Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 34

Tema: dendrobates auratum

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno dendrobates auratum

    evo dakle nedavno sam od cure na poklon dobio jednu od ovih zabica...super je i nadam se da cu ih uskoro imat jos

    evo slicice posudjene sa neta (mislim da je vec opce poznato da nemogu stavljat svoje slike jer nemam kompjuter)





    moja je velika oko 2 cm a maksimalna velicina im je oko 3.5 cm....eto toliko od mene pozdrav svima


  2. #2
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    Čime je hraniš? Jede one mušice, tako? To mi je malo bezveze...ako uspeš baci nekako sliku terarijuma ili opiši, btw. super su!

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    jedu sitne cvrcke, brasnare i musice....terarium je jos u izradi....

  4. #4
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    Uh super je!
    Ajde kad ih malo bolje upoznas napisi nesto o njima i naravno slicice kad budes u mogucnosti!

  5. #5

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    e da su vece....
    ne volim da se pipkam oko sitnih zivotinja ..pogotovu musice bi me mrzelo da gaim

    inace su jako lepe...
    srecno

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    heheh...nadam se da cu ih uskoro (kad se izvucem iz financijske krize) imat vise bar jos jenu inace cijena ove zabice je oko 40 eura....

  7. #7
    Fanatik toncek'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Hrvatska-Ogulin
    Postova
    1.014

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    zanima me jesu ovakve žabice otrovne? gledao sam na nekom dokumentarcu da su ovakve male žabice sa jakim bojama otrovne....neznam baš puno o žabama,pa me zanima kako su to otrovne,ova sluz što ih obavija ili šta je otrovno hehe

  8. #8
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ToPa 12.02.'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    860

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    dendrobates zabe su otrovne, i otrov ispustaju preko ledja, kao neka sluz...
    ako sve bude kako treba, nabavljacu neke dendrobates zabice, za Necin i moj vivarijum...
    za pocetak cemo uzeti oko 5-6 zabica, a posle cemo da vidimo...
    inace neke dendrobates zabe se mogu drzati zajedno...
    We Are Born To Kill Time, But At The End Time Kills Us... -------------------------ॐ A Psykotropic Trip Through Tribedelic Transcapes ॐ
    http://utopialov.deviantart.com/

  9. #9
    Fanatik toncek'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Hrvatska-Ogulin
    Postova
    1.014

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    a ako je uzmes rukom nemože ti niš bit il?

  10. #10
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ToPa 12.02.'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    860

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    nisam siguran ni malo, ali mislim da ti ne moze biti nista ako ti npr. skoci na ruku...
    negde sam bio procitao ali i dalje nisam siguran, da taj otrov zavisi i od toga cime se zaba hrani... (!?)
    pogledacu pa ti javim...
    We Are Born To Kill Time, But At The End Time Kills Us... -------------------------ॐ A Psykotropic Trip Through Tribedelic Transcapes ॐ
    http://utopialov.deviantart.com/

  11. #11
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    U terarijumskim uslovima ove zabice uopste nisu otrovne..jer otrov u prirodi apsorbuju iz hrane, tacnije od insekata kojima se hrane.. Tako da ne moras da se brines

  12. #12
    Fanatik toncek'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Hrvatska-Ogulin
    Postova
    1.014

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    vidio sam još na tom dokumentarcu da im taj otrov služi da kad ga pojede veča žaba ili nešto tako slično i da taj otrov počne djelovati u utrobi i onda ta žaba crkne i mala izađe van koda niš ni bilo...tako da mislim da i nama nebi trebalo bit ništa dok nam taj otrov nedođe u usta...valjda! ali žabice su prva liga...

  13. #13
    Član stefan'ov Avatar
    Datum registracije
    Aug 2008
    Lokacija
    BEOGRAD.Rakovica.
    Postova
    87

    Thumbs up Odg: dendrobates auratum

    Zaba je fenomelna .Kad sam je video prva pomisao mi je pala na LAMPROPELTIS GETULU .
    Inace su mnogo male za moj ukus.
    Volim tarantule

  14. #14
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    Inače, jedeš veće žabe?
    Hehe, getula, kontrastne boje opominju potencijalnog predatora da je životinja otrovna, mada je to kod getule samo blef. Domoroci i dalje love ove i slične žabe, natrljaju vrhove strela žabom (bez povređivanja iste), a onda vrate žabe tamo gde su ih našli. Eto, "divljaci" imaju ekološku svest, jer shvataju da će prorediti ili čak istrebiti vrstu ako ih budu ubijali. Zato ih upotrebe i vrate Otrov ovih žaba u prirodi je neverovatno potentan.

  15. #15
    Član stefan'ov Avatar
    Datum registracije
    Aug 2008
    Lokacija
    BEOGRAD.Rakovica.
    Postova
    87

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    Pa to je bila prva pomisao.

    Gledao sam u vise emislija na tv-u da koriste otrov zaba da bi obezbedili sebi hranu kroz lov.
    Volim tarantule

  16. #16
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja spiderboy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2007
    Lokacija
    bečej
    Postova
    833

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    nema bojazni od trovanja ako nemaš otvorenu ranu na ruci,a pogotovu od ovih držani u zatočeništvu,kako je već spomenuto oni svoj otrov absorbuju iz plena

  17. #17
    Ljubitelj egzotičnih životinja Neca'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    Novi Sad , Srbija
    Postova
    116

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    Oho , bas lepo !

    Evo , posto sam procitao gomilu stranih sajtova , napisacu i ja moja saznanja . Inace , nemam svoja iskustva jos uvek , ali ovo su cinjenice koje se poklapaju na vise mesta ...

    Jedino , ne bih se lozio oko naziva . Ovo na slici je Dendrobates auratus , i to "gold" , iako ne izgleda tako . Postoji i "blue" varietet , i za svaku vrstu , postoji jos milion varieteta i pod vrsta , u zavisnosti od toga kakve su boje i na kojoj tacki je pronadjena ... Npr. "Costa Rica" , "Hawaiian" , ...

    Genus Dendrobates je prvi ili drugi po velicini cini mi se , u familiji Dendrobatidae u kojoj se nalazi preko 55 vrsta . Zato sto ih tiliko , i zbog njihovih raznovrsnih boja , oni su trenutno najzastupljeniji u svetu .

    Moguce je drzati vise od jedne vrste u vivarijumu/terarijumu , ali mora se paziti na kompatibilnost . Neke vrste su vece a neke manje , to je prvi uslov koji treba ispuniti . Neke vrste su izrazito teritorijalne , i ispoljavaju agresuju i prema svojoj vrsti , a kamoli nekoj drugoj , manje agresivnoj . Bitno je reci i to , da madju vrstama moze doci do ukrstanja , sto naravno niposto ne bi smeli da dozvolimo .

    Malo o otrovu ... Tacno je , otrov luce iz zlezda na svojim ledjima , tj , to nie njihov otrov . Dendrobatidae se u prirodi hrane sa vise desetina vrsta sitnih insekata koje uopste nisu otrovne , kao ni same zabe . Neki od tih insekata se hrane gljivicama i biljkama koje takodje nisu otrovne . E sad , postavlja se pitanje , kako su onda Dendrobatidae toliko otrovne , cak imaju jedan od najubojitijih otrova u svetu zivotinja . Na njihovim telima , a najvise ledjima , zive bakterije , koje tu sluz u kojoj se nalaze materije iz hrane koju su zabe pojele , i te bakterije preradjuju te materije i tako nastaje otrov . Naravno , genus jos nije do kraja istrazen , i jos se sa sigurnoscu ne zna da li je ovo tacno , ali se predpostavlja na vise naucnih radova . Nije tacno da zabe koje se drze u zatocenistvu nisu uopste otrovne ! Jeste da otrov u mnogo cemu zavisi od ishrane , ali nekako , zabe u zatocenistvu ipak uspevaju da proizvedu istu kolicinu otrova , koji je nekoliko puta slabii od onog koji proizvode njihovi rodjaci u prirodi .
    Sto se tice trovanja , postoji vise nacina ... Jedno je bitno , a to je da otrov nikako ne moze da neluje osim ako ne dospe u krvotok . Znaci ,drzanje u rukama je moguce , ali ako otrov dospe i do najmanje ranice , recimo zanoktice , pocce da deluje . Takodje , ako ih diramo i uspemo da se ne otrujemo , i dalje postoji opasnost da otrov dospe u nas krvotok preko pljuvacke . Znaci , pranje ruku posle baratanja je obavezno
    Otrov ne zavisi samo od ishrane , vec i od vazduha , starosti zabe , .... i jos mnogo toga .

    Pozdrav ..

  18. #18
    Član
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Brdovita Sumadija
    Postova
    21

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    Na poslednjem terenu u J. Americi sam imao priliku da drzim Dendrobates tinctorius 2 komada. One jesu otrovne, ali je bitno posle drzanja da se dobro operu ruke i da sluz ne dodje u dodir sa ranama, ili sluzokozom sa naseg tela. Slike cu postovati neki drugi dan.
    Postoji jedna vrsta u Kolumbiji koja na sam dodir ubija na mestu sto bi rekli....

  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja Soulfly'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2008
    Lokacija
    NBGD
    Postova
    246

    Uobičajeno Odg: dendrobates auratum

    Neco napisao si da su neke vrste vece a neke manje. Da li postoji tacan podatak od-do?
    Brain kills beer cells...

  20. #20
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ToPa 12.02.'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    860

    Uobičajeno Re: dendrobates auratum

    neke vrste kao sto su dendrobates ventrimaculatus rastu od 15-23mm, a nekao kao sto je Dendrobates tinctorius naraste 5-7cm
    We Are Born To Kill Time, But At The End Time Kills Us... -------------------------ॐ A Psykotropic Trip Through Tribedelic Transcapes ॐ
    http://utopialov.deviantart.com/

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •