Strana 13 od 13 PrvaPrva ... 3111213
Prikaz rezultata 241 do 251 od 251

Tema: Zmije Srbije

  1. #241
    Član
    Datum registracije
    May 2011
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    25

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Smuk sigurno, nego rekoh da saznam koji je. Viđam ovakve na putu, ne često, ali ih ima...ko veliko crevo, ide svojim putem...

  2. #242
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Evo ja sam malo istrazio, to na slici je 100% Elaphe quatuorlineata ima vise imena, od prugastog smuka ili cetvoroliniskog smuka (zbog cetiri linije na telu), ili kravosas. Nastanjuje jug Italije, Grcku kao i delove Crne gore, Bosne i cele Hrvatske obale, ali se nalaze i dublje. Poznata je kao jedna od najvecih evropskih vrsta zmija (u proseku je 1.5m ali raste i preko 2m), i naravno kao i sve velike zmije, nije otrovna.
    I umalo da zaboravim, vojnika na slici treba potapsati po ramenu i reci "bravo ljudino" jer je uspeo motkom da ubije bezopasnu zmiju, koja je inace i ugrozena vrsta....

  3. #243
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Junacina! Ovo mu je verovatno najveci podvig u vojsci o kojem ce da prica deci i unucima! Pogledajte samo tu njusku, jeb.ni medjed!
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  4. #244
    Novajlija
    Datum registracije
    Nov 2014
    Lokacija
    Lazarevac
    Postova
    5

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Za Elaphe quatuorlineata inače po Bosni pričaju svakave gluposti, na primer da "sisa mleko od krava"?! Samo još jedan primer ljudskog neznanja o inače bezopasnim, pa čak i korisnim zmijama. Malo da doprinesem temi, nekoliko zmija fotografisanih po Srbiji:














    Za sve fotke je zaslužan kolega Peđa iz herpetološke sekcija BID-a Josif Pančić.

  5. #245
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Citat Prvobitno napisao Annay Pogledaj post
    Za Elaphe quatuorlineata inače po Bosni pričaju svakave gluposti, na primer da "sisa mleko od krava"?!
    To se i kod nas prica za poskoka.

    A sto se neznanja tice, normalno je da ljudi ne znaju sve, ali kad nesto ne znas onda se ne hvalis time. Ne mogu da razumem da novinari "uglednih" novina pisu takve notorne gluposti i jos se potpisu na kraju! Kao sto sam rekao, normalno je da ne znaju o africkim otrovnicama ako ih to ne zanima, ali ako pises tekst o tome kako je jedinka nekako dospela na polje u Srbiji, onda se informises. A ne u Google kucas "africka vipera" i onda po tekstu random pises delove koji se odnose na sve vrste, a ne na tu koja je nadjena. Spojio majstor nekoliko zmija u jednu, napisao kako nadjena zmija ubije 20.000 ljudi u Africi svake godine, kako ima najduze zube od svih otrovnica, najvise otrova i kako je jako agresivna i napada kontinuirano i ne znam sta jos, ne mogu da se setim sta je sve nalupao, a pritom nekoliko razlicitih slika poskoka u vesti, da potkrepe "cinjenice"?!

    Pa onda nicim izazvan tekst na Telegrafu o 11 najotrovnijih zmija na svetu, gde je recimo na listi navedeno "zvecarka" i slika Crotalus cerastes kao jedna od najotrovnijih zmija na svetu i pise kako se od njenog ujeda umire za nekoliko sati, a onda posle toga filipinska kobra koja je najopasnija od svih kobri, dok su ostale na losem glasu a inace ne mogu da ubiju coveka...
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  6. #246
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Vidi, meni je iskreno skroz logicno da neko ko nema pojma sa zmijama i jos kad vidi dosta velik primerak zmije da se uspanici i tako reaguje... Ali da posle toga pravi pricu i hvalu kako je uspeo da ubije zmiju stapom, to vec nije uredu. Uostalom, to je dosta vezano i za podrucje na kom zivi (bez uvrede ali Bosna je jos u srednjem veku...) kod nas naprimer, uopste nije neubicajeno videti belousku usred sela (zbog odvodnih kanala ih ima svuda), ali su svima uvek roditelji, babe i dede govorili da ne treba dirati zmije, jer nece ni one dirati tebe, a ako bi i ubili neku belousku, da to ostale belouske prepoznaju (decija prica, znam ) ali eto zbog toga kod nas niko ni ne ubija zmije, a secam se i kad smo kao mali pecali i hladili noge u vodi, desavalo se da belouske plivaju izmedju nogu, i opet ih niko nije dirao... Sve u svemu, iskreno ja da nemam toliko kontakta sa zmijama, verovatno bi isto postupio, ali bi naucio lekciju i sigurno se nebi hvalio i zvao novine zbog toga...

  7. #247
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Ovo bas i nije tacno sto si napisao... Prvo, nije ok da kazes da je Bosna jos uvek u srednjem veku(nemam nikakve veze sa Bosnom, samo kazem), a pogotovo sto ni malo nismo ispred njih, ni u kom pogledu. Ne zna se ko je gori, mislim da je to najbolji opis. I kod nas se ubijaju zmije samo tako. Npr. na Divcibarama polovina ljudi ubije zmiju kad je vidi i svaka zmija im je poskok ili sarka, iako sarki uopste ni nema tamo. Imam tamo vikendicu i znam kako se ljudi ponasaju. Jednom sam video komsiju kako trceci kosi travu, kao da juri nesto, a posle sam saznao da je jurio zmiju da je isece kosilicom?! Tako da...ja sam uvek za to da prvo treba gledati u svoje dvoriste, jer ako su oni u srednjem veku, i mi smo u najmanju ruku.
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

  8. #248
    Ljubitelj egzotičnih životinja borotasinisa'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2012
    Lokacija
    Sombor i Novi Sad
    Postova
    408

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Plus sto si i ti Djole pomislio da je poskok, opustite se ljudi, tako vam je to u svakom aspektu, vecini ljudi je uvek lakse da gaji predrasude o necemu sto ne razume nego da se raspita ili pita brata gugla.

  9. #249
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Nov 2015
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    180

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Upravo si Sinisa, nisam toliko upoznat sa zmijama van mog prostora, i mozda nije lepo sto sam rekao da je vecina Bosne idalje u srednjem veku, ali hajde necemo se sad jos o tome raspravljati ako nema potrebe, ali vecina zivotinja se boji coveka, i veoma retko napada, vecinom samo kad je njena teritorija ili mladunci ugrozeni, a ja verujem da je zmija samo htela da se sakrije od zime medju te pomenute kutije i verovatno je htela da pobegne kad ju je napao medved sa motkom dugackom 2m da bi mogao posle da se hvali svima kakva je junacina i to je ono sto ja licno osudjujem, sto vecina ljudi ne ubije zmiju iz straha, vec da se dokaze kakva je junacina...

  10. #250
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Jedino rešenje je da se ne prate vesti uopšte, što ja godinama već uspešno radim. U životu nisam pročitao normalan članak o zmijama u našim medijima. Pišu ih idioti, a čitaju i veruju još veći idioti.

  11. #251
    Fanatik loshme10'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.454

    Uobičajeno Odg: Zmije Srbije

    Eee, nemoj tako, vidis da i mi citamo!
    If we know answers on all questions, then there's nothing have to discover. Ignorance is bliss!

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •