Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 34

Tema: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

  1. #1

    Uobičajeno Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    Pozdrav svima,

    imam pitanje vezano za svoju paučicu. Naime, moja malena već neko vrijeme ima crnu fleku na gornjoj strani zatka i živo me zanima značaj toga, pogotovo ako može kako nauditi zdravlju (npr. mikoze) pauka. Jel to normalno za vrstu i postoji li mogućnost da je to prolazno? Ili je to člankonožna verzija "madeža" (naevus) kod ljudi? Mala je inače vrlo živahna i vesela zvijerka, sad mi je maloprije kad sam ju slikala pobjegla u rukav i pošteno me nasmijala
    Evo slike.



    Hvala unaprijed svima koji mi nešto napišu

    q




    Bakterije su jedina kultura koju neki ljudi imaju.

  2. #2
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    Dobrodošao!
    Super ti je mali chromatus tj. mala chromatus
    Ta crna tačka na zadnjici su iritirajuće dlačice i sasvim je normalna
    stvar, ne treba ništa da te brine. To je prvi odbrambeni mehanizam
    protiv drugih predatora. Tarantula kada se oseti ugroženo trlja
    zadnjim nogama po tim dlačicama i odbacuje ih. One se ne zovu
    džabe iritirajuće, izazivaju blagu iritaciju.
    There's no place like 127.0.0.1

  3. #3
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    Pa i nije baš blaga ako čačkaš kasnije oči Šalu na stranu, nipošto nemojte čačkati oči posle paukova ili bilo kakvog približavanja istim,ja sam do skoro imao problem i morao sam da idem do očnog lekara i da sipam neke kapi, to nije problem, ali su oči pekle i suzile baš dugo...

    Inače to nije mikoza i mislim da to ni ne postoji kod paukova, nego ko škorpija,stonoga i eventualno nekih drugih zglavkara...to je jednostavno fleka na abdomenu i ne znam da li je imaju svi mladi paukovi ili kasnije nestane,tj. ne znam da li se stopi sa okolinom ili ne stane bukvalno posle određene veličine...

    btw. mogla bi napisati odakle si?

  4. #4
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    Jel moguće da sam opet pogrešio pol
    Ajd da se ispravim, dobrodošla!

    @kimo - mislim da sam za smithi pročitao da se površina koju zahvataju iritirajuće
    dlake povećava tako da posle određenog vremena prekrivaju ceo abdomen.
    Ako je tako za smithi-a verovatno je i za ostale isto. Ima li još neko istu informaciju?
    There's no place like 127.0.0.1

  5. #5

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    Znam za iritirajuće dlačice, njihovu fiziologiju i rasprostranjenost kod ostalih životinja, no ja sam mislila da su sve abdominalne dlačice ujedno iritirajuće, pogotovo jer sam gledala slike odraslih paukova sa ujednačeno crvenom opistosomom. Zato me i zbunio ovaj flek koji lagano nastaje već neko vrijeme no kako nisam paničar i kako pauk još uvijek uredno trčkara, mislim si, nije greda hehe...
    Ne znam jel to do uzrasta, ali još uvijek me ne zasipa dlačicama. Miroljubiva je, nema tendenciju da mi zabije helicere u epidermis ali dosta plašljiva i pomalo neurotična

    Hvala na dobrodošlici
    Tražila sam podforum za predstavljanje rookieja da se oficijelno & kulturno najavim za zatrpavanje postovima ali ga ne nađoh. U par crta, iz Hrvatske sam, grada Nova Gradiška. Apsolventica sam agronomije, usko specijalizirana za entomologiju. Držala sam godinama u terarijima većinu kukaca našeg prostora i u biti sve što mi dođe pod ruke. Jako sam fascinirana životinjama i učenjem o njima iz prve ruke, a više o meni i mojim interesima ima na mojoj stranici, koju sam napravila sama i održavam ju već godinama. Momentalno sam okupirana Nhanduom i parom Euscorpiusa koji čekaju proljeće.

    Kimo, pričao mi jedan tip koji drži paukove godinama, mali brat mu se uzvrtio oko pauka i nije se htio udaljiti i nakon xy upozorenja. I onda je otvorio terarij, primaknuo lice pauku i puhnuo mu prema zatku... reakcija pauka je jasna pa ju ne moram dalje opisivati... čisto da se vidi kakvih nas sve ima

    BTW forum vam je OK, dobila sam preporuku za registraciju od jednog vašeg člana kojeg sam "upoznala" na arachnoboardsima. Ne znam kako se ovdje zove pa se neću zaletavati sa pozdravljanjem :P

    Bakterije su jedina kultura koju neki ljudi imaju.

  6. #6

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    dlacice su jako #####ane ,pogotovu ako si alergican/na
    e nazalost ja jesam i 2 meseca nisam mogo da prestanem da se gulim ..odlepljujem od njih
    inace svi nandui su neuroticni ...veruj !

  7. #7

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    uredu je mali to svi imaju

    dobrodoso...mikoze moze svako da zahvati (koliko sam procitao)kod nekih je redje kod nekih nije....

  8. #8
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    Citat Prvobitno napisao Q
    BTW forum vam je OK, dobila sam preporuku za registraciju od jednog vašeg člana kojeg sam "upoznala" na arachnoboardsima. Ne znam kako se ovdje zove pa se neću zaletavati sa pozdravljanjem :P
    chromatus ženkica...spermateke...gotterdamerung?
    There's no place like 127.0.0.1

  9. #9

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    Mikozu bi teorijski mogao imati svatko tko obitava u uvjetima vlažnosti iznad 80% (poznam jednu plijesan koja trpi samo 62% ali to je ekstremni ekstrem ) i temperature preko 25. Budući da su to uvjeti u terarijima sa tropskim zvjerkama, to bila jedna od opcija.
    Na slici izgleda dosta blijedo taj flek, IRL je čisto crn.

    Možda se bolje vidi boja ovdje:


    chromatus ženkica...spermateke...gotterdamerung?
    Vidiš kako si me brzo našao
    Pozdraf!
    Bakterije su jedina kultura koju neki ljudi imaju.

  10. #10
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Kuni'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    542

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    Veliki pozdrav Q!
    Necem da se mesam ali malo mi to izgleda premokro, k'o da se ukopava u "zivo blato".
    Moj chromatus je prakticno u suvom, povremeno malo nalijem u neki ugao i to je sve.
    Ovako vlazno nikada nisam imao ni kod jednog primerka koji sam drzao, mislim da slobodno
    mozes da pustis da se to prosusi malo, smanjices potencijalni rizik od stvari o kojima govoris.
    Daleko od toga da mu treba 80% vlaznosti, garantujem na osnovu iskustva. I mislim da je
    bolje da mu stavis nesto ispod cega moze da se zavuce, nego da se tako ukopava, fotka
    mi skroz neverovatna, mislim, nesto slicno jos nisam video.
    edit: skroz ti je simpa sajt

  11. #11

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    Nije toliko vlažno, živo blato hahahaha! Vlažan je površinski sloj i to ne debelo, kojeg redovito vlažim difuzorom koji radi finu maglicu. Kod mene je vlaga preko 90% i temperatura danju 28, noću 22. Presvlači se kao šašava, ima hrane u izobilju i puno pažnje, naravno, pa sam zadovoljna.

    Što se tiče poze ove male zvijeri, terarij je pun biljaka, nekih komada drveta (kore i sl) i raznih potencijalnih duplji pa ju vidim uglavnom kad ona ima volje za šetanjem po zidovima terarija i toj tzv. dekoraciji. No, skužila sam ju jednom ovakvu i trk po Canon da to i zabilježim Napokon dokaz da je mala prava terestričarka!

    Thanks na komplimentu
    Bakterije su jedina kultura koju neki ljudi imaju.

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja markozmaj'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2007
    Lokacija
    Simanovci
    Postova
    432

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    Dobrodošla Q !

    :Aerodactyl:

  13. #13
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Kuni'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    542

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    Kako hoces, ali 90% je zaista previse, neka klasika za chromatusa je 70~75%, temp. je recimo OK, mada moze da bude i 24~26 bez problema. Mislim da ovako radis forsaz, teras je na ubrzan rast.

    Citat Prvobitno napisao Q
    ... Kod mene je vlaga preko 90% i temperatura danju 28, noću 22. Presvlači se kao šašava, ...

  14. #14
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    @Q - ta fleka sa iritirajućim dlakama jeste tamna ali ako pauk odbaci puno
    dlake sa jednog mesta ona ostaje "ćelava" do sledećeg presvlačenja.
    Nove iritirajuće dolaze sa novim presvlačenjem.
    Skroz mi je simpatična ta slika gde se ukopava
    Slažem se sa Kunijem što se tiče vlage, mislim da je previše za chromatusa.
    Ako ipak hoćeš ubrzani metabolizam dok je tako mala, to možeš postići i sa
    manje vlage, samo više hrane i veća temperatura. Ako se dobro sećam ta
    ženkica već ima 6-7 cm u rasponu nogu, tako da slobodno već može skroz
    suva podloga i posudica sa vodom.
    There's no place like 127.0.0.1

  15. #15

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    Q slobodno i do 60% hromatusi podnoso...cak uzivaju..nemoj da preterujes poludece
    sigurno mu se ne svidja toliko vlazno

  16. #16

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    2 marko - jok. Manja je (oko 4cm) ali raste dosta brzo. To mi je i cilj - manipulirati uvjete da se što prije ispresvlači i raste negdje do cca 10 cm. Tada bih ju pustila da raste sporije. Nisam ni prva ni zadnja (sigurna sam) koja to radi i uspijeva.

    2 zarko - sa 60% nema šanse da riskiram. Ta vlaga je toliko niska da sam prilično sigurna da bi pauk zaglavio u koži i otišao u vječna lovišta. Možda bi i opstao, ali radije ne bih testirala njegove granice. Čisto usporedbe radi, noj nese jaja na 50%. Ako pomisliš na podrijetlo i originalne uvjete u kojima žive, zamislit ćeš Afriku i savanu. Tropski uvjeti su ipak drugačiji a ova vrsta koju imam dolazi iz najveće tropske šume na svijetu

    Držala sam zbilja sve i svašta dosada, trudim se usput i nešto o tome naučiti. Pogotovo od kukaca sa oba "glavna" tipa postembrionalnog razvoja i imam neke svoje konkluzije iz prve ruke. Jedna od njih je - kad nađem presvlaku nekog člankonošca, znači da sam na dobrom putu, da životinja raste u uvjetima bez stresa i bez ikakvih oscilacija. Trudim se dati malo "iznad" optimalnih uvjeta. Činjenica je da pauk nije kukac, ali fiziologija presvlačenja kod obje skupine ovih životinja se svodi u načelu na isto, suma sumarum.

    Pitanje za sve one koji se ne slažu sa mnom - šta se u uvjetima u kojima je moj pauk može dogoditi? Ističem prvenstveno ekstremnu kontrolu plijesni zbog prevencije začepljenja odušnica uslijed spora. Unutra je unatoč toj vlazi vrlo kontrolirano. Pauk djeluje zadovoljno (raste) pa molim dobre argumente.
    (ako moderatori smatraju da temu treba splitati ili preseliti, bit će mi drago da to i učine radi bolje preglednosti ovog foruma)


    Bakterije su jedina kultura koju neki ljudi imaju.

  17. #17
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    Samo je pitanje rizika. Rizik da se chromatus zaglavi prilikom presvlačenja pri 60% vlažnosti je nepostojeći ali je zato rizik da se na 90% vlažnosti pojavi buđ, mites, plesan i ostale nepoželjne kulture veoma veliki. Ja lično sam imao nekoliko primeraka koji su uginuli zbog prevelike vlage. Priznajem da su to skoro uvek bile male avicularie koje su poznate po osetljivosti, mada sam imao čak i jednu malu B.smithi. Buđ se jako brzo pojavi i jako se brzo širi. Kada se jednom pojavi veoma je teško iskoreniti (sem ako se podloga dobro ne osuši). Ja sam T.blondi nekoliko puta selio da bi joj prosušio terarijum i time iskorenio buđ. Samo je pitanje verovatnoće. Ništa se sigurno neće desiti.

    G.rosea i neke Brachypelme neće ni da dodirnu tako vlažnu podlogu nego se drže za zidove terarijuma dok se ne prosuši ali to je već druga tema.
    Potpis u pripremi!

  18. #18
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja Kuni'ov Avatar
    Datum registracije
    Nov 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    542

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    Geni je vrlo koncizno odgovorio pa nemam sta mnogo da dodam sem tvrdnji koje potvrdjuju njegove konstatacije. Ni arborealne vrste koje sam imao nisam drzao na 90% i nikada nije bilo problema kod presvlacenja. Sto se tice chromatusa, moj je odradio ultimate molt u vrlo suvim uslovima bez ikakvih posledica i to u uslovima koji apsolutno nisu pozeljni (al' tako ispalo) tj. terarijum mi je na par santimetara od radijatora.
    Tema se naravno nece spaliti (Geniju nije palo ni na pamet, siguran sam), naprotiv, ovakve teme su zaista dobrodosle i diskusija ide u pravom smeru, tako da je, bar po meni, sve na svom mestu, sto vise za i protiv (argumetovanih) to bolja spika i naravno kvalitetnija prica.

  19. #19

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    do sad je kroz moje ruke proslo prek o50 hromatusa od 0.7 cm do 15cm koje jos uvek cuvam (vec 3 god) i ni jedan jedini se nije zaglavio...na 55-60 toti je malo jace nego sobna vlaznost zato nemoj da se previse sekrias jer oni ne vole tako visoko...
    avikularije blondi pampobetus i sl mozda al i ove ne

  20. #20
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Odg: Pigmentacija opistosome Nhandu chromatusa

    Pošto si rekla da imaš puno biljaka, one će ti same praviti vlažnost koja će chromatusu biti dovoljna, a ne i previsoka.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •