Osobno volim eksperimentirati i to je jedan od razloga zašto sam i nabavila predatorskog ljubimca... fascinira me lov i ponašanje pauka pa jedva čekam da naraste, da mogu vidjeti snagu otrova i sposobnost tarantule kao lovca. Također, sve što dajem pauku, dobiju i škorpioni na tanjur a redovito nalazim ostatke leševa.
Kriteriji su mi biološka neotrovnost (stoga ne dajem deklarirano otrovne ili "neukusne" gusjenice/stjenice itd.), netoksičnost uslijed pesticida (NIKAD NE UZIMAM IŠTA ŽIVO IZ OKOLIŠA*), kvaliteta mesa i mogućnost samoobrane=0. Kad nakrcam kuću predatorima, bit će i kriterij brzo razmnožavanje. Uzgajam sve sama, u kutijama od tupperwarea u faktički sterilnim uvjetima.

Evo kratkog popisa šta je moj Nhandu pojeo osim Zophobas/Tenebrio/Acheta rodova kukaca:
- Limax puževi, veliki tigrasti sivi balavci. Puževe dajem isključivo male jer je odrasli Limax dug cca 10-15 cm što je daleko veće od mog pauka. Puževi su inače krcati proteinima i mineralima a ja preferiram balavce jer nemaju kućice. Helix pomatia, veliki vinogradnjak je kod nas zaštićena vrsta a on je pogotovo kvalitetan.
- Arion puževi, veliki crveni balavci, kod nas superštetni i užasno proždrljivi. Vidjela sam da su omnivori kad sam našla kako njih 5-6 velikih tamani leš jednog većeg puža iste vrste...
- Lumbricus terrestris, gujavica ili kišna glista. Jednostavan i brz uzgoj kvalitetnog materijala, nikako da već jednom poslikam koloniju, napišem tekst o uzgoju i uploadam na stranicu.
- Eisenia foetida, kalifornijska gujavica - poznata po vrhunskoj kvaliteti "mesa" koje se kvalitativno mjeri sa govedinom
- Anagasta kuehniella, brašneni moljac - imam ogromnu koloniju gusjenica koje zapredaju sjemenke
- ličinke Elateridae, klisnjaci - nalik brašnarima (Tenebrio molitor)
- razni adulti leptira (puno porodica, iako sam ciljano uzgajala sovice, Noctuidae - noćne leptire debele i tuste)
- Blaptica dubia žohari - klasik
- ljetos sam davala i lisne uši. Spore, sitne, sočne i reproduktivno eksplozivne

Zanima me dajete li išta izvan okvira Zophobas/Tenebrio/Acheta i mesa Vertebrata i šta vam se nalazi na meniju (pauku, ne vama ) Sad baš i nemam neki žešći izbor hrane, ali kad sam držala bogomoljke na "lageru" je bilo zbilja svega... ljudi, što je to proždrljivo biće




* - kolegij Zaštitu bilja sam slušala dva semestra i ne želim ni pomisliti šta bi se dogodilo ikojem mom ljubimcu da dođe u kontakt sa pesticidom. Ne znam kako je kod vas, al kod nas se masovno drma otrovima po poljima i vrtovima, a hrastove i grabove šume uslijed napada gubara praktički dođu do uništenja uslijed defolijacije pa tuku i njih...