Strana 1 od 10 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 192

Tema: Srpski gekon

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja Calyptratus'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    206

    Uobičajeno Srpski gekon

    Pre neki dan,devojkin cale je nasao u kuci gekona.
    Nemamo pojma odakle se stvorio i kako je uspeo da udje.Doneo sam ga kod sebe,stavio u "terariujm" i davao mu manje tenebrije.Nisam ga video da li jede ali nisam nalazio tenebrije u terarijumu,sto znaci da ih je verovatno pojeo.Mnogo je brz i voli da se zavlaci u uze delove,ispod t.papira.Pretpostav da zivi u kamenjaru ili nekim uzim delovima,pa se zato zavlaci.Evo kako on izgleda:








    Recite,ako neko zna,koja je ovo vrsta gekona,kako ga treba cuvati,hraniti,maziti paziti,...itd.Jako mi je lep,pa bih hteo da ga sacuvam.
    ! High Voltage !

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja Filip'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2007
    Postova
    246

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Mislim da bi trebalo da bude Mediodactylus (cyrtodactylus) kotschyi...nisam znao da ga ima i u BG...
    A gde ga je tacno nasao?
    Pozzz
    Filip


  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Fotke su izuzetno loše, ali najviše podseća na Mediodactylus kotschyi..

    Ostale dve potencijalne vrste sam "otklonio" prvenstveno zbog nogu tj. prstiju, a i ovaj rep (novoizrasli) malo buni...

    Ali gde je nađen ovaj primerak ?? Čak i da je CG, bilo bi više nego zanimljivo

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Filip'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2007
    Postova
    246

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Ja ih nisam nalazio u CG, a secam se da sam citao da ih ima negde u Srbiji...
    pozzzz
    Filip


  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Citat Prvobitno napisao Filip
    Ja ih nisam nalazio u CG, a secam se da sam citao da ih ima negde u Srbiji...
    pozzzz
    Filip
    Pa zato i kažem da bi bilo više nego zanimljivo da su iz CG.. Kod nas ih ima na jednom lokalitetu na Kosovu, pronađenom (valjda) 2001..

  6. #6
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Mislim da ih i nema u Crnoj Gori nego samo u Srbiji, ali nisam siguran. Koshijev gekon je albanska vrsta, ali ja nisam siguran da je ovde u pitanju ta vrsta. Koliko sam ja primetio, svi nasi gekoni imaju poprecne pruge - prstenove na repu, zar ne? A ovaj nema. Najjednostavnije resenje je da je neko iz te zgrade cuvao ovog gustera i da mu je pobegao.

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Pa nema ih u Cg, zato opet kažem (treći put) da bi bilo zanimljivo da jesu.. A rep je po meni bio polomljen i ovo je nov rep, dok je originalan dosta drugačiji...
    Evo slična situacija sa repom


  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja Calyptratus'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    206

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Nadjen je na Senjaku,na prvom spratu kuce,tako da nije mogao da pobegne od nekoga.A i neverujem da je neko u komsiluku gaijo gustere a kamoli ovog gekona.Srecom da ga je njen cale primetio pre macke.
    Mislim da nije Mediodactylus kotschy,mad podseca.Stvarno ne znam koja je ovo vrsta...

    @ esdy_11192 - Ovaj sa slike definitivno nije.
    ! High Voltage !

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja Filip'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2007
    Postova
    246

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Pa dosta su varijabilni...ima te karakteristicne duge prste koji izgledaju kao polomljeni...i meni izgleda kao da mu je rep bio otkinut sto jos vise navodi da je iz prirode...
    Raspitacu se sutra da li ima neka populacija u BG...mada je cudno jer je to mediteranska vrsta...
    Nema sta drugo da bude...H. turcicus nije sigurno, a jos manje T.mauretanica...
    Na ovom se vise te talasaste pruge na ledjima, pogledaj neku sliku na netu....
    Pozzz
    Filip



    Pogledaj ovu sliku
    http://www.psillakis.com/images/cons...y/kotschyi.jpg

    A ovo je dijagnosticna karakteristika, njegovi neobicni prsti
    http://www.pharmanatur.com/Reptiles/...20cy%20005.jpg
    Po tome smo ga i prepoznavali na preparatu....
    POzzz
    Filip
    Poslednji izmenio marko; 16.12.08. u 17:49. Razlog: Spojene uzastopne poruke

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Citat Prvobitno napisao Calyptratus
    @ esdy_11192 - Ovaj sa slike definitivno nije.
    Da boja je drugačija, ali to nema veze.. Mogu da budu i crni itd.. Pogledaj karakteristike (glava, telo, noge,.. ) itd..

    Nema populacije u BGu.. Najbilža populacija je na Kosovu (jedan lokalitet), pa onda Makedonija..

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja Filip'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2007
    Postova
    246

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    evo, nasao neku kartu rasprostranjenja, ne znam koliko je pouzdana, ali iz ovih podataka ne izlazi mnogo iz mediteranskog areala, mada ga ima i u Bugarskoj i Makedoniji...
    Pogledaj prste na zadnjim nogama...
    Pozzz
    Filip

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja Calyptratus'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    206

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Mozda ove slike pomognu...





    ! High Voltage !

  13. #13
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Ovo je definitivno Mediodactylus kotschyi... Čak je i šara na leđima prepoznatljiva..

    Još jednom, na fotografiji koju sam postavio gore se vidi druga obojenost.. Ali to nije bitno samo sam hteo da ilustrujem NOV REP...

    Evo poslaću sad fotke i na jednu mejling listu (Balkan herp), pa da vidim šta će oni reći...


    @Nenad: Pošalji Riletu link, za njegovo mišljenje.

  14. #14
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Evo šta je napisao naš "cenjeni" herpetolog Rastko Ajtić na Balkan Herps grupi...

    Posted by: "Rastko Ajtic" rastko@mail.ru
    Mon Jun 11, 2007 7:40 am
    Yes Dusan, this is Cyrtopodion kotschyi. And probably this specimen is introduced from Macedonia or Bulgaria. For any detailed Analysis I need some detailed information because we need that just for trace the routes of introducing of alohtonous species as well as invasive species. And if it is possible to have sample for DNA analysis in order to determine geografic origine of the specimen. Nevertheless, it woul bee nice if it is possible to check some morfological, meristic and qualitative characters in order to determine the subspecies.
    Cheers
    Rastko


    Znači moja procena je tačna..

    Tako da se nadam da će Calyptratus biti voljan da uspostavi kontakt sa njim.. Ako ne, ja mogu da budem posrednik, samo tek večeras..

  15. #15
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Ja bih rekao ne, uzece mu gustera vrlo verovatno. Ovo je zasticena vrsta i ne smeju da se cuvaju kao kucni ljubimci. Dovoljno je dati im sto bolje fotografije i to je to. Inace, sigurno je guster donesen u Beograd, namerno ili slucajno, nema govora o beogradskom gekonu, niti je ova zivotinja bila u stanju da sama prevali 400+ ili koliko vec, kilometara.
    Ja im ne bih dao gustera, jer bi izmaltretirali zivotinju, a vrlo verovatno bi zavrsila u formalinu, posle toga.

  16. #16
    Ljubitelj egzotičnih životinja Filip'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2007
    Postova
    246

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Eto, esdy je pogodio i to od silnog izbora gekona nase i faune okolnih zemalja...
    Mislim da bi trebalo da mu pozajmis gekona i ako ti Rastko obeca da mu nista nece biti, mislim da ce se potruditi da tako i bude...uostalom, pisao je on i rad na kotchiju...
    Svakako ti ga nece oduzeti, ne brini
    Pozzz
    Filip




  17. #17
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Kako znas da mu nece oduzeti gustera? Rastko je oduzimao i ranije zivotinje institutima i petshopovima, pa sto ne bi mogao i njemu? Pisali smo vec o tome. Ovo je redak guster i ne verujem puno da bi bio vracen Calyptratusu. Ta zivotinjica se verovatno mnogo namucila da dodje tu, odnosno da bude donesena tu, i zivela je u, ko zna kakvim, uslovima dok je nisu pronasli. Zar joj treba jos maltretiranja od biologa?

  18. #18
    Ljubitelj egzotičnih životinja Filip'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2007
    Postova
    246

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Kao prvo, siguran sam da ako mu covek kaze da mu ga nece oduzimati da ce ispostovati rec. Nece mu ga oduzimati jer nema razloga da mu ga oduzima, calyptratus nije neka institucija koja krsi zakon, koja drzi CITES zivotinje, nije uzeo gekona sa zasticenog stanista, vec mu se usetao iz kuce. Za njega je sada najvaznije da sazna odakle se taj gekon tu stvorio, da li ga je neko doneo, da li se sam tu dovukao, da li se nekako stvorila neka mala populacija oko njegove kuce itd...
    Uostalom, nemoj misliti da Rastko nije drzao zivotinje uhvacene iz prirode i nemoj misliti da ne razume ljubav prema tim zivotinjama...
    Nece gekonu nista biti da mu uzmu par uzoraka i da ga malo izmere...mislim da je vazno saznati odakle je...
    Poz
    Filip


  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja esdy_11192'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    212

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Pa čekaj Nenade, znam tvoju priču sa R. Ajtićem.. Ali u ovom slučaju ne vidim zašto bi ta žiovotinja ostala bez anallize, pa makar završila u formalinu... Ipak je ona introdukovana u BG i kao takva nepoželjna.. Realno meni je humanije da se pusti napolje (i da verovatno ugine tokom zime, ako je bude bilo ) nego da ga neko čuva kao ljubimca,,,
    Analizom bi se delimično i dobila lokacija odakle je introdukovana..
    Ali kao što kaže lepo filip:
    Nece gekonu nista biti da mu uzmu par uzoraka i da ga malo izmere...mislim da je vazno saznati odakle je...
    To jest cela ova poruka iznad moje je veoma smislena..

  20. #20
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Srpski gekon

    Pominjes ljubav prema zivotinjama? Kako neko ko gura zive gmizavce i vodozemce u formalin radi nekog "viseg cilja - proucavanja", moze da voli zivotinje?
    Kaze jedna devojka koja je studirala sa njim da je bio poznat po tome sto je ogroman broj zmija i ostalih herpova ubijao. Nemoj da mi pricas o ljubavi takvih biologa prema zivotinjama. Cela ta ekipa - Rasto, Ljiljana, Imre i ostali mogu da budu strucnjaci boli glava, ali da su ljubitelji zivotinja, to nikako. Znas sta su mi pre par godina svi oni zajedno - u okruglom stolu, rekli da treba da se uradi sa tritonima koji se oduzmu prodavcima sa Kalenic pijace? Da treba da se ubiju! Nikako da se vrate u prirodu, nikako u terarijum, i kad sam ja pitao sta cemo sa njima kad ih oduzmemo, Imre je rekao da ih ubijemo! Tu su ga kolege podrzale. E, takvim likovima ne bih dao ni nacrtanu gusku, a kamoli gustera.
    Toliko od mene, sto se tice Calyptratusa, on ce sam da odluci sta ce da radi.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •