Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 46

Tema: Udruzenje ljubitelja tarantula

  1. #1

    Uobičajeno Udruzenje ljubitelja tarantula

    Zdravo drustvo, imam jedan predlog za sve iskrene ljubitelje tarantula,a i svih ljubitelja egzoticnih zivotinja,sve sa ciljem popularizacije ovog hobija kod nas.Predlazem da razmnozimo lasidoru parahybanu(siguran sam da neko ima odrasle jedinke za razmnozavanje), podelimo medjusobno po 150-200 mladih na odgajanje do velicine 3,5-4cm i onda ih poklonomo svim zainteresovanim(pod uslovom da do sada nisu imali T) na nekom trgu u nekom vecem gradu,mozda u Beogradu.Jos jedan uslov koji ce morati da ispune buduci vlasnici je da se uclane u nase udruzenje koje cemo takodje osnovati(krajnje je vreme).Sve ovo je veoma potrebno jer na primer ja nisam ni imao pojma da neko u ovoj zemlji ima tarantulu, sve dok mi drug iz Amerike nije rekao da na netu ima ovakav forum i kod nas.Zamislite jos 2000 hobista! Imalo bi prostora za sve, a i ljudi koji se bave prodajom zivotinja,hrane i opreme ce prosiriti svoju ponudu pod navalom novih hobista zeljnih novih i novih vrsta(kao i ja).Napominjem da bi sve bilo bezprofitno,sa ciljem povecanja broja ljubitelja.Tu bi dosao i sajt,neka TV emisijica,mozda neki caspis,predavanja i tribine......sigurno bi se nasao neko i za to.Svaka kritika,predlog i ideja su dobrodosli!


  2. #2
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    O udruženjima je već pisano dosta. Pročitaj.

    Lasiodore smo nas nekoliko poklanjali pre nešto više od godinu dana kada su Laci i kompanija iz Subotice uvezli onaj kokon pa smo jedva uspeli da ih udomimo. Mislim da svako ima bar jednu parahybanu.

    Mislim da ti je pogrešna ideja oko novih terarista. Ovo treba da bude mesto okupljanja iskrenih ljubitelja teraristike a ne da se neko uceni da postane član kluba tako što mu se poklonjen pauk uslovi članstvom. Čak i ljudi koji udomljavaju kučiće i mačiće su prestali da ih daju svakome ko naiđe. Shvatili su da ima gomila ljudi koji će da uzmu bilo šta što se poklanja pa će ih posle izbaciti na ulicu. Ako to rade sa kučićima zamisli šta bi bilo sa tim parahybanama. Nikada ne bi delio na nekom štandu.
    Potpis u pripremi!

  3. #3

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    Mislim da nece bas svako uzeti tarantulu kao kucnog ljubimca,a i proveravali bi kako se ko odnosi prema svojoj T.Treba stvarno voleti.
    GENI OK ti je komentar, zato sam i otvorio ovu temu da bi cuo razlicita misljenja.
    Treba podici ovaj hobi na visi nivo, to je cilj svega.Organizovati predavanja nekog strucnjaka....
    Upravu si,zalosno je to sto u ovoj zemlji ljudi zele da privuku paznju na sebe kroz razlicitost, pa samim tim pravi ljubitelji ne mogu doci do cilja od onih koji drze ''opasnog pauka''(kome ni ime ne znaju)da bi zbarili neku picoku.Cilj je iskoreniti to.Mozda treba propagirati da su tarantule smrtno otrovne i onda ce ih drzati samo onaj koji zna nesto o njima.
    A i muka mi je onih koji zele da profitiraju na zivotinjama, i to je zloupotreba.
    Pozdrav Geni

  4. #4
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    Ma, najbolje je pustiti da stvari idu svojim tokom. Da se teraristika polako razvija, jeste da ce proci dosta vremena, ali ce bar ici prirodno. Ne svidja
    mi se ideja deljenja zivotinja, bas zbog toga sto verujem da vecina ne bi dovoljno vodila racuna o njima ili bi ih pustala na kraju. Ne mozemo mi da
    im zavirujemo u kuce i proveravamo uslove. A nisam ni za laganje ljudi i price o smrtonosnim tarantulama jer mislim da to nije ok.

  5. #5
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    Pa priče o smrtonosnim tarantulama samo povećava broj ljudi koji bi da ih drže zato što su drugačije i da plaše druge. To je jako kontraproduktivno. A i ja sam verovanja da ni jedna laž ne može ništa dobro da donese. I najbitnije - ko bi bio taj koji propagira da su tarantule smrtno otrovne. Odmah bi bio proglašen za neznalicu (sa pravom).

    Slažem se sa Nenadom. Treba pustiti da stvari krenu svojim tokom.
    Potpis u pripremi!

  6. #6
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    Svako će bolje čuvati ono što je platio svojim novcem, ono što se dobije je najlakše baciti jer za to nisi radio!

  7. #7

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    Ma nisam mislio ozbiljno za ono ''smrtno opasno'' to je vise receno u afektu.Tarantule treba cuvati iz ljubavi a ne zato sto sam je platio 20-30e.
    Tok razvoja teraristike treba ubrzati i usavrsiti,najlakse je lezati u hladovini i gledati kako prolaze dani.Nema tu priroda nikakav uticaj na razvoj vec mi sami.Daleko od toga da sam za igranje sa genetikom.
    Dajte neku ideju za udruzenje,da, bilo je tih ideja i ranije ali se sve zavrsilo na recima kao i sve u Srbiji.Mnogo smo jaci na recima nego na delima.Zato nam i ide ovako.
    Da li znate neki sajt u Srbiji koji opisuje makar 50 vrsta tarantula?
    Koliko ima knjiga o teraristici na Srpskom jeziku?
    Kada ste odgledali neku emisiju o teraristici?(a da nije ''menjam zenu" )
    Tako to ide ''prirodnim tokom'' kod nas.
    Pozdrav

  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja jana'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Postova
    174

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    Ma da, aj sad da se ide iz krajnosti u krajnost..
    A ovo mi je sjajno zazvučalo da bi zbarili neku pičoku..eee, teško njima i sa njima samima a i sa tako zbarenim kako god da se zovu..
    Naravno da ne treba poklanjati tako tek. Hm, pa taj kome bih ja kao sa poverenjem poklonila neku životinju, pa lepo bi se ubio kada bih ja počela sa proverama i pitanjima i obilaženjem životinje..
    Uvek će biti zloupotrebe, nemarnosti i svakakvog idiotluka, zato bih ja uvela zakon za ljude koji bi ih KAŽNJAVAO
    No, da ne digresiram jako.. Nije fora ni sebično čuvati znanje o nesvakidašnjim životinjama, a pogotovo širiti laži i produbljivati neosnovane strahove kod ljudi od istih.. Svakog ko pokaže interesovanje treba edukovati i omogućiti da uvidi lepotu posedovanja i negovanja takvih životinja, i tako će se hobi sam dići na viši nivo. A naravno da ukoliko neko jeste u mogućnosti da se zauzme za prevode i izdavanja stručne literature, za izložbe, školice za klince, emisije, pozdrav tome. Mislim da će uvek imati podršku i pomoć ovde.
    A Bogice, jel se to važi i za tebe sa tim poklanjanjem? Tebi su nedavno poklonjene neke životinjice.. pa imaš problem sa tim..ne čuvaš ih dobro?

  9. #9
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    To je arhivu dobra volja tvoja i svakog od nas, ali od toga nema ništa, nažalost...kao što Bogica kaže ako ti dobiješ nešto za džabe, lako ćeš ga se otarasiti, tj. kako došlo tako i otišlo...druga stvar je, da ne može tek tako da se proširi teraristika, niti bilo šta drugo. Potrebno je vremena, a da si bio ranije sa nama znao bi šta pričam, jer od osnivanja ovog foruma(molim admine tačan datum) do danas(nekih 1.5 godina) je situacija mnogo napredovala...zahvaljujući nekolici ljudi sa foruma i svih novih članova i ljubitelja ovih životinja. Kada sam prvi put kupio guštera(u Parizu pre 11-12 godina) nisam znao 5 ljudi koji drže životinje kao ja...bio sam svima čudan kada sam spominjao tada da držim guštera...tada je bilo samo tenebrije i miševa kao hrana za guštera insektojeda, 5-6 godina kasnije je sve zamrlo, nisi ništa mogao da kupiš sem ponekad iguane ili leopard gekona i kukuruznog smuka...onda je pre neke 4 godine(tada sam ja saznao preko novina) isplivao Pedja iz BG sa svojim razmnoženim leopad gekonima, zatim Žarko posle godinu dana i danas pogledaj šta sve ima da se kupi i šta sve ljudi čuvaju...sada imaš da kupiš nekoliko vrsta insekata za hranu, razne vrste žohara, tarantula, guštera,zmija,pa čak i stonoga i škorpija, ranije su ljudi sanjali o tome...

    Sve u svemu baš sam se raspisao, uglavnom, situacija se drastično poboljšala u poslednjih 2 godine i to znaju ljudi koji su sve vreme u toku, tako da vremenom, za 2 godina, ćeš tek da vidiš koliko će biti tarantula u Srbiji...tada će biti po nekoliko parova spremnih za parenje od recimo 6-7 vrsta i kada stigne nekoliko 1000 malih iste vrste videćeš šta ćemo raditi...samo polako i sve će doći na svoje mesto...

    Ideja o udruženju je raspravljana, ali ispostavilo se da nema svrhe osnivati isto, mada sam ja nešto planirao pa ćemo videti u februaru, moguće da se osnuje klub terarista i akvarista Novi Sad, pa ćemo se tu okupljati više i tako to, no treba da sačekamo malo...

    Sajtova o teraristici imamo 3 i to nije malo...Mirko je svoj zapustio ali radi na nekim ekstra dobrim stvarima kojih nema u svetu a ne kod nas, Žarko redovno updatuje svoj sajt,a ja sporadično,mada se nadam da ću početi redovnije...inače za čega ti treba 50 tekstova o tarantulama? Treba da znaš kako se drži arborealna, terestrijalna i kopač i to ti je to, ostalo je sve isto, ako neko hoće može ih napisati za 10 minuta, samo copy/paste, a i drga je stvar što svašta možeš da pročitaš na netu, kao recimo da N.chromatus raste do 18-20cm, a ono polno zreli mužjak na 14-15cm i tako, dok to neko iz iskustva ne sazna nema validnih podataka...

  10. #10
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    Evo onda ovako: Koliko si tekstova o tarantulama napisao?

    Vidiš problem? Lako je reći treba preći sa reči na dela ali ko će da dela? Pošto nije u redu da hvalim sebe pomenuću na primer Kima koji nema ni 10 minuta slobodnog vremena u toku dana - studira, opslužuje 100 životinja, stalno nama nabavlja nove, gaji i prodaje hranu, daje savete i preko telefona i na forumu, održava svoj sajt i opet piše tekst o svakoj životinji koju dobije. Da ne pominejmo parenja. Žarko koji već godinama radi isto to. + je već debelo u akcijama oko legalizacije životinja sa CITES liste koji su već u Srbiji. Koliko je samo svoga iskustva podelio ljudima na forumu ili preko mejla ili telefonom.

    Nemam ja ništa protiv toga da se stvar ubrza ali to što će neko da prevede care sheet od 50 vrsti tarantula na Srpski i da postavi sajt, po meni baš i nema neke koristi. Iskustvo je tu presudno a iskustvo se stiče vremenom. Zato i kažem da treba da ide svojim tokom. Daleko od toga da niko ne radi ništa po tom pitanju.
    Potpis u pripremi!

  11. #11
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    Upravo to što kažeš...treba to sačekati pa napisati...

  12. #12

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    Hvala ljudi na odgovorima.Kimo razumem te u potpunosti.Nadam se da cu se druziti sa svima vama duuuuuugo.
    A cim steknem malo iskustva pisacu textove(mesec dana do sada)
    Pozdrav

  13. #13

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    jednostavno udruzenje trenutno nema svrhu.
    a situacija je ok.
    zelja mi je da se pojavi sto vise ljudi koji su spremni da se fokusiraju na odredjene grupe zivotinja...
    npr. gekone ,kameleone ,tarantule i onda da rade sa vecim br. zivotinja.....
    broj zainteresovanih ljudi da cuva nesto egzoticno je mali jer jos uvek veliki broj zivi na rubu egzistencije.ali promenice se i to valjda...
    @arhivu
    ako zelis da radis na popularizicaji samo pricaj poznanicima o forumu i sve ce doci na svoje mesto...
    poz

  14. #14
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    @Jana : mora da misliš na one leoparde što sam dobio za rođendan, za sada su mi super i mislim da se lepo brinem o njima.
    Pošto se spomenulo poklanjanje ljudima koji nemaju tarantule ja sam to izjavio jer je to čista istina, mi smo srbi proklet narod čim vidimo nešto za đzabe samo grabimo ,nema veze što nam tu uopšte ne treba jer kako kažu stari "što je džabe i bogu je drago".
    Ne kažem da ne treba poklanjati samo kažem da je i neka simbolična cena uvek bolja od đz jer će taj neko ko je odvojio od užine,đzeparca,plate sigurno bolje brinuti o njoj, ipak ostao je lišen nekih zadovoljstva zarad životinjice koja je za njega možda veliko zadovoljstvo!

  15. #15
    Ljubitelj egzotičnih životinja jana'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Postova
    174

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    to je bila šala znam da se ti brineš!
    no malo sam preokrenula priču jer, ne brinemo se ni kad damo pare ukoliko se nema dovoljno osećaja, zna se i onda zanemariti, ipak nije svršeno sa investiranjem kada životinjicu smestiš u terarijum.. sledi konstantan trošak na hranu, dalju opremu, dodatke ishrani, pa eventualno lečenje, itd, itd.
    ne znam, ali uglavnom se slažem sa genijem i kimom u ovoj temi, nemam šta da dodam. a arhivu verovatno nije mislio da potcenjuje bilo čiji trud u svemu tome, nego je mlad u ovome i nije možda sagledao u prvom mahu stvari onakvim kakve jesu. rast broja članova ovog foruma ukazuje na sve veću zainteresovanost za ovaj hobi, mada ja to i ne volim da nazivam hobijem al dobro, te će se samim tim uzdići vremenom sve na zavidni nivo. pogotovo uz onakve lafove koje je geni pominjao

  16. #16

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    Naravno da nisam nikog potcenjivao,pogotovo ne ljude sa ovog foruma.Drago mi je da nas ima sve vise.
    Sve je bilo dobronamerno a ako se neko nasao uvredjenim izvinjavam se.

  17. #17

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    ma opusteno niko te nije pogresno razumeo ,ali ova tema je bila vec 3 puta ..mislim
    pa ljudi rezimirano kazu svoje stavove....

    inace niko se ne vredja i svi kapiramo tvoju ideju ,ali je jos uvek preuranjena

  18. #18
    Ljubitelj egzotičnih životinja huana'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    imagination land
    Postova
    330

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    mislim da nema potrebe za deljenjem tarantula prolaznicama...pa nije zivotinja letak pa da ga udelis svakom...uostalom onaj ko se zanima za teraristiku i ko voli egzoticne zivotinje ne mora da ulozi puno truda da bi dosao do njih...ni ja do pre dva meseca nisam znala nikog ko drzi tarantule, niti gde mogu da se kupe pa sad imam 13 zivotinja...znaci jako malo truda i to je sve....sto znaci da svako moze da nabavi ljubimca i da nadje ovaj sajt itd...

  19. #19

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    OK Zarko.
    Pozdrav

  20. #20
    Ljubitelj egzotičnih životinja jana'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Postova
    174

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    kad sam se već zapetljala sa temom..

    huana, nije dečko mislio na informisanost bukvalno samo nas koji bismo ih držali kod kuće, nego generalno gledano (koliko sam ja skapirala)..

    zato je pomenuo emisije i sl, i bezrazložan strah ljudi od "smrtonosnih životinja", itd.

    super bi naravno bilo (ovaj sajt je super nama zbog protoka informacija, ali on je interan, njega mogu posetiti ljudi samo sličnih afiniteta), kada bi se ljudima uopšte približio taj svet "čudnih" kućnih ljubimaca. meni je npr. odlična ideja da se deca nauče o njima, da se ne trzaju i ne vrište, da uče da ih vole i da se brinu.. a ide ti u prilog da te ne gledaju čudno što imaš tarantulu ili milipedu (bar meni smeta taj pogled iako ja i ne pričam o svojim životinjama u nekom tamo društvu, ali se sazna ipak), pa je super to što je geni pomenuo za cites listu, pa ne znam da li si čitala onaj članak vezano za rastka – nije prijatno, pa ljudi ne bi iz neznanja ubijali svaku zmiju jer je “opasna po život”, pa ne bi strahovala od komšije da ti ne digne iz straha frku u zgradi što imaš 13 tarantula i svašta svašta svašta

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •