Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 45

Tema: saveti za pocetnike

  1. #1

    Uobičajeno saveti za pocetnike

    kako da pocnem...ovako, kao totalni pocetnik ne znam skoro nista o teraristici , ali cu vremenom sigurno postati fanatik .
    dakle,hocu da cuvam zmiju(kukuruznog smuka),a posto ne znam nista, a nisam bas nasao na forumu mnogo objasnjenja za pocetnike, zanima me sledece:
    - koliki je terarijum potreban? imam jedan velicine 70x30x40, jel dovoljno?
    - sta da stavim kao podlogu?
    - kakvo je reseno osvetljenje i grejanje?
    - koji su optimalni uslovi, temperatura, vlaznost vazduha itd. ?

    verovatno cu se setiti jos nekih pitanja, ali to je to za sada
    unapred hvala
    "I Wouldn't Piss In Your Ear If Your Brain Was On Fire"

  2. #2

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    Za pocetak je taj terarijum dovoljan ako planiras da uzmes malu.Kao podlogu koristi treset,za grejanje mozes da koristis reflektor lampe,obicnu sijalicu ili foliju za grejanje.Idealna temperatura bi bila izmedju 26 do 28 stepeni i ta temperatura odgovara vecini zmija.

  3. #3
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    Terarijum za zmiju bi trebao da bude dugačak najmanje pola od njene ukuome dužine. Ako računamo da kukuruzne zmije rastu u proseku na oko 120cm (nekad više, nekad manje) onda je terarijum koji imaš sasvim dovoljan i za odraslu. Naravno, što veći to bolji. Temperatura ne bi trebalo da prelazi 32 stepena, niti da padne ispod 24. Neka zlatna sredina je ok. Nema potrebe da joj noću spuštaš temperaturu. Bitno je da joj pola terarijuma bude toplije, a pola hladnije. Ja koristim foliju za grejanje, koja stoji ispod jedne polovine terarijuma. Ako hoće da se ugreje zmija pređe na topliji deo, i obrnuto.
    negde ćeš pročitati da treba da prskaš terarijum povremeno zbog vlažnosti vazduha bla, bla, bla... Kao to joj pomaže kad se presvlači. Iz mog nekog iskustva mogu da ti kažem da je posuda sa svežom vodom sasvim dovoljna. Ono što moraš da obezbediš je dovoljno velika činija u koju zmija može ući cela. Postoje tri razloga zbog kojih se potapaju. Prvi je da omekšaju košuljicu da bi se lakše presvukle. Drugi je da se iščiste tako što će obaviti nuždu u vodi (ovakvu vodu moraš odmah zameniti, ali ako vodu menjaš svaki dan neće biti problema. naravno ne menjaš vodu ako je zmija u njoj). I treći razlog je zato što im je pretoplo. Ako koristiš termometar lako ćeš ustanoviti da li je baš zato u vodi. Termometar stavi na podlogu u toplijem i hladnijem delu i tako ćeš videti kolika je temperatura. Nikako negde na vrhu terarijuma, zmija ne boravi gore. Što se same podloge tiče o tome se može puno raspravljati. Neko koristi treset, neko piljevinu, neko obične novine ili ubrus. Ja lično ne volim ništa od toga. Koristim sitne granule dobijene preradom žitarica. Na to sam naleteo u onoj famoznoj radnji u Zemunu. Koriste se za sitne glodare, ptice i reptile. Lako se čiste, kao pesak za mačke. Nisu neprijatnog mirisa, a mojoj zmijici je izgleda prijatno na njima. Trebalo bi ovih dana da slikam sve to i zmiju i podlogu i da napišem nešto o njoj pa da vidite kako izgleda i da malo proćeretamo o tome.
    Samo uređenje terarijuma... Pored vode i podloge, treba da postaviš neku granu i skrovišta da bi se osećala sigurnije. Posebno ako je držiš na nekom prometnom mestu (dnevna soba i sl.). A i uzmalo truda terarijum može biti lep dekor u stanu. Srovišta staviš jedno u hladnijem i jedno u toplijem delu pa neka sama izabere.
    Nemoj žuriti sa kupovinom zmije. Treba ti mlada i zdrava jedinka. Ali o tome i o hrani (koju nije teško naći u BG-u) ćemo malo kasnije. Prvo pripremi terarijum. Taj koji imaš će biti OK za zmiju od 80cm i više, a ako kupiš manju (što ti preporučujem) trebaće ti manji prostor.

  4. #4

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    hteo bih da kupim sto manju zmiju, jer bi bilo lepo da je gledam kako raste od malih "nogu" . naravno zavisi koje su velicine trenutno u ponudi. ovih dana cu postaviti terarijum, pa onda dolazi na red i ostalo. ako hoces javi mi gde se tacno nalazi ta radnja u Zemunu.
    "I Wouldn't Piss In Your Ear If Your Brain Was On Fire"

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja Stricek matija'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Postova
    274

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    Citat Prvobitno napisao gava
    Terarijum za zmiju bi trebao da bude dugačak najmanje pola od njene ukuome dužine. Ako računamo da kukuruzne zmije rastu u proseku na oko 120cm (nekad više, nekad manje) onda je terarijum koji imaš sasvim dovoljan i za odraslu.
    kod vas nema nekakav zakon ili pravilnik o veličinama terarija i kako se te dužine određuju?
    kod nas je pravilnikom određeno da terarij za zmiju mora biti dužina x širina terarija = dužini zmije...

  6. #6
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    Pa ne, mislim da kod nas zmije kao kućni ljubimci nisu dobili mesto u zakonu .
    Mene jako zanima ovo što si napisao. Možda da budeš malo precizniji jer iz ove matematike izlazi da možeš u 60cm x 30cm da držiš zmiju od 1800cm (to je 18m). Naravno, logika nalaže da se dušina i širina saberu pa dobijemo da je ovakav terarijum dovoljan za 90cm dugačak primerak. Jedino što nije tako napisano .
    Prema mojim informacijama (internet i knjige), za kukuruznu zmiju je optimalna dužina terarijuma polovina njene dužine. Veće bi bilo bolje, naravno. Zato i nisam napisao "idealna", već "dovoljna" i "optimalna".

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja Stricek matija'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Postova
    274

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    Citat Prvobitno napisao gava
    Možda da budeš malo precizniji jer iz ove matematike izlazi da možeš u 60cm x 30cm da držiš zmiju od 1800cm (to je 18m).


    konfuzija je nastala zbog razlike u izražavanju.. mi kažemo da je terarij dužina "puta" širina... a ustvari se te dvije "dužine" ne množe već zbrajaju..i dakle po našem zakonu terarij za zmiju od 90 cm treba biti najmanje 60 sa 30 centimetara... u švicarskoj se pak uzima dijagonala terarija da je jednaka dužini zmije... budem kroz koji dan stavio cijeli taj dio iz pravilnika..trenutno ne stignem to potražit...

  8. #8

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    ok, sad kad su resene dileme oko smestaja i uslova za boravak mog novog kucnog ljubimca , ostaje jos problem ishrane. koliko cesto se hrane male zmije i gde da nabavim male miseve. cime jos mogu da se hrane zmije.
    "I Wouldn't Piss In Your Ear If Your Brain Was On Fire"

  9. #9

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    Hrane se jednom nedeljno.

  10. #10
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    Citat Prvobitno napisao natural
    Hrane se jednom nedeljno.
    Uh... hrabra izjava.
    Koliko često ćeš je hraniti zavisi od veličine zmije, veličine i količine plena. Bebe se hrane češće. Na svaka 3 do 5 dana. Ja moju hranim 5 dana starim bebama na svaka 3 dana. Dugačka je oko 50cm.
    Natural nije rekao ništa što nije tačno, ali je bio striktan, što po meni nije dobro. Sam ćeš proceniti koliko često i kolikim plenom da je hraniš. Ako je jako mala, nabavljaj tek rođene bebe, pa polako vremenom povećavaj plen. Po nekom pravilu, u početku je hraniš 2 puta u nedelju dana. Ako izbočina na stomaku se izgubi za manje od 24 sata treba povećati veličinu ili količinu hrane. To su neka pravila, ali njih se ne možeš slepo držati. Videćeš, nije to neki problem. Biće to sve OK.
    U prirodi se hrane sitnim glodarima, žabama, drugim zmijama, pa čak jako male i cvrčcima. Miševi su ti sasvim dovoljni za ceo život.

  11. #11

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    znaci trebalo bi da je hranim 2 puta nedeljno dok je mala, a posle da procenim kakav joj je apetit . to nece biti neki problem.
    jel je hranis zivim ili mrtvim malim misevima? ja bih je radije hranio zivim posto mi je bedak da smrzavam male bebce miseve
    "I Wouldn't Piss In Your Ear If Your Brain Was On Fire"

  12. #12
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    Ne to ne znači da treba da je hraniš dva puta nedeljno. To znači da u startu moraš da proceniš koliko često da je hraniš. Ako izbočina na stomaku nestane za manje od 24 sata onda je hraniš istom veličinom plena na 3-5 dana ili većim na 5-7 dana. Zavisi od veličine zmije i od veličine plena. Veoma jednostavno.
    Imaš temu hreniti zmije živim ili mrtvim plenom pa tamo pročitaj. Administrator će da odlepi ako i ovde počnemo o tome. Takođe ćeš sam odlučiti kakvim plenom.

  13. #13
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    Administrator NEĆE da odlepi dokle god priča ima veze sa temom i dole god priča ne sprečava pokretača teme da dođe do informacija koje je tražio. Koliko vidim saveti u vezi hranjenja zmije definitivno spadaju u savete za početnike, tako da nema nikakvih problema
    Potpis u pripremi!

  14. #14
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    Eto vidiš, Administrator je odlepio .
    Ja moju zmiju hranim isključivo mrtvim plenom, i to savetujem i druge. Miš može da povredi zmiju. Beba teško, ali ako je navikneš na živ plen, poludećeš dok je kasnije prešaltaš na mrtav. Odrasli miš može da nanese ozbiljne povrede zmiji. A i nije uvek lako naći živog miša prave veličine.
    Žao ti je da ga zalediš, a nije ti žao da ga daš zmiji da ga udavi i pojede? Zanimljivo

  15. #15

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    pa zao mi je da slatkog malog misa stavim u zamrzivac i da ga lagano zivog zaledim. a ako ga dam zmiji ona ce to odraditi brzo i efikasno
    "I Wouldn't Piss In Your Ear If Your Brain Was On Fire"

  16. #16
    Ljubitelj egzotičnih životinja Calyptratus'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    206

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    Nevezano za temu ali smo jedan cu odgovor moliti...
    Postoje tri razloga zbog kojih se potapaju. Prvi je da omekšaju košuljicu da bi se lakše presvukle.
    Da li to vazi i za gustere?
    Admin. Ne se ljutis....
    ! High Voltage !

  17. #17
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    To ne znam. Znam da im treba vlaga da bi se presvukli, ali još nisam video ni jednog koji se potopio u vodi iz bilo kog razloga. Znam da Leopard geko, Uromastix i Bradata agama to ne rade, tj. ne potapaju se. Za ostale ne mogu da tvrdim

  18. #18

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    a jel potrebno neko osvetljenje za zmiju?
    "I Wouldn't Piss In Your Ear If Your Brain Was On Fire"

  19. #19
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gava'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    707

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    Ne. Zmije su noćne životinje i jako svetlo im smeta. Ali to ne znači da ako ih izneseš na svetlo da će da polude. Samo ne vole da budu predugo izložene na svetlu i to je to. Sijalice u terarijumima su suvišne i nepoželjne

  20. #20
    Ljubitelj egzotičnih životinja Stricek matija'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Postova
    274

    Uobičajeno Odg: saveti za pocetnike

    Citat Prvobitno napisao gava
    Ne. Zmije su noćne životinje i jako svetlo im smeta.
    pa ovo baš i nije točno... puno vrsta zmija su dnevne zmije... nisam siguran..al mislim da su i Elaphe isto dnevne...

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •