Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 27

Tema: Pandinus Imperator

  1. #1
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Pandinus Imperator

    Porodica : Scorpionidae

    Rod : Pandinus



    Stanište Pandinus Imperator-a je Zapadna Afrika (Kongo,Gana,Obala Slonovače,Nigerija,Togo...) gde nastanjuje tropske šume.
    Imerator je jedna od najvećih vrsta na svetu , njihov životni vek je do 8 godina u zatočeništvu a nešto manje u divljini. Živi u jazbinama koje sama napravi ispod nekog kamena,trulog drveta,među korenjem drveća a dubina jazbine može ići i do 2 m. Inače to je noćna životinja koja vreba plen iz svoje jazbine, mada desi se i da izađe u potragu za njim ako je period smanjenog plena.
    Vrsta koja retko koristi svoju žaoku ,plen uglavnom ubija stiskom klešta koja su veoma jaka a ukoliko plen ne može savladati kleštima upotrebljava žaoku kako bi ga onesposobila.
    Osnovna hrana u prirodi su im termiti (zato se može desiti da ponekad Imperator-i svoju jazbinu prave u termitnjacima, tj. koriste već postojeće tunele), milipede...
    U prirodi Imperator ima dosta neprijatelja kao što su ptice,majmuni,mungosi,ljudi i dr.
    Zbog veličine,karaktera i niske toksičnosti ovo je postala veoma popularna škorpija i tako je počela masovno da se izlovljava iz svoje postojbine kako bi se našla u zoo shop-ovima širom sveta ,i sada se nalazi na CITES listi i zabranjeno je njeno izlovljavanje. Inače jedna preporuka kod kupovine ove vrste ili bilo koje druge ,treba uzimati mlade ili polu odrasle primerke kako bi vam što duže pravila društvo jer je njihov vek kratak a ako uzmemo odrasli primerak može se desiti da bude sa nama još mesec dva i da ugine, od starosti.

    Terarijum : minimalne dimenzije za jednog škorpiona su d40 x š20 x v30 , za dva primerka 70 x 30 x 30. Preporuka za jednu škorpiju je 50 x 30 x 30 iz razloga što noću voli da izađe iz jazbine i ispituje okolinu tako da joj treba dati malo više prostora.

    Podloga : tresetna, s tim što mora biti minimum 10cm dubine zbog osećaja sigurnosti, kao naravno i kore drveta ,po neki kamen ,koji će ujedno doprinositi estetici samog terarijuma.
    Paziti da treset ne sadrži hemijske dodatke!

    Temperatura : dnevna oko 28-32oC a noću pada na 20-25oC. Temperatura je konstantna tokom cele godine. Grejanje se uređuje tako što se grejač „nikako“ ne stavlja ispod terarijuma već na zadnju stranicu terarijuma, jer će škorpija zbog previskoke temperature početi da se ukopava kako bi se sklonila na hladnije mesto i ako se grejač nalazi ispod ,ona se može živa skuvati ,tj. uginuti.

    Vlažnost vazduha : 80-90% ,treba povremeno prskati podlogu, jedanput nedeljno otprilike, ali ne treba natapati podlogu već tako da samo površinski sloj bude vlažan.
    Moramo uzeti u obzir da su postojbina ove vrste tropske šume tako da im moramo obezbediti visoku vlažnost vazduha.

    Voda : mora imati uvek dostupnu posudu sa vodom po mogućstvu veću posudu tako da škorpija može ući cela u nju, to važi za odrasle jedinke, mladi piju sa treseta. U posudi sa vodom trebamo staviti neki kamen kako bi škorpija lakše izašla iz vode jer one vole da se kupaju i ništa nije čudno naći je skroz potopljenu u vodi.

    Ishrana : u zatočeništvu osnovna ishrana su insekti koje sami proizvodimo ,kao što su tenebrija,fobasi,dubia,lateralisi...


    Veličina : ova škorpija može dostići veličinu od 20cm (dužina od glave do repa), ali su retki takvi primerci ,uglavnom su manje, od 15-18cm.
    Imperator-i u zatočeništvu mogu dostići polnu zrelost i sa 14-25 meseci, ali sve u zavisnosti od uslova koje im pružimo ,temperatura je bitan faktor a na njega se nadovezuje i apetit jedinke i krajnji rezultat brži rast.

    Ponašanje : mirna,spora i komunalna škorpija koja se brani svojim kleštima tj. drži gard ukoliko im ugrozimo mir. Iako je mirna škorpija ne preporučuje se uzimanje iste u ruke iz razloga što je za tu životinju veliki stres i bezpotrebno je izlagati tome, to je životinja za posmatranje i treba je gledati sa druge strane stakla.
    Važno je voditi računa na njihovo glavno oružje klešta ,koja mogu probiti kožu!

    Parenje : kada mužjak priđe ženki uhvati je za njena klešta, svojim kleštima, kada nađe pogodno mesto kao npr. pločasti kamen izbacuje spermatophore (paket sperme) na njega i gura ženku na taj kamen. Tada ženci sperma ulazi u genitalni otvor ,on je pušta i beži.

    Trudnoća i donošenje mladih na svet : traje 7-9 meseci, pa čak i do 18 meseci, nakon čega majka donosi mlade na svet.
    Dok se ne presvuku nimfe ne jedu i ne napuštaju majku,a presvlače se nakon nedelju dana, kada još veoma kratko vreme borave na njoj i ubrzo je napuštaju ,u početku polako ispitivajući okolinu osećajući se sigurnim pod okriljem majke.
    Tada počinju da jedu , i to plen koji im majka ulovi.
    Odvajanje od majke nastupa nedelju dana nakon presvlačenja ,tj. kad sve jedinke napuste leđa majke. Tada su jedinke sposobne da se samostalno hrane.
    Period izmedju prvog i drugog presvlacenja je najkriticniji u njihovim zivotima tako da ako prezive drugo presvlacenje nema nekih vecih opasnosti po njihove zivote!

    Toksičnost : umereno toksična, ubod je sličan ubodu pčele s tim što kod nekog može izazvati alergijsku reakciju pa se tada obavezno treba javiti doktoru.
    Škorpija koja inače radije hoće da uštine svojim jakim kleštima nego da upotrebi žaoku!



    Bogica
    Poslednji izmenio Bogica1985; 10.12.08. u 11:45.

  2. #2
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja spiderboy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2007
    Lokacija
    bečej
    Postova
    833

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    šta je ,nikog ne zanimaju p.imeratori??
    imao sam dva kom.ali sam bio prinudjen da ostanem bez njih...
    odlično uradjen opis vrste
    pozdrav

  3. #3
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    Dosta se govorilo u temi "Vreme je...Pandinus imperator" ,i zato ovde nema ničega osim ovog teksta.

    Hvala!

  4. #4
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja spiderboy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2007
    Lokacija
    bečej
    Postova
    833

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    nisam obratio pažnju da ima druga tema o njima,sorry

  5. #5

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    mali off ...
    neko je spomenuo da skorpije ne jedu svoj egzoskelet.
    moja je pojela...tj presvuklase i nema ga ,a i cinimi se da sma citao u knjizi koju mi je dao kuni da jedu...
    aj sad ispravite me ako gresim

  6. #6
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    Koje je presvlačenje u pitanju, moje da sada nisu uopšte klopale, i jel si siguran da je pojela,hoće nekad da izrovare zemlju posle presvlačenja i da zakopaju ezgoskelet.

  7. #7

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    pa ove su odrasli cavimanusi....
    poblelela je onako..i posle 2 dana nisam video egzo. a ona je ekstra crno -braon boje.. bas izgleda NOVO
    a nije kopala u opste....

  8. #8

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    Pozdrav !

    Ja sam nov u odgajanju Pandinus imperator-a. Interesujem se za nabavku treseta, kao podloge u terarijumu i gde se mogu nabaviti tenebrije i eventualno druga hrana za škorpiona.

  9. #9
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ToPa 12.02.'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    860

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    za treset i ostalo pogledaj u podforum ponuda...
    dobrodosao
    We Are Born To Kill Time, But At The End Time Kills Us... -------------------------ॐ A Psykotropic Trip Through Tribedelic Transcapes ॐ
    http://utopialov.deviantart.com/

  10. #10
    Moderator Bogica1985'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Pančevo-Beograd
    Postova
    1.107
    Oglasa
    2

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    Dobrodošao!

    Reci nam koliki je Imperator da vidimo koju hranu bi mogao da daješ, jer sad ima mnogo bolje hrane od tenebrije?

  11. #11

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    da , cvrci fobasi lateralisi dubia....

  12. #12

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    Da li zahtevaju toliku dubinu (10 cm) ili moze i biti manje

  13. #13
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ToPa 12.02.'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    860

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    bolje je da ima vise treseta posto vole da se zakopavaju... pogotovo zenke
    We Are Born To Kill Time, But At The End Time Kills Us... -------------------------ॐ A Psykotropic Trip Through Tribedelic Transcapes ॐ
    http://utopialov.deviantart.com/

  14. #14

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    ne mora ja imam kod 10 skorpija po 5cm debelo nabijenog treseta i zemlje i fenomenalno odrzava vlaznost a ni jedna se ne zakopava JER JELI imaju skroviste

  15. #15
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ToPa 12.02.'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    860

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    ja mojim skorpijama ne pravim skroviste,nego pustim da ga sama iskopa gde njoj odgovara
    We Are Born To Kill Time, But At The End Time Kills Us... -------------------------ॐ A Psykotropic Trip Through Tribedelic Transcapes ॐ
    http://utopialov.deviantart.com/

  16. #16

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    Razumem!ako nema skroviste mora imati dosta treseta a ako ima ne mora toliko!a treset moze biti i zemlja za cvece ili moram da kupujem posoban treset?hvala na savetima unapred i izvinite sto toliko smaram ali sam pocetnik

  17. #17
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ToPa 12.02.'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    860

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    ne moj da stavljas zemlju za cvece jer moze da sadrzi jos neke hemikalije...
    najbolje je kokosov treset - treset
    ne smaras zato i postoji forum
    We Are Born To Kill Time, But At The End Time Kills Us... -------------------------ॐ A Psykotropic Trip Through Tribedelic Transcapes ॐ
    http://utopialov.deviantart.com/

  18. #18

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    zemlja za cvece nema hemikalije jer pise ako ima ..

  19. #19

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    pa ako nema oznake da li sadrzi hemikalije onda je uzimam!!

  20. #20

    Uobičajeno Odg: Pandinus Imperator

    naravno...

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •