Strana 5 od 8 PrvaPrva ... 34567 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 81 do 100 od 158

Tema: Madagaskar, Split iz: izleti 2008

  1. #81
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Oh, pa ovde jos nikog nema?

    Evo nadjoh jednu zmiju.

    Da li je ovo mozda: Hook-nosed sea snake (Enhydrina schistosa). Lici mi na to, a i zivi tamo gde sam slikao, a to je u Indijskom okeanu.
    Jeste da je slika losa, ali nisam mogao blize prici. Sta mislite?



    www.helpanimals.org.rs

  2. #82
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Enhydrina schistosa, moguce, i ja bih rekao. Nije bas za zverka za zezanje.

  3. #83
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Ziv sam. Nece mene lokalci, a i nema mnogo da pojedu...
    Bio sam na Ille Sainta Mariaaaaaa! Bilo je fenomelano. Sinoc sam se vratio, a sad me net zeza najstrasnije. Jedva postavih ove dve slike.
    Inace ovu zmiju sam bas tamo i uslikao. Ja mislim da to je jeste Enhydrina schistosa. Citao sam da je to mozda najotrovnija zmija na svetu ili verovatnije tu negde. Mozda uz onu Yellow Sea Snake.
    Retko ujeda, ali ako ujede, pozdravi se.

    www.helpanimals.org.rs

  4. #84
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Hehe, ja mislio da hoces da me navuces da se ispalim Inace, Kizo, schistosa se ubraja medju par zmija sa najacim otrovom. E, sad, da li je otrovnija
    ona, Hydrophis belcheri, ili Oxyuranus microlepidotus, to se jos ne zna pouzdano. Dugo je H. belcheri smatrana najotrovnijom. Pisali smo o tome
    ranije. Sve jedno, nije za potcenjivanje. Mada, ne mora da znaci da je to schistosa. Ima dosta vrsta morskih zmija koje slicno izgledaju. Ja se u njih
    slabo razumem.

  5. #85
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Ni ja nisam siguran da li je to schistosa, al lici na nju. I slikao sam je bas u kraju u kojoj je ima dosta. A i nema veze, mogu da se hvalim da sam je video .

    Geni, ovde je ludilo za ronjenje, mislim ne ovde gde sam trenutno, jer sam se vratio u glavni grad, ali dole na okeanu. Ja nikad nisam ronio. Mislim, ne racunam ono kao maska i 'ajde. Nego pravo ronjenje. Video sam puno ronioca tamo.
    Jos u Beogradu sam citao o ovom ostrvu. Kao sto rekoh jedva sam se nekako ubacio na let, jer mesta nema ni za lek. Sad je "Peak of the season". A sta tamo sve ima ide u sledecem textu.
    www.helpanimals.org.rs

  6. #86
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Citat Prvobitno napisao kiza
    Ni ja nisam siguran da li je to schistosa, al lici na nju. I slikao sam je bas u kraju u kojoj je ima dosta.
    Onda je verovatno schistosa. Lepo je videti najotrovniju (ili tu negde) zmiju na svetu

  7. #87
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Ile Sainte Marie (Nosy Boraha)


    Iza ovog romanticnog naziva krije se tipicno tropsko ostrvo, istocno i nedaleko od Madagaskara, sirine 65 km., povrsine 180 kvadratnih km. Sastoji se od glavnog dela i nekoliko manjih. Zove se jos Nosy Mbavy, sto bi prevodu znacilo “devojacko ostrvo”. Administrativni centar, ako se to uopste tako moze nazvati, je Ambodifotatra (udaljen oko 12 km. na sever od aerodroma, koji se nalazi na krajnjem jugu). Iskreno, taj centar, ne lici ni na sta.
    Dolazak na ostvo je najjednostavniji avionom, iz Antananariva. Leti se malo manje od sata i to Air Madagaskarom. Cena je oko 300 EUR, povratna. Drugi nacin je doci kolima do mesta Toamasina i preci na ostrvo brodom. Ovaj nacin, iako jeftiniji, je vrlo nezgodan, jer je put do Toamasina naporan i gubi se mnogo vremena.
    Obilazak ostrva predstavlja pravi put u “romanticnu” piratsku istoriju. Od 1685. godine ovo je bio centar pirata u Indijskom okeanu. Legendarni pirati: William Kidd, Thomas White… i danas leze na dnu mora u svojim brodovima. 1750. ostrvo je pripalo Francuzima. A kada je Madagaskar dobio nezavisnost, oslobodjeno je i ono. Stara tvrdjava je danas pod upravom madagaskarske vojske. Katolicka crkva na Sainte Maria datira od 1837. godine i to je najstarija crkva na Madagaskaru.
    Sainte Marie zovu jos Rajsko ostrvo ili Tahiti Indijskog okena. Priroda je netaknuta i prelepa, sa bujnom vegetacijom. Puno je orhideja, palmi, manga. Naravno tu su i neizbezni lemuri, kameleoni, gekoni. Tokom obilaska ostrva mogu se videti i stare grobnice koje svedoce o burnoj istoriji. Na njemu su kilometri pescanih plaza, sa velikim brojem palmi. Postoji i veci broj pecina, a u moru su prelepi korali.
    Uprkos prirodnim lepotama ostrvom vlada siromastvo. Glavni i jedini put je neasfalitran i tokom kisne sezone tesko prohodan. Zitelji se nisu menjali stotinama godina. Ritam zivota diktira sunce i rucno izradjeni instrumenti. Zive u kolibama od pruca i drveta. Vrlo su prijateljski nastrojeni prema turistima. Ovo se narocito moze reci za zenski deo populacije. Na svakom koraku stoje i “gledaju” strance. U hotelima na recepcijama su plakati: “No sex tourism!” koje je izdalo Ministarstvo turizma Madagaskara.
    Klima je ovde tokom zime (jun-sept.) vrlo prijatna, do 25-26 C. Tokom leta je mnogo toplije, iako vetrovi sa okeana raslhadjuju donekle. S obzirom da se radi o tropskoj klimi, podrazumeva se da su kise uvek moguce. U to smo imali prilike da se uverimo, jer je tokom cele noci i jutra padala kisa, ali se u roku od 15 minuta razvedrilo i ceo sledeci dan je bilo suncano.Takodje su cesti jaki cikloni koji prosto oduvaju kolibe na obali okeana. Potom ih ljudi opet obnavljaju i tako u nedogled. Na svakom koraku je moguce videti posledice ciklona.
    Hoteli na Sainte Maria su uglavnom skromni. Mozda naziv hotel zvuci suvise luksuzno, iako ima i takvih koji su vrlo skupi. Svi su napravljeni od prirodnog materijala, drveta, pruca, lisca. Recimo Lakana hotel, gde smo mi odseli, se sastoji od nekoliko bungalova sagradjenih bukvalno na moru. Do njih se dolazi preko mostica, a tokom noci imate osecaj da spavate na brodu. Inace je i njega razorio ciklon “Ivan” pre par godina. Verovatno nije mnogo skupo obnoviti takve objekte, samo se postavlja pitanje, sta je sa ljudima koji su se tu zadesili tokom ciklona. Predpostavljam da beze u centralni deo ostrva, mada je sigurno da dobar deo strada.
    Na ostrvu se moze baviti svim i svacim. Od trekkinga kroz sume, kupanja, ronjenja, surfovanja do iznajmljivanja bajka, motora ili cak dzipa, kojim se moze voziti po losem putu, ali kroz predivne predele.
    Vrlo je zanimljiva poseta malom otoku Ile aux Nattes, bogatim sumom, razlicitim vrstama ptica, lemura i reptila. Odvojeno je od glavnog dela uskim, plitkim kanalom, koji se moze preci za 10tak minuta camcem, bez motora.

    Da ne bude suvoparno, a? Evo i slika:



    Bungalovi na vodi:



    Lakana Hotel. Desno se vidi glavni i jedini put na ostrvu.



    Plakat na ulazu, ocigledno ima svrhu:



    Restoran na ostrvu Ile aux Nattes:



    Posledice ciklona:






    Sunset:

    www.helpanimals.org.rs

  8. #88
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Ile Sainte Maria se nalazi jako blizu Madagaskara:



    Ipak, ovo mesto je najpoznatije po Grbavim kitovima (Megaptera). Humpback kitovi pripadaju sisarima i podeljeni su u dve glavne grupe. Ondotoceti (sa zubima) i Mysticeti. Poslednjima pripadaju tri porodice: Balaenidae (4 vrste), Eschrichtidae (1 vrsta), i Baleanopteridae. Baleineau azur je najveci kit, ali i najveca zivotinja na svetu. Moze dostici 30 metara duzine i cak 120 tona tezine. Prosecna tezina kitova je oko 30 tona i narastu od 14-15 m. Telo im je sivo-crno. Od predatora najvecu opasnost po kitove predstavljaju ljudi. Usled prekomernog lova postali su ugrozena vrsta. Od 1966. godine postoji zabrana lova na kitove i sada se procenjuje da ih ima oko 80.000 sirom sveta. Osim ljudi opasne su Orke, a ponekad ih i ajkule napadaju, ali samo mlade, iznemogle i bolesne.
    U letnje vreme, borave u hladnim morima Antarktika i hrane se planktonom. Tokom lova primenju taktiku slicnu ribolovcima. Skupljaju se u velike grupe, cak do 200 jedinki i formiraju krug. Zatim ispustaju vazduh praveci mehurice kako bi stvorili prepreku za planktone, nesto nalik na mrezu i zatim ih jedu u ogromnim kolicinama, trudeci se da sakupe sto vise masti koja ce im trebati kasnije, tokom migracije.
    U periodu od jula do kraja septembra, nakon sto dobiju mlade, i kada na Antarktiku postane suvise hladno, kitovi dolaze u toplije vode tj. u Indijski okean. Mogu se videti oko Indije, u Juznoj Africi, a oko 4000 kitova dolazi i u kanal izmedju Madagaskara i Ile Sainte Maria, kako bi izveli ritual udvaranja i parili se. Tokom migracije prelaze po 25.000 km. Za to vreme, kao i tokom parenja oni ne jedu, vec zive od masnih rezervi, i izgube cak do 10 tona.
    Okolo ostrva mogu se videti kako izranjaju iz vode, pa cak i skacu. Ako se spusti specijalni mikrofon u vodu moze se cuti njihova “pesma”. Ovo je vrlo zanimljivo. Kako se zvuk kroz vodu prostire mnogo brze nego kroz vazduh mogu se cuti tonovi sa cak 200 km. udaljenosti. Pevaju samo muzjaci kako bi prizvali zenke. Zvuk ne stvaraju tako sto ispustaju vazduh vec strujanjem vazduha unutar ogromnog tela. Svaki muzjak ima svoju pesmu i svake godine je menja pomalo. Inace kitovi sa juga, tj. Antarktika imaju razlicitu pesmu u odnosu na severne rodjake.
    Kitove je moguce videti sa obale, ali je mnogo bolje otici brodicem do njih. Tada se mogu pratiti citave grupe i posmatrati kako skacu, ispustaju vaduh, lupaju repom i sl. Pri tome treba paziti da se ne pribizite previse, jer jedan udar repa kita bez problema prevrne ili cak razori camac. Krajem septembra ili pocetkom oktobra se zavrsava ritual udvaranja i parenja i vracaju se u hladnije vode bogate planktonom. Zive izmedju 40 i 60 godina.

    Sto se ostale faune tice ima svega sto zivi i na Madagaskaru. Veliki broj reptila, vodozemaca, ptica. U vodi zivi jedna od dve (mozda je tu negde i druga) otrovne zmije u ovim krajevima - Hook-nosed sea snake (Enhydrina schistosa). To je mozda najotrovnija zmija na svetu ili bar medju prvih tri. Daleko je otrovnija od kobri, mambe i slicno, ali srecom nije agresivna i retki su ujedi. Moram ponosno reci da sam imao tu cast da je vidim ! Bar ja mislim da je to ona.

    Humpback whales:



    [img8]http://img26.picoodle.com/data/img26/3/9/10/f_Whale1m_8e37ab5.jpg[/img]









    www.helpanimals.org.rs

  9. #89
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Mrzim ovakve poruke, ali stvarno moram da ti napisem

    za sve ono sto radis u ovoj temi!

  10. #90
    Fanatik Miroslav'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd Bezanijska Kosa
    Postova
    1.392

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Ostadoh bez teksta.

    Ti bi mogao napisati knjigo o Madagaskaru, za naše tržište. Taman imaš tonu slika. Razmisli malo o tome
    I don't know half of you half as well as I should like, and I like less then half of you half as well as you deserve...

  11. #91
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Hvala Nenade.

    Hm, slika ima bas dosta, al sto se teksta tice, pa moglo bi se nakupiti. Samo je pitanje da li bi nekog to interesovalo.
    Recimo iz Kenije imam mnogo vise toga. Bolje to da objavim.

    Ovo je luka u Ambodifotatrai. To je prosla subota ujutro, odmah nakon kise. Bilo je problema oko paljenja motora na camcu.
    Kasnije, kada smo se ukrcali, jos jedan nalet kise nas je okupao, tako da smo bili skroz mokri. Sto od kise, sto od prskanja okeana.
    U roku od 15 minuta se razvedrilo i ceo dan je bilo suncano. Vreme se menja jako brzo.

    Ambodifotatra





    Ribari:



    A ovo oni pecaju. Riba na rostilju je jako ukusna i naravno vrlo jeftina.



    Vetruska:



    I opet ono za sta se uglavnom ovamo i dolazi, uz sex turizam naravno :

    [img width=1024 height=555]http://img33.picoodle.com/data/img33/3/9/11/f_WhaleBoatm_41a8a9e.jpg[/img]

    [img width=1024 height=768]http://img33.picoodle.com/data/img33/3/9/11/f_Whalem_775fa74.jpg[/img]

    Obicno, tokom poslepodneva i nocu se kitovi odmaraju. Tada ne plivaju, ne skacu, samo plutaju na povrsini i povremeno izbacuju vazduh.
    Moze se prici vrlo blizu, cak ih i dodirnuti, ali oprezno i bez motora. Samo vesla:

    [img width=1024 height=541]http://img33.picoodle.com/data/img33/3/9/11/f_Whalesm_aa85e48.jpg[/img]
    www.helpanimals.org.rs

  12. #92
    Fanatik Miroslav'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd Bezanijska Kosa
    Postova
    1.392

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Ti napiši knjigu i o Keniji. Za knjigu o Madagaskaru stavi naslov 'Madagaskar - zemlja lemura' i prodaja bi ti porasla za 50%. Polako skupićeš ti još dosta materijala o Madagaskaru.

    Da li je ono, u žutim gajbicama, pivo ili to samo moje oči tako vide
    I don't know half of you half as well as I should like, and I like less then half of you half as well as you deserve...

  13. #93
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Hej, lepo je da toliko ljudi brine...*
    Da, na onoj slici je pivo, puno piva. Kad smo kod istog, ovde je ono vrlo dobro, i jeftino. U restoranu "zidarska" flasa kosta 1,45 evro, a u nocnim klubovima cak 2,08 EUR.

    Domorotkinje su dobro hvala na pitanju i za sada uspesno bezim.
    Inace Sainta Maria se, kao sto rekoh, jos se zove Nosy Mbavy, sto znaci "ostrvo zena" ili "devojacko ostrvo". Na njemu su nekad zivele samo zene, jer su muskarci "nestali". Sad da l' su ih one pobile ili su izumrli, ili su se mozda samoubili zbog svakodnevnog zvocanja... nisam bas shvatio. I sad tu ima neka legenda, kako je nastala pitka voda na ostrvu, posto ima dosta izvora prakticno usred okeana.
    Once upon time... bio neki Ibrahim ili Abraham, koji je bio kao neki cudotvorac, svetac, prorok, sta li... On se iskrcao na ostrvo. Zene koje su tu zivele su ga odmah napale (nije mi poznato zbog cega, verovatno im je nesto falilo* ), ali je on jedva uspeo izvuci zivu glavu. Vec iznemogao, sreo je stariju zenu, na manjem ostrvu. Ona ga je spasla, sakrila i hranila ga. Pun zahvalnosti, blagoslovio je staricu i da bi se oduzio rekao je da ona i njeni potomci nikad nece biti bez pitke vode. Iznenada se pojavio izvor blizu staricine kuce, koji i danas postoji.

    Malo turistickih slika:







    www.helpanimals.org.rs

  14. #94
    Fanatik Miroslav'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd Bezanijska Kosa
    Postova
    1.392

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Eh sad moram svu opremu da složim nazad u ormar Sad sam shvati zašto te nije bilo. Niko nije provalio šta znači ona slika sa gajbama piva

    Ovo ostrvo je kao sa razglednice, ekstra izgleda.
    I don't know half of you half as well as I should like, and I like less then half of you half as well as you deserve...

  15. #95
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Sinoc izasao na terasu, kad na njoj mali kucni Geko.
    Rekoh da ga uhvatim i stavim negde, da imam kucnog ljubimca, dok sam ovde, al posto je bio na zidu visoko zamalo da se ispolomatam niz terasu.
    Mada sam posle razmisljao, a cime bih ga hranio? Imate neku ideju. Mnogo je mali, recimo 5-6 cm.

    Posle cujem vrisak, koleginica vice madagaskarska bubasvaba Medjutim, ja mislim da je ovo obicna? Madagaskarska zivi u prasumi, a ne u stanu. Uostalom ova ni ne "vice" kao sto bi trebalo.

    Evo!

    www.helpanimals.org.rs

  16. #96
    Administrator Geni'ov Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    2.334

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Nije Gromphadorhina portentosa naravno. Liči na neku Blattu ali naravno nemam pojma koja je.
    Potpis u pripremi!

  17. #97
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Prosle sudote posetili smo Croc farm. Slicnu takvu farmu sam video u Keniji, a i ovde u Mandraki.
    Ocekivao sam puno krokodila u nekom bazenu i to je to. Medjutim, prijatno sam se iznenadio kako je sredjeno, iako je put do tamo los. Farma se nalazi blizu aerodoroma, u kraju koji se zove Ivato. To je nekih 15-tak km. od centra Antananariva. Unutra je vrlo lepo sredjeno. Ulaznica kosta 10000 Arijarija (4,1 EUR). U jednom bazenu se nalaze na stotine malih krokodila, dok su u jezeru velike jedinke. Do sredine jezera postoji mostic, i mozete odatle slikati. Zanimljivo je da se moze kupiti meso i hraniti krokodili. A jos je zanimljivije da se u restoranu mogu probati razna jela od krokodila. To sam vec okusio u Nairobiju, ali rekoh da vidim kako je ovde. Iskreno, nisam nesto odusevljen. Jeo sam "pohovanog" krokodila. Porcije nisu velike, ukus je nekako cudan. Vuce na ribu, samo sto je dosta zilavije. Restoran je zapravo jedan stari brod. Inace cena porcije kosta oko 6 EUR.

    Putokaz:



    Put:



    Ulaz:



    Restoran:



    Pohovana snicla od krokodila:



    Uz neizbezno pivo:

    www.helpanimals.org.rs

  18. #98
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Nilski krokodil (Crocodylis niloticus)

    Naucni naziv potice od grcke reci “krokodeilos” sto bi znacilo “gmizuci sljunak”. Niloticus, logicno znaci da potice iz reke Nil. Nekada je naseljavao celu reku, ali ga danas nema u delti. Inace zivi duz reka i jezera, kao i u slatkovodnim mocvarama.

    Ovo je jedna od tri vrste krokodila koji se mogu videti u Africi. Ima ga juzno od Sahare sirom Afrike, kao i na Madagaskaru. Nestao je u Izraelu, Alziru i Jordanu. Zasada mu kao vrsti ne preti istrebljenje, ali je u mnogim zemljama vrlo ugrozen.

    Nilski krokodil je najveci pripadnik Reptila u Africi. Odrasli primerci su do 5 metara duzine, a ponekad cak i preko 6. Prosecni muzjaci su teski 500 kg, a izmereni su primerci i preko 900. Oni su oko 30% krupniji od zenki. Ipak, zbog masovnog lova, danas su redji veliki primerci.

    Boja Niloticus-a varira od sive do maslinasto-zelene, dok je stomak zuto beo. Taj deo koze ljudi koriste za pravljenje raznih predmeta. Sto su stariji boja im je tamnija. Koza je vrlo debela. Rep im je dugacak i misicav. Prednje noge imaju po pet prstiju dok zadnje cetiri i poseduju koznu opnu izmedju njih, sto mu omogucava da jako dobro pliva. Nozdrve, oci i usi su na vrhu glave, pa se tokom plivanja nalaze iznad vode. U vilicama imaju 64-68 zuba. Sa svake strane usta imaju pet zuba u prednjem delu gornje vilice i 13 do 14 u ostatku. Takodje se mogu videti 14 do 15 zuba sa obe strane donje vilice. Zeludac im je misicav i u njemu su uvek kamencici koji omogucavaju mlevenje hrane. To je veoma bitno, s obzirom da krokodili ne mogu da zvacu hranu, vec je kidaju tako sto se okrecu oko svoje ose. Nemaju pljuvacne zlezde. Srce im je slicno kao kod sisara, tj. imaju dve predkomore i dve komore.

    Mladi krokodili se hrane insektima, kao i malim beskimecnjacima. Kasnije jedu vodozemce, reptile, ptice. Odrasli pak najcesce jedu ribu, ali i svakog kicmenjaka koga mogu da uhvate. Tako se na meniju nalaze: zebre, mladi nilski konji, bivoli, antilope, pavijani… Jedino odrasli slonovi i nilski konji ne moraju da brinu. Poznati su napadi ovog krokodila na ljude.

    Muzjaci su polno zreli sa oko deset godina. Tada obicno narastu do 3 metra. Zenke su polno zrele kada narastu do duzine 2-2,5 m. Muzjaci privlace zenke rikom, izduvavanjem vode iz nosa, lupanjem repom… Kada privuku zenku medjusobno se dodiruju, trepere i zapocnu ritual parenja. Nakon dva meseca zenke polazu jaja. Zenka iskopa rupu nekoliko metara udaljenu od obale, duboku i do pola metra. U nju polaze 25-80 jaja, velicine slicne kokosijim, ali im je ljuska tanja. Broj jaja zavisi od populacije i prosek je 50. Nekada vise zenki polaze jaja zajedno.
    Inkubacija traje oko tri meseca i za to vreme zenka je uvek na gnezdu, osim kada ide da se rashladi. Muzjak je takodje u blizini kako bi branio gnezdo.
    Zanimljivo je da pre nego sto se izlegu mladi ispustaju visokofrekvetne zvuke. Tada majka iskopava jaja, uzima ih u usta i prevrce kako bi pomogla mladima da probiju ljusku. To nekada rade i muzjaci. Mladi su duzine 30-tak cm. kada se izlegu. Majka ih nezno uzima u usta i nosi do vode. Sledece dve godine majka je u blizini mladih, stiteci ih od predatora, mada veliki broj ipak strada. Nakon dve godine mladi napustaju gnezdo i odlaze, ali izbegavaju teritoriju vecih krokodila.
    Kao i kod kornjaca, pol mladih ne zavisi od gena, vec od prosecne temperature tokom inkubacije. Ako temperatura ispod 31 C ili iznad 34,5 C izlecice se zenka. Muzjaci se radjaju samo ako je temperatura u rasponu izmedju ove dve vrednosti.

    Zivotni vek im nije tacno odredjen. U zarobljnistvu zive do 50-55 godina, ali se predpostavlja da u prirodi mogu ziveti i do 100.

    Crocodylus niloticus:







    www.helpanimals.org.rs

  19. #99
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    ... i kondome, bez toga se ovamo ne ide...
    www.helpanimals.org.rs

  20. #100
    Fanatik Bifrost'ov Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Vrbas
    Postova
    1.665

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Ma kakav kondom autan namazes i miran si

    You ever noticed how people who believe in Creationism look really unevolved? You ever noticed that? "I believe God created me in one day" Yeah, looks liked He rushed it. - Bill Hicks

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •