Strana 3 od 10 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 41 do 60 od 188

Tema: Ridja veverica

  1. #41

    Uobičajeno Siva vjeverica- Sciurus carolinensis, Sciurus vulgaris - crvena vjeverica

    Naime, posljednjih desetljeća pojavila se velika prijetnja crvenoj vjeverici, a riječ je o sivoj vjeverici Sciurus carolinensis koja potječe iz Sjeverne Amerike. Uvežena je u Europu, a prvi put u Englesku krajem prošlog stoljeća. Posljednjih pedeset godina siva vjeverica se je nevjerojatno proširila na području Velike Britanije dok je crvena vjeverica postala sve rjeđa te je gotovo u potpunosti nestala s tog područja. Danas se još može pronaći u Škotskoj i ponekim otocima.

    Kako razlikovati crvenu od sive vjeverice?
    Sive vjeverice ljeti često zadobiju svjetlo smeđkasto-crvenkastu nijansu, posebno na leđima i bokovima i tko nema iskustva, lako ih može zamijeniti.
    Rep crvene vjeverice je uvijek jednolično obojen (svjetlije ili tamnije) dok se u repu sive vjeverice mogu pronaći bijeli čuperci. Nadalje, za zimskih mjeseci crvene vjeverice imaju dlakave čuperke na vrhovima uški koje sive vjeverice nemaju nikada.

    Siva vjeverica-Sciurus carolinensis



    Crvena vjeverica-Sciurus vulgaris



  2. #42
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Vidim da ce Chip i Dejl proterati naseg Cipiripija
    Definitivno jedna od najsimpaticnijih zivotinja!

  3. #43

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Crvena vjeverica (latinski: Sciurus vulgaris) je jedina europska autohtona vrsta iz porodica Sciuridae, a kroz mnoga stoljeća je bila i jedina vrsta na starom kontinentu. Upravo zbog toga je uvijek nosila naziv samo "vjeverica", bez bojazni da bi se mogla zamijeniti s bilo kojom drugom vrstom vjeverica (ima ih oko 200) koliko ih ima na Zemlji. No, posljednjih godina, zoolozi su je počeli zvati crvena vjeverica. Neke žive na drveću, dok druge u podzemnim jazbinama. Podzemne vjeverice poste nekoliko dana zimi.

    Obilježja vjeverice;
    Rasprostranjenost: Europa, osim Islanda i sredozemnih otoka.

    Životni prostor: stare bjelogorične, crnogorične i miješane šume. parkovi, vrtovi; u Alpama do visine 2000m.

    Obilježja: odozgo- crvenosmeđa poput lisice, katkada crna (osobito planinska), odozdo- bijela; oči i uske velike (zimi s čupercima dlaka na vrhovima uski); rep dug, kitnjast.

    Način života: spretno i brzo se penje i skače, po deblima i glavom nadolje; daleko skače; veliko, loptasto gnijezdo od grančica i mahovine gradi u krošnjama, dupljama; ne spava pravi zimski san; sprema zalihe hrane.

    Parenje: I—VII. koti 2-5 puta po 3-7 mladih (II-VIII).

    Glasanje: coktanje. Prehrana: sjemenke četinjača, razni plodovi, orasi, lješnjaci, gljive, kora,. kukci, ptičja jaja, mlade ptice.



  4. #44
    Ljubitelj egzotičnih životinja Lady A.'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    296

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    To ja tebi objasnjavam sve vreme, mi (Svarog, ja i ne znam nikog vise sa foruma) imamo SIVE veverice, a ne crvene kako vecina misli.

  5. #45
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Zasto se onda tema zove ridje veverice?

  6. #46

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Citat Prvobitno napisao nenad
    Zasto se onda tema zove ridje veverice?
    E upravo tako!
    Naziva se ridja jer im je krzno boje lisice. A ta njihova boja nije stalna, krzno im se mijenja kroz godisnja doba i to toliko da je drasticna razlika.

    To ja tebi objasnjavam sve vreme, mi (Svarog, ja i ne znam nikog vise sa foruma) imamo SIVE veverice, a ne crvene kako vecina misli.
    Vi imate nase crvene sumske vjeverice (Sciurus vulgaris). One nisu poznate pod imenom Sive, nego crvene.
    Sive (Sciurus carolinensis) su druga vrsta, koja po boji krzna nikako ne odgovara vasim vjevericama.
    A sad mi opet nije jasno na koje ti vjeverice mislis kad pises da su Sive?

    I opet se pitanje ponavlja; Da li vase vjeverice imaju cuperke na usima?...po tome cemo najbolje znati

  7. #47

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Citat Prvobitno napisao dea111
    I opet se pitanje ponavlja; Da li vase vjeverice imaju cuperke na usima?...po tome cemo najbolje znati
    Da moja ih je dobila ovih dana, i jako je simpatična sa čupercima
    Простор између ничега!

  8. #48

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Ma znala sam da je rijec o crvenoj vjeverici Sciurus vulgaris, koja zivi na ovim podrucjima i kod nas jos nije ugrozena od strane sive vjeverice.

  9. #49

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Svarog, mogao si nam predstaviti svoju vjevericu u novom ruhu...bar s jednom slikom.

    Da li je tvoja vjeverica dobila nove boje? Je li se krzno promjenilo?
    Nesto mislim da bi sad trebala biti svjetlija, ili se varam?

    Pisi nam kakve su promjene

  10. #50

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Evo jednog primjera kako izgleda crvena vjeverica Sciurus vulgaris, u crnoj verziji.


  11. #51

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Vec sam pregledala sve filmice na youtube o vjevericama.

    Evo par filmica s crvenim vjevericama, Red Squirrel







    A ovako crvena vjeverica mlati sivu...hehe




    Evo i par sa sivom vjevericom, Grey squirrel





    Evo jedan funny video s vjevericom koja se pretvara da je mrtva



    Jedan filmic da vidite kako to izgleda kad se siva vjeverica napije



  12. #52
    Ljubitelj egzotičnih životinja Lady A.'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    296

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Pa ne znam, mozda se onda neko nalupetao na onom sajtu za koji sam ti rekla, al koja je onda ona prelepa bas vatreno crvena veverica sa sajta zivotinjsko carstvo?? Definitivno nije ova koju mi imamo,a crvene je boje... Cudno, al moja nema nikakve cuperke... Nije mi vise nista jasno...

  13. #53
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Pa, ocigledno da mogu da variraju u bojama. Video sam slike sivih, crvenih i evo gore slika crne Sciurus vulgaris. Ako je Svarogova iz istog legla, a
    ima cuperke, onda je to sto ti imas Sciurus vulgaris.

  14. #54

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Citat Prvobitno napisao nenad
    Pa, ocigledno da mogu da variraju u bojama. Video sam slike sivih, crvenih i evo gore slika crne Sciurus vulgaris. Ako je Svarogova iz istog legla, a
    ima cuperke, onda je to sto ti imas Sciurus vulgaris.
    Tocno, tocno!

    Crvene vjeverice imaju velik raspon boja. A ponekad sve zavisi kako ispadne na slici.
    Evo npr, kao i mi ljudi. Na jednoj slici ispadnemo super, a na drugoj kao pokisle kokosi

    Na netu imas i retusiranih slika...i to nista nije mjerilo.
    Ja sam pronasla jednu preljepu sliku crvene vjeverice, za koju sam sigurna da je dobro obradjena.

  15. #55

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Tree squirrels

    Red Squirrel;

    Kingdom: Animalia

    Phylum: Chordata

    Class: Mammalia

    Order: Rodentia

    Family: Sciuridae

    Genus: Sciurus

    Subgenus: Sciurus

    Species: S. vulgaris
    Binomial name; Sciurus vulgaris







    Gray squirrl
    Domain: Eukarya

    Kingdom: Animalia

    Phylum: Chordata

    Class: Mammalia

    Order: Rodentia

    Family: Sciuridae

    Genus: Sciurus

    Subgenus: Sciurus

    Species: S. carolinensis
    Binomial name; Sciurus carolinensis









    Slike pozajmljene sa sajta: http://www.wildaboutbritain.co.uk/ga...hp?i=30070&c=6 (prilikom pozajmljivanja teksta ili slika obavezno navesti adresu sa koje su skinuti i ko je autor)

  16. #56
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Meni bi bilo zao da cuvam vevericu u kavezu. Njima bas treba dosta prostora. Stalno se prebacuju sa drveta na drvo, i stvaro im treba mnoogo
    prostora.

  17. #57

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Imat ce cijelu kucu na raspolaganju. A ici ce i samnom van.

    Jedan covijek mi je, ljetos, ispricao kako je imao dvije sumske vjeverice. Nasao ih je jako malene. Ispale su iz gnijezda.
    One nisu imale kavez, nego su bile slobodne da setaju po kuci. Kad bi negdje putovali, vjeverice bi same usle u auto.
    Kad bi izlazili van, vjeverice bi se smjestile negdje u đepu kosulje, majice, hlaca, ili na vrhu ramena.
    Znao je ici u sumu u vikendicu i one bi malo prosetale po drvecu i vratile se nazad na rame.

    I ja bih isto tako postupila s njima. Dala bih im svu slobodu.

    Sigurna sam da ce im, ili joj biti jako dobro samnom!


  18. #58
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    To je ok. Ali ja sam primetio da ove ridje veverice stalno obelezavaju teritoriju, odnosno stalno vrse malu nuzdu To mi se nikako ne svidja. Kad
    sam bio kod druga i kad su pocele da mi se penju po glavi, on me je upozorio na to. Bas mi nije bilo sve jedno. A druga stvar je namestaj, recimo.
    Da li one grickaju namestaj, jer sam davno cuo od ljudi koji su ih cuvali da to moze da se desi?

  19. #59

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Ja sam cula raznorazne price od ljudi koji su ih imali. Velik broj ljudi mi je reklo da nije imalo problema sa svojim vjevericama. Nisu unistavale namjestaj, niti bilo sta drugo od kucnih stvari.
    Neki kazu da su naucili vjeverice da obavljaju nuzdu u kavezu.
    Uvjerena sam da je sve moguce ako ih znas nauciti kako, i to odmah od malena.

    Tek nedavno sam cula od Lady da je njena vjeverica sklona grickanju kablova.
    Pa se ti sad misli...

    Vjerujem da je svaka jedinka drukcija, bas kao i ljudi...sto ljudi, sto cudi

  20. #60

    Uobičajeno Odg: Ridja veverica

    Lady A., kako su tvoje vjeverice? Kako se slazu? Sta si sad dobila? Muzjaka ili zenku?
    Da li i tvoje obiljezavaju teritorij? I koliko se to osjeti?

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •