Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 57

Tema: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

  1. #1
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    Evo pošto sam jutros pronašao mrtvu A.versicolor od 8 cm, ponovo sam primoran da mislim o tim nama nepoznatim uzrocima smrti tarantula...

    Hteo sam da čujem šta ostali misle, koji su to uzroci ili neke pretpostavke ili šta god, ako ništa bar da se opišu uslovi pre smrti tako nekih situacija.

    Imam 3 A.versicolor otprilike te veličine i sve su na istoj polici u skroz istim uslovima, a ova je poslednja presvučena i dan nakon presvlačenja, koje je prošlo bez problema, sam je našao mrtvu...ne znam šta bi moglo biti, ali znam da su Avicularie najpoznatije po takvim ispadima...imao sam i 3-4 slučaja pre ovog i zapazio sam da se kod svih javilo ledeće: sve smrti su se dogodile posle presvlčenja određeno vreme, ali nije dotle jeo pauk i svi su uginuli u normalnim pozama, bez podvijanja nogu pod telo. Naravno svaki je izgledao normalno posle presvlačenja...

  2. #2
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    Pa meni su tako nekoliko avicularia uginule i mislim da je svugde bila u pitanju vlažnost. Ili im je bilo previše suvo ili previše vlažno pa se pojavila neka vrsta buđi. Uvek je to bilo posle presvlačenja a pre jela i kada je u pitanju bila prevelika vlažnost, nije bilo karakterističnog podvijanja nogu u tolikoj meri. t.j bilo je ali je odmah posle smrti tarantula potala mlitava. Kada je nedostatak vlage u pitanju, onda je poza karakteristična za mrtvu tarantulu.

    Nikada mi se to nije desilo sa aviculariom od preko 3-4cm.
    Potpis u pripremi!

  3. #3
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    Jel ima po netu negde o ovakim slucajima? Moje misljenje je da nesto od uslova nije bilo uredu ne verujem da pauk moze da ugine u terareijumu osim ako nije od starosti. Ostali uzroci su samo nase greske...
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja zokis'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    359

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    E strasno.
    Danas mi silwert kaze da su mu pocrkali fobasi a sad cujem i ovo.
    Sta kog vraga desava!
    Ja studiram veterinu i bas bi voleo da naucim neku metodu za utvrdjivanja smrti, u cilju preventive, kod tarantula. Ali gde
    Stvarno je uzasna situacija kada ti pauk(guster,zmija...) koga cuvas, mazis i pazis mesecima ili godinama, odjednom ugine iz ne poznatog razloga.
    Bas se jadno osecam sto ne mogu da pomognem u ovakvim situacijama.
    Odo da skocim u Dunav :icon_arrow:
    sve u svemu nista pametno

  5. #5

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    moje misljenje:
    citao sam kimo sva pitanja koja si postavio na arachnobordu u vezi razlicitih smrti tvojih pauka i moje misljenje je ko i misljenje mnogih tamo da mora da preispitas dobro tu prostoriju!
    ne mora u opste da znaci, ali nekarakteristicna smrt za T ....
    da li to moze da bude posledica trovanja nekakvog?neke toksicne materije, znasda ih ima svuda po kucama i bastama...
    moguce da je prskano protiv komaraca, aerosol deluje na insekte i na T podjednako ....
    da nisi hrnaio cvrcke prskanim krastavcem??ja sma potrovao pre 4 god preko 2000 cvrcaka tako...umirali su jako cudno!

    nema nikakvog zakljucka ali da sma ja na tvom mestu dobro bih se prepitao i to bih pozvao nekog da zajedno mozga dok iskljucujem mogucnosti. tu dobro dodje devojka ako je upucena u cleu situaciju!
    a moze biti da imas puno T pa et odesi se...ko sto se mom drugu zapadaju samo muzijaci ,a u stvari preko 50% ima zenki ,ali to je utisak i on je ubedjen da samo njih "izvlaci"

    jako je neobicno za odralsu avik da umre ,a tek da nisu savijene ...razmisli debelo

    nije li hrana otrovana na neki nacin??sta im dajes?

    od 12 avicularija koje sam cuvao za sebe 1 je uginula vlaznos nije bila jako jako velika,bio sma prilicno lenj po tom pitanju!

    sto se tice smitija ...ono sto je isklijalo iz buklanga to je spora koaj je naknadno izasla, to sigurno nema veze!!

    probaj da rascistis glavu i samo lepo razmisls sta bi moglo da bude uzrok sigurno ce se setiti neceg sto moze da bude uzrok, ali ne mora da bude 100% pa kad pocnes da menjas videces kakoa se razvija situacija.
    ima slican rpoblem sa kamelonovim jajima koja propadaju i prelistam dnevnik koji vodim, i vidim da je za vreme zime 16h nije bilo struje i tem u inkub. je bila 13C i eto objasnjenja. da li je to 100% nema pojma ali najverovatnije i to me smiri ....
    ako ti nesto padne na pamet obavenzo podeli jer svi koji imaju velike kolekcije strepe da ne previde tako nesto.... svi smo ranjivi po tom pitanju

    raspisao sam se jer me jako brine ta tema

  6. #6
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    Nisu odrasle nego male avic...
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  7. #7
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    Žao mi je što ovo čujem
    Slažem se sa Mirkom, mislim da su uslovi u pitanju, ali onda mi se nameće činjenica da su još dva versija pod istim uslovima živa i zdrava... Verovatno je nedostatak vlage, jedino mi se to nameće kao razlog s obzirom da se nesreća desila neposredno posle presvlačenja.
    Mslim da nije zbog hrane jer se još gomila paukova hrani istom hranom a kod njih nema nikakvih problema, mada ko će ga znati, Žare dobro zapažanje, treba i na to obratiti pažnju!
    There's no place like 127.0.0.1

  8. #8
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    E da se ja uključim...

    Nema šanse da je hrana...ne da se hrani još paukova, nego istu hranu jede jako,jako mnogo životinja bez posledica...insekti mi sigurno nisu potrovani, a i hranu koju oni jedu ja jako dobro isperem i ne dajem krastavac...dalje, prostorija nije sigurno u pitanju, tj. ne verujem da može biti jer u njoj živi još 100 paukova i mnogo insekata, škorpije, stonoge i ništa njima ne fali...uslovi sigurno nisu loši, tj. vlažnost nije niska, jer im svaki dan kontrolišem i poprskam sve kako treba, presvučena je bez problema, ali je uginula dan kasnije, moguće je da je možda ustajali vazduh, mada sam ja otvarao to često a i hranim ih često pa se izluftira...a opet po pitanju vlage, nema šanse da je B.smithi koji je uginuo imao previsoku vlažnost, jer kod njih stvarno retko prskam, ali jedu redovno pa im i ne treba vode toliko...ne znam stvarno šta bi moglo bit, ali mi se ovo nije dešavalo često...jedini problem je što ovo nisu bili mali paukovi, nego pretežno ženke oko 8cm veličine...mnogo je ne zgodno,ali šta je tu je, ja sam se stalno tešio da je to jer ih ima puno, pa neki moraju da uginu, kao i ljudi što umiru iznenada, mada neću sa time da se pomirim nikako...sada pravim terarijume, pa će to biti jako dobra ventilacija, a i ostalo, pa ćemo videti hoće li biti još ovakvih slučajeva...

  9. #9
    Moderator marko'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    1.844

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    Hteo sam da spomenem mogućnost ustajalog vazduha i mislim da provetravanje prostorije jednom dnevno nije dovoljno za predstojeće toplije dane. Znam da je teško održati visoku temperaturu i konstantan svež vazduh ali moraće tu neki kompromis da se napravi. Hoćeš li ostavljati prozor malo otvoren preko leta? U toj prostojiji imaš puno isparavanja, mislim da će nešto morati da bude otvoreno?
    There's no place like 127.0.0.1

  10. #10

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    kimo o tome ti pricam. jako imas iskljuciv stav.da je sve tako oni ne bi crkli. SDS ne postoji, vec posotji nemogucnos indetifikacije uzroka. ako mislis daje sve super ida je donjih nema sta vise da se pitas.
    pokusavamda te navedem da razmislis da li je bilo neceg malo van regularnog?
    mozemo da hipoteziramo, ali ne razmisljas konstruktivno.
    da li si davao nesto posebno od insekata ?
    da li si davao neke insekte koji su hranjeni "cudnim" ne uobicajnim povrcem ili sadruge pijace da si kupio?
    ne kazem da ti je hrana otrovna, nego ti kazem :razlisli da li ima neceg da ej bilo van uobicajnog.
    to je konstruktivno , pitaj se takve stvari. tako ces mozda nazreti gde lezi problem.
    da li je bilo prskanja protiv krpelja?
    protiv komaracA?
    da li je park neki blizu?

    nisu sve T i zivotinje jednako osetljive niti svaki insekt nosi pojednako, nije je isto izlozen nekom otrovu.
    meni lici na nesto tako + najslabije T da su crkle. jer u teraristici 95% prezivi dok bi trebalo da prezivi 3%. znaci da nase zivotinje nemaju neki pedigre izdrzljivosti pa su i samim tim mnogo osetljivije i podloznije.

    i jedan jako bitan savet, sve pisi u datum, kad se sta desilo i sta je bilo i pokusaj da se setis sto vise od ranije. pomocice kad kroz 3 mesecaprocitas sve od jednom pa vidis vecu sliku...
    to pogotovu vazi za gustere.
    srecno.

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja silwert'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    petrovaradin
    Postova
    275

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    sto se tice tarantula koje su crkle nemam pojma sta se desava ali za moje fobase sam odgovoran ja i samo ja
    losa hrana nemojte nikad hraniti fobase sa projom iz pekare

  12. #12
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    Auuu, kakva li je ta proja bila .

    A što se tiče SDS iliti Sudden Death Syndrome kod Avicularia to po mom mišljenju (kao što sam napisao u prvom postu) ne postoji. Uvek su uslovi koje im mi pružamo uzrok i tu se slažem sa Žarkom. Avicularie su jako osetljive na vlagu, što preveliku što premalu. Potrebno im je mnogo ventilacije ako im je velika vlažnost i jako lako umiru ako im se uhvati neka buđ. To im se dešava kada su najosetljivije (posle presvlačenja).

    Avicularie u prirodi imaju mogućnost da sami sebi odrede vlažnost i ventilaciju koja im odgovara. U terarijumima nemaju tu mogućnost i moraju da žive u uslovima koje im mi odredimo. To mogu biti uslovi koji su daleko od idealnih.

    Ja sam imao neka zapažanja kod malih Avicularia ali nisu merodavna jer se nisam baš nešto mnogo trudio da budem metodičan i nisam ih previše ni posmatrao. Najbitnije od svega je što su u pitanju bile razne vrste (A.avicularia, A.versicolor i A.metallica). Primetio sam da neke pokušavaju da imaju što više ventilacije tako što prave mrežu pri samom vrhu posude (kod rupica za vazduh), dok druge idu dole gde je vlažnije. Čak, ako im preteram sa vlažnošću, jedinke koje su imale mreže na dnu posude će se preseliti na vrh da bi imale više ventilacije. Činjenica je da bi one u prirodi mogle sebi da nađu idealnu vlažnost, što u terarijumu ne mogu.

    Ne verujem da je u pitanju neki pesticid, jer bi stradalo još nešto sem Avicularia.

    Nikada nisam uspeo da nađem pravo rešenje ovog problema i jako mi je žao što se nisam više trudio ali ne mogu da se opterećujem malim Aviculariama. Jednostavno prihvatam da su jako osetlive i da nisam u stanju da im obezbedim adekvatne uslove. Žao mi je svake jedinke koja je uginula i stvarno bih voleo da sam mogao da im pružim bolje uslove. Mislim da male Avicualrie ne odgovaraju mom ležernom ritmu hranjenja i vlaženja od jednom u 7-10 dana i dok ne odvojim malo više vremena za moje tarantule, neću više uzimati Avicularia.

    p.s. Sve koje su prerasle veličinu od 3-4 cm su žive i zdrave
    Potpis u pripremi!

  13. #13
    Ljubitelj egzotičnih životinja Milos008'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2008
    Postova
    210

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    Meni je uginula jedna mala Lasidora parahybana od 1cm. Verujem da joj mozda temperatura ili vlaznost nije bila ok pa je uginula.
    Posto su to bitni faktori za zivot i kod odraslih , verujem da su male T jos osetljivije na te promene.?

  14. #14
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    Razumem ja i tebe Žarko i sve ostale. Baš zato što nema nekih posebnih van uobičajenih stvari me i čudi sve ovo...rekao sam da za A.versicolor koja je poslednja uginula moguće da nisu bili ok uslovi, ali za ove ostale mi je bilo jako čudno...sve u svemu, mislim da sada kada napravim svakom pauku terarijum neće više biti pitanje tih uslova, nego nešto treće, ako uopšte opet nešto ugine...

    Ovu temu sam otvorio da bi čuo i tuđa mišljenja, jer znam da se svakom ko je imao preko 10 paukova sigurno nekada dogodilo nešto slično, pa sam ponesem svojim iskustvom, hteo da vidim kako vi na to reagujete i čemu pripisujete smrti...sada je sve ok i nadam se da će biti bolje u budućnosti...

    Što se tiče guštera tu je drugačija priča, a i zato su oni ostali u mojoj sobi pod stalnim nadzorom Ipak njih moram da gledam stalno, pogotovo sada kada je sezona parenja...

  15. #15
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    Pa problem je što se to dešava samo kod Avicularia. Zato je i dignuta fama oko toga. I meni su stradale i druge vrste ali je uzrok uvek bio veoma očigledan i uvek je to bila moja greška. Nekoliko puta sam posudice stavio na neko mesto i zaboravio na njih . 2 puta sam nalio previše vode a bilo je malo ventilacije (mali smithi i još jedna, ne sećam se koja) i 3 puta prilikom (ili od posledica) presvlačenja ali su sva 3 presvlačenja bila prva kod mene pa ne mogu da sudim o uzrocima. Od ove 3, blondi mi je najteže pala.

    Svugde je bila u pitanju moja očigledna greška sem kod Avicularia, gde jednostavno nisam mogao da dokučim zašto se to dešava. Sigurno da im uslovi nisu po volji ali ne znam šta sam trebao da uradim.

    Citat Prvobitno napisao kimo
    sve u svemu, mislim da sada kada napravim svakom pauku terarijum neće više biti pitanje tih uslova, nego nešto treće, ako uopšte opet nešto ugine...
    Mislim da je ovo pravo rešenje. Ni jedna Avicularia mi nije uginula a da je bila u nečemu sa dobrom ventialcijom. Problem će biti kod malih koje dobiješ u onim malim kutijicama. Nećeš valjda svaku malu stavljati u poseban terarijum dok neko ne doće da je kupi?
    Potpis u pripremi!

  16. #16
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    Ja imam samo jednu avic, i nemam problema sa njom, a bas je ne pazim nesto bog zna kako. Ali ima dobru ventilaciju. I to sto Goran rece moja je isto napravila mrezu blicu poklopca (ventilacije), ja imam tu jednu tako nisam zapazio to kao nesto vazno.

    Edit:

    Malo i slika, kakva bi tema bila bez slika . Bas mi se pre par dana i presvukla. Moracu da uzimam terarijum ova iako ogromna tegla vise nije dovoljna...



    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  17. #17
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    E, moja metallica je radila ovo gore. Bukvalno je isplela mrešu da se odvoji od vlazne zemlje ispod. I to tik uz ventilaciju. Kada sam smanjio vlažnost, nepravila je onu njihovu klasičnu tubu od poklopca ka dole i počela je povremeno da silazi .
    Potpis u pripremi!

  18. #18
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    Da zbog te tube sam i uzeo avic. Video kod Otoa u Subotici braunhausenija sa mrezom u obliku tube. Znaci smanjim malo vlaznost?
    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

  19. #19
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    Moja je tako tražila. Probaj ali nemoj da preteraš.
    Potpis u pripremi!

  20. #20
    VIP član kimo'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    3.281
    Oglasa
    7

    Uobičajeno Odg: Mišljenje o iznenadnim smrtima...

    Citat Prvobitno napisao Geni
    Mislim da je ovo pravo rešenje. Ni jedna Avicularia mi nije uginula a da je bila u nečemu sa dobrom ventialcijom. Problem će biti kod malih koje dobiješ u onim malim kutijicama. Nećeš valjda svaku malu stavljati u poseban terarijum dok neko ne doće da je kupi?
    Ne naravno, nego sa tim malim nisam ni imao problema nikada...jednom prilikom je od 10 uginulo skoro sve,ali to je bio problem sa lošim kokonom, jer se to zna desiti kod Avicularia, da do drugog presvlačenja stigne samo jako mali deo legla. Ne znam zašto se to desi, ali mi neki govore da je to posledica "inbreedinga" i slabog genetskog materijala, jer ima jako malo A.versicolora iz prirode...moguće je da i to ima neke veze sa tim smrćima Avicularia, ali to je sada nama totalno ne poznato i ne treba se opterećivati time sada...znači ovo mi je ustvari prva Avicularia koje je uginula...

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •