Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 41 do 46 od 46

Tema: Udruzenje ljubitelja tarantula

  1. #41

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    Мислим да је ово добра идеја и да само злонамерне особе из само њима знаних разлога и личних интереса могу да се противе овој идеји. Наравно из личног искуства знам да већина људи не воли пауке и ретко ко ће их примити и за џабе. Узеће их само искрени љубитељи, али наравно увек треба пазити коме се дају. Ја сам недавно добио на поклон једну Psalmopeus cambridgei од Топе и драже ми је него да сам је купио. Већ 18 година сам аквариста и терариста. На стотине рибица сам поклонио уместо да их продам, баш да бих ширио љубав према акваристици код клинаца. Исто тако и ја више волим да добијем нешто, и ако неко има тарантуле радо бих их примио на поклон, и сигурно ћу се боље бринути од оних који су их купили и мисле да ћу их бацити на улицу јер је нисам платио својим новцем. Ја не волим животиње да бих зарађивао на њима, и ширење љубави према животињама се управо постиже поклањањем истих, да би их и друти упознали и заволели. Слажем се са Архиву да таре треба држати из љубави а не зато што сте их платили својим новцем. Мислим да их зато неки и воле, јер виде паре у њима. Има таквих људи и у акваристици који све гледају кроз паре, и држе рибице само ради препродаје и зараде, а не из љубави. Свако од нас треба да се труди да размножи што више љубимаца, које год да су врсте и да их подели пријатељима (ако може и прода у пет шопове), и на тај начин ће се повећати број терариста, а сутра ће он од њих добити неку другу врсту. Такође, шта вам то значи да ствари треба пустити да иду својим током? Природни ток ствари зависи од акције неколико ентузијаста, заинтересованих појединаца који хоће нешто добро да ураде и не треба их спутавати у томе већ им пружити подршку, ако већ ви не желите ништа да урадите. Такође не треба оснивати друштво с основним циљем да неко од вас заради нешто (пошто се многи људи воде том идејом), већ је основни циљ дружење, размена искустава и ширење позитивног мишљења према овим дивним створењима. Такође тераристика не подразумева само држање тропских врста, пошто и код нас има мноштво предивних врста, чије држање препоручујем сваком почетнику, јер нису ништа мање занимљиве од назови егзотичних врста. Ја сам лично држао наше водењаке, гуштере, корњаче, жабе, змије и др. и нисам морао да набављам исте по иностранству и гајим кући храну за њих, пошто има у природи обиље хране. И на крају те исте животиње можемо без икаквог страха вратити у њихово природно станиште, као што сам и радио. И не знам зашто је неко против узимања животиња из нашег окружења (и тропске врсте се такође узимају, али зато неко добро плати), пошто не заговарамо убијање, него држање у кући, њихово упознавање и пуштање у природу. А ове тропске врсте не можете вратити у природу код нас, а неко на њима зарађује добре паре и једног дана ће их истребити. Зато циљ сваког треба да буде размножавање истих и ширење тих јединки, а што мањи увоз ради освежавања крви, да би се смањило изловљавање из природног станишта (онај ко се бави увозом ради то због пара, а не из љубави), јер на тај начин ми индиректно потпомажемо истребљење тих истих животиња које много волимо, а не мислимо на то.

  2. #42
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    Nisi dobro upucen, jer je skoro 100% reptila koje mi cuvamo rodjeno u zarobljenistvu, a ne uzeto iz prirode. Cuvao sam 6 vrsta domacih zmija, par vrsta gustera, zaba, kornjaca i caudata, koje sam donosio iz prirode i apsolutno sam protiv toga danas, jer je zivotinji iz prirode mesto u prirodi a ne u terarijumu. Sto se tice vracanja u prirodu, mnogi herpetolozi su vrsili istrazivanja i dokazali da je to stetno za zivotinje. Postoje brojni razlozi za to. Ja volim domacu herpetofaunu, ali mnogo su mi interesantnije egzoticne vrste, jer sam se ovih nasih nagledao. Zato tvrdim da je mnogo bolje odvojiti 25-50e za nekog gekona ili agamu npr. koji su rodjeni u terarijumu, nego ustedeti kintu i ukrasti zivotinju iz prirode, koja je, usput, i zakonom zasticena.

  3. #43
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    Naravno i svaka neprofitna organizacija mora da se finansira iz nekog izvora. Naravno ukoliko ima nameru da funkcionise u svom domenu a ne da postoji samo fiktivno. To svi znamo . Navedi mi ijednu 'realno' uspešnu organizaciju koja je uspela bez nalaženja načina da zaradi za svoje opstajanje?

    Što se mene tiče ja podržavam ovakav pokret naročito ako bi jedan od pokretača takvog drušva imao ovako iskrene namere i što je najvažnije znanja, umeća i vremena da ovako nešto sprovede u delo. Ostajem u nadi da će se iskazane reči pretočiti u delo.

    Inače uzimanje životinja iz prirode je pomalo offtopic u ovoj temi a naročito u ovom podforumu.

  4. #44

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    Баш се и не слажем са вама, али једног дана ћемо се можда лично упознати, па ћемо расправити на ту тему. Има ту много да се прича. И наравно не можемо сви имати исто мишљење. Ипак морам да одговорим. Није то крађа животиња из природе, и још да бих уштедео коју кинту. Зар ти не разумеш да су све те животиње које држите, тј. њихови преци "украдени из природе", а и данас се краду да би их неки ко зна где у свету држали. И шта мислиш да оне нису заштићене у тим државама. И не верујем да су 100% рептила овде одгајени, сигурно се и даље увозе. И ми то не можемо променити, а и нисам ја против тога, то је неминовност. А што се тиче друштва наравно да би се скупљала чланарина и примале разне донације, јер без новца не може се ништа урадити. Такође би се могла наћи финансијска средства или спонзори за штампање књиге на српском. Биће то једног дана. Али мора бити непрофитна организација.

  5. #45
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    Naravno da se i dalje uvoze reptili, zato sto ih ovde retko ko odgaja. Ali i to se menja, jer sve vise nas se trudi da razmnozi razne vrste. A, ti reptili
    koji se uvoze, se uvoze iz evropskih zemalja, i opet su iz odgoja. Preci tih zivotinja jesu uzeti iz prirode, ali od tada se to vise ne radi. Mislim da je
    tesko naci Bou constrictor iz prirode ili leopard gekona. Dakle, vrste koje se najcesce cuvaju - kukuruzni smuk, boa constrictor, indijski piton,
    kraljevska i mlecna zmija, leopard gekoni, fat-tail gekoni, bradate agame, iguane, i slicno, uvek su iz odgoja. U nekim radnjama postoje i zivotinje
    iz prirode, ali to vrlo slabo ide, i niti se toliko prodaju, niti ih ljudi kupuju. Svi teraristi su prevashodno orjentisani na zivotinje iz odgoja.

    Ne vidim nista lose ni u tome, ni u cuvanju svoje hrane. Ja sam stalno donosio hranu mojim gusterima iz prirode ranije, ali stvarno ne znam kako bih
    to za zmije radio. Cuvao sam i Coronelle, ali sam primerke koji nece da jedu miseve, nego samo gustere, pustao jer nisam hteo da ih hranim
    gusterima. Dakle, donosio sam hranu iz prirode, preko koje je moja agama dobila parazite, pa je morala da uzima terapiju da bi bila izlecena.
    Mozda i nije dobila parazite preko hrane, ali kad sam vratio celu pricu unazad zakljucio sam da se razbolela dok je jela skakavce, zrikavce i gliste,
    a kad je prestala sa tom, izuzetno zdravom hranom, i bila izlecena, vise nikad nije dobijala parazite, tako da verujem da su insekti iz prirode bili
    problem, kako su mi i veterinari rekli. A, usput, kako zimi doci do insekata iz prirode? Gde naci skakavce i popce zimi? Ne vidim nista lose u gajenju insekata u kuci, a ni u prodavanju tih insekata, pa to i radim. Apsolutno nista lose u tome. To ne umanjuje moju ljubav prema zivotinjama,
    besmisleno je reci nesto tako. Svako ima pravo da prodaje nesto sto proizvodi, u to je ulozeno znanje, rad, trud i novac, pa zasto da ne. U svakom
    slucaju sve sto zaradim ponovo ulazem u teraristiku.

    Sto se tice udruzenja, ne vidim zasto bi se pravio samo udruzenje ljubitelja tarantula. Nama je potrebno udruzenje teraristicara, ali, na zalost,
    nema puno ljudi zainteresovanih da se angazuju oko toga. Mogu da kazem da ni ja nisam zaint. da se previse cimam. Znam kako stvari funkcionisu
    ovde, i znam da ce uz dosta truda nesto mozda i moci da se promeni, ali, jednostavno, ne zelim ja da budem taj Don Kihot, koji ce povesti borbu
    protiv naseg slabo-funkcionalnog sistema. To bi ipak prepustio mladjim generacijama, pa makar me smatrali za lenjivca.

  6. #46

    Uobičajeno Odg: Udruzenje ljubitelja tarantula

    Слажем се са тобом у потпуности.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •