Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 42

Tema: Moj Nhandu chromatus

  1. #1
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Moj Nhandu chromatus

    Evo da Vas najzad upoznam sa svojim ljubimcem


    Ova slika je od jedne skorije šetnje po krevetu...

    Inače, (mislim niko na forumu nije Inače nego mislim više onako inače)
    Postojbina ove vrste je Brazil. Kao što znamo, ovo je ogromna zemlja u kojoj su zastupljene različite vremenske prilike, ali prva asocijacija na Brazil verovatno jeste Amazonija, pa će većina zaključiti da ovoj vrsti treba obezbediti veliku vlažnost. To međutim, nije tačno. Nhandu chromatus se nastanjuje u pampama. To su kao južnoamerike savane jedino što nisu u Africi. Stoga, vlažnost tamo ne prelazi 75%. U zatočeništvu(čitaj: u terarijumu) odgovara im i manja vlažnost sve do 60%. To znači da ih možemo držati na potpuno suvom tresetu, sa obaveznom posudom za vodu. Temperatura u rasponu 23-28 je najbolja. Može i niža ali nisam baš siguran da će taranuli biti ugodno. U svakom slučaju smanjenem temperature se produžava životni vek tarantule što je posebno korisno kod mužjaka kojima nije ostalo mnogo vremena a još mogu da budu korisni kad je parenje u pitanju. Tako sam bar čitao a zvuči potpuno logično.
    Budući da su "kopnene" tarantule sa blagim rudarskim navikama(pogotovu kad je u pitanju mlada jedinka) treba im obezbediti nešto više treseta, kako bi se ukopale ispod nekog panja, kamena ili šta im već stavite u terarijum. Ova vrsta nikad neće iskopati jako dubok tunel što je karakteristika nekih drugih vrsta sa kojima ja za sad nemam iskustva. Rastu 20ak centimetara u rasponu nogu što ih čini najlepšim ukrasom terarijuma u kom se nalaze. Takođe, kako odrastaju, sve su manje sklone kopanju i skrivanju pogotova ako se nalaze u mračnijoj prostoriji jer ni jedna tarantula ne voli izlaganje jakom svetlu.
    Što se tiče samog temperamenta... pa mišljenja se razilaze. Ja mog ne bih mogao nazvati posebno agresivnim iako ima svoje trenutke. Međutim osim toka što(kao i sve ostale T) ima otrov, ova vrsta u samoodbrani baca i dlačice koje znaju da svrbe baš onako lepo...
    Kao i kod svih ostalih terestrijalnih vrsta površina terarijuma(baze) je bitnija od visine, što bi značilo da površina baze mora biti najmanje 30x30cm. Mada ja glasam za još više.

    Slede podaci o presvlašenjima, odnosno brzini rasta mog primerka:
    Kupljen od Kima(ruke mu se pozlatile) sredinom novembra 2006. praktično tek presvučen. Veličina oko 4 cm
    01.01.2007. rast sa cc 4cm na cc 7cm
    14.03.2007. rast sa cc 7cm na cc 9.5cm
    20.06.2007. rast sa 9.5 na cc11
    22. oktobar - cc 13 cm !Odrasli mužjak!

    *ovaj post ću bogatiti informacijama kako mali chromatus bude rastao
    Uzdravllje i živeli!
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  2. #2
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    Ej bas dobra slika, bas mu dobro stoji crvena pozadina.

    Evo i slika "moje" chromatusa

    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  3. #3
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    @Bifrost - daj mu nešto da jede šta si se stis'o, vidi kako mu je dupe malo
    Opet se šalim, kontam da se verovatno skoro presvukao.
    Ah, kako su im samo lepe noge (valda nije zvučalo čudno )
    There's no place like 127.0.0.1

  4. #4
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    Citat Prvobitno napisao .:marko:.
    valda nije zvučalo čudno
    Nije i ja se ponekad napalim
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  5. #5
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    Znači nisam jedini koji se loži na noge... Zovem ga Emina po onoj ribi iz VB. Glupa je ko zec ali nogaaariiii....(offtopic).
    Evo dve sličke sa nogama, jedna je malo tamnija ali vidi se šta treba da se vidi.
    Moj je malo deblji i očekujem presvlačenje u naredne dve nedelje jer ne jede već skoro mesec i po dana. Mada još nije počeo da plete krevet. Prošli put je napravio jedan, pa go pokvario, pa napravio drugi i presvukao se na njemu...


    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  6. #6
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    Emina Hamzibegović

    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  7. #7
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    Evo najnovijih promena: Presvukao se pre neki dan. Presvlačenje je trajalo čitava tri sata. Primetio sam da se izvrnuo na leđa oko 13h, tek u 15h je odbacio košuljicu u celosti, a oko 16h je ponovo stao na noge. Ovo je bio prvi put da sam ispratio celo presvllačenje!
    PS: Imam jednu primedbu. Posle određenog vremena, pošto pošaljem poruku izgubi se ona mala ikonica "izmeni" pored ikonice "citat". Stoga ne mogu da izmenim prvu poruku. Prosto bih želeo da dodam tamo podatak o presvlačenju, da bi bili svi na gomili. Ako može neko da mi pomogne.... Hvala
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  8. #8
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    Imaš samo ograničeni vremenski period u kome možeš da izmeniš svoju poruku. Taj period je 60 minuta (izmene napravljene u prvih 120 sekundi nemaju onaj 'Last Edit:' tekst). To je sigurnosna funkcija foruma i nije greška .

    Ako baš želiš da ti se neka poruka izmeni posle tog vremenskog perioda moraš da napišeš izmene koje želiš i da ih pošalješ nekom administratoru ili moderatoru da to uradi umesto tebe. Za podforum 'Tarantule' takve zahteve šalji meni.
    Potpis u pripremi!

  9. #9
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    Malša je dobio novi dom. Trebaće mu neko vreme da se snađe jer je terarijum baš velik 30x30x30cm... Pomalo sam sumnjičav po itanju njegovih sposobnosti da se penje po staklu. Mislim, zanmo svi da je terestrialna vrsta i to ali po staklu mu baš ne ide. Nekoliko puta je rokno dole ali bez posledica... Noćas je sve vreme proveo kružeći po zidovima, vuče za sobom paučinu, valjda hoće da poboljša podlogu za penjanje... Uči se...

    Evo jedna slika od "skorašnjeg" presvlačenja 20. juna




    A evo jedna i iz novog terarijuma.

    Poslednji izmenio marko; 07.03.09. u 03:11. Razlog: Spojene uzastopne poruke
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  10. #10
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    Joj moram uzeti neku mahovinu, ne mogu vise da gledam kako je drugi imaju a ja ne
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  11. #11
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    Zna biti poprilično nezgodna, posebno ako hraniš pauka fobasima, ili nečim drugim što se takođe zakopava. Jako lako dođe do pat pozicije, pa ako ne skontaš na vreme samo jednog dana primetiš kako pauk krka neku veliku crnu bubu
    Ali lepo izgleda i treba mi još
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  12. #12
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    Grofe aj plz daj celu sliku terarijuma.
    Jel ta mahoviha živa, mislim nije neka veštačka? Jako dobro izgleda.
    There's no place like 127.0.0.1

  13. #13
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    Jeste mahovina je živa, a što je najznanimljivije je da je kod mene već bar 5 meseci. Jedno duže vreme sam je čak držao u kesi, dakle nije bila na svetlu i bila je potpuno suva. Žilava je da ne poveruješ... Ako hoćeš istu ovakvu, pravac Кamenički park Uz obalu ćeš naći na tone, samo ponesi neki oštar predmet da ne bi morao i ti da grebeš kreditnom karticom...
    Ne poznajem baš mahovinu, ali znaš sigurno razliku izmeću one mesnate što izgleda kao somot(onako kratke dlačice i mekana) i ove sa slike što je nekako kruća na dodir ima duže dlačice i lepše izgleda(znam da nisu dlačice ali ne znam kako se te dlačice zovu)...
    Nemam sliku celog terarijuma, jer je terarijum još u pripremi. Malo sam požurio da stavim chromatusa, ali ter je toliko velik da mogu da manevrišem u njemu a da nejga ne uznemiravam... Okačiću čim budem imao
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  14. #14
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ToPa 12.02.'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    860

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    ja sam jedno vreme drzao mahovinu u ter i morao sam cesto da je zalivam...
    tako da bi je preporucio onim T sta zahtevaju vecu vlaznost...

    inace odlicno izgleda u ter
    We Are Born To Kill Time, But At The End Time Kills Us... -------------------------ॐ A Psykotropic Trip Through Tribedelic Transcapes ॐ
    http://utopialov.deviantart.com/

  15. #15
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    Ljudi samo da objavim da se ispostavilo da je moj chromatus muzjak. I ne samo to vic i da je polno zreo. Izgleda da dosta toga nisam znao o ovoj vrsti. Polno zreo posle godinu i nesto vise + Ima samo oko 12 ili 13 cm u rasponu tako da neke od informacija iz mog prvog posta nisu tacne. Bar ne za muzjake.
    Eto, ako neko ima zenkicu koja je spremna nek se javi voljan sam da moj primerak ustupim uz neki korektan dogovor...
    pozdrav
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  16. #16

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    imam ja zenku ...ako se ispostavi da nije gravidna ja sma ZA

    inace i muzijaci koji su kod mene (od drugih ljudi) su maturirali sa god. ipo dana, nista cudno

  17. #17
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    Nije čudno što je tako brzo, nego što su jako mali...ali kod većine tarantula su mužjaci dosta manji...pogledajte recimo C.crawshuyi ili P.cambridgei...

  18. #18
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Kuni'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    542

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    Fotka kao primer "krakatosti" muzjaka. Prednje noge su mu prakticno dve duzine tela.

  19. #19
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    A evo i devojke posle klopanja dubie




  20. #20
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Kuni'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    542

    Uobičajeno Odg: Moj Nhandu chromatus

    E, bas je super djevojana, svaka cast Bogy! Mislim da smo sa ovim fotkama za sva vremena razjasnili razlike izmedju polova kod chromatusa, pa sad ko ne vidi, stvarno je corav .

Tagovi za ovu temu

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •