Evo da Vas najzad upoznam sa svojim ljubimcem


Ova slika je od jedne skorije šetnje po krevetu...

Inače, (mislim niko na forumu nije Inače nego mislim više onako inače)
Postojbina ove vrste je Brazil. Kao što znamo, ovo je ogromna zemlja u kojoj su zastupljene različite vremenske prilike, ali prva asocijacija na Brazil verovatno jeste Amazonija, pa će većina zaključiti da ovoj vrsti treba obezbediti veliku vlažnost. To međutim, nije tačno. Nhandu chromatus se nastanjuje u pampama. To su kao južnoamerike savane jedino što nisu u Africi. Stoga, vlažnost tamo ne prelazi 75%. U zatočeništvu(čitaj: u terarijumu) odgovara im i manja vlažnost sve do 60%. To znači da ih možemo držati na potpuno suvom tresetu, sa obaveznom posudom za vodu. Temperatura u rasponu 23-28 je najbolja. Može i niža ali nisam baš siguran da će taranuli biti ugodno. U svakom slučaju smanjenem temperature se produžava životni vek tarantule što je posebno korisno kod mužjaka kojima nije ostalo mnogo vremena a još mogu da budu korisni kad je parenje u pitanju. Tako sam bar čitao a zvuči potpuno logično.
Budući da su "kopnene" tarantule sa blagim rudarskim navikama(pogotovu kad je u pitanju mlada jedinka) treba im obezbediti nešto više treseta, kako bi se ukopale ispod nekog panja, kamena ili šta im već stavite u terarijum. Ova vrsta nikad neće iskopati jako dubok tunel što je karakteristika nekih drugih vrsta sa kojima ja za sad nemam iskustva. Rastu 20ak centimetara u rasponu nogu što ih čini najlepšim ukrasom terarijuma u kom se nalaze. Takođe, kako odrastaju, sve su manje sklone kopanju i skrivanju pogotova ako se nalaze u mračnijoj prostoriji jer ni jedna tarantula ne voli izlaganje jakom svetlu.
Što se tiče samog temperamenta... pa mišljenja se razilaze. Ja mog ne bih mogao nazvati posebno agresivnim iako ima svoje trenutke. Međutim osim toka što(kao i sve ostale T) ima otrov, ova vrsta u samoodbrani baca i dlačice koje znaju da svrbe baš onako lepo...
Kao i kod svih ostalih terestrijalnih vrsta površina terarijuma(baze) je bitnija od visine, što bi značilo da površina baze mora biti najmanje 30x30cm. Mada ja glasam za još više.

Slede podaci o presvlašenjima, odnosno brzini rasta mog primerka:
Kupljen od Kima(ruke mu se pozlatile) sredinom novembra 2006. praktično tek presvučen. Veličina oko 4 cm
01.01.2007. rast sa cc 4cm na cc 7cm
14.03.2007. rast sa cc 7cm na cc 9.5cm
20.06.2007. rast sa 9.5 na cc11
22. oktobar - cc 13 cm !Odrasli mužjak!

*ovaj post ću bogatiti informacijama kako mali chromatus bude rastao
Uzdravllje i živeli!