Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 22

Tema: Hrana za tarantule?

  1. #1

    Uobičajeno Hrana za tarantule?

    Osobno volim eksperimentirati i to je jedan od razloga zašto sam i nabavila predatorskog ljubimca... fascinira me lov i ponašanje pauka pa jedva čekam da naraste, da mogu vidjeti snagu otrova i sposobnost tarantule kao lovca. Također, sve što dajem pauku, dobiju i škorpioni na tanjur a redovito nalazim ostatke leševa.
    Kriteriji su mi biološka neotrovnost (stoga ne dajem deklarirano otrovne ili "neukusne" gusjenice/stjenice itd.), netoksičnost uslijed pesticida (NIKAD NE UZIMAM IŠTA ŽIVO IZ OKOLIŠA*), kvaliteta mesa i mogućnost samoobrane=0. Kad nakrcam kuću predatorima, bit će i kriterij brzo razmnožavanje. Uzgajam sve sama, u kutijama od tupperwarea u faktički sterilnim uvjetima.

    Evo kratkog popisa šta je moj Nhandu pojeo osim Zophobas/Tenebrio/Acheta rodova kukaca:
    - Limax puževi, veliki tigrasti sivi balavci. Puževe dajem isključivo male jer je odrasli Limax dug cca 10-15 cm što je daleko veće od mog pauka. Puževi su inače krcati proteinima i mineralima a ja preferiram balavce jer nemaju kućice. Helix pomatia, veliki vinogradnjak je kod nas zaštićena vrsta a on je pogotovo kvalitetan.
    - Arion puževi, veliki crveni balavci, kod nas superštetni i užasno proždrljivi. Vidjela sam da su omnivori kad sam našla kako njih 5-6 velikih tamani leš jednog većeg puža iste vrste...
    - Lumbricus terrestris, gujavica ili kišna glista. Jednostavan i brz uzgoj kvalitetnog materijala, nikako da već jednom poslikam koloniju, napišem tekst o uzgoju i uploadam na stranicu.
    - Eisenia foetida, kalifornijska gujavica - poznata po vrhunskoj kvaliteti "mesa" koje se kvalitativno mjeri sa govedinom
    - Anagasta kuehniella, brašneni moljac - imam ogromnu koloniju gusjenica koje zapredaju sjemenke
    - ličinke Elateridae, klisnjaci - nalik brašnarima (Tenebrio molitor)
    - razni adulti leptira (puno porodica, iako sam ciljano uzgajala sovice, Noctuidae - noćne leptire debele i tuste)
    - Blaptica dubia žohari - klasik
    - ljetos sam davala i lisne uši. Spore, sitne, sočne i reproduktivno eksplozivne

    Zanima me dajete li išta izvan okvira Zophobas/Tenebrio/Acheta i mesa Vertebrata i šta vam se nalazi na meniju (pauku, ne vama ) Sad baš i nemam neki žešći izbor hrane, ali kad sam držala bogomoljke na "lageru" je bilo zbilja svega... ljudi, što je to proždrljivo biće




    * - kolegij Zaštitu bilja sam slušala dva semestra i ne želim ni pomisliti šta bi se dogodilo ikojem mom ljubimcu da dođe u kontakt sa pesticidom. Ne znam kako je kod vas, al kod nas se masovno drma otrovima po poljima i vrtovima, a hrastove i grabove šume uslijed napada gubara praktički dođu do uništenja uslijed defolijacije pa tuku i njih...




    Bakterije su jedina kultura koju neki ljudi imaju.

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja GUSTAV'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Postova
    109

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    Nisi spomenula Blatta lateralis... Ne znam koliko su hranljive te kisne/kalifornijske gliste..mogla bi da napises nesto o njima-uzgoj,hranljivost. Puzevi valjda ispustaju nekakvu sluz koja se usmrdi nakon nekog vremena a i sami puzevi nesto ne mirisu ako ustoje.Kako stojis sa tim

  3. #3

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    Lateralise nisam nikad dala tarantuli. Nabrojala sam samo ono što je moj Nhandu pojeo.
    Napisat ću ovdje malo o uzgoju, smjernice, a o kvaliteti ima dosta online.

    Dakle, gujavice (obje vrste traže slične uvjete, samo što su kalifornijske manje, tanje i crvene kao crno vino) se drže u staklenkama bez poklopca u mješavini treseta i biljnih organa - voće, povrće, sijeno, lišće,... Posuda mora biti u mraku i zaštićena od ptica, miševa i krtica. Unutra mora biti ogromna vlaga, u suhom tlu neće uspijevati.
    Izbjegavati stavljati trulo voće jer plijesni nisu poželjne, a općenito svako voće koje stavljamo mora biti pokriveno slojem zemlje ili pijeska da ne dolijeću vinske mušice koje su dosadne. Nisu štetne. Pijesak također pomaže probavi ovih gujavica. Ne smije se jedino staviti ništa ljuto (paprika), slano, prekiselo itd. a u nedostatku hrane pomaže kako čujem i karton. Načelno, svaka celuloza je dobrodošla. Reprodukcija je brža kod kalifornijskih gujavica i praktički eksplodiraju.

    Puževi idu u posudu sa gustom mrežicom. Zatvaranje navojem bi ih usmrdilo gadno a udomljenje u posudu bez poklopca bi rezultiralo bijegom. Našla sam jaja u šumskom tlu davnodavno ne znajući vrstu, pa sam ih uzela i stavila na sloj treseta. Normalno, vlaga mora biti ogromna (puž u suhim uvjetima hibernira tj. estivira) a poželjne su temp. oko 20 C i mrak. Jedu isto sve biljke - korov, voće, povrće... nije bitna trulež jer se hrane i raspadnutim organizmima. Za mjesec dana imaš potomke ako je sve išlo kako spada. Piece of a cake


    Bakterije su jedina kultura koju neki ljudi imaju.

  4. #4
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    Kalifornijske gliste su toliko hranjive da ih ljudi u nekim krajevima sveta stave u blender i naprave napitak za ličnu upotrebu naravno. Pune su proteina ,samo što sam zaboravio koliki je tačno procenat.

  5. #5

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    problem je sto nece svi da ih jedu

  6. #6

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    Ima tko još kakve savjete ili ideje čime još nahraniti pauka?
    Bakterije su jedina kultura koju neki ljudi imaju.

  7. #7

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    gundelj...

  8. #8
    Član survivor'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Panchevo
    Postova
    20

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    Jel' davao neko tarantulama zabe? Video sam na youtube-u da ih daju, pa me zanima da li neko ima iskustvo sa tim?

  9. #9
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    Možeš davati ali retko jer su to kičmenjaci koje tarantule ne smeju da jedu često...

  10. #10
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    A zasto bi im davao zabe? Zato sto si video na youtube-u? Ima svacega na youtube-u. Pored toliko vrsta zive hrane koja moze da se nabavi,
    mislim da je stvarno nepotrebno davati tarantulama zabe. To bi bilo kao kada bih ja gusterima davao tarantule. A da ne pricam o tome da su
    nase zabe zasticene, i da ne bi bilo dobro loviti ih i ubijati. Posebno kad je to skroz nepotrebno.

  11. #11
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    hehe slazem se sa nenadom..al vjerovatno on nece sa mnom kad ovo cuje.. evo upravo sam dao poveceg zidnog gustera svom poskoku...i iznenadilo me to sto je mnogo duze umirao nego mis..a kao olaksavajuca okolnost moze se uzeti to sto nije imao jednu nogu (vjerovatno bi ga pojela neja dr. zivotinja, da nije moj poskok) - zato sam ga i uspio uhvatiti, jer se sporo kretao...

  12. #12
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    Kako si mogao, mislim da ovo nece biti samo Nenadu odvratno. Zar poskon nije zasticen? Jadan mai gugi em je izgubio nogu em ga je nesto pojelo, sto ne dajes samo miseve...
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  13. #13

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    baci sliku poskoka da vidim....

  14. #14
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    Nenade - chill. Otkud ti da ovako reaguješ? Naročito jer niko nije pomenuo da će ići okolo i uzimati Bufo bufo iz prirode da bi ih davao tarantuli. Već smo imali takve stvari baš u vezi žaba i sećaš se kako je to bilo ružno.

    A sad što se tiče žaba kao hrane. Naravno da nisu odgovarajuća hrana za neku Grammostolu ili Brachypelmu ali verujem da Theraphosa blondi ili Lasiodora parahybana redovno jedu žabe u svom prirodnom staništu. Čak verujem da im je to i najobilatija hrana.

    Nikako ne vidim potrebu da se gaje žabe kao hrana za tarantule ali čisto radi teorijske rasprave želim da iznesem stav da je nekim vrstama to najnormalniji način ishrane.

    E sad, da li žabe prave iste probleme kao i miševi ako se prečesto daju tarantulama, ne bih znao i ne vidim potrebu da se eksperimentiše. Moguće je da zato Theraphose imaju toliko problema sa presvlačenjem.
    Potpis u pripremi!

  15. #15
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    ...ja cu genijevim stopama..kao prvo-ako nije (k'o sto nije) odvatno davati miseve, zasto bi bilo odvratno to sto sam jednom dao gustera, koji nije ni bio bas "zdrav", jer su koliko se ja razumijem gusteri cesca prirodna hrana poskocima, nego misevi...a sto se tice toga da je zasticen, ni ja ga nikad nebih uzeo iz prirode.., ali ovaj je vec davo uzet iz prirode, i uterarijumu je vec par godina (ja sam ga skoro dobio)..-tako da bi ga gluplje bilo vracati sad nazad u prirodu..

  16. #16
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    Eh, pa nisam ja hteo nikog da uvredim. Ne vidim sta sam to lose napisao, samo sam rekao sta mislim o tome. Covek je pitao i ja sam mu odgovorio,
    a izgleda da nisam ni jedini koji misli tako. Samo me je shokiralo da nekom pada na pamet ideja da daje zabe tarantulama. Ja sam veliki ljubitelj
    herpetofaune, pa gledam da stanem uvek na stranu ovih zivotinja.
    Ja znam da je nekom verovatno zanimljivo da daje razne zivotinje predatorima, pa da gleda kako ce da ih love. Ali, kad nema potrebe za necim,
    onda zasto to i pominjati uopste?
    Dalje, Dule, shvatam da si gustera dao poskoku zato sto je bio bez jedne noge. Kad-tad bi prosao slicno, ali ja to svakako ne bih radio. Inace,
    poskocima su osnovna hrana glodari a ne gusteri. Poskok dok je mlad jede gustere, zabe i slicno, ali odrasli primerci, kao sto je tvoj jedu glodare.
    Zar mislis da se od gustera toliko goje?

  17. #17
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    naravno da ne.. ma ovo je bilo cisto u naucne svrhe-(sto bi ti Nenade rekao) hehe-naravno da necu da ga hranim gusterima, a i sad imam hrane, neznam sta cu s njom..-okotio se i pacov (10komada okotila), a jos se i parila isti dan kad se okotila..pa ce i misevi da se kote opet...

    P.S pod hitno moram nabaviti jos zmija...
    Poslednji izmenio marko; 24.12.08. u 04:46. Razlog: Spojene uzastopne poruke

  18. #18
    Član survivor'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Panchevo
    Postova
    20

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    Ni ja nisam hteo nikog da uvredim, niti sam rekao da bih davao zabe pauku, pitao sam cisto informativno jer mi je palo na pamet da su zabe u prirodi zastupljene u ishrani tarantula... Hvala na prosvetljenju, necu vise nikad bezuslovno verovati youtube-u...

  19. #19
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    Citat Prvobitno napisao survivor
    Ni ja nisam hteo nikog da uvredim, niti sam rekao da bih davao zabe pauku, pitao sam cisto informativno jer mi je palo na pamet da su zabe u prirodi zastupljene u ishrani tarantula... Hvala na prosvetljenju, necu vise nikad bezuslovno verovati youtube-u...
    Pitanje je upravo tako i shvaćeno. I žabe u prirodi JESU zastupljene u ishrani nekih vrsta.
    Potpis u pripremi!

  20. #20
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Hrana za tarantule?

    Okej, mozda je moja reakcija bila preterana, pa se izvinjavam Survivoru.

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •