Strana 2 od 10 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 21 do 40 od 192

Tema: Srpski gekon

  1. #21
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Uh, Esdy, nisam video tvoju poruku. Uglavnom, guster je jako mali, ne mozete da zamislite, i osetljiv. Ne znamo ni da li je jeo u zarobljenistvu i kako ce se ponasati. Calyptratus ga lepo cuva i ne uzima ga u ruke i slicno. Shvatam ja da je to enigma otkud taj guster tu, ali je meni bar mnogo vaznije da se ta zivotinja zastiti, nego da se proucava. Mozda preterujem, ali to je moje misljenje. Kazem opet, nek Calyptratus odluci.
    Evo i slika malog




  2. #22
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Kakva je to crvena tačkica između zadnjih nogu na gornjem delu guštera? Da nije neki parazit? Inale super je gušter, ako ga već zadržavaš stavi mnogo skrivališta i nemoj ga uznemiravati, mada postoji mogućnost i da ne jede kod tebe, nemoj da mu ubacuješ mnogo hrane samo po jednog insekta dok ne budeš siguran da ga je pojeo nemoj sledećeg da staviš da se ne bi stresirao...

  3. #23
    Ljubitelj egzotičnih životinja Filip'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2007
    Postova
    246

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Cao Nenade,
    Super su slike i malisa je zaista lep
    Inace, sto se tvoje price tice, potpuno te razumem. Posto i ja vrlo dobro znam kakva je situacija na fakultetu i nacin na koji se ljudi odnose prema zivotinjama, ali ipak, to je nesto sto je neophodno ako zelis time da se bavis. I ja sam se nekada iscudjavao zbog nacina ophodjenja prema zivotinjama, ali posle vidis da nekim ljudima jednostavno to ne smeta i da tu nista ne mozes uraditi ali mozes sam da se opires tome. I sam sam imao veliku svadju na fiziologiji zivotinja posto nisam htio da koljem pacove, ali nikom drugom to nije smetalo da radi...
    S druge strane, sto se mrmoljaka tice, zaista su u pravu, ne treba ih vracati u prirodu jer se verovatno ne zna odakle su, da li su pokupili neke zarazne bolesti i mozda bi mogli da ugroze autohtone populacije itd...ipak, ne slazem se da ih treba ubiti, to je jednostavno najkomotnije resenje...
    E sad, iz tvoje price vidim da obozavas gustere i sigurno ih imas nekoliko i pretpostavljam da ih hranis nekom zivom hranom. Sad, posto im ti dajes zivu hranu i ti direktno ubijas zivotinje i to u veliko meri, i sa filozofske tacke gledista, bio to crv ili gekon svi su oni ziva bica i ubiti ih je "greh". Nemoj me pogresno razumeti, samo hocu da ti pokazem da postoje razlicite "vrednosti" i granice do kojih ljudi idu...za nekog ubiti gekona je isto kao za nekog drugog ubiti crva...sa filozofske strane ne mozes naci protivargument ovoj tezi...
    Pozzz
    Filip


    Citat Prvobitno napisao kimo
    Kakva je to crvena tačkica između zadnjih nogu na gornjem delu guštera? Da nije neki parazit? Inale super je gušter, ako ga već zadržavaš stavi mnogo skrivališta i nemoj ga uznemiravati, mada postoji mogućnost i da ne jede kod tebe, nemoj da mu ubacuješ mnogo hrane samo po jednog insekta dok ne budeš siguran da ga je pojeo nemoj sledećeg da staviš da se ne bi stresirao...
    I ja sam ih vidio, ima ih jos 2 na repu, prvo sam pomislio da je to do same slike, sada nisam vise siguran sta je...verovatno nije parazit...
    Pozzz
    F
    Poslednji izmenio marko; 16.12.08. u 16:50. Razlog: Spojene uzastopne poruke

  4. #24
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Nenade, ja ne znam šta drugo da kažem.. U svakom slučaju ću morati Rastu da napišem neki mail, je rmi je odgovorio..

    A što se tiče vrćanja životinja i sam znaš koliko je komplikovano (poremećaj ravnoteže u prirodi, da li je lokalitet pogodan itd.. ).. Tako da je možda nekad i "uspavljivanje" nekad i najbolja opcija.. Naravno da bi mogle i u terarističim uslovima da se gaje (mioslim na oduzete životinje), ali bi u tom slučaju trebao da postoji kolektivni centar za takve životinje (vodozemce i gmizavce), ili nešto u okviru nekog biloškog fakulteta ili instituta.. (vidim da je opet i Filip lepo neke stvari napisao o tome )

    Tako da čekam šta će Calyptratus da odluči, pa eventualno to da prenesem Ajtiću.. Ako ne, ja ću reći Ajtiću da nemam ništa sa tim i da ne mogu da budem ikakav posrednik..

    Edit: nove fotke su odlične

  5. #25
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Ne bih rekao da si se dobro izrazio Filipe i da si upravu, jer mi koji držimo živu hranu, mi je i proizvodimo i zna se za šta služe i kojom se brzinom razmnožavaju, i mi time ništa ne možemo da ugrozimo...tako da je i po meni, koji nemam nikakvih dodirnih tačaka sa biologijom i fakultetom biologije, to veoma okrutno i bespotrebno, tj. zar nije bolje pustiti ljude da ih kupe i drže kako god mogu, nego da ih samo ovi biolozi pobiju?

  6. #26
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Slazem se sa tobom Filipe, ja bube i miseve koristim za hranje zivotinja, i to za nekog moze da bude nehumano. Ali, meni je to normalno. Medjutim, ja nisam neki ljubitelj ni buba ni miseva, niti ih proucavam. Meni je cudno da je neko herpetolog, a da ubija reptile. To mi je besmisleno.

    Sto se tice tritona, nisam lepo napisao kolike su brojke u pitanju. U pitanju su bile na hiljade komada svake godine! Nije to bilo 5-6 tritona, pa, kao, ne znamo sta sa njima, pa ih ubijemo. U pitanju su bile stotine ili hiljade svake godine. Mi smo dobili zeleno svetlo da otvorimo azil za ove zivotinje, mozda nesto slicno onom u Kragujevcu ili Kraljevu, zaboravio sam gde je. Imali smo izvor za sredstva i prostorije. Otisli smo na Bioloski fakultet da se posavetujemo sa tim ljudima, jer smo ih cenili. Uopste nismo morali tamo da idemo. Tamo su nas napali i ispljuvali, kao ko smo mi da to radimo, da radimo njihov posao i slicno. Rekli su nam da ce biti apsolutno protiv nas ako otvorimo taj azil. I tako dalje, ima tu jos dosta detalja koje sad ne bih pisao. Uglavnom, to je bio jedan od glavnih razloga zasto je cela prica pala u vodu. Ali, nema veze, skrenuli smo dosta sa teme.

  7. #27
    Ljubitelj egzotičnih životinja Filip'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2007
    Postova
    246

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Citat Prvobitno napisao kimo
    Ne bih rekao da si se dobro izrazio Filipe i da si upravu, jer mi koji držimo živu hranu, mi je i proizvodimo i zna se za šta služe i kojom se brzinom razmnožavaju, i mi time ništa ne možemo da ugrozimo...tako da je i po meni, koji nemam nikakvih dodirnih tačaka sa biologijom i fakultetom biologije, to veoma okrutno i bespotrebno, tj. zar nije bolje pustiti ljude da ih kupe i drže kako god mogu, nego da ih samo ovi biolozi pobiju?
    Kimo, ja nisam govorio o ugrozavanju ili o retkosti nekih zivotinja. Govorim o tome da je samo oduzimanje zivota nekom bicu greh, makar to bila bubasvaba koja se razmnozava kao luda ili najredju guster...to je jedan filozofski stav o kojem sam citao i sa kojim se slazem. Znaci, ubijao ti crve ili slonove i dalje ubijas ziva bica...naravno, svi uvidjamo jasne razlike u tome, ali ja sma govorio samo iz ugla neke teorijske ideje o zivim bicima.
    Pozzz
    Filip


    Citat Prvobitno napisao nenad
    Slazem se sa tobom Filipe, ja bube i miseve koristim za hranje zivotinja, i to za nekog moze da bude nehumano. Ali, meni je to normalno. Medjutim, ja nisam neki ljubitelj ni buba ni miseva, niti ih proucavam. Meni je cudno da je neko herpetolog, a da ubija reptile. To mi je besmisleno.

    Sto se tice tritona, nisam lepo napisao kolike su brojke u pitanju. U pitanju su bile na hiljade komada svake godine! Nije to bilo 5-6 tritona, pa, kao, ne znamo sta sa njima, pa ih ubijemo. U pitanju su bile stotine ili hiljade svake godine. Mi smo dobili zeleno svetlo da otvorimo azil za ove zivotinje, mozda nesto slicno onom u Kragujevcu ili Kraljevu, zaboravio sam gde je. Imali smo izvor za sredstva i prostorije. Otisli smo na Bioloski fakultet da se posavetujemo sa tim ljudima, jer smo ih cenili. Uopste nismo morali tamo da idemo. Tamo su nas napali i ispljuvali, kao ko smo mi da to radimo, da radimo njihov posao i slicno. Rekli su nam da ce biti apsolutno protiv nas ako otvorimo taj azil. I tako dalje, ima tu jos dosta detalja koje sad ne bih pisao. Uglavnom, to je bio jedan od glavnih razloga zasto je cela prica pala u vodu. Ali, nema veze, skrenuli smo dosta sa teme.
    Razumem i slazem se da svako treba da radi onako kako se oseca...ja recimo ne bih mogao da ubijam miseve ali mogu crve iako su i jedni i drugi ziva bica...Sto se herpetologa tice, ipak, moras imati neke primerke sa lokaliteta koji si istrazio, uzimaju se samo uzorci i nikako se ne narusava populacija...herpetolozi su veraovatno samo retko ljubitelji zivotinja u pravom smislu reci, bas zbog tog sakuplackog posla koji je neophodan...ali siguran sam, da koliko god oni ubijali gustera koji im trebaju za sistematizaciju, da im je veoma stalo da im se ocuva populacija i habitat...
    Moraces mi vise ispricati o toj prici sa mrmoljcima...
    Pozzz
    Filip

    PS- A zamisli koja kolicina miseva se ubije u Njemackoj za ishranu kucnih ljubimaca
    Poslednji izmenio marko; 16.12.08. u 16:51. Razlog: Spojene uzastopne poruke

  8. #28

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Ja sam za to da se gekon odnese kod Rastka,ipak je u pitanju visi cilj(naucni),vazno je utvrditi odakle je stigao,a i treba videti da li ima jos neki primerak...e sad sta ce Rastko uraditi sa gekonom on najbolje zna,to mu je struka i inspektor je.

    Pozzz,
    I uvek je vazniji naucni od licnih ciljeva.

  9. #29
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    GIVE PEACE A CHANCE...



    Tako će Nenad da sretne starog "drugara"..

  10. #30

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    ja mu ne bih dao u slucaju da mi se gekon svidja.
    ili bih se dogovorio da ga vrati...nakon sto ga izmeri ,dna i sl..formalin ne bi dolazio u obzir.
    a ako treba tuko bi se ako me #####u.....
    tako ja mislim.

  11. #31
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Ma, dobro, pravimo racun bez krcmara. Ima vise stavova, ali na Calyptratusu je da odluci.
    Sasha, meni je vazniji licni cilj od naucnog u vecini slucajeva! Ja bih im dao slike i podatke o velicini, kao i tacan lokalitet gde je pronadjen. To bi bio neki kompromis, kao.

  12. #32
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jan 2006
    Postova
    144

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    potpuno se slazem sa zarkom ovog puta
    pa ,u krajnjem slucaju mozda je nekom pobegao ili se zavukao u putnu torbu i tako dosao kod nas.
    sve u svemu ja sam za fizicku odbranu tog malosana
    kad moj gile poraste sve ce vas pojesti

  13. #33
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Gile telohranitelj gustera! Nije valjda dotle doslo. Ljudi kazu da je nadjen u jednospratnoj kuci i da niko od komsija nije skoro putovao u inostranstvo. Ne verujem da tu postoji neka kolonija ovih gekona, ipak je to mediteranska vrsta. Ali, guster je mogao da bude donesen i prosle godine, zima je bila jako blaga, pa mu mozda nije ni bilo hladno, a mozda je i presao iz jedne kuce u drugu. Zivotinje ipak migriraju, kad za to ima potrebe, ali nije mogao bas sam da prevali put iz inostranstva do Bga. Ali je mogao da prevali put od jedne kuce do druge...

  14. #34
    Ljubitelj egzotičnih životinja Calyptratus'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    206

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Pre svega da se zahvalim nenadu na fobasima i na to da nas je naucio kako da slikamo.
    Elem,nikako ne bih voleo da dam gustera nekom biologu koga ni ne poznajem,i da ga u zivotu ne vidim vise.Ma koliko on bio dobar poznavalac gustera,zivotinja,... mislim da nije vredno "muciti" ljubimca (bar ga ja tako smatram) radi neke analize. Slazem se da se ustanovi kako je uspeo da se stvori u kuci i da li ima jos ove vrste u nasem podnevlju,ali nikako da se to odrazi na malog Kotschyi-ja (mislim na fatalan ishod u epruveti ili slc.,kao i to da ga necu vise videti).

    Inace,cisto sumnjam da ga je neko doneo odnekle,da ga je gajio pa mu je pobegao...Koliko sam upucen od komsija niko nije bio skoro u inostranstvu.Zanimljivo je to i da on nije alboralan gekon i da ne moze da se pentra po zidovima,a nadjen je na prvom spratu kuce. Kuca pored je u izgradnji.Moguce da je tu negde bio duze vreme i da ga je buka ili slc isteralo. Nisam pametan....
    ! High Voltage !

  15. #35
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Pravo zboris, svaka ti valja! Kako znas da ne moze da se penje? Po glatkim povrsinama sigurno ne moze, ali mozda moze po hrapavim. Mozes da probas.

  16. #36
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Calyptratus, poštujem tvoj stav ali se u potpunosti ne slažem sa njim nebitno... Javiću ovih dana Ajtiću da ne želiš da daš životinju na analizu, ne znam kako se primenjuje zakon (ne znam ni da li je ta vrsta ubačena kao zaštićena jer je skoro pronađen) ali dobro..

    Inace, mozda ga je neko doneo sa mora a da nije bio ni svestan...

  17. #37
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Upravo mi je javio Rile da je u NS, na zgradi nekoj, pronadjeno jos brdo koshijevih gekona. Nema se pojma otkud oni tamo.

  18. #38
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Citat Prvobitno napisao nenad
    Upravo mi je javio Rile da je u NS, na zgradi nekoj, pronadjeno jos brdo koshijevih gekona. Nema se pojma otkud oni tamo.
    Evo i ovde da se oglasim.... U čemu je prokleti fazon...

  19. #39
    Ljubitelj egzotičnih životinja Calyptratus'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    206

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Region bese Bugarska,Albanija,Turska...
    Il' smo mi promenili klimu,il' su oni dosli na odmor kod nas... !Najezda!

    Inace da se pohvalim da sam 100% siguran da mali gecko jede.Ubacio sam mu juce i danas po 3 mala cvrcka i kad sam otvorio nisu bili vise tamo. Sinuo sam mu i onaj toalet papir da bi ga lakse kontrolisao da li jede.
    ! High Voltage !

  20. #40
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    @Calyptratus:

    ovo mi više smrdi na neku trgovinu (ako ih je u NSu nađeno više).. Verujem da nisu iz Srbiji, nii iz Albanije.. Pa nam ostaje Bugarska...

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •