla u roku od 5 minuta. Ako ima poklopac onda da se pozabavimo rešavanjem otvora za ventilaciju. Mora biti ili čelična ili plastična mreža. Ako ima odsečen ćošak, zaboravi. Garant će pobeći. Odprilike trećina gornje površine treba da bude mreža. Ventilacija je jako bitna zbog pojave buđi. Imaš lepe slike terarijuma da vidiš ovde na forumu, samo malo pročačkaj.
    Sve što staviš u terarijum moraš prethodno ili da skuvaš ili da ispečeš (sve sem treseta i pauka )... u rerni na 250 stepeni jedno 20tak minuta i nema šanse da bilo kakav parazit preživi.

  16. #16

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    treset je vrsta zemlje ... nastala raspadanjem trulog lisca i drugog sl materijala... ovkao laicki
    dobar je jer drzi vlagu.
    jedno zapamti ako kupis jednu T cuvaces je 6 meseci i onda ces nabaviti sedecu i tako dalje i tako dalje. zato nemoj mnogo da se razmisljas oko prve jer ono sto ti se dopalo, opet ces ga kupiti ako ne sad onda kasnije .
    zato se opusit izaberi neku brahipelmu pa idi dalje

  17. #17
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    Sve što je žarko napisao je tačno, sem onih 6 meseci. Mnogo je brate. Dva meseca najviše.

  18. #18
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    Nema šta da se stidiš, niko ne zna sve, a ako ti nije trebao ranije ili te nije interesovao zašto bi znao...to ti je vrsta zemlje koja nastaje truljenjem i tako nekim prirodnim procesima, uglavnom se koristi kod nekih određenih biljaka i u teraristici. To možeš naći u nekoj cvećari, samo pročitaj šta ti piše da imka u sastavu, da nebi bilo nekih pesticida i hemikalija.

    Taj terarijum ti je prevelik za nekog pauka koji je manji od 10 cm, jer neće baš lako nalaziti hranu i ne preporučuje se da držiš manjeg pauka, a ni većeg u prevelikom terarijumu, tako da kada uzmeš nekog malog pauka onda ga držiš u malim kutijama plastičnim i kako raste mu povećavaš gajbu

    Ako ćeš da uzmeš nekog većeg, onda se spremi na veći trošak za pauka od 40 pa naviše eura.

  19. #19

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    hahaha
    ja sam izdrzao oko 5 meseci ako se dobro secam

  20. #20
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Info za pocetnike

    Ja mislim da sam ja jedini "ludak" koji je počeo sa 10 komada

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •