Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 29

Tema: Fittonia

  1. #1
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Fittonia

    Biljka kojoj treba posvetiti malo vise paznje nego ostalim.
    Nije ih lako odrzavati jer im je potreban topli i vlazni vazduh sto u teraristici ne predstavlja problem!

    Poreklo : Peru

    Porodica : Acanthaceae



    Fittonia vershaffeltii

    Svetlo : Fitonije ne vole svetlo i najbolje uspevaju u tamnom kutku, ukoliko se listovi skvrce znaci da imaju previse svetla i treba ih premestiti na tamnije mesto.

    Temperatura : Najmanja 18C ,Najvise im odgovara oko 21C ali uspevaju isto tako i na vecim temperaturama s tim sto se vlaznost mora povecati.Na manjim temperaturama listovi otpadaju.

    Zalivanje : treba se drzati dobro zalivenom tj. zaliva se 2-3 puta nedeljno. Za zalivanje je pogodna kisnica ili destilovana voda. Kada donji listovi zute to je znak da se previse zaliva ili nije dobra drenaza, tada je treba pustiti da se prosusi i smanjiti zalivanje.

    Orosavanje : Godi im svakodnevno prskanje. Ukoliko im je suv vazduh primetice se po smezuranim krajevima lista.

    Podloga : Odgovara im tresetna podloga tj. Podloga koja zadrzava bolje vlagu.
    Mora se paziti da ima dobru drenazu da ne bi doslo do truljenja korena.

    Ja sam ovde napisao osnovne podatke za drzanje Fitonije ako nekoga interesuje vise neka pita ili ako zna nesto neka dopise!
    Nadam se da ce nekome pomoci!




  2. #2

    Uobičajeno Odg: Fitonija u terarijumu

    mene zanima da li je otrovna ...moze li da se gurne u ter sa zivotnjama koje imaju tendenciju da gricnu biljku?

  3. #3
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Odg: Fitonija u terarijumu

    Nije otrovna tako da ako je gricne nece joj nista biti!

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Damn'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2008
    Lokacija
    BG
    Postova
    145

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    super znaci nije za agamu ali ce je skorpije obozavati
    veliki ljubimci jedu one manjehttp

  5. #5
    Fanatik toncek'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Hrvatska-Ogulin
    Postova
    1.014

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    mogu je stavit geniculati u ter.?

  6. #6
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    Možeš bez problema, samo pazi na gore navedene uslove, najviše na drenažu.

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja Damn'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2008
    Lokacija
    BG
    Postova
    145

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    kog agame je vruce a vlazan i dubok treset kod skorpiona treba da im ogovara, koliko sam je shvatio
    veliki ljubimci jedu one manjehttp

  8. #8

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    pojesce ga sve agama...
    ja sma uspe samo aloju da drzim sa agamama uspesno

  9. #9

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    Cao svima...imam jedan problemcic, pa ako mi netko moze pomoc...kupila sam fitoniju prije 3 mjeseca i nakon mjesec i pol odlucila sam ju presadit u duguljastu saksiju. sve je bilo ok do nedavno kada mi je pocela izgledati lose. Listovi su poceli dobijati tamniju boju, meksi su i nekako se skroz opustila, kao da je klonula...Sto da radim? Zalivam je po malo svaki drugi dan i svaki dan joj prskam listove...jel preterujem? Please pomozite....jako se bojim da mi ne uvene

  10. #10

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    mislim da si je dovela do truljenja ...slabo se razumem al imi se cini da je to frka

  11. #11

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    vecina listova se pocela uvijati....sinoc sam ju izvadila i zavila koren u kuhinjski papir, jer sam mislila da sam preterala sa zalivanjem, ali nisam...ni kapi vode nije bilo na papiru. Nesto joj drugo smeta, al ne znam sta. sad sam je sklonila od prozora jer je tamo pocela klonuti....Postoji li neki nacin da joj pomognem da zivne...neki minerali u cvecari i sl...javite mi jer se u to ne razumem....znam da je frka, al mislim da joj jos mogu pomoci da se izvuce....

  12. #12
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ToPa 12.02.'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    860

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    mozda je pocela da se uvija zato sto je bila pored prozora gde ima jaka svetlost...inace fittonia treba da bude na vlaznom i tamnom mestu!
    mozda je to, nem pojma, to mi prvo palo na pamet...

    We Are Born To Kill Time, But At The End Time Kills Us... -------------------------ॐ A Psykotropic Trip Through Tribedelic Transcapes ॐ
    http://utopialov.deviantart.com/

  13. #13

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    mozda...stavila sam ju na policu pa cemo vidjeti...mozda joj nije odgovarao vjetar...jedna zena me je svjetovala da joj svaki dan sipam vodu u posudicu pa ce ona uzimati onoliko koliko joj treba...i naravno redovno prskanje listova...mozda je cak bila na promaji....

  14. #14
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    Da ali tu vodu iz posude moraš nakon 10-15min izbaciti jer će koren praktično biti non stop u vodi.

  15. #15

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    a koliko puta dnevno mi preporucujes da joj sipam vodu u posudicu i nakon 10 min izbacim tu vodu? sto ako odma upije sve? bojim se da ne preteram....i koliko cesto da joj prskam listova.... zivnula mi je nakon sto sam ju sklonila sa prozora..ocito je bila na promaji....zivim u sd domu (pa sam u 1 sobi)...

  16. #16

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    skroz se podigla, ali jos neki listovi su uvijeni

  17. #17
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    Pazi ovako preporučuje se zalivati je 2-3 puta nedeljno, znači kada zalivaš možeš da sipaš i u posudicu i sačekaš 10-15min da ona uzme koliko joj treba i onda isprazniš tacnicu.

  18. #18
    Fanatik toncek'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Hrvatska-Ogulin
    Postova
    1.014

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    ja sam ju posadio geniculati u ter.i bas je lijepo narasla,ne zaljevam(špricam) je baš često možda jednom u tjedan dana i više.da smanjim ili povečam vlaženje?

  19. #19

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    ja sam za zaljevanje cula svasta....moja se oporavila i dobro napreduje...zaljevam je svaka 2-3 dana sa zlicom i to malo oko nje, pa zatim joj stavim vode u posudicu da ona sama uzme koliko joj treba i nakon 15 min ostatak vode (ako ga ima) izbacim. spricam ju svaki dan isto po malo...bas sam nedavno stavila i 2 stapica za bolji rast i razvoj....ti sad vidi...ja svoju drzim u saksiji na polici...pozz*

  20. #20

    Uobičajeno Odg: Fittonia

    naravno prodje nekad jedan dan da ju uopce ne diram.....

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •