Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 21 do 27 od 27

Tema: Krpelji

  1. #21
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Krpelji

    Ja sam krpelje vise puta skidao zamrzavanjem. Verujem da moze da se zamrzne i kad se vise zavuce, ali nisam siguran, u vecini slucajeva sam ih skidao u roku od par sati. U svakom slucaju, kad ga prsnes sprejom momentalno se zamrzne i ugine. Sto se tice padanja sa drveta, o tome sam citao u novinama. Kao da oni registruju toplotu, i da bukvalno u momentu prolazenja coveka, ili zivotinje ispod drveta, spadnu sa drveta. Da li je stvarno tako, ne znam.

  2. #22
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Odg: Krpelji

    Hm, sto se tice tog padanja sa drveta, mislim da su oni na liscu na grani i da ponekad padnu ako recimo zatreses granu prilikom prolaska ili zakacis glavom, rukom...
    Ne verujem bas da sami skacu.
    www.helpanimals.org.rs

  3. #23
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja spiderboy'ov Avatar
    Datum registracije
    Dec 2007
    Lokacija
    bečej
    Postova
    833

    Uobičajeno Odg: Krpelji

    ne verujem ni ja baš da skaču sa drveća,sve u svemu treba se paziti,jer tu su oko nas,to sa alkoholom ne znam baš,pre par godina sam bio u šumi za 1 maj,naroljali smo se baš neljudski(mladost ludost,hehe),kad sam se probudio sledećeg jutra imao sam šta da vidim,6 krpelja sam pronašao na sebi,sve sam ih odstranio,nije bilo posledica ali sam se ipak dosta uplašio pošto mi je bila poznata činjenica da su prenosioci lajmske bolesti,kako god bilo ,oprez....

  4. #24

    Uobičajeno Odg: Krpelji

    U principu kod nas su krpelji dosta opasni, znao sam i da imam do deset sa jednog terena, ali mi nikad nista nije bilo. Inace imao sam dva priljatelja koji su umrli od Lajmske bolesti... Inace pre mesec dana, bio sam u tropima gde sam imao i po 40-50 komada zakacenih dnevno! Medjutim, nisu prenosnici bolesti kao ovi kod nas

  5. #25
    Član
    Datum registracije
    Nov 2008
    Lokacija
    Svuda pomalo
    Postova
    81

    Uobičajeno Odg: Krpelji

    Izvinjavam se ako sam oživeo staru temu, ali želim da podelim neprijatno iskustvo sa krpeljima koje sam imao pre dve nedelje.

    Naime na izletu za prvi maj, vratio sam se kući sa četiri napasnika na sebi. Iako mi ovo nije prvo iskustvo sa krpeljima, želeo sam da se ponašam po "pravilu službe" i prvo sam detaljno pročitao sve što sam mogao da nađem na Internetu na tu temu, pa i ovaj tread naravno.

    Osnovne preporuke su da krpelje ne treba skidati samoinicijativno, već da treba otići u bilo koji dom zdravlja, infektivnu kliniku, ili kod dermatologa. Nikako ih ne treba natapati benznom, aceonom i sl., niti skidati na silu. E sad, teorija je super, ali u praksi drugog maja ove godine svi domovi zdravlja su verovatno imali hiljade ranjenih, pa ni jedna ustanova nije mogla da me primi! Takođe, savetovalište za lajmsku bolest (http://www.zdravlje.org.rs/sav_lajm.html) ne radi praznicima, a njihovom sajtu kao i na mnogim drugim piše da je jako važno krpelja ukloniti u roku od 24h, jer se na taj način verovatnoća zaraze smanjuje gotovo na nulu.

    Kako nemam luksuz ni želju da pustim da se stvari komplikuju, krpelje sam uklonio ručno, pincetom, i sačuvao u sterilnoj posudi za urin. Na mestu ujeda (uboda?) nekoliko dana ostalo je crvenilo, ali samo na jednom mestu jak svrab. Prvog radnog dana posle praznika dobio sam savetovalište, ali ljubazna žena mi je odgovorila da odem do dermatologa da me pregledaju, pa tek onda da se javim. Pitao sam da li krpelje mogu da dam na analizu, ali sam dobio odgovor da moraju da budu živi!? To što su izolovani i skinuti za manje od 48h se "ne važi".

    To isto veče, negde iz prljavih stvari koje sam na dan terena imao na sebi verovano, zaradio sam još jednog krpelja, koga sam na sreću, skinuo u roku od par sati.

    Naravoučenije:
    - skidanje krpelja u domu zdravlja je veoma nezvesno, i iskreno, delovali su mi kao baš i ne žele to da rade;
    - ako želite da krpelje date na analizu, moraju da budu živi?
    - ako vas krpelj ugrize za neradni dan, računajte da su vam šanse za pomoć smanjene
    - posle svakog izleta, obavezno operite odeću i obuću koju ste nosili taj dan!

    Još jednom, ako je ova poruka protiv pravila foruma, izvinjavam se i zamoliću nadležne da je premeste ili obrišu.

  6. #26
    Ljubitelj egzotičnih životinja Rokerka'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    206

    Uobičajeno Odg: Krpelji

    I ove godine ima dosta krpelja, ali, na srecu su krupni, pa ih je lako uociti na odeci. Zanimljivo je to sto sam 1. maja bila van Beograda, u prirodi i nijednog nisam pokupila, dok sam u svom dvoristu skidala i sa sebe i psa i macke! I to su zaista kapitalci!

  7. #27
    Član
    Datum registracije
    Apr 2010
    Lokacija
    Uzice
    Postova
    15

    Uobičajeno Odg: Krpelji

    Ovde možete videti da krpelji ne napadaju samo ljude,već i vaše ljubimce,naravno,pod uslovom da se na neki način dokopaju terarijuma!

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •