Strana 4 od 13 PrvaPrva ... 23456 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 61 do 80 od 251

Tema: Zmije Srbije

  1. #61
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Prugasti smuk (Elaphe quatuorlineata):







    www.helpanimals.org.rs

  2. #62
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    E, pa nije te bilo odavno... Jesi jos u Africi?

    Inace, Dolichophis caspius je zvanicno duza zmija, odnosno moze da poraste vise od quatuorlineate, ali je quatuorlineata krupnija, odnosno deblja.
    Posebno je interesanta promena boje mladunca u boje odraslog primerka. Zmije najcesce kako rastu postaju sve tamnije, zbog lucenja melanina,
    koji cesto prekriva share koje je zmija imala dok je bila mlada. Kod ove zmije je proces obrnut, odnosno odrasli primerci dobijaju svetliju, zutu boju,
    a prstenovi se pretvaraju u cetri tamne pruge, po kojima je i dobila ime.

  3. #63
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Ehej, slucajno sam naleteo na sajt nekih ljudi koji su imali dosta iskustva u cuvanju evropskih vrsta. Evo linkova sa najosnovnijim informacijama:

    Dolichophis caspius
    http://www.reptilia.dk/Krybdyr_vi_ha...bercaspius.htm

    Hierophis gemonensis
    http://www.reptilia.dk/Krybdyr_vi_ha...erlaurenti.htm

    Platyceps najadum
    http://www.reptilia.dk/Krybdyr_vi_ha...bernajadum.htm

    Elaphe quatuorlineata
    http://www.reptilia.dk/Krybdyr_vi_ha...uorlineata.htm

    Malpolon insignitus (ovo mi je zanimljiva prica kako je pronasao prvog Malpolona, obavezno procitajte!)
    http://www.reptilia.dk/Krybdyr_vi_ha...pessulanus.htm

    Zamenis longissimus
    http://www.reptilia.dk/Krybdyr_vi_ho...longissima.htm

    Zamenis situla
    http://www.reptilia.dk/Krybdyr_vi_ho...aphesitula.htm

    Natrix natrix
    http://www.reptilia.dk/Krybdyr_vi_ho...trixnatrix.htm

    Eto, pa koga zanima nek pogleda. Samo su im slike malo losije, pa se neke od ovih zmija stvarno lose vide. Ali, mi smo vec okacili sve njihove
    slike u ovoj temi

  4. #64
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Da, jos uvek sam u Africi i vracam se za manje od 2 nedelje. Nije me bilo, malo sam radio a i bio sam u White desert. Isao sam na jednu turu dzzipovima, obisao sam dve oaze, Crnu, belu pustinju, kristalnu planinu.... Mnogo je dobro bilo. Nesto neverovatno. Pazi bela pustinja. Krecnjacki kamen oblikovan milionima godina vetrom i suncem. Veliki broj spomenika. Onako nesto do sada nisam video.
    Na zalost nista nisam video od reptila. Ovde je vec pocela "zima" pa ih slabo ima. Ali zato su nas u kampu posetile pustinjske lisice. Dok smo pekli meso njih nekoliko je doslo na veceru . Pridju na dva metra. SUPER!


    www.helpanimals.org.rs

  5. #65

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    posto sam novi nadam se da mi necete zamjerit kaj cu dodat jednu zmiju koje nema ni u Srbiji ni u Hrvatskoj ali ima u BIH ovo sam kopirao sa neta

    Crna šarka (Vipera berus prester) je potpuno crna zmija. Ima vijugavu šaru koja se vidi pri određenom lomu svjetla. Naseljava planinska područja ali nešto niže nadmorske visine. Može se naći na Velikom i Malom polju na planini Igman.Crna šarka, pripada grupi najotrovnijih/opasnijih zmija na našim prostorima.
    Slike Slike

  6. #66
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Mnogo su lepse obojene sharke od ove. Mozes da se zeznes ako je uhvatis, jer podseca na colubridu. Inace, sharka nije bas toliko otrovna ni opasna,
    otrov joj je dosta slabiji od otrova poskoka, pa se cesto serum i ne prima prilikom ujeda sharke.
    Slobodno okaci i slike Hrvatskih zmija, nemam nista protiv, ima tu par vrsta kojih ovde nema.

  7. #67
    Novajlija
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Pozdrav svima,


    Nov sam na sajtu, našao sam vas dok sam guglajući pokušavao da identifikujem zmiju koju sam pre par godina video kada sam bio na odsluženju vojnog roka. Nisam uspeo, kao što ni ovde u ovoj temi nisam uspeo da nađem sličnu zmiju pa vas sve molim za pomoć pošto vidim da ovde ima baš dobrih poznavaoca zmija.

    Daću vam sve podatke koje imam o zmiji koju sam video:

    mesto: okolina sela Donje Brijanje (ne smejte se, tako se zove stvarno), kod Leskovca
    izgled staništa: obronak šume, tik uz brdo, početak livada, dosta žbunja i u neposrednoj blizini njiva
    boja: gornja polovina tamno siva, skoro crna, ka stomaku posvetljava u neku pepeljasto sivu
    šare: skoro da ih nema, samo svetlo žuta i vrlo tanka cik-cak šara (ništa slično onim debelim cik-cak šarama kao kod šarki nego bukvalno kao da je tankim flomasterom izvučena linija koja ide cik cak, boje recimo žutog pustinjskog peska, znači jako blaga žuta boja)

    To je ono čega se jasno sećam, kao kroz maglu mi se čini da je imala možda i svetlo naranžaste cik-cak šare, ali moguće da su bile samo malo jače obojene te žute, ne sećam se tačno.

    Znači gornja površina je 99% crna/tamno siva samo ima te tanke cik-cak šare.

    Dužinu nisam mogao da ocenim jer sam je video kako se zavlači iz žbuna pod moju opremu (znate već kako u vojsci negde u prirodi vojnici skinu sav "višak" opreme sa sebe) i nazad do žbuna posle mog skoka unazad (znam da nije baš hrabro, ali šta ću, iznenadlia me je), pa ni glavu nisam uspeo da joj vidim. Tako da za dužinu nisam siguran a debljina joj je bila (prečnik) negde 3-4 cm.

    Po ovim slikama najviše liči na Ribaricu (Natrix tessellata) koju prilažem, samo šare su joj se malo bolje videle, bile su tanje. Moguće da je malo drugačiji primerak te vrste, ali ipak vas molim da mi kažete ako možda po mom opisu pre mislite da je neka druga vrsta.

    I da, setih se još da se nije preterano brzo kretala.

    Hvala u svakom slučaju!
    Pozdrav!
    Poslednji izmenio Dušan NBG; 10.01.10. u 23:02.

  8. #68
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Pretpostavljam da je ribarica. Mogla bi da bude i smukulja (Coronella austriaca).

  9. #69
    Ljubitelj egzotičnih životinja ACO87'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Cacak
    Postova
    308

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    pa ribarice kad su dugo na suvom one dobiju tu sivu boju,bar sam ja na takve naletao.

  10. #70
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gordond'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    626

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Ako je kao ova na slici, onda je N.tessellata, ali s obzirom na opis stanista, pre ce biti da je Coronella austriaca.
    Da li te opravdava, my friend, to što su ti oči veće od mogućnosti? B.Dz.Stulic

  11. #71
    Član Oggy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    71

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Mislim da je suvisno da i ja pohvalim tekstove Kize i Nenada, stvarno ste "objasnili" Svaka cast, i za znanje i za trud...
    Ja imam samo jedno pitanje. Sta se radi u slucaju ujeda sarke/poskoka ako nije moguca klinicka pomoc? Sta se zapravo podrazumeva pod "prva pomoc"?

    Znam da cete biti u fazonu da vi ionako ne bi isli u bolnicu, al za nas, obicne smrtnike, koji bi otisli a nismo u prilici, sta je najbolje da se uradi (odmah posle ujeda i kasnije prilikom oporavljanja)?

    U nekoj temi ste pominjali da ne treba vezivati iznad mesta ujeda da ne bi ostalo osteceno tkivo tu, jel? Posto je ionako blag otrov pa bolje da se rasporedi, ne znam, mislim da je to neko napisao, Nenad verovatno...

    Znaci jasno vam je sta me zanima, dal treba isisati otrov, staviti nesto na ranu, sta posle itd...?

  12. #72
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Po mogućnosti iscediti otrov iz rane. To može da bude izvodljivo. Postoje i specijalne pumpice za isisavanje otrova iz rane. Onda lagano u bolnicu. Nije neka frka. Najbolje je otići u ambulantu u prvih 6 sati.

  13. #73
    Član Oggy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    71

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Aha, znacu u svakom slucaju ambulanta.. A ako nisam u mogucnosti da odem nadrljo sam?

  14. #74
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Jeste, imas vremena od 7 sata da ides do bolnice! Zato se ove nase otrovnice svrstavaju u poluotrovnice! Nema mesta odakle ne bi dosao do bolnice za max 7 sata, gde bi primio prvu pomoc, zato ne treba panika, strah ili zurnja da ne bi doslo do ubrzan rad srca!

  15. #75
    Ljubitelj egzotičnih životinja Vipera_Ammodytes'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Crna Gora, Podgorica
    Postova
    164

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    ova prva fotografija sto je kiza postavio, lici mi na glavu kraljevske kobre






    A moje pitanje glasi: Gdje se tacno mogu naci ti Leopard smukovi, jer mi djeluju prilicno lijepo, kao Kukuruzni smuk.. i kada su najaktivniji (godisnje doba, doba dana)? isto kao poskok recimo proljece ili..? Koliko je brz i da li ga je tesko pronaci i uhvatiti?

    hvala

  16. #76
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    U Makedoniji zivi leopardski smuk, nije toliko cest, ali nalazi se i to na utvrdjenim lokalitetima. Ja znam takav lokalitet i svake godine odlazem da idem tamo da ga bar fotografisem! Veoma su lepi i prosto ne mogu da verujem da jedna takva lepotica sa egzoticnim bojama zivi kod nas! Posto ove godine se pripremam da idem i na "Golem Grad" ostrvo na Prespanskom Jezeru, oticicu da potrazim i leoparda ! Ako ima dobrovoljaca za takvu avanturu ove godine bice mi zadovoljstvo da se dogovorimo i da zajedno idemo na takvu ekspediciju, ako ima zainteresovanih, naravno.

  17. #77
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dusan1992'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2009
    Lokacija
    Sabac
    Postova
    344

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Gledao sam dokumentarac o Golemom Gradu dok sam ziveo u MK i gledao snimak i nisam mogao da verujem da ima toliko poskoka, maltene na svakom koraku. Igore ispravi me ako gresim.
    Najsumnjicaviji covek na planeti sam ja...ako uopste postojim!

  18. #78
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Jeste, liči, ali nije, ujela me je, i nije mi ništa bilo Stvarno imaju velike glave. Slikao sam je na brdu između Petrovca i Buljarice. (Odgovaram na konstataciju da ima glavu kao kraljevska kobra )

    Leopard smuk nije baš česta zmija, ali može da se nađe. Ja sam u prirodi video samo 4 komada, i svi su bili na stazi koja počinje na kraju plaže Lučice, u Petrovcu, i ide do Buljarice. Znači, ideš tom stazom, prvih par stotina metara, u šumi oko staze, u kamenjaru, na drveću, itd. Nalazio sam ih u proleće. Na toj istoj stazi možeš da nađeš i najaduma, gemonensisa i quatouorlineatu, od zmija. Čuo sam da leopard smukova ima dosta i u Baru, ali ih tamo nisam tražio. Nisu brzi, i u principu, nisu teški za hvatanje nimalo.

  19. #79
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gordond'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    626

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Drugar ima jednog koga je dobio na poklon. Naravno da je wc, ali je dosta pitom. Izgleda mnogo opasnije nego sto jeste
    Da li te opravdava, my friend, to što su ti oči veće od mogućnosti? B.Dz.Stulic

  20. #80
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    To su jako mirne zmije u terarijumu. I prugasti, i leopard smuk. Šteta što ih kod nas nema iz odgoja.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •