Strana 1 od 8 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 20 od 158

Tema: Madagaskar, Split iz: izleti 2008

  1. #1
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Pozdrav svima,

    obecao sam Nenadu da cu postaviti neke slike, pa evo.
    Nakon Afrike evo mene vrlo blizu istoj, ali opet u potpuno razlicitoj sredini.
    Dakle, MADAGASKAR!

    Po velicini cetvrto ostrvo na svetu. Nalazi se u Indijskom okeanu, oko 400 km. udaljeno od jugoistocne obale Afrike preko puta Mozambika (deli ih Mozambicki kanal).
    Duzine 1580 km., sirine 570 km, juzno od Ekvatora i mnogi ga smatraju za tzv. osmi kontinent Povrsine je 587.040 kvadratnih kilometara, obala je duzine 4.828 km. Najvisi vrh je Maromokotro (2.876 mnv.) Najpoznatije je po specificnoj flori i fauni koja je nastala usled toga sto je ostvo izolovano preko 160 miliona godina (pre nastanka sisara). Na njemu se nalazi oko 5% ukupne svetske populacije zivotinja i biljaka (ukupan broj zivotnjskih vrsta je oko 250.000), a vise od 80% su endemske i ima ih samo tu. Osim lemura tu su i 3 endemske porodice ptica, kao i 6 endemskih baobaba. Lemuri, kao jedini primati, su bili najvisi oblik zivota na ostrvu dok ga pre 2000 godina nisu naselili ljudi.

    Na ostrvu je Republika Madagaskar (nekada Malagasy Republic). Koliko sam saznao ima 18 plemena, koja uprkos odredjenim razlikama su specificni po postovanju kulta mrtvih predaka. Stanovnika ima nesto manje od 20 miliona, a poreklom su mesavina Malayo – Indonezani i Afrikanci. 52% pripadaju lokalnim religijama, 41% su hriscani i 7% muslimani. Bili su francuska kolonija od 1885. godine. Tokom II svetskog rata okupirala ih je Engleska. Od 1960 su nezavisni. Standard je neverovatno los. Zive u uzasnim uslovima i za razliku od nekih mesta u Africi gde obicno ima delova koji su luksuzni ovde toga nema. Osim jednog malog dela grada koji se tek izgradjuje i gde smo mi. Samim tim rasirene su brojne bolesti (malarija, sida, pa se spominje cak i kuga). Inace, Malagasy su miroljubivi. Cak i siromasno ih nije navelo da se u vecoj meri okrenu kriminalu.

    S obzirom na velicinu ostrva normalno je da postoje ralzicite klimatske zone. U principu treba izbegavati period od januara do marta kada u mnogim oblastima padaju kise, a moguci su i cikloni. Najhladniji meseci su od maja do oktobra, kada u centralnom regionu (ukljucujuci i glavni grad Antananarivo) moze biti hladno, vetrovito i vlazno, mada na zapadu i jugozapadu jos uvek moze biti suncano i toplo.

    Ovde sam tek sedam dana, ali sam za prosli uspeo da obidjem Tsambazazu, sto je nesto kao botanicka basta i ZOO zajedno. Nije luksuzno, daleko od toga da je sredjeno ali su biljke neverovatne. Kasnije sam isao u deo gde obitavaju lemuri. Evo kako to izgleda:





    Black and white lemurs:



    Dancing lemur:



    www.helpanimals.org.rs

  2. #2
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Brown lemur:



    Mangus lemur:




    Btw, na Madagaskaru obitava veliki broj vrsta kameleona, kao uostalom i vodozemaca, reptila, ptica. Nisam jos doznao koliko, ali sam uspeo dve da vidim . Fotke su iz okoline glavnog grada Madagaskara, Antananariva koji je u sredisnjem (planinskom) delu ostrva na visini od oko 1250 mnv:

    Kameleon:





    www.helpanimals.org.rs

  3. #3
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Spider turtle:.

    Vrsta koja samo ovde obitava. Sare na oklopu su slicne paukovoj mrezi. Ovaj primerak je mali, a naraste dosta:



    Veeeelika kornjaca. Nemam pojma koja je to, al mi lici na one sa Galapagosa



    A ovo je mali Baobab, koji inace naraste ogroman. Kazu da ovde ima suma baobaba, pa se nadam da cu uskoro ici da je vidim:

    www.helpanimals.org.rs

  4. #4
    Ljubitelj egzotičnih životinja Filip'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2007
    Postova
    246

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    A ovo je mali Baobab, koji inace naraste ogroman. Kazu da ovde ima suma baobaba, pa se nadam da cu uskoro ici da je vidim:



    Super su slike, ali daleko od toga da je ovo baobab! Pre ce biti da se radi o nekoj vrsti Pachypodium-a koja je zbacila lisce...koje je velicine uopste Izgleda kao da nije visi od visine kolena, sto je ogroman primerak za tu vrstu...
    F.

  5. #5
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Cao Filipe,

    predpostavljam da si u pravu. Ovo je jako malo, nema vise od 30-40 cm. E sad meni je ovaj lokalac rekao da je to nesto kao patuljasti baobab. Da li tako nesto zaista postoji, ne znam.
    Mozda ga zato zovu zato sto "lici" na baobab pa ga tako ovde zovu. Nema lisca zato sto je ovde kao zima...

    www.helpanimals.org.rs

  6. #6
    Ljubitelj egzotičnih životinja Filip'ov Avatar
    Datum registracije
    May 2007
    Postova
    246

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Zanimljivo, to je onda skoro sigurno neka vrsta Pachypodiuma, jako zanimljiva biljka, ovaj deluje jako star, treba mu strasno puno vremena da izraste toliki. Oni zbacuju lisce zimi...ali kolika je tu temperatura Sta bih dao da se docepan jednog toliko velikog! Na madagaskaru se nalazi velika vecina vrsta ovog roda, nekih 20 vrsta, karakterisu ih te bodlje na vrhovima grana. Jedva cekam da vidim slike baobaba, to su prava cudovista.
    Uzivaj na Madagaskaru i salji nam jos slika!
    Pozzz
    F.

  7. #7
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Izvini Nemanja sto upadam. Ne znam o kojoj se vrsti tu radi. Neki gekon jeste, ali ce strucniji ce vec znati da ti kazu.

    Elem, na zapadu Madagaskara postoji cela suma velikih baobaba, ali je dosta nepristupacno da se dodje iz Antananariva. Meni je malo problem da to organizujem, ali ko zna videcemo.
    Inace, ovo bi trebalo da bude pravi Baobab, koji je onako, osrednje velicine.

    www.helpanimals.org.rs

  8. #8
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Sto se klime tice, kako je ostrvo vrlo veliko, nekih 2,5 puta kao Engleska, logicno je da je ona razlicita.
    Takodje zbog razlicitog reljefa, dejstva vetrova sa Indijskog okeana ovde se razlikuju 3 glavne klimatske regije. Neki tvrde da ih ima i 6. Na istoku je uglavnom vlazna prasuma. Kolicina padavina u tom delu je velika. U sredisnjem delu su planine i tu je klima dosta suvlja i hladnije je. Na zapadu je suvo i tu se nalaze "suve sume". Dole, na jugu, je deo gde kise skoro da nema.

    Antananarivo, gde sam ja, je u sredisnjem, planinskom delu, sto je dobro, jer nema mnogo komaraca, a sa njima i malarije. Ovde je sad naravno zima. To konkretno znaci da je ujutro, uvece i tokom noci 10-15 C, a tokom dana ide do 25C. Sada je suvi period sve do novembra i vreme je idealno. Skoro uvek je suncano. Od novembra pocinju kise. Tada je i topliije, a kazu da su i cesti cikloni. Sad kako to izgleda ne znam. Ipak temperature ne prelaze 30-tak stepeni, u ovom delu.

    Evo jedne zanimljive biljke, tzv Oktopus tree. Ovde ima oko 6000 biljnih vrsta, ali ja izbegavam da ih stavljam na forum jer je on nekako posvecen zivotinjama;

    Znaci Oktopus tree:


    www.helpanimals.org.rs

  9. #9
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Nemanja, ne mozes ti sad da cekas da zavrsimo sa jednom temom da bi pitao o necemu drugom. Ko zna dokle bi cekao. Ovako, kombinujemo se. I svaki guster je zanimljiv, bio on na Madagaskaru ili u Srbiji...
    Ako te nesto zanima slobodno pitaj i na PP. Za tu pticu ne znam, ja sam ovde tek 10tak dana pa se upoznajem sa krajolikom gde sam uopste dosao.

    Sto se tice Kenije, to je moja omiljena i zasada neprevazidjena destinacija. Tamo sam bio 5 meseci i ima mnogo vise toga da se vidi nego ovde. Mislim ovde su zivotinje endemske i specificne, ali prave su ipak u Africi!
    Imas temu Kenija takodje u izletima i tu ima dosta i o toj zemlji i o zivotinjama, putpisi, slike. Procitaj.
    Takodje ako te i to zanima pitaj.

    Da li da se otvori tema Madagaskar? Hm, ne znam, ako hoces moze. Pa da krenemo tu, da ne bi gusili ovu temu izleti 2008, koja je uglavnom o nasim krajevima.

    I ja kazem Nenade, Nenade, dade otkaz sad kad je najzanimljivije A i on je krivac sto ja ovde pisem, he he...

    www.helpanimals.org.rs

  10. #10
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    ... e a kraj tog "izleta" je bio Ovcarsko-Kablarska klisura uz uspon na oba vrha, odlazak malo na Rajac, kao i obilazak Banje Vrujici....


    Ovo vam je vecini poznato, zar ne? Planinarski dom u vlasnistvu PD. "Zeleznicar" iz Bg-a, ali ga je zakupio privatnik i lepo sredio. Cak imaju i sobe sa zasebnim kupatilima sto je za objekte te vrste cudo.
    Ako nekom zatreba, rezervacije su na br. tel: 032/496-200 (pare od reklame ce mi uplatiti naknadno):



    Ovcar, Morava i Cacak u pozadini:



    Za kraj jos jedan gustercic:





    ...kao sto vidite i mi konja za trku imamo! Kakav bre Madagaskar!
    www.helpanimals.org.rs

  11. #11
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Ima li zivih ovde?

    Petak, prosle nedelje, otisli smo na izlet, oko 120 km. na zapad od glavnog grada Madagaskara.
    Tu se nalazi veoma lepo jezero, a blizu je i zaista fin vodopad, mislim da se zove Cuti Tily Ampefy. Od zivotinja slabo sta da smo videli, ali je priroda fascinantna. Taj deo je prakticno visoravan i dosta je golo. Bar neme prasume.






    Nadjoh samo ovog malog kameleona:



    A ovako se pere ves, a i susi:

    www.helpanimals.org.rs

  12. #12
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    U subotu smo se odlucili za sasvim drugi kraj. Krenuli smo na istok, ka Indijskom okeanu. Trebalo nam je oko 3 sata voznje da stignemo do Adasibe-a, sto je ustvari nesto kao Nacionalni park ili Specijalni prirodni rezervat. Udaljen je tacno 145 km, ali je put vrlo krivudav. Ima dosta saobracaja od teskih kamiona do krava ili nesto kao krave sto oni ovde zovu zebu. Put je uzak, pa se sporo ide. Pezjaz se od planinske visoravni menja kako se ide ka okeanu. Sve je vlaznije i vise ima zelenila da bi se nakon 100-tinak km sve pretvorilo u prasumu. Bas u takvoj prasumi je rezervat. Bogat je lemurima (kao i svuda), ali ono sto je specificnost je da ovde zivi Indri Indri, najveci lemur na svetu. Treba ga videti kako skace po 10-15 m. Jos vise ga treba cuti jer kad pocnu da komunicraju cela suma bruji.
    U reci ima i Nilskih krokodila, ali se oni skoro nikad ne vidjaju. Zmije su sada u hibernaciji, jer je zima. Zato se kameleoni mogu naci, kao i mnostvo ptica. O bujnoj vegetaciji da ne govorim.
    Ipak sam pomalo bio razocaran, jer za zmije cu morati da cekam bar do oktobra.


    Rainforest:

    www.helpanimals.org.rs

  13. #13
    Zagriženi ljubitelj egzotičnih životinja ToPa 12.02.'ov Avatar
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Novi Sad
    Postova
    860

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    ima zivih
    pratim sve samo ti pisi i postavljaj slike bas je zanimljivo, pogotovo slike
    We Are Born To Kill Time, But At The End Time Kills Us... -------------------------ॐ A Psykotropic Trip Through Tribedelic Transcapes ॐ
    http://utopialov.deviantart.com/

  14. #14
    Moderator nenad'ov Avatar
    Datum registracije
    Feb 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    3.801

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Pa, naravno. Mozda nismo zivahni, al smo zivi i rado bih ti se pridruzio

  15. #15
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Dalje, prasuma:






    Golden Lemur:




    Kameleon:




    I pogledajte ovo na drvetu. Ne znam kako smo ga uopste videli. Savrsena kamuflaza. Imitira cak i mahovinu na drvetu:



    www.helpanimals.org.rs

  16. #16
    Fanatik Miroslav'ov Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd Bezanijska Kosa
    Postova
    1.392

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Samo ti šalji slike i piši. Slike su fenomenalne! To što retko dajemo komentare, najverovatnije znači da smo ostali bez reči.

    pozdrav i uživaj
    I don't know half of you half as well as I should like, and I like less then half of you half as well as you deserve...

  17. #17
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Sto se tice lemura, ima ih 71 vrsta, koliko je poznato. Oni su primati i zive samo na Madagaskaru.
    Najveci je vec pomenuti Indri, a mali su velicine misa i zovu se isto tako - mouse lemur. Ima ih i dnevnih i nocnih.
    Nocni se mogu videti na drvetu kako tokom dana spavaju. Hrane se biljnom hranom i insektima. Kao sto rekoh Indri su osim velicine zanimljivi jer komuniciraju medjusobno. Muzjaci i zenke imaju razlicite tonove. Takodje komuniciraju nekim nazovi jezikom. Imaju znake upozorenja, zadovoljstva i sl. Zive u porodicama.

    Indri:



    Nocni lemuri na spavanju, tokom dana:



    Common Brown Lemur:



    Ovo je biljka cije lisce domoroci koriste da stave kao krov na kuce:



    Kameleon:





    Ovo bi trebao da bude Parsonov kameleon. Bio je visoko pa se ne vidi bas, ali bar vidite boje:

    www.helpanimals.org.rs

  18. #18
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    361

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Jel istina da ti nocni lemuri ponekad padnu sa drveta dok spavaju preko dana, ili mi je to ortak rekao, da bi bio zanimljiv??

    Kada ce vise Madagaskar da bude odvojena tema

  19. #19
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Ne znam. Mozda moderatori znaju da li treba temu izdvojiti.

    Hm, nisam siguran da li mogu da padnu. Vrlo moguce, posto su oni tokom dana skroz umrtvljeni. Ono sto znam je da ovde postoji Fosa (Fossa). To je najveci mesozder na ostrvu i lici na malu pumu, a u srodstvu je sa mungosom. Ona se hrani lemurima i to pre svega nocnim. Tokom dana se penje na drvece i lovi ih. S orzirom da nocni lemuri ne beze to joj lako uspeva. Tokom noci lovi dnevne lemure jer oni tad spavaju. Naraste skoro do 2 m. u duzinu racunajuci i rep. Tezine je 10-12 kg. Danas je ugrozena vrsta.
    Nisam je video, jer je vrlo plasljiva.
    www.helpanimals.org.rs

  20. #20
    Ljubitelj egzotičnih životinja
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postova
    280

    Uobičajeno Madagaskar, Split iz: izleti 2008

    Nego pitanje za strucnjake. Ovaj sto izgleda kao drvo. Meni se cini da to i nije kameleon iako ovi ovde kazu da jeste. Ja mislim da je to neka vrsta gekona.
    Sta vi mislite?
    www.helpanimals.org.rs

Pravila postovanja

  • Vi ne možete da započinjete nove teme
  • Vi ne možete da odgovarate na postove
  • Vi ne možete da kačite priloge
  • Vi ne možete da menjate svoje postove
  •