Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 21 do 40 od 64

Tema: Da li vam se svidjaju Varani?

  1. #21
    Fanatik Proka'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    1.238
    Oglasa
    1

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    naravno ako se uspe na vreme dokopaiti pomoci ... mada sumljam da je neko umro od samih bakterija ...

  2. #22
    Ljubitelj egzotičnih životinja mare_lacerta'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2008
    Lokacija
    Beograd-Žarkovo
    Postova
    318

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    Bas sam pre neki dan gledao o komodo varanima na NG,desio se napad na malo dete(6,7 god) i nije umrlo zbog bakterija,vec je iskrvarilo na smrt
    1.0.0-C.calyptratus

  3. #23
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    Kad te ujede pas sa ulice, a ne primis tetalpan, mozes takodje da umres od tetanusa. Nije to nista cudno.

  4. #24
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja dule87'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    tuZla
    Postova
    582

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    ...sta mislite da ako bi se oni uzimali dok su jos u jajetu, o odgajali "fino" sa urednom hranom - jel bi imali sve te bakterije u pljuvacci..? (mislim jesul im bakterije urodjene ili stecene...) ?

  5. #25
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    Komodo varani se ne cuvaju kao ljubimci, a sto se tice bakterija kod ostalih, pretpostavljam da CB primerci nemaju takvu gomilu kao WC. A tu je i otrov, cije dejstvo nije istrazeno. Samo jos da dodam da jedna od bakterija moze da bude i antrax.

  6. #26
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    361

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    Ako smem da kazem, mislim da bi CB komodo bio bez bakterija neko vreme, ali bi se one pojavile, zato sto bi njima i dalje hrana trunula u ustima zbog lose higijene... Mozda se ne bi pojavile kada bi im neko prao zube!

  7. #27
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    Ne truli njima hrana u ustima nego je vec trulu jedu.

  8. #28
    Ljubitelj egzotičnih životinja huana'ov Avatar
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    imagination land
    Postova
    330

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    da oni se hrane lesinama u kojima vec buja zivot mikroorganizama

  9. #29
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    Ne jedu samo leseve, jedu oni sta stignu, sta god je manje od njih. A nekad i vece npr. u Australiji jedu i zmije, i to i najotrovnije, na ciji su otrov imune.

  10. #30
    Ljubitelj egzotičnih životinja indijanac'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2008
    Lokacija
    Cuprija
    Postova
    164

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    zasto bi ljudi toliko rizikovali i cuvali varane kad su tu mnogo manji,bezopasniji i po nekima lepsi gusteri kao sto su npr. agame ili gekoni
    ma bre pogona vitticeps FTW

  11. #31
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    Pa nisu svi varani opasni. Kad god se pomene varan, ljudi u glavi imau sliku komodo zmaja, a to je samo jedan od 60ak. Niti su svi opasni, niti su agresivni. Savane su obicno ok, na primer. Za mene su varani najbolji gusteri, i kad bih imao vise prostora samo njih bi i cuvao. To pitanje zasto ljudi cuvaju varane, kad mogu agame i gekone, je kao da pitas ljude koji cuvaju pse zasto svi ne drze chivave i pekinezere. ukusi se razlikuju, ali i menjaju, jer posle vise godina cuvanja neke vrste, mnogi pozele da predju na nesto ozbiljnije.

  12. #32
    Administrator miljance'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Belgrade
    Postova
    257

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    Izbrisao sam onu odvratnu sliku. Citajuci clanak nisam stekao utisak da je rec o ujedu varana, mada je pomenuto da se ta streptokoka moze naci i u ustima ovog gustera. Takodje nemojmo da ovo mesto postane mesto poznato po odvratnim slikama. Imate specijalizovana mesta za odvratnosti kao sto je ogrish.com. Neka odvratnosti ostanu na tim specijalizovanim mestima.
    Takodje s obzirom da smo teraristi, mislim da nije korektno da dolazimo u situaciju da pricamo kako je drzati ovakvu zivotinju glupo. Ja je ne bih drzao ali je ona i dalje zivotinja koja se moze svrstati u red terarijumskih zivotinja. Svakako ne sitnih i lakih za odrzavanje ali ... Ima mesta gde se ove zivotinje uspesno cuvaju.
    Naravno, ne bih ohrabrio nikoga od clanova foruma da se upusta u ovu avanturu jer je za tako nesto potrebno mnogo iskustva, sredstava, volje, papira, razuma i ostaloga... Ono cega mi jedino imamo na pretek je impulsivnost.

  13. #33
    Ljubitelj egzotičnih životinja IV@N'ov Avatar
    Datum registracije
    Apr 2008
    Lokacija
    Beograd Serbia
    Postova
    417

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    Kad te ujede pas sa ulice, a ne primis tetalpan, mozes takodje da umres od tetanusa. Nije to nista cudno.------ja sam imao ovo iskustvo boli su me 2 puta

  14. #34
    Član
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    74

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    mocna bica,nema sta...ja imam odraslog Varanus Exemanticusa,ne biste verovali ko0liko je to jaka zivotinja...zaista impresivno...znam za mnoge slucajeve da su ih ljudi pripitomili,ja ovog mog nisam,izuzetno je agresivan...a jedno kratko vreme sam imao i Varanus Niloticusa,ali vise nije kod mene...oni su jako #####ani kada odrastu,mada su i kao mali jako agresivni...

  15. #35
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja StevaNS'ov Avatar
    Datum registracije
    Oct 2008
    Lokacija
    Subotica Novi Sad
    Postova
    532

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    Koliko ja znam "komodo zmaj" u pljuvacci ima gomile bakterija (koje sam luci pretpostavljam) i tako i lovi. Ujede jelena naprimer i pusti ga da pobegne. Posto ima jako dobar njuh prati ga, nekad cak i danima, dok ovaj ne ugine od infekcije, i onda ga pojede. Tako da pretpostavljam da bi i u zatocenistvu imao istu kolicinu bakterija u pljuvacci..

    Gledao sam neku emisiju na Animal palanet-u o otkacenim ljubimcima. Lik drzi varana u kuci u Engleskoj. Varan je ogroman i hoce da ujede (navodno je jednom prilikom vlasniku odgrizao parce mesa). Nisu rekli koja vrsta, nazalost.. Ali, najbolji je bio komentar voditelja kada je video da varan ima svoj lezaj u spavacoj sobi..
    "Vi ste samac? Da li ste nekada prisli devojci i pitali je: Hoces da dodjes u moju spavacu sobu da ti pokazem mog gustera od 2 metra?"
    Life has meaning only in the struggle. Triumph or defeat is in the hands of the God's... So let us celebrate the struggle!

  16. #36
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    U zarboljeništvu ne jedu lešine, tako da nemaju toliku količinu bakterija u ustima. Međutim, dokazano je da varani proizvode i otrov, tako da se više ne smatra da su samo 2 vrste guštera otrovne.

  17. #37
    Ljubitelj egzotičnih životinja Koby_88'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2008
    Lokacija
    Kraljevo
    Postova
    235

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    Citat Prvobitno napisao varan Pogledaj post
    mocna bica,nema sta...ja imam odraslog Varanus Exemanticusa,ne biste verovali ko0liko je to jaka zivotinja...zaista impresivno...znam za mnoge slucajeve da su ih ljudi pripitomili,ja ovog mog nisam,izuzetno je agresivan...a jedno kratko vreme sam imao i Varanus Niloticusa,ali vise nije kod mene...oni su jako #####ani kada odrastu,mada su i kao mali jako agresivni...
    Napisi nesto vise o njemu kako ga cuvas, ishrana, smestaj i stavi koju sliku ako te ne mrzi posto sam i ja razmisljao o nabavci jednog

  18. #38
    Član
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    74

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    kao prvo ako se odlucis da drzis varana znaj da ces se odluciti za zivotinju koja nije naivna nimalo,naprotiv mnogo je opasnija od vecine ostalih reptila koji se gaje,izuzev otrovnih zmija. Cak mislim da je varan opasniji i od kajmana,kazem ovo jer gajim i jednu i drugu vrstu. Tako da razmisli dobro da li si spreman na tako nesto. Drugo,za varana,ma koju vrstu da odaberes trebace ti dosta veliki terarijum,npr.za odraslog Varanus Niloticusa bi ti trebala manja soba,mada ti ja ne preporucujem da se odlucis za tu vrstu....prosvrljaj po netu pa ces shvatiti zasto Ja sam imao jedno kratko vreme njega,ali sada imam Varanus Exemanticusa,koji inace spada u pitomije i ne toliko velike varane(odrasli primerci su oko 1m do 1,20m,retko koji preraste tu velicinu,mada ima primeraka i od 1,50m). Kazem da savanski spada u pitomije vrste,mada moj varan nije nimalo pitom,jednom mi je polomio staklo na terarijumu i bilo je #####ano dok sam ga ulovio,daleko gore nego kada sam lovio kajmana Dakle racunaj da ce mu trebati dosta prostran terarijum. Inace naseljavaju savanske delove centralne Afrike,pa im s obzirom na to treba obezbediti i odredjene uslove koji se pre svega odnose na temperaturu,vlaznost,uvb....moras im obezbediti izvor toplote,ja koristim jaku spot lampu ispod koje varan provodi najveci deo dana upijajuci toplotu. Naravno uvb im je neophodna zbog sinteze D3,ako ih ne izvodis na sunce,sto je takodje dobra ideja ali kod mene ne bas ostvarljiva,mada ima ljudi koji ih izvode napolje na Sunce,i to je svakako mnogo bolje od uvb neonke. Takodje moras u terarijum staviti bazen s vodom u kojem bi varan mogao da pliva,vole da ulaze u vodu i plivaju,ali opet zavisi od vrste do vrste,nilskom je potrebna zavidna vodena povrsina s obzirom da u vodi provodi dosta vremena,dok savanski to cini s vremena na vreme...sto se tice ishrane,varani ce pojesti bilo sta sto im se servira,sto ne znaci da im treba davati gulas kao onaj debil Srba ili ih hraniti psecom i macijom hranom kao idioti u Fishermanu...u prirodi jedu leseve,a u zatocenistvu im mozes davati bilo sta od zivotinja,posto su mesozderi,ne leseve naravno ja varana hranim svaki 3 ili 4 dan,pacovima,gusterima,mesom sirovim(junetinom,govedinom,piletinom),ribom,jajim a,mogu im se davati ptice,zabe,puzevi,bukvalno bilo sta od zivotinja. Opet nesto od te hrane predstavlja bazicnu hranu i druga im se daje kao dodatak s vremena na vreme da bi zadovoljio potrebe za vitaminima,mineralima,proteinima itd. Tako u ishrani nilskog treba da dominira riba,i tu opet treba razlikovati ribe s obzirom na nutricionisticku vrednost. imaj na umu da su jako prozdrljivi i da nemaju meru kada je hrana u pitanju,pa treba paziti da se ne prejedu,jer to moze da im skodi zdravlju....Vidi koby,ako se odlucis da uzmes varana onda cu detaljnije da ti napisem o njima...razmisli dobro u svakom slucaju...slike cu postaviti sl.ned.,jos nemam neke reprezentativne slike pa cim budem fotkao da valja eto i slika

  19. #39
    Ljubitelj egzotičnih životinja Koby_88'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2008
    Lokacija
    Kraljevo
    Postova
    235

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    Druze hvala ti puno na ovako opsirnom odgovoru, naravno citao sam dosta po netu ali je ipak drugacije kada to cujes iz prve ruke. Dosta si mi pomogao ovim odgovorom a mozda i najvise po pitanju ishrane posto sam na mnogim mestima procitao da ih treba hraniti hranom za pse pa mi je to bilo jako cudno posto su psi i varani 2 skroz razlicite vrste zivotinja sa razlicitim potrebama u ishrani logicno.... Ne verujem da cu uskoro uzeti varana (barem ne narednih 6. meseci posto idem u vojsku ) ali cu definitivno nastaviti da se informisem o njima posto su jako fascinantni ali kako sam sad saznao ni malo naivni i laki za cuvanje.

  20. #40
    Član
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    Srbija
    Postova
    74

    Uobičajeno Odg: Da li vam se svidjaju Varani?

    Nema na cemu. Varani,sto se mene tice i nisy toliko teski za odrzavanje,iguane su dosta komplikovanije,tj.moras o dosta drugih faktora da pazis kako bi lepo napredovala i dosta su osetljivije za razliku od varana. Kod njih je jedini problem sto mogu da budu opasni,narocito krupnije vrste kao sto je nilski varan(o komodu ne govorim jer se ne gaji kao ljubimac).Kandze ne mogu da im se seku jer su sastavni deo tkiva na prstima,sto recimo kod iguane nije slucaj,a ja iako sam stavio stenu u terarijum nisam primetio da su mu kandze otupele.Isto tako imaju strahovito jak ugriz,moj varan je bez vece muke ispresovao plasticnu drsku od dzogera,a znas i sam da to nije tanka plastika. Pa vidi sta je Nenad pisao o njegovom iskustvu kada ga je ujeo za prst mladunac nilskog varana ...mada,kazem ti opet ima jako puno slucajeva da su ih ljudi pripitomili...i jos nesto,sam ujed kao takav i nije ono najgore(osim ako ti ne otkine deo ),mnogo je opasniji rizik da te varan zarazi nekom bakterijom,jer u usnoj duplji imaju jako puno bakterija. A to sto si citao da ih hrane psecom hranom....oni idioti u Fishermanu samo to im daju,pa da ne znaju nista o njima,kao sto ne znaju,a da iole mozga imaju mogli su sami da donesu zakljucak da varani nigde u prirodi ne jedu konzerviranu hranu za pse i macke...ali dzabe,zatucani idioti su to. Nazalost i ostale zivotinje su im u ocajnom stanju....dovoljno je videti onu jadnu iguanu i uslove u kojima je drze.....malo smo skrenuli sa teme,ali nema veze. Inace za razliku od iguana,varani su drustvene zivotinje pa mozes drzati vise jedinki zajedno,mada je cesta situacija da se muzjaci medju sobom pobiju zbog dominacije,ali bez fatalnih posledica. I jos nesto sto bi o njima trebao da znas,malo smrde,a nije ni cudo))

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •