Prikaz rezultata 1 do 7 od 7

Tema: B smithi X B boehmei

  1. #1
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno B smithi X B boehmei

    Sećate se sigurno teme u kojoj je neko spomenuo ukrštanje različitih vrsta. U toj temi ja sam spominjao neke mađarske hobiste i njihov rad, i isto tako obećao da ću u dogledno vreme prevesti deo njihovog teksta o hibridu spomenutom u naslovu. E sad kad sam opuc'o ispit našao sam vremena za to.

    Tekst je iz knjige "Madárpókok a terráriumban" od autora Lissek Resző i Székely Gabriella. Evo teksta..

    ''Autori ove knjige rade na humanom korišćenju genetičkog materijala kod tarantula koji se upražnjava I u veterni. Otkrića na ovom polju bi značajno unapredila gajenje tarantula, I u značajnoj meri bi smanjila iskorišćavanje habitata popularnih vrsta. Sperma polno zrelog mužjaka bi se mogla čuvati neograničeni rok vremena, a mogla bi se upotrebiti u trenutku kada je na raspolaganju polno zrela ženka, a sve bez prisustva mužjaka.
    U toku razradnje tehnike veštačke oplodnje spermu Brachypelme smithi preneli smo u polni organ ženke Brachypelme boehmei. Neočekivani rezultat ove naše akcije jeste kokon iz kog su izmileli paukovi o kojima je ovde reč. Po mišljenju nemačkih arahnologa ovi pod “laboratorijskim uslovima” stvoreni paukovi podudaraju se sa vrstom Brachypelma baumgarteni koja je opisama 1993, a pronađena u Meksiku. Brachypelmu baumgatreni je veoma teško razlikovati od B. smithi. Vrsta koju mi trenutno nazivamo Bracyipelma lisseki hibrid je koji se bojama više razlikuje od smithi nego od baumgarteni.1998 ponovo smo uspešno izvršili prenos genetskog materijala u istu ženku boehmei. Novorođeni pauci su u toku svog razvoja prošli mnoge promene što se tiče nijansi boja. Nekad su više podsećali na svoju majku boehmei, a nekad su sličili više smithiju. Svoju završnu nijansu dostizali su kod 9 ili 10 presvlačenja. Da bi odlučili da li smo stvorili novi hibrid ili samo pauka sličnog brachipelmi baubgarteni treba čekati još oko godinu ipo dana.
    Boja karapaksa hibrida je crna, oivičena tamno braon dlakama.Chelicarae su crne. Abdomen je crn, srednje veličine(dužine), sa dlakama boje cigle. Boja nogu… (e ovaj de one mogu da prevedem kako treba iako je najzanimljiviji)
    Znači u pogledu boje paukovi su nasledili vatreno crvenu boju od boehmei, a što se tiče šare liče više na smithi, ali se od smithiija razlikuju. Možemo se samo nadati da im se boja u budućnosti neće mnogo menjati. Odbačene košuljice ispitane pod mikroskopom se jako razlikuju od košuljica roditelja.''

    Pod ovim naslovom je opisan još i način održavanja ovog hibrida koji se ni po čemu ne razlikuje od načina koji svi poznajemo pa ga nisam prevodio. Postoje još i dve slike koje ja ne umem da okačim na forum a koje bi pomogle posebno oko onog dela sa nogama koji bi i preveden bio beskoristan uglavnom zbog terminologije koja na srpskom ne postoji.
    Verujem da je neko zainteresovan da to uradi umesto mene ako mu pošaljem slike na mejl.
    Pozdrav
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  2. #2

    Uobičajeno Odg: B smithi X B boehmei

    Mozes na moj da posaljes pa cu ja da okacim

  3. #3

    Uobičajeno Odg: B smithi X B boehmei



    Jeste slika ogromna, bilo bi grehota da je smanjim.Izvinjavam se onima sa losim konekcijom.

    p.s Vidim cekali ste slicicu

  4. #4

    Uobičajeno Odg: B smithi X B boehmei

    ok al itekst nista ne pokazuje ,naravno osim da je to ucinjeno.

    kakva je ideja iza toga?
    da li ih mrzelo da cekaju neku zenku smitija da bi uparili novom tehnikom?
    kakve su posledice po teraristiku i hobi uopste?
    sta je bilo sa malima?
    osim cinejnice da je ucinjeno nema nikakve pouke iz ovog.
    sliak je super

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja Stricek matija'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Postova
    274

    Uobičajeno Odg: B smithi X B boehmei

    ja doma imam 2 primjerka vagans x albopilosum... dobio sam ih od kolege iz mađarske...

    nisam baš oduševljen idejom križanja vrsta... i mislim da od toga ništa dobro neće doći...
    već zamišljam klince željne zarade koji će parit sve što im dođe pod ruke...i prodavat to pod neku redovnu vrstu....

    križanje paukova u "znanstvene svrhe" još mogu razumijet ako je cilj istraživanja nešto pametno što će pomoć očuvanju vrsta i otkrivanju evolucije vrsta u prirodi..ali isto tako ti primjerci nebi smjeli doć u slobodnu prodaju....

  6. #6
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Odg: B smithi X B boehmei

    Citat Prvobitno napisao zarko
    ok al itekst nista ne pokazuje ,naravno osim da je to ucinjeno.
    Ne razumem šta bi trebao da pokaže osim da je to učinjeno. Možda i to da ljudi koji su stvorili hibrid, stavili ga u knjigu sa "regularnim" vrstama i dali mu "naučno" ime predstavljaju hobiste koji nemaju ništa protiv ukrštanja vrsta? Ima dosta toga za razmišljanje kad je u pitanju ovaj tekst. Ja sam tekst preveo u (gotovo) celini i dao ga vama na uvid pa ako se odgovor na sva pitanja očekuje od mene da znate da odgovor nemam.

    Ps. Možda nisam trebvao otvarati novu temu već sve staviti u onu odakle je cela rasprava potekla pa ako neko ko je zadužen smatra da treba da se prebaci tamo neka to uradi.
    Uzdravlje
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  7. #7

    Uobičajeno Odg: B smithi X B boehmei

    ja ovo komentarisem u sklopu one stare konverzacije....sta je cilj i koje su posledice inace nek pari ko sta oce
    i rekoh moj stav ko zeli ako ali ja ne bih voleo da kupim vagansa a da ispadne nesto izmedju

    samo to kazem
    inace ne krivim nekog ako to radi ...

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •