Strana 1 od 8 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 142

Tema: Heteroscodra maculata - spojene teme

  1. #1
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Heteroscodra maculata - spojene teme

    Ова тарантула ме је одувек фасцинирала. Од момента кад сам видео прву слику на нету па све до сад кад је имам целих месец дана код себе. Наравно претходно сам се добро припремио па мислим да сам довољно компетентан да дам неке основне смернице онима који су можда заинтересовани за куповину ове врсте, а који немају појма као што ја нисам имао. Па ево...
    Ова врста се у природи може наћи у само у Африци и то претежно Западној(од Сиера Леоне до Камеруна) мада се негде спомиње и Централна Африка. У сваком случају, настањује углавном приобална подручја, значи живи у поприлично влажном окружењу. Углавном се могу наћи на стаблима кокоса и других палми, мада их (ређе) има и на другим дрвима.
    Од марта до октобра траје кишна сезона са падом на 50% у августу и растом на 100% у септембру и октобру. Наравно ради се о влаги. Сува сезона је од новембра до фебруара.
    Преведено на наш језик: орошавати 1 недељно у току суве сезоне, а 3 до 4 пута у току кишне сезоне и притом одржавати подлогу мокром. Благо орошавање. Код већих примерака пожељна је и посуда за воду(за сваки случај). Наравно ако се не придржавате упутстава тачно, паук неће црћи. Ипак,вреди споменути. Температура у тераријуму између 26 и 28 степени је идеална преко дана, ноћу око 24. У суштини битно је да не падне испод 20 али истини за вољу и 20 је мало. Африка побогу!
    Оно што је битно за ентеријер споменути је неколико комада изукрштаних гранчица уколико је паук мали. Кад мало порасте може се употребити и лепо изувијана лоза(чокоти). Често препоручују и бамбус пробушен у средини мада ја то у Србији нисам ни видео. Реч је о арбореалној врсти па је потребан виши а ужи тераријум.
    Укратко, паук о коме је лако водити рачуна, веома стидљив, нећете га много виђати али то не значи да није интересантан. Кад се одомаћи направиће цевкасту мрежу у близини гранчице, ископати подлогу до дна посуде и већину времена проводити ту. Активан је ноћу.
    Битно је напоменути да ова врста зна бити посебно дефанзивна и брза а притом има веома снажан отров. Пријављене су различите раекције на угриз. Од поређења са убодом осе до трњења удова и сл. Неко спомиње и кому што ја лично сматрам класичним примером глупости. У сваком случају ако се љубимац третира са пажњом и поштовањем које ова врста посебно заслужује, шансе да будете уједени су минималне.

    Подаци о пресвлачењима:
    (цм се односи на распон ногу 1.лева - 4. десна)
    01. 04. 2007. - купљен од Јовице ОверМинда са цц 3цм
    01. 05. 2007. - цц 4цм
    01. 07. 2007. - 5цм
    08. 09. 2007. - 6цм
    4. novembar 7 cm
    16.01.2008. - 9cm
    19.05.2008. - 10cm - prvi put se javlja izrazito bela boja koja ukazuje na to da je u
    pitanju ženka!

    Уживајте!
    ПС: ако сам нешто заборавио да споменем или ако сам негде погрешио нека ме неко слободно исправи.
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  2. #2

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    sto se tice ujeda ja nebih podcenjivao T.
    osoba u punoj snazi ne verujem da li ce pasti u komu al ideca i matori...treba da se paze.ali to se valjda odnosi na ljude koji zive na podrucijima gde ovaj pauk postoji.
    ali nebitno jako si lepo srocio to.

    jos kad bi takav tekstic napisao za poecnjiloterije
    psoto ljudi mnogo slabo cuvaju kod nas a meni su najdrze..uglavnom lep tekst

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja Calyptratus'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    206

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    Citat Prvobitno napisao zarko
    jos kad bi takav tekstic napisao za poecnjiloterije
    psoto ljudi mnogo slabo cuvaju kod nas a meni su najdrze...
    Zato nam ti napises da se malo vise obrazujemo...

    @Grof Inace text o Heteroscodra maculati je odlican samo sto ih ja nebi uzimao jer nevolim pauke koji se ne vide.
    ! High Voltage !

  4. #4

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    gresis..vide se i to cesto...
    pogotovu kad odrastu....e sad kakrater T isot ima major roll
    odnosno ako je neki stidljiv retko kad ces ga videti,ali ova moaj zenka je prilicno ok izadje 2-3 puta nedeljno ...dovoljno

  5. #5
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    A to zavisi i od terarijuma(posude) u kakvom ga držiš. Možeš mu postaviti enterijer tako da znaš gde će otprilike isplesti mrežu pa da ga gledaš kroz nju. Ipak to nije kopač koji se zakopa u rupu i odjavi se na pola godine. Ja mog vidim svaki dan. E sad, nekad je na ulazu u "cev", nekad u cevi, a nekad je u "pećini" koju je napravio ispod cevi. Super istripovan pauk!
    A ono što sam zaboravio gore da napomenem je da nije na odmet ako je bolja ventilacija, jer zbog stalno visoke vlažnosti može doći do pojave buđi ili sličnih napasti.

    I da dodam jedan link sa izveštajem o ujedu: http://www.arachnoboards.com/ab/showthread.php?t=11996
    I nije tako strašno
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  6. #6

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    Brzo sam se oprostio od obe maculate, sad mi je malo krivo ...
    Koliko brzo rastu i do koliko maksimalno narastu ?
    Igore nisi mi se javio od onda, jel se presvlacila ?

  7. #7
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    Nije još. Krka k'o luda. Premestio sam je iz one malecke posude u dosta veću. Visoka oko 10cm, a baza ima prečnik od oko 8cm pri vrhu, i nešto manji pri dnu. Ubacio grančice, malo više podloge, i dva veštačka lista i kontam da maculata uživa ko nikad do sad.
    Koliko sam uspeo da skomtam rastu dosta sporo i rastu maksimalno 11 ili 12 cm, ali to nadoknađuju robusnim telom i nogama.
    Pozdrav
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  8. #8

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    koliko cesto jede? kod mene i nije bas krkala ...
    meni je to najlepsi pauk, samo treba docekati da naraste i da bude zenka jer su muzijaci bas ruzni ...

  9. #9
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    Jede kad god joj dam. Od kad sam je uzeo od tebe pojela je 7-8 malih fobasa i ne pitaj koliko muva i drugih kućnih insekata. A da sam je uzeo nema ni mesec dana.
    A to što Žarko ima ženku je odlično. Pa čak i da bude mužjak ženka može da čeka. Možda bude seksa pa da se spusti cena maculate na tržištu
    Ipak više bih voleo da bude ženka
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  10. #10
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    E ja samo da prijavim da se maculatica presvukla. Oko 1.maja. Obe moje T su praznicnih raspolozenja. Chromatus se prsvukao za novu godinu, ova za 1. maj, kao da znaju kad treba da me obraduju.
    kad sam vec kod ovih datuma imam i jedan predlog, pa mozda se nekome i dopadne...
    Ne bi bilo loshe da se otvori na forumu odeljak gde ce ljudi koji prate razvoj i rast svojih ljubimaca moci isti i da beleze. Znam da ima kvalitetnih programcica koji tome sluze, ali ovo bi bilo prakticno iz josh jednog razloga. Svi ce moci da vide kako se pojedine vrste razvijaju(mislim tu pri svega na brzinu rasta) pa ce cesto postavljano pitanje "koliko brzo raste" postati suvishno, kao i rasprave o uzrocima brzeg ili sporijeg rasta.
    @Geni - mozda ovo da se prevbaci u predlozi, cestitke, kritike i dr.
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja zokis'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    359

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    Ljudi bre stavljajte i slike male Maculatae koliko god da je velika. Navedite i velicinu i broj presvlacenja pa ce ljudi znati kako izgleda u toj velicini. Kad porastu stavljacete slike odrasle.
    sve u svemu nista pametno

  12. #12
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    @Grof - ideja je ok što se mene tiče, samo ne znam kako si mislio da se otvori novi odeljak. Možeš ako hoćeš otvoriti novu temu koju ćeš nazvati "Rast i razvoj te i te tarantule" i nju da update-uješ kao hoćeš.
    Ako si već imao nešto konkretno u glavi (spomenuo si neki program) na šta si tačno mislio?
    There's no place like 127.0.0.1

  13. #13
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    Mislio je da se napravo novi pod forum, što je nepotrebno. Takve teme treba otvarati u 'Novosti, kritike, predlozi, cestitke' koji je prilično liberalan što se tiče tema. Novi se otvaraju samo kada neki od postojećih bude preopterećen ili kada ima mnogo tema koje očigledno ne pripadaju ni u jednom postojećem. Ako se to bude desilo lako će se takve teme prebaciti.

    Citat Prvobitno napisao Grof
    Svi ce moci da vide kako se pojedine vrste razvijaju(mislim tu pri svega na brzinu rasta) pa ce cesto postavljano pitanje "koliko brzo raste" postati suvishno, kao i rasprave o uzrocima brzeg ili sporijeg rasta.
    Grešiš. Čak i 2 primerka koji stoje jedan pored drugog i imaju iste uslove i učestalost hranjenja mogu da rastu različitim brzinama, a kamoli primerci koji se čuvaju u različitim uslovima.
    Potpis u pripremi!

  14. #14
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    To se treba otvarati kao posebna tema u podforumu tarantule, jer se njih tiče i to treba da se radi, ako neko vodi evidenciju naravno...

  15. #15
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    Citat Prvobitno napisao Geni

    Grešiš. Čak i 2 primerka koji stoje jedan pored drugog i imaju iste uslove i učestalost hranjenja mogu da rastu različitim brzinama, a kamoli primerci koji se čuvaju u različitim uslovima.
    Naravno da znam to, samo nisam hteo da detaljishem. Ali ipak mislim da nije loshe da negde na ovom forumu postoji evidencija o rastu pojedinih vrsta(bez obzira shto nechija tarantula moze da rikne i bez razloga pa da uopshte i ne raste ). Takvih informacija na netu ima masa ali verujem da ima i onih kojima su strani jezici slaba strana pa chisto zbog njih.
    Otvoricu novu temu chim proverim tefter

    A programchic koji mnogi (ameri) koriste je "Tarantula keepers record":
    http://www.atkm23.dsl.pipex.com/4587/index.html

    A kome se ne svidja uvek moze da namesti u exelu kako mu odgovara...
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  16. #16
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    Sad sam se napalio na slikanje jes da nije neka slika ali...


    1+cm inace nije aparat nego mobilni k750i
    Poslednji izmenio marko; 24.01.09. u 16:18. Razlog: Spojene uzastopne poruke
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  17. #17
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    Extra telefon, uzimao sam skoro od cimerke da slikam ove moje, slike su odlične kad se prebace na komp!
    Da ne skrećem sa teme, jel to ona mala tarantula što ti je bežala iz posude
    Jel to neka nova podloga za tarantule?
    Zaboravio si da odgovoriš kada će bela boja da se vidi?
    There's no place like 127.0.0.1

  18. #18
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    Uf telefon je boli glava ima macro rezim...

    Pa ne znam da li je bas ta koja je bezala imam 4 maculate.
    Obelezio sam ih sa brojevim 1,..4
    broj 1 je najveca (i zenka, ostale nisam ni gledao) ima mozda i 2cm ali treba da se presvuce pa je nisam dirao, kada se zadnji put presvuka nazirale su se boje, sad je naravno potamnela... postavicu sliku kad se bude presvukla.
    Sto se tice podloge maculata je naravno pobegla iz svoje posude (posto odmah pobegnu u zemlju kad otvorim pa kad pokusas da je izvuces ona odmah izleti) pa sam je slikao na jorganu od kreveta naravno da je velika ne bih se ovako igrao sa maculatom
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  19. #19
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    Zašto se ne bi igrao sa odraslom tako?
    Šala naravno. Nego šta će ti 4 maculate?
    There's no place like 127.0.0.1

  20. #20
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Re: Heteroscodra maculata - spojene teme

    Mislim o razmnozavanju kad porastu, a i bile su jeftine 200din kom pa nisam mogao da odolim
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •