Strana 5 od 13 PrvaPrva ... 34567 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 81 do 100 od 251

Tema: Zmije Srbije

  1. #81
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja gordond'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2008
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    626

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Sa leopard smukom se nisam sretao, ali drugar kaze da mu je mirniji i od getule i od kukuruznog iako je wc. E sad, ne znam da li su inace mirnije od ove dve navedene vrste ili je to samo kod njega tako.
    Da li te opravdava, my friend, to što su ti oči veće od mogućnosti? B.Dz.Stulic

  2. #82
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Citat Prvobitno napisao Dusan1992 Pogledaj post
    Gledao sam dokumentarac o Golemom Gradu dok sam ziveo u MK i gledao snimak i nisam mogao da verujem da ima toliko poskoka, maltene na svakom koraku. Igore ispravi me ako gresim.
    Jeste, u pravu si! Ono sto je karakteristicno za Golem Grad je to sto celokupna flora i fauna tamo je autenticna i autohtona, koja se nije mesala sa drugim jedinkama mnoooooooogo godina! Ta kolonija poskoka se vremenom izdvojila kao posebna podvrsta koja zivi samo tu. Za te poskoke moze da nesto kaze Djapo! Tamo sam video najveci poskok u mom zivotu. Nisam mogao da ga izvucem, jer kad sam bio tamo nisam imao opremu, i zato ne znam koliki je bio u duzini, ali moram reci da je bio enormno debeo (nije bilo zbog plena, jer sam video i rep). Drugo nesto sto mi je ostalo u secanju je to da sam video mnogo veliku zmiju, a rekao mi je profesor na fakultetu biologije da tamo nema smukove! Ono sto zelim je da sad idem tamo i fotografisem sve na sto naidjem!
    Inace Golem Grad je nenaseljeno ostrvo koje ima arheoloske vrednosti, a ljudi (po nekoliko u godinu dana) dolaze samo na jednom mestu gde ima mala crkvica koja je jako stara (ne znam koliko). Sve ostalo nije taknuto, ima puno mahovine, krinove, dvo foja i sve to izgleda kao scenografija sume jedne bajke! Ima puno kormorana, pelikana....dole kraj jezera ima jako puno teselate, cak mozete da vidite na nekim mestima kako se preplicu stotine zmija. Zato se zove jos "Zmijsko Ostrvo". Inace ostrvo je elipsastog oblika negde 1 km x 800m i posebna lepota je to sto si "gazda ostva" od momenta dolaska do momenta odlaska sa ostrva!

  3. #83
    Ljubitelj egzotičnih životinja Vipera_Ammodytes'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Crna Gora, Podgorica
    Postova
    164

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Citat Prvobitno napisao nenad Pogledaj post
    Jeste, liči, ali nije, ujela me je, i nije mi ništa bilo Stvarno imaju velike glave. Slikao sam je na brdu između Petrovca i Buljarice. (Odgovaram na konstataciju da ima glavu kao kraljevska kobra )

    Leopard smuk nije baš česta zmija, ali može da se nađe. Ja sam u prirodi video samo 4 komada, i svi su bili na stazi koja počinje na kraju plaže Lučice, u Petrovcu, i ide do Buljarice. Znači, ideš tom stazom, prvih par stotina metara, u šumi oko staze, u kamenjaru, na drveću, itd. Nalazio sam ih u proleće. Na toj istoj stazi možeš da nađeš i najaduma, gemonensisa i quatouorlineatu, od zmija. Čuo sam da leopard smukova ima dosta i u Baru, ali ih tamo nisam tražio. Nisu brzi, i u principu, nisu teški za hvatanje nimalo.
    hvala puno na detaljnim informacijama.. Ova zmija je pod "Must see" naredno proljece

  4. #84
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Nema na čemu. Srećno u lovu, ali najbolje je ne donositi te zmije kući, nego ih ostaviti u prirodi. Ionako su sve ređe

  5. #85
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Citat Prvobitno napisao nenad Pogledaj post
    Nema na čemu. Srećno u lovu, ali najbolje je ne donositi te zmije kući, nego ih ostaviti u prirodi. Ionako su sve ređe
    Tako je.....uhvatite je, fotografirajte i pustite, a fotke nosite kuci i naravno okacite ovde na forumu

  6. #86
    Ljubitelj egzotičnih životinja Vipera_Ammodytes'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Crna Gora, Podgorica
    Postova
    164

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    pa da.. ja to da fotografisem.. sjecate se da meni moji ne daju da drzim kuci zmiju, inace bi bila puna zmija i gustera

  7. #87
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Evo par sličica. Slikano početkom maja 2006. U pitanju je više primeraka, ali su svi istih dužina, i iste morfe. Prugastu morfu nisam nikad video uživo.












  8. #88
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    I još par...













    Na predzadnjoj slici se lepo vidi i stanište. Traži ih i na zemlji i na drveću.

  9. #89
    Ljubitelj egzotičnih životinja Chobi'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2008
    Lokacija
    Pozarevac
    Postova
    358

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Niko ih jos nije pokupio iz prirode i poceo da ih razmnozava??

  10. #90
    Član
    Datum registracije
    Nov 2008
    Lokacija
    Svuda pomalo
    Postova
    81

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Citat Prvobitno napisao Chobi Pogledaj post
    Niko ih jos nije pokupio iz prirode i poceo da ih razmnozava??
    Jeste, ali ne kod nas. Na sreću (i na žalost)

    Btw. odlične slike, zaista prelepa zmija, jedna od mojih omiljenih. Nekako mi kukuruzni smuk dođe kao plagijat kad vidim situlu.

  11. #91
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Pa i meni je situla lepša. Mogu da se nađu i inostranstvu, ali mislim da baš i nisu jeftine. Po meni, ovo je najlepša evropska zmija. Moguće da je ređa od drugih zmija zbog jarke boje. Tako je često na meti ljudi, koji je mešaju sa šarkom. U Crnoj Gori na moru nema šarki, ali ipak meštani kad vide situlu kažu da je to šarka, i često je ubijaju.

  12. #92
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Jeste skuplji su i dobijeni su cak i morfove! To ti je bre Bozja lepota!

  13. #93
    Ljubitelj egzotičnih životinja Vipera_Ammodytes'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Crna Gora, Podgorica
    Postova
    164

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    uh prelijepa zmija.. stvarno cudno da postoji ovakva zmija u CG, nisam to znao

  14. #94
    Član
    Datum registracije
    Nov 2008
    Lokacija
    Svuda pomalo
    Postova
    81

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Citat Prvobitno napisao nenad Pogledaj post
    Pa i meni je situla lepša. Mogu da se nađu i inostranstvu, ali mislim da baš i nisu jeftine. Po meni, ovo je najlepša evropska zmija. Moguće da je ređa od drugih zmija zbog jarke boje. Tako je često na meti ljudi, koji je mešaju sa šarkom. U Crnoj Gori na moru nema šarki, ali ipak meštani kad vide situlu kažu da je to šarka, i često je ubijaju.

    Potpuno se slažem, situla je isto moj br.1.

    U prilog ovoj temi (zmije srbije (i CG ), jedan od važnih razloga da se životinje NE uzimaju iz prirode (i ne ubijaju!) je i taj što i situla i prugasti smuk pokazuju trend pada populacije. Situla se, doduše, formalno drži kao stabilna, ali je pad broja jedinki primećen u Albaniji, dok je prugasti smuk i zvanično u padu.

    Inače, na mapi na adresi http://www.iucnredlist.org/apps/redl...444/0/rangemap se vidi da situla (teoretski, moooožda) može da se pronađe i na samom jugu Srbije, a nekako mi je najbolji kandidat za to baš dolina reke Pčinje u kojoj su pronađeni i šilac i prugasti smuk - kako bi to bila dobra vest!

    Što se cena tiče, baš na spominjanom reptilia.dk sajtu stoji stari oglas od pre par godina za situlu iz odgoja, cena 1000 danskih kruna (oko 135 EUR); verujem da se ništa bitno po pitanju vrednosti nije promenilo, ko ima sreće i naleti na neku situlu iz odgoja, neka bude spreman da izdvoji 150€ bar. Ja sam ih tu i tamo viđao po EU oglasima, koliko me sećanje služi, cene su bile baš tu oko 150€. Na USA sajtovima, cene su (valjda se dobro sećam) oko 350 USD, uglavnom WC, jer ipak je leopard smuk za njih egzotika.

    A na adresi http://www.kingsnake.com/leopardsnake/ mogu da se vide i pretpostavljeni i registrovani varijeteti, jer situla je ipak još uvek veoma retka u zarobljeništvu da bi moglo da se govori o morfovima. Mada, potencijal je tu, ali što se mene tiče, majka priroda je "sastavila" već dovoljno lepu zmiju da bi mi eventualni morfovi bili zanimljivi. Sam sajt nije previše zanimljiv, jer su uglavnom prikazani nepostojeći morfovi (analogija sa kukuruznim smukovima je napravljena), ali sadrži par korisnih informacija.

    P.S. Uhh, raspisah se u pogrešnoj temi, a dok se ne dokaže drugačije, situla nije SR zmija. Slobodno obrišite / premestite poruku, izvinjavam se.

  15. #95
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Iako je na mapi predstavljeno da nastanjuje sve ove oblasti, to ne mora ništa da znači. Jer je na mnogim mestima tako retka da je to sve zanemarljivo. Biolozi stalno idu u dolinu Pčinje i proučavaju njenu faunu. Nisu pronašli nikad tamo situlu, i koliko se sećam pričao sam pre nekog vremena sa nekim stručnjakom, koji mi je rekao da je praktično nemoguće da je tamo ima. Pretpostavljam da je u tim oblastima blizu doline Pčinje, gde je ima (koje su prikazane na mapi) izuzetno retka, ili je tamo više i nema.

    Što se tiče morfi, u prirodi postoje dve morfe, ova sa sedlima, i prugasta. Ja sam u literaturi nalazio da je zastupljenost ovih morfi 50:50, ali ne verujem nešto, jer s kim god da sam pričao, svi su nalazili samo ove sa sedlima.

  16. #96
    Član
    Datum registracije
    Nov 2008
    Lokacija
    Svuda pomalo
    Postova
    81

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Citat Prvobitno napisao nenad Pogledaj post
    Iako je na mapi predstavljeno da nastanjuje sve ove oblasti, to ne mora ništa da znači. Jer je na mnogim mestima tako retka da je to sve zanemarljivo. Biolozi stalno idu u dolinu Pčinje i proučavaju njenu faunu. Nisu pronašli nikad tamo situlu, i koliko se sećam pričao sam pre nekog vremena sa nekim stručnjakom, koji mi je rekao da je praktično nemoguće da je tamo ima. Pretpostavljam da je u tim oblastima blizu doline Pčinje, gde je ima (koje su prikazane na mapi) izuzetno retka, ili je tamo više i nema.

    Što se tiče morfi, u prirodi postoje dve morfe, ova sa sedlima, i prugasta. Ja sam u literaturi nalazio da je zastupljenost ovih morfi 50:50, ali ne verujem nešto, jer s kim god da sam pričao, svi su nalazili samo ove sa sedlima.
    Naravno, oblast je više informativna (ja ne verujem ni da je ima na potezu severne Makedonije, blizu Kosova, iako je ucrtana na mapi), stavio sam sliku više kao orijentir, pošto vidim da je bilo par postova u kojima je pokazano interesovanje za situlu, pa reko da dam malo podataka koji nisu bili na forumu (ili ih ja bar nisam video).

    Što se tiče Pčinje, skoro sigurno je nema, mnogo je to sve udaljeno od staništa gde uobičajeno živi, ali kao što sam i napisao - ja samo navijam da je nekako pronađu! Neka se nekako "dovuče" iz Makedonije! Nemojte zbog toga da me ubijete! Bilo bi super da baš situla bude 11 vrsta zmije Srbije!

    Za morfe si takođe u pravu, te prugaste sam ja isključivo viđao na herping izveštajima iz Grčke, a kao i ti, ne znam nikog ko je uspeo da je vidi u prirodi.

  17. #97
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Pa i ja navijam, naravno. Samo mnogo je lakše naći i situlu i najaduma i quatuorlineatu u CG na moru, nego u Pčinji.
    Poslednji izmenio nenad; 14.01.10. u 13:55.

  18. #98
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Igor Velevski'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Skopje
    Postova
    559

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Kad smo vec spomenuli situlu evo CB lepotice:



    Pogledajte koju lepu glavu ima:





    Poslednji izmenio Igor Velevski; 14.01.10. u 02:20.

  19. #99
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Rećiću vam samo da je u prirodi lepša
    Poslednji izmenio nenad; 14.01.10. u 14:20.

  20. #100
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Tema iseckana, dogovaranje o CG terenu možete videti ovde...
    http://www.teraristika.org/forum/sho...162#post110162

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •