Strana 9 od 13 PrvaPrva ... 7891011 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 161 do 180 od 251

Tema: Zmije Srbije

  1. #161
    Novajlija
    Datum registracije
    May 2011
    Lokacija
    Pancevo
    Postova
    2

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Хвала пуно ..

  2. #162
    Ljubitelj egzotičnih životinja Dragan Gacic'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    159

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Citat Prvobitno napisao dark2 Pogledaj post
    meni lici na onu vodenu(90% je ona) ne znam tacno naziv,ali kod nas postoje vodene belouska i ta druga. p.s. hvatao sam ih kao klinac UZASSSSS

    evo i naziva
    natrix tessellata

    ili narodski receno ribarica

  3. #163
    Član
    Datum registracije
    May 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    25

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije


  4. #164
    Član
    Datum registracije
    May 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    25

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Citat Prvobitno napisao Stenly Pogledaj post
    Vozim cesto bicikl na relacijama od nekih 50 do 100 km po drumu-asfaltu, i bas pre neki dan kada je bilo malo sunca, na putu sam sreo jedno 6-7 pregazenih zmija! Stalno srecem zmije na putu sve do novembra a pocnem negde od kraja februara kada je lepo vreme i od tada ih vec vidjam, opet na drumu verujte!
    E sada uglavnom smukove!

    Bas pre neki dan sto napisah, sretoh 7-8, nazalost sve pregazeno! Jedan smuk je sigurno bio do 1,2m, i bas debeo, ali isto pregazen!

    Jedino jednu zmijicu sam video koja je izlazila na put, ali sam je usmerio tockom da se vrati u travu, tj zemlju pored puta...

    Sreo sam i jednu, takodje malu zmiju, opet pregazenu, ali ne znam koja je vrsta!
    Zbog toga i pisem post!
    Glava joj je crna, a ona nekako siva i ima crne sarice! Izasla je na put, sa one strane gde ima nekog potoka ili recice, pa reko da nije neka sto zivi blizu vode, i tako...Uslikao sam je telefonom, pa dok ne prebacim sliku (nemam blutut-dok nabavim), eto bar jedan opis, mozda Vam pomogne! Dakle crna glava, sivo crevo i po njemu crne sare, toliko mogu da Vam docaram izgled...a zelim da znam koja je i da li je otrovnica?!

    I jedno pitanje? Jer su kod nas u Srbiji, samo Sarka, Poskok i Sragan otrovnice?
    Cesto na putu sretnem neke cudne za mene vrste koje ne lice na obicnog, da kazem sivog smuka, pa cesto pomislim da je neka otrovnica, ili gresim?

    Na smukove sam se navikao i to na sve velicine po drumu, i broj! Ponekad ih sretnem i po dve-tri na 3-4 metara na drumu, verovatno u vreme parenja, jer se to desava uvek ovako u Aprilu, Maju, posle ih ima, ali manje, ali opet ima...

    Toliko, nadam se da ste nesto shvatili, sta je pisac hteo da keze A gledam da postavim uskoro i sliku pomenute, koju je cak mozda i moja majka prepolovila prilikom okopavanja baste (mislim na istu vrstu zmije).

    Ove na drumu kada se pregaze, uglavnom stradaju na repu, glave su vrh, sve se vidi, ali se ne pomeraju, nastradale...
    Da bih podsetio, moram sam sebe da citiram.

    Dakle evo slike konacno iz telefona, dakle ovo je zmija koja se zove
    Ribarica
    KLIK na sliku da bi bila veca




    I jos nesto, kazu mi neki seljaci, da stalno vidjaju poskoke na primer, iznad grada po brdima i tako dalje, a da grad nije Loznica-Valjevo kako bese (gde se zna da ima Poskoka u Srbiji)!
    Na primer, jedan mi je rekao, da ih stalno vidja u selu (selo je u Sumadiji, blizu Kragujevca)!
    Ja ga bas pitao, kaze vidjam i on mi prosto kaze, imaju onaj rog kao da je na usni, kaze vidjam ih oko cesme neke...a selo je na 20km od Kragujevca!

    Ili jesu , ili ne zna da ih prepozna, mozda je neka druga
    Da li je to tacno, ili ih oni neznaju prepoznati
    Tako vozim bajk po Srbiji, pa pitam kad nekog sretenm i tako...ili grese ili se Poskok malo rasprostranio, mada ne verujem bas, pre su to smukovi...Tako se isto plase i ljudi u urbanim sredinama kada vide neku zmiju...

  5. #165
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Zmija na slici je belouska (Natrix natrix). Sto se tice poskoka, ima ih svuda po Srbiji, manje-vise. Evo ti tacna mapa rasprostiranja, pa baci pogled...
    http://www.iucnredlist.org/apps/redl...255/0/rangemap

  6. #166
    Član
    Datum registracije
    May 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    25

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Hvala Nenade na odgvoru
    A sta ce ona u basti,drugo pitanje

  7. #167
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    To se i one za nas pitaju, jer one su prve stigle Belouška najčešće živi u blizini vode, ali nekad se može naći i dosta dalje od nje.

  8. #168
    Novajlija Ifsilon'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    4

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Znam da je tema jako stara i ne bi htio nekoga naljutiti pa ako nije prikladno, slobodno obrišite moj post.

    Pročitao sam cijelu temu i jako mi se sviđa,ali sam vidio da nitko nije pisao o zmajuru (Malpolon insignitus) pa bi svojim člankom htio pridonjeti ovoj temi.

    Ovaj članak je pisan za jedan drugi forum,u Hrvatskoj.


    Kraljevstvo: Animalia
    Razred: Chordata
    Red: Squamata
    Porodica: Colubridae
    Podporodica: Psammophiinae
    Rod: Malpolon
    Vrsta: Malpolon Insignitus

    Naziv u narodu: zmajur,zrva,plavac,obični modraš,mrki smuk ili plavi gad

    Uvod:
    Do nedavno se mislilo da postoji jedna jedinstvena vrsta Malpolon monspesulanus koja nastanjuje sve europske zemlje mediterana i poneke zemlje sjeverne Afrike.Jedino na Malti nije zabilježena. Prema nekim novijim istraživanjima podjeljena je u dvije posebne vrste:
    Malpolon insignitus - vrsta koja nastanjuje jugozapadnu Aziju,zapadnu Afriku i jugoistočnu Europu (Hrvatska(obalni dio),Slovenija, Makedonia,BiH,Italija,Crna Gora,Grčka,Albanija,Turska i Bugarska)
    Malpolon monspesulanus - koja je rasprostranjena u južnoj Europi i na zapadu sjeverne Afrike

    Opis vrste:
    Zmajur je vitka i duga zmija koja ima jednobojna zelenkasta,maslinasto-zelena,sivkasto-zelena do crvenkasto-smeđa ili siva i plavičasta leđa i bokove. Trbušna strana je najčešće žučkasta sa tamnim pjegama. Mladi su često jednolike boje,ali mogu imati svijetle i tamne pjege koje se ponekad mogu zadržati i kod starijih primjeraka te vrste. Dužina tijela doseže maksimalno 240 cm,ali rijetko preko 200 cm. Odrasla jedinka može doseći masu od 3 kg.
    Zmajuri ispod kože,između oka i nosnice imaju veliku žlijezdu sa svake strane "njuške". Ta žlijezda proizvodi tekućinu koja se izlučuje kroz nosnicu i premazuje se preko tijela, naročito nakon presvlačenja kože. Služi i za obilježavanje teritorija.
    Ovo je zmija sa primitivnim otrovnim aparatom. Na stražnjem dijelu gornjovilične kosti (maxila) ima 2 užlijebljena otrovna zuba (stražnjožlije bozubica). Ti zubi su povezani sa Duvernoy - evom žlijezdom koja proizvodi otrov koji je prilično slab tako da nije opasna za čovjeka. Otrov izaziva ukočenost,utrnuće,otekline,bolove i ponekad povišenu temperaturu,a svi simptomi prolaze kroz par sati do najviše 2 dana.
    Broj ljusaka i pločica: Leđne ljuske su velike i užljebljene(17-19 (rijetko)). Ima 1 vršnu (rostrale),2 međunosne (internasalia),1 nosnu (nasale),2 pretčeone (praefrontalia),1 čeonu (frontale) koja je dugačka,uska i udubljena,2 nadočne (supraocularia) koje su izbočene i tvore greben kao obrve,2 zatiljne (parietalia),9 nadusnih (supralabialia),2 obrazne (loreale),1 predočna (praeoculare),2 zaočne (postocularia) i 2 sljepoočne pločice (temporalia)

    Stanište:

    Nastanjuje sunčana,suha,stjenovita područja sa rijetkim raslinjem.Preferira otvorena staništa sa grmljem i niskom vegetacijom.Živi i uz rubove šuma i obale rijeka. Nalazimo je samo na nižim nadmorskim visinama (do 500 m).

    Ponašanje:

    Diurnalna,terestrička,izvanredno brza i okretna zmija koja se čak navodi kao najbrža i najagresivnija zmija u Europi. Kada je ugrožena ili uznemirena dugo i glasno sikče kako bi upozorila prijetnju. Također može spljoštiti i napuhnuti prednji dio tjela i raširiti vrat kako bi izgledala veća.Kada je ulovljena agresivna je i grize.

    Prehrana:

    Ovo je zmija koja plijen ne čeka u zasjedi već ga aktivno lovi prvenstveno oslanjajući se na svoj izvrstan vid,a ubija ga otrovom.Hrani se gušterima,pticama,drugim zmijama i malim sisavcima čak do veličine mladog zeca,a zabilježen je i kanibalizam. Mužjaci se u vrijeme parenja ne hrane već plijen love isključivo za ženke. Mladi se hrane beskralješnjacima.

    Razmnožavanje:

    Ovo je jedina Europska vrsta iz ove porodice kod koje je uočena izražena teritorijalnost. U svibnju,u sezoni parenja,mužjaci započinju međusobne borbe nakon kojih pobjednici označavaju svoj teritorij izlučevinom iz nosnih žlijezda. Sezona parenja traje 4-6 tjedana. Mužjak zmajura udvara se tako da ulovi plijen i ponudi ga ženki. Ako ona prihvati,mužjak nastavlja sa udvaranjem i slijedi parenje.To je jedina zmija na svijetu za koju se zna da to radi.
    Oviparna vrsta koja polaže 4-20 (obično 4-14) duguljastih jaja dimenzija 27-55mm x 12-40mm. Jaja polaže ispod uvelog lišća,u pukotinama drveta,pod kamenjem,u trulim panjevima i jazbinama zečeva i krtica u kojima se često mogu naći jaja od nekoliko ženki zajedno. Mladi se izliježu za 60-ak dana. Dužina tijela im je od 20-36 cm,a spolno sazriju sa 3-5 godina. U divljini mužjaci dožive 25,a ženke 15 godina.


    Ugroženost:
    Međunarodni propisi zaštite vrste:
    CITES: III


    Hrvatski propisi zaštite vrste:
    Pravilnik o proglašavanju divljih svojti zaštićenim i strogo zaštićenim (NN 07/06) - strogo zaštićena svojta


    Procjena rizika od izumiranja svojte prema IUCN kriterijima:
    Globalno – (nije procijenjena)
    u Hrvatskoj - LC (Last concern – ne prijeti joj izumiranje)
    Visina naknade štete prouzročene ubijanjem pojedinog primjerka je 2000 kn


    Materijal za članak je skupljen iz navedenih stranica i vlastitog iskustva.


    Izvor:

    Zmije Hrvatske-priručnik za određivanje vrsta
    http://www.zh.zadweb.biz.hr
    http://www.ciopa.hr/
    http://zasticenevrste.azo.hr

    Autor: Ivor Zakošek
    Poslednji izmenio nenad; 16.06.12. u 18:32.

  9. #169
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Ovo je svakako jako zanimljiva vrsta, i hvala za odličan tekst. Jedino što se ne bih složio sa tim da živi u Srbiji, pa zato o njemu nismo pisali. Prisutan je u Crnoj Gori, ali u Srbiji ne živi.

  10. #170
    Novajlija Ifsilon'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    4

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Uffff sorry, valjda sam naišao na krivu informaciju. Još mi je bilo čudno kako nitko nije pisao o njemu. Hvala ti na ispravku i sorry još jednom, slobodno prebacite tekst u neku drugu temu.

  11. #171
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Jako bih voleo da ova zmija živi i u Srbiji, ali na žalost ne živi Ima je u južnijim delovima Crne Gore, posebno na primorju, ali severno do Srbije ne ide na žalost. Ostaviću ti tekst u ovoj temi, super je, samo ću u njemu izmeniti podatak vezan za Srbiju

  12. #172
    Novajlija Ifsilon'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    4

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Ok, hvala ti

  13. #173
    Novajlija
    Datum registracije
    Jul 2012
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    1

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Nova sam ovde i pozdravljam sve članove. Ovo je moj prvi post i ne snalazim se baš ovde po forumima, teme su stvarno dobre i korisne.
    Zašto sam ovde, jer komšija je zatekao zmiju u dvorištu i ubio je, zvao me da je slikam, hoćemo da znamo koja je to vrsta ali ne znam kako da uploadujem sliku sa svog računara.

  14. #174
    Ljubitelj egzotičnih životinja Satyr'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    215

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    upload.jpg

    evo najkraćeg uputstva

  15. #175
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Citat Prvobitno napisao Solvex Pogledaj post
    Nova sam ovde i pozdravljam sve članove. Ovo je moj prvi post i ne snalazim se baš ovde po forumima, teme su stvarno dobre i korisne.
    Zašto sam ovde, jer komšija je zatekao zmiju u dvorištu i ubio je, zvao me da je slikam, hoćemo da znamo koja je to vrsta ali ne znam kako da uploadujem sliku sa svog računara.
    I time načinio krivično delo ili bar prekršaj. Sve zmije u Srbiji spadaju u strogo zaštićene vrste, što znači da je strogo zabranjeno svako ubijanje, hvatanje, ugrožavanje... itd. Jedino se poskok nalazi na spisku zaštićenioh vrsta, što znači da je u nešto manjem režimu zaštite, ali je i dalje zabranjeno svako ubijanje.
    www.helpanimals.org.rs

  16. #176
    Ljubitelj egzotičnih životinja Mage'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2012
    Lokacija
    Pancevo
    Postova
    109

    Uobičajeno Re: Zmije Srbije

    Cek..i belouska je onda zasticena ili sta?Posto mi ovde u Jabuci(kod Panceva)imamo bukvalnu pravu najezdu belouski pored Tamisa a i 1km od obale...Danas sam samo 4 video....

  17. #177
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Da, sada je tako. Ranije nije bila zaštićena. Jako je čudno da je ribarica strogo zaštićena vrsta, a da poskok nije strogo zaštićen nego samo zaštićen. Al, dobro sad, nije to jedina nelogičnost kod nas Zaštićene i strogo zaštićene vrste ne moraju obavezno da budu ugrožene, neka vrsta može da ima međunarodni značaj, i da zbog toga bude zaštićena, iako kod nas nije ugrožena. To što neke vrste ima puno na jednom lokalitetu, ne mora da znači da nije ugrožena ili čak iščezla sa drugog lokaliteta u zemlji. Neka vrsta može da bude zaštićena samo zato što izgledom podseća na zaštićenu vrstu. Ali, sve jedno, i ja sam pristalica toga da sve naše zmije treba zaštititi, i stalno napominjati da je zabranjeno ubijati ih, a povremeno i naplatiti neku debelu kaznu za ubijanje zmija.

  18. #178
    Ljubitelj egzotičnih životinja Mage'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2012
    Lokacija
    Pancevo
    Postova
    109

    Uobičajeno Re: Zmije Srbije

    Ja se u potpunosti slazem sa tobom Nenade...ja sam veliki fanatik sto se tice mucenja i ubijanja bilo kakve vrste i oblika zivota...Ali mi je nelogicno to da je belouska zasticena posto nisam bas cuo da je ona negde toliko ugrozena da je nema...Za poskoka se slazem da ga nema (pre ih je bilo u Bosni brdo ali sada dali sam jednog video ove godine) ..isto tako i sarka i ostale zmije....i potpuno se slazem za uvodjenje debelih kazni za ubijanje zivotinja...Kao sto je bila ona kazna za jednu bubamaru da treba da se rebne kazna od valjda 10 000 ili tako nesto...Za zmiju je bilo oko 50 000 ...

  19. #179
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Belouška je dosta retka u nekim delovima Vojvodine, pa je ranije tamo bila zaštićena, a u ostatku zemlje nije. Treba da postoje te kazne, ljudi se mnogo bahato ponašaju, što se vidi par postova iznad. Našao zmiju u bašti i odmah je ubio.

  20. #180
    Član Nedelja'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2011
    Lokacija
    Nis
    Postova
    52

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    E sa ovim kizinim prvim postom ja idem kroz selo i ucim malu decu kako zmije nisu otrovne (starci nece ni da cuju da zmije nisu opasne) Ona deca plase se svega sto ne zivi u stali pa sam zato u ruke morao da hvatam slepog misa, desetak zaba,gustere i bogomoljku samo da bi im pokazao da nisu opasne ,ali nisam imao srece da nadjem neku zmiju da im pokazem

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •