Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 41 do 60 od 74

Tema: Oko grejanja terarijuma?

  1. #41

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    "Ovo što si ti pisao žarko je istina verovatno, ali većina ljudi u svetu koristi baš kabl grejače...jedino se za dnevne guštere koriste sijalice zbog svetla i zato što se sunčaju...ja grejem kablovima i nemam problema uopšte..."
    radi kako god i kako mislis...
    vecina ljudi u svetu cuva zivotinje i to cuvanje ladno moze da se podvede pod neglekt ...tj mucenje kako god ga prevodis...ako neka stvarne treba da se radi onda ne treba da se radi.
    ja ti kazem sta pisu ljudi koji su ekspreti i lideri u ovom polju i nema razloga ne raditi tako ko sto se kaze..jer je to pravi nacin.
    i onako nema mnogo sto traze i zahtevaju redno je da se to odradi kako treba....

    @kimo zvucis ko likovi koji mi kazu ..pa ja kad hranim iguanu macijom hranom one mnogo brzo raste....da li je ono sto vidis golim ocima pravo stanje ili iza tog ima neke konsekvence koje se manifestuju na duze staze....?!
    sijalica ne grejac ako uslovi nisu drasticni i sitacija nije po principu daj sta das....

    za t hit ped je dobra svar na bok..nikako ispod.
    a grejaci po receptu ala miljan su super za bube....svaroze i ti se slazes

  2. #42
    Ljubitelj egzotičnih životinja Filip'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2007
    Postova
    246

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    Bravo Zare, zanimljivo i informativno. Citao sam da ljudi savetuju da se ibegavaju te stene koje greju a uopste mi se ni ne svidjaju i sav taj vestacki materijal, ukljucujuci vestacke biljke, stene, grane, ne znam zasto uopste ljudi to stavljaju u terarijum. Kada sam na jednom forumu pitao koju podlogu da stavim gekonima, bilo je odgovora od tolet papira do podnih plocica! Mozete li zamisliti, mozda da zovnem keramicara da mi napravi podne plocice za gekona...fuj...ali dobro, oni igleda ne zele da idu ni par koraka u prirodu pa da pokupe neki materijal, pa sve uzimaju vestacko.
    Nego, da se vratim na grejanje. Dobro, ja imam centralno grejanje zimi, ali se gasi nocu, tako da temperatura zna da padne i oko 16C a i manje, sta tad da radim i kako da grejem gekona npr. jer mislim da nije normalno da greje sijalica celu noc. Htio sam da stavim malu infracrvenu lampu, ali najmanje koje sam nalazio su od 150W. Kakvi su to keramicki grejaci? Ili mozda da ga ostavim na 16, ali posto bi trebalo da budu aktivni nocu ne verujem da ce mu prijati...
    Pozzzz
    Filip

  3. #43
    Ljubitelj egzotičnih životinja jana'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Postova
    174

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    Koliko ja znam, nije baš preporučljivo 16, a ni 18 koliko je kod mene bilo jutros.. Noćna treba da je oko 20. A ako je blago ugrejem odozdo 1/2 terarijuma, stvarno ne znam koliko bi moglo da naškodi a da ne pričam kako oni nikada nisu na čistom staklu, već imaju supstrat i gotovo da su uvek na nekom od kamena.

  4. #44

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    zavisi za koju zivotinju 17-18 C ja pustam da bude u sobi...
    na toliko mi agame padaju u brumaciju a leopardi se smire..i posle svi lepo mogu da izvuku trudnocu....
    filip@ pitaj gorana de kupuje sijalice od 15 i 25W obicne crvene nisu infracrevene vec staklo obojeno...to isto pali jedino ako tebi smeta....
    ako je frka za temp onda neki grejac ali bih ga pre stavio bocno nego ispod

  5. #45
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    Interesuje me samo gde si to pročitao, da nam ovde navedeš i citiraš ako nije problem, a na Melisinoj strani možeš više pročitati o mišljenjima raznih stručnih ljudi...evo linka

    http://www.anapsid.org/hotrock.html

    Inače tu ćeš naći ovaj pasus:

    "More precisely, know the natural habits of the species you keep. Reptiles utilize heat in different ways. While there are some similarities, how a species utilizes heat sources in its environment should be mimicked in captivity through the use of appropriate types of heat sources.

    Reptiles absorb and lose heat in three different ways: radiation, convection, and conduction. Radiation is the heat that hits the body directly from an overhead heat source. Convection is the heat reflected or bounced from other surfaces. Conduction is soaking up heat from a surface contact. In reptilian terms, this means they get radiation from exposure to the sun or their basking light, convected heat that is bounced off surfaces like the outside wall and patio when the reptile is housed outside, or from some enclosure and furnishings surfaces inside their outdoor or indoor enclosure. Conducted heat is the heat they get from laying on a heated surface.

    Heat sources in captivity can be a light bulb used to provide white light and heat or one that produces dim light and heat; an infrared bulb producing both dim light and heat; a ceramic heating element; an infrared panel; a human heating pad; a farrowing pad; central heating heating the entire building the reptile is housed in; a space heater heating only the room the reptile is housed in; and/or agricultural or plumbers flexible heat tape. Depending on the species and where you live (which affects the ambient room air temperature of the rooms the reptiles are kept in), you may need to use one or more of these heat sources to attain and maintain the temperatures your species require in the way the species requires it."

    E pa tu ti lepo piše da imaš 3 načina grejanja kod svih reptila i naravno određene vrste zahtevaju određen način zagrevanja, tj. treba da im se kopira grejanje kakvo je i u prirodnom staništu...ako čak to i ne uradiš ako oni dobijaju normalnu količinu toplote i mogu da se zagreju koliko im treba onda nema problema oko načina grejanja. Jedini problem koji može isplivati od ne adekvatnog grejanja je opekotina, do koje dolazi ako je grejač prejak i preblizu životinji, sve osim toga je nemoguće...
    A konkretno je reč o leopard gekonima, koji se greju na način da od toplih predmeta preuzimaju toplotu, tj. absorbuju, tako da je njima najprirodnije omogućiti kabl grejač, a naravno da im je potreban kao i svakoj životinji dnevni ciklus, tj. svetlost, ne mora da bude intenzivna, ali da je prostorija osvetljena danju i zamračena noću...

  6. #46

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    ne mogu da cititram jer me mrzi, niti me zanima da trazim ..a drugo ti ne zelis da naucis nesto, tako da citiranje nece ppomoci nego ce produziti besmislenu raspravu ...
    ako lepo citas sta sam napisao onda ces razumeti..samo citaj postove ...
    grejaci ko pomocno srectvo ok ...glavni izvort toplote ne....a kad kazem grejac mislim toplota da dolazi iz zemlje kamena isl ....najbolje je preko sijalice nalik suncu...


    problematika toplote ne da je apsolvirana nego je i svarena za idiote u svim bolje koncipiranim knjigama o iguanama ..

    u knjigama sve pise e sad sto su skupe i sto ih je tesko nabaviti ...
    dobra literatura je gral ko sto je lichianus vrh teraristike (bar za mene ),zato svkao treba da bar 1/3 sto ulozi u zivotinje ulozi u kupoivinu i nabavku literature ...
    pisem ovo za dobrobit onih koji su manje upuceni a ti bi valjda trebalo da znas jer je to bukvar teraristike.
    ako ti imas gustere koje drzis na grejacu ne znaci da ne znas bolje ....niti treba da se osecas prozvanim!!
    ja imama gustere koji nemaju ni jedan direktan izvor toplote ,moj izbor...ali znam bolje i znam sta treba....
    svi radimo kako nam odgovara i malo intuicija i malo kratimo coskove ali je jako bitno da kad neko pita dobije najadekvatniji moguci odgovor.
    zato sam ja namrzeo neke likove :jer na pitanje kako se cuva iguana ?
    lako brate u sobi i samo jede salatu i spanac....
    tako nesmemo ovde da se ponasamo ...

  7. #47
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    Nije tačno da neću da naučim nego ti kažem samo šta piše, amda si i ti možda mislio isto...uglavnom nema tu besmislene rasprave, ali ok...neću više komentarisati

  8. #48

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    pa izvuko si iz konteksta to je naslov hot rok...
    a ne na koji nacin reptili primaju tem i dizu svoj bazalni metabolizam....

  9. #49
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    Pazi, sada se neki likovi osecaju prozvano...obrati paznju!

  10. #50
    Ljubitelj egzotičnih životinja Filip'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2007
    Postova
    246

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    Ko se svadja taj se voli

  11. #51
    Ljubitelj egzotičnih životinja Srks'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Novi Beograd
    Postova
    317

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    Dosta vise ajde da ne upropascujemo temu. Ovde smo da se druzimo i pomazemo a ne da se svadjamo.

  12. #52
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Ig0r'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    537

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    Ko se svadja?
    I'm da Supavizza,
    Can I get a Taxi numba?

  13. #53
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    Ako na mene mislite nisam se osetio prozvanim...treba diskutovati ovakve teme, jer su one bitne, ali ne na ovaj način...tj. treba da se obrati pažnja na pisanje...

  14. #54
    Ljubitelj egzotičnih životinja Srks'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Novi Beograd
    Postova
    317

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    Dada treba praviti arguement ili kako vec debate ali na pristojan nacin. A mozda bi trebale te zadnje 2-3 poruke da se preprave.

  15. #55

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    bluie@
    sta sam napisao pa se neko oseca prozvanim?nisam te ukapirao?
    tema je malo skrenula sa problema "kako da se greju gusteri preko noci kad dodje hkadno vreme " na ovo sto sam ja pisao ali i to je deo problematike.

    @ kimo
    nisma imao nameru da te uvredim ili prozivam, i mislim da sam lepo napisao sve...kako ce ko da cuva i greje to nikog ne treba da zanima ....niti se ja bunim za to

    ja samo ne bih voleo da drugi ljudi dobijaju pogresne informacije....odnosno netacne u ovom slucaju.
    samo zelim da naglasim koliko je vazno da guster dobija preko dana toplotu suncanjem na basking spotu...a ne preko grejaca.
    jer mnogi ljudi cuvaju iguane na peckama i to je totalno pogresno i lose po zdravlje iguane....a iz ovih tekstova bi moglo da se izvuce zakljucak da to moze....
    nadma se da me svi kapiraju sta zelim da kazem a ja se izvinjavam svima ako sam nekom brknuo u oko.ali meni su ovo jako bitne stvari


  16. #56
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    Sad i ja moram da se umesam kako mislis da guster mora preko dana da dobija toplotu od sij. na basking spotu? To se odnosi samo na dnevne gustere. Nocni uglavnom ne izlaze preko dana da se suncaju. A ni crepuscularni najcesce, nego skupljaju toplotu sa kamenja, asfalta ili nekog predmeta.

  17. #57
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    Citat Prvobitno napisao nenad
    Sad i ja moram da se umesam kako mislis da guster mora preko dana da dobija toplotu od sij. na basking spotu? To se odnosi samo na dnevne gustere. Nocni uglavnom ne izlaze preko dana da se suncaju. A ni crepuscularni najcesce, nego skupljaju toplotu sa kamenja, asfalta ili nekog predmeta.
    Upravo sam ja ovo hteo da objasniml, a to i piše u onom citiranom tekstu...naravno da nećeš iguanu ili agamu da greješ kabl grejačem...a ova tema je bila o leopard gekonima i 99% hobista, uzgajivača i eksperata ili kako god, drži ih na kabl grejačima...nema šanse da su svi pogrešili sem 1% koji ih graju sijalicom, zar ne?

    Ja se nisam osetio prozvanim, ali ono za "problematika toplote ne da je apsolvirana nego je i svarena za idiote u svim bolje koncipiranim knjigama o iguanama .." ne treba da se nalazi u ovakvim temama, jer se knjige ne pišu za idiote...a i ako je nešto napisano 100 puta ne znači da je za idiote nego da je važno verovatno...uglavnom se slažem sa tobom i treba grejati kako kome odgovara, ali ne treba pričati da je pogrešno ako ga greješ kabl grejačem, jer to nije tačno, a nije ni pogrešno grejati ih sijalicom, oni ako neće na svetlo onda će posle gašenja da dođu do kamena koji je bio ispod sijalice i tu će se ugrejati...

  18. #58
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    Kapiram i ja da smo skrenuli sa teme, ali mislim da u svakoj temi ima ovakav jedan deo gde diskusija predje u malo ruzniji oblik, ma ko da je "autor"
    Citat Prvobitno napisao zarko
    zato sam ja namrzeo neke likove :jer na pitanje kako se cuva iguana ?
    lako brate u sobi i samo jede salatu i spanac....
    tako nesmemo ovde da se ponasamo ...
    Konkretno zbog ovih reci sam morao da prokomentarisem.Ranije smo raspravljali na tu temu gde sam ja imao stav da nije tesko gajiti iguanu. Naravno,nisam nikad rekao ovo sto si napisao, ali kapiram da je i to karikiranje...
    Zbog toga sam se i osetio prozvanim, a i bez obzira na to, ta tvoja recenica vredja bilo koga ko misli da iguane nisu teske za odrzavanje, tj ne deli misljenje sa tobom.
    Nije mi cilj da se svadjam, ali neka granica mora da postoji...
    Eto,ispricasmo se...
    Pozdrav svima!

  19. #59
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    Lepo se tema primirila na kraju, drago mi je zbog toga. Bluie je jako lepo napisao, ove teme ne čitaju samo direktni učesnici nego se na njih upućuju i svi novi članovi koji se interesuju. Evo i jedan podatak, na svakog člana koji neku temu pročitaju dolaze skoro 3 gosta. Tako da je broj ljudi koji dobijaju informacije ovim putem prilično veliki. Na njih bi trebalo misliti svako put kada se neka informacija napiše .
    Potpis u pripremi!

  20. #60
    Ljubitelj egzotičnih životinja Bluie'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    486
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Oko grejanja terarijuma?

    Ma da, sve je cool
    @Geni: Sto se mene tice, mozes slobodno da izbrises ceo offtopic...da ne kvarimo temu. Bilo je neophodno reci, ali je totalno nepotrebno ovde...pozz

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •