Prikaz rezultata 1 do 4 od 4

Tema: Zanimljivosti o zmijama

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Zanimljivosti o zmijama

    Pozdrav svima

    Nesto sam malo citao i evo do cega sam dosao… sigurno je da ima jos nekih stvari ovde, pa me zanima da li sam u pravu i koliko?

    Najduza zmija na svetu?

    Najduze zmije sveta su iz roda Pythonidae (Familija: Boidae). Zvanicno, najduza zabelezena (uhvacena) zmija je Asiatic Reticulated Python (Python reticulatus) i bila je duzine 10 m. Nadjena je 1912. u Indoneziji. Nakon toga uhvacena je jos jedna takodje u Indoneziji i bila je duzine 15 m. (49 feet-a) i teska 447 kg. Postoje istorijski zapisi da su vidjene anakonde duzine i do 30 m. Pripadnici lokalnih indijanskih plemena u prasumama Juzne Amerike kazu da su vidjali anakonde duzine i 15 m. Medjutim, sve ovo je nepotvrdjeno. Za sada rekord drzi pomenuti Piton.
    Treba napomenuti da postoji i problem prakticnog merenja duzine zmije. Kada se meri mrtva, zmija je duza, jer su misici opusteni.

    Najteza/najveca zmija svet?

    Za razliku od duzine gde piton drzi rekord, po pitanju masivnosti (tezine),
    neprikosnovene su anakonde, koje zive u prasumama Juzne Amerike.
    Najteza zabelezena je Anakonda (Eunectes notaeus).

    Najotrovnije zmija na svetu?

    Tesko je reci koje su zmije najotrovnije. Najotrovnije ne moraju biti i najopasnije. Takodje mnogo zavisi i od kolicine otrova koju zmija moze da ubrizga tokom jednog ujeda i koncentracije istog. Ako gledamo samo toksicnost otrova onda u konkurenciju dolaze:
    - Kopneni (Australijski) tajpan (Oxyuranus microlepidotus), za koju se smatra da je najotrovnija kopnena zmija na svetu. U jednom ujedu ima 110 mg otrova dovoljnog
    da ubije oko 100 ljudi ili cak 250.000 miseva. Zatim su tu:
    - Australian brown snake (Pseudonaja textilis),
    - Tajpan (Oxyuranus scutelatus),
    - Notechis ater
    - Tiger snake (Notechis scutatus),
    - Malayan Krait (Bungarus candidus ), Juzna Azija i Indonezija;
    - Saw Scaled Viper (Echis carinatus ) – Srednji istok i Azija.

    - Najotrovnije morske zmije su: Hydrophis belcheri i Enhydrina schistos.,
    - Treba svakako pomenuti i Kraljevsku kobru (Ophiophagus hannah) ciji otrov nije toliko toksican, ali je kolicina koju ubrizga u jednom ujedu takva da je jedina u stanju
    da ubije cak i slona.

    Zmije od kojih godisnje najvise ljudi strada?

    Opasne zmije i one od kojih strada najveci broj ljudi tokom godine su dve stvari. U igri je dosta faktora. Ako zmija zivi u nenaseljenim krajevima onda i nema veci broj ujedenih. Nema pozudanih podataka o ovome, jer se nekada radi o nedostupnim krajevima, ali je sigurno da najveci broj ljudi strada tamo gde je populacija i ljudi i zmija velika. Vazno je i koliko je zmija agresivna tj. da li se “rado” brani ujedom ili ce pre pobeci, da li zalazi u ljudska naselja i tamo gde su ljudi aktivni, kakav je otrov razvila, koliku kolicinu otrova moze da ubrizga u jednom ujedu, da li ujeda jednom ili vise puta uzastopce, kao i koliko je razvijena zdravstvena zastita i prva pomoc u tom delu sveta. Ako se ovi faktori uzmu u obzir onda su to sledece:
    - U Africi: Egipatska kobra, Saw-scaled Viper, Puff adder;
    - U Aziji: Russell’s Viper i Indijska kobra;
    - U Severnoj Americi: Rattlesnakes kao sto su Eastern and Western Diamondbacks;

    U celom svetu najvise ljudi godisnje strada pre svega u Aziji i to od Russell’s Viper i Indijske kobre.
    www.helpanimals.org.rs

  2. #2
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zanimljivosti o zmijama

    Sve price o zmijama od preko 10m su pod velikim znakom pitanja. Nema stoprocentno tacnih dokaza ni o zmiji od 10m, koliko se meni cini. Sve je to zasnovano na bazi poverenja u osobe koje su navodno pronasle te zmije. Na internetu se mogu naci podaci na raznim sajtovima, o zmijama od 14-15m, ali su sve to izmisljotine. Internet trpi sve i svasta, nema tu cenzure informacija, pa ja sad mogu da napravim sajt o poskocima, npr, i napisem da je najveci vidjen bio dugacak 2m, iako to nije istina. Ali ce ljudi koji to procitaju u to i poverovati.

    U svakoj strucnijoj literaturi o zmijama, moze da se nadje podatak da su takve price uglavnom izmisljotina. A literatura ima vecu vrednost od interneta, u ovom slucaju, jer je pisu mnogo veci strucnjaci. Svi bi mi voleli da postoje zmije od 15 m, cudoviste iz Lok Nesa, ili posteni politicari, ali, eto,
    ne postoje U prirodi u poslednjih 50 godina, prakticno, nije vidjena zmija preko 7m, a i to je retkost.

    Nisam siguran ni da je Echis carinata medju prvih 10 po jacini otrova. Ovo je svakako jedna od dve najvece ubice medju zmijama, ali nisam siguran da joj je otrov medju prvih 10, po jacini. Koliko ja znam, potporodica Crotalinae ima jace otrove od potporodice Viperinae, generalno gledano.

    U sv. slucaju, sve su to jako opasne zmije. Mislim da je piton ili anakonda od 4m vec u stanju da ubije coveka, a o ovim otrovnicama da i ne pricam.

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Odg: Zanimljivosti o zmijama

    Hvala Nenade na odgovoru, znao sam da na tebe mogu racunati
    I ja mislim da je tesko naci zmiju duzu od 10m. Kao sto rekoh treba sa rezervom uzeti ko je merio, kako. To su vam ko lovacke/pecaroske price.

    E sad, par sitnica me zanima o gore navedenom.

    - Koliko je bila teska i dugacka najduza registrovana (ne bajke) Anakonda? Kad je nadjena i gde? Da li je ona isto iz familije Boidae, cini mi se da jeste?

    - Koji je naziv na engleskom, ako ne na srpskom za Notechis ater, kao i ove dve morske zmije: Hydrophis belcheri i Enhydrina schistos.
    Iz kojih su familija?

    - Od koje zmije najvise strada ljudi u Juznoj Americi. Severna je Rattle snake, ali dole? Za Evropu predpostvljam da je to Vipera ammodytes – poskok, mada to nije toliko izrazeno?


    Hvala!
    www.helpanimals.org.rs

  4. #4
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zanimljivosti o zmijama

    Anakonda je iz porodice Boidae, potporodica Boinae, rod Eunectes. Ne znam najvecu tezinu, ali provericu, pa ti javljam.
    Notechis ater i Notechis scutatus, su dve vrste australijskih tigar zmija. One su izuzetno otrovne i opasne. Hidrofis kog si pomenuo se zove belcherova morska zmija. A za ovu drugu, Enhydrinu, ne znam narodni naziv. Inace, ove dve zmije, kao i tigar zmije su Elapidae, potporodica Hydrophinae.

    U J. Americi ljudi najvise stradaju od kopljarke - Botrops atrox, ona je viperida, iz potporodice Crotalinae, kao i zvecarke. Ima uzasan otrov, koji i ako ne ubije coveka ostavlja gadne posledice. Ceste su amputacije udova zbog njenog ujeda.
    Tu je i bushmaster - Lachesis muta, i jos par vrsta Lachesisa, koje su jako opasne, i izmedju ostalog, najvece viperide, porastu i do 3m. Ali, one nisu toliko ceste i obicno zive duboko u dzungli.

    U Evropi godisnje strada manje od 10 ljudi od zmija. Pretpostavljam da je u pitanju poskok, jer sharka nema bas jak otrov koji je opasan po zivot, sto manje-vise vazi i za ostale evropske viperide. Ali, tu je jos par vrsta iz Grcke, koje su otrovnije od poskoka, mada ne znam da li ubijaju ljude i koliko cesto, u Grckoj.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •